Сабақтың тақырыбы: §5.4 Магний және кальций. Олардың қосылыстары.
Сілтеме: 10-сынып. Химия.
Оқыту мақсаты: Оқушыларға магний және кальций металдарының фиикалық, химиялық қасиеттері, табиғатта таралуы, алыну жолдары, қолданылу туралы білу дағдысын қалыптастыруды жалғастыру. Тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін бағалау.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Магний және кальций металдары туралы негізгі ақпарттарды алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Химиялық белсенділікті түсіну және оларға сәйкес реакция теңдеулерін жазу дағдысы қалыптасқан. Негізгі сипаттамаларды айтып, ой қорытады.
Кейбір оқушылар: С. Деңгейлік есептерді шығара біледі.
Сабақтың міндеті:
− Металдардың фиикалық қасиеттерін ажырата білу.
-
Металдардың табиғатта таралуын есте сақтау.
-
Металдардың химиялық қасиеттерін анықтай білу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ жаңа ұғым қалыптастыру.
Сабақтың әдісі: түсіндіріу, сұрақ-жауап, жеке, топтық жұмыстар, демонстрация, тест тапсырмалары, графикалық диктант.
Сабақтың көрнекілігі: периодтық жүйе, оқулық, интерактивті тақта, тәжірибе, лабораториялық құралдар.
Технология түрі: АКТ, СТО технологиясы.
Пән аралық байланыс: биология, медицина, география.
Күтілетін нәтиже:
-
Магний, кальций қасиеттерін сипаттай білу
-
Теориялық білімдерін жүйелей білу
-
Есептер мен жаттығуларды ө бетінше шығара білу
-
Элементтердің биологиялық маңызын білу
-
Өзгерістер тізбегін, химиялық реакция теңдеулерін жаа білу.
Сабақтың жоспары:
1-кезең: Ұйымдастыру
2-кезең: «Қайталау білім анасы» ой қозғау «Қар кесегі» ойыны
3-кезең: Үй тапсырмасын тексеру
4-кезең: Жаңа сабақ
Сабақ барысы
|
Уақыт бойынша жоспарланған кезең |
Сабақ үстінде жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Басталуы
7 минут
|
Қызығушылықты ояту. «Қар кесегі» ойыны (сұрақ жауап:түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
Үй тапсырмасын тексеру. Графикалық тест Тест тапсырмалары:- иә -жоқ
|
|
|
Ортасы
Ой елегі топтық жұмыс
Ой толғаныс (толықтыру, сабақты бекіту)
Аяқталуы:
Ой түйін
Бағалау:
Үйге тапсырма:
Рефлесия |
Оң теріс екі жақты
Сабақтың негізгі бөлімі Сыныпты элементтердің түстері арқылы үш топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топ басшысына «бағалау парағын» беру. Видеоматериалдан кейінгі ой елегі. І топ: Кальцийдің П.Ж. орны, қасиеттері, алынуы, қолданылуы. ІІ топ: Магнийдің П.Ж. орны, қасиеттері, алынуы, қолданылуы. ІІІ топ: Маңыды қосылыстары, олардың қолданылуы. «Химик сараман» тәжірибе жасау. І топ: Кальций тұдарын ажырата білу, қарап тану. ІІтоп: Магний иондарын сілті ерітіндісі арқылы анықтау. FeCl2 + NaOH →Fe(OH)2 + 2NaCl қоңыр жасыл түсті 2NaOH + CuCl2 →2NaCl + Cu(OH)2↓ көк MgSO4 + NaOH →Na2SO4 + Mg(OH)2↓ ақ тұнба ІІІ топ: Mg элементінің химиялық қасиеттерін анықтау. CaCO3 + HCl→ қосу, жалынды тексеру. Есептер сыры (деңгейлік тапсырмалар) «Жеміс ағашы» бекіту сұрақтарының жауабын тауып, алмаларды орналастыру. Оқушылар бағалау парақтарын толтырады. Оқушылардың формативті бағалауымен ө бағасынан ө бағасын қояды. §5.4. Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу.
|
Презентация «ІІА топша металдары»
«жалғыз көпіршік» стратегиясы
Реактивтер. Стакан, спирт шам
Деңгей есептері
Сұрақтарға жауап береді, алма жемістері.
Бағдаршам әдісі. Қызыл мүлдем түсінбедім Сары күмәнім бар Жасыл сұрақтарым бар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Магний және кальций. Олардың қосылыстары.
Магний және кальций. Олардың қосылыстары.
Сабақтың тақырыбы: §5.4 Магний және кальций. Олардың қосылыстары.
Сілтеме: 10-сынып. Химия.
Оқыту мақсаты: Оқушыларға магний және кальций металдарының фиикалық, химиялық қасиеттері, табиғатта таралуы, алыну жолдары, қолданылу туралы білу дағдысын қалыптастыруды жалғастыру. Тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін бағалау.
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: Магний және кальций металдары туралы негізгі ақпарттарды алады.
Оқушылардың басым бөлігі: Химиялық белсенділікті түсіну және оларға сәйкес реакция теңдеулерін жазу дағдысы қалыптасқан. Негізгі сипаттамаларды айтып, ой қорытады.
Кейбір оқушылар: С. Деңгейлік есептерді шығара біледі.
Сабақтың міндеті:
− Металдардың фиикалық қасиеттерін ажырата білу.
-
Металдардың табиғатта таралуын есте сақтау.
-
Металдардың химиялық қасиеттерін анықтай білу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ жаңа ұғым қалыптастыру.
Сабақтың әдісі: түсіндіріу, сұрақ-жауап, жеке, топтық жұмыстар, демонстрация, тест тапсырмалары, графикалық диктант.
Сабақтың көрнекілігі: периодтық жүйе, оқулық, интерактивті тақта, тәжірибе, лабораториялық құралдар.
Технология түрі: АКТ, СТО технологиясы.
Пән аралық байланыс: биология, медицина, география.
Күтілетін нәтиже:
-
Магний, кальций қасиеттерін сипаттай білу
-
Теориялық білімдерін жүйелей білу
-
Есептер мен жаттығуларды ө бетінше шығара білу
-
Элементтердің биологиялық маңызын білу
-
Өзгерістер тізбегін, химиялық реакция теңдеулерін жаа білу.
Сабақтың жоспары:
1-кезең: Ұйымдастыру
2-кезең: «Қайталау білім анасы» ой қозғау «Қар кесегі» ойыны
3-кезең: Үй тапсырмасын тексеру
4-кезең: Жаңа сабақ
Сабақ барысы
|
Уақыт бойынша жоспарланған кезең |
Сабақ үстінде жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Басталуы
7 минут
|
Қызығушылықты ояту. «Қар кесегі» ойыны (сұрақ жауап:түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
Үй тапсырмасын тексеру. Графикалық тест Тест тапсырмалары:- иә -жоқ
|
|
|
Ортасы
Ой елегі топтық жұмыс
Ой толғаныс (толықтыру, сабақты бекіту)
Аяқталуы:
Ой түйін
Бағалау:
Үйге тапсырма:
Рефлесия |
Оң теріс екі жақты
Сабақтың негізгі бөлімі Сыныпты элементтердің түстері арқылы үш топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топ басшысына «бағалау парағын» беру. Видеоматериалдан кейінгі ой елегі. І топ: Кальцийдің П.Ж. орны, қасиеттері, алынуы, қолданылуы. ІІ топ: Магнийдің П.Ж. орны, қасиеттері, алынуы, қолданылуы. ІІІ топ: Маңыды қосылыстары, олардың қолданылуы. «Химик сараман» тәжірибе жасау. І топ: Кальций тұдарын ажырата білу, қарап тану. ІІтоп: Магний иондарын сілті ерітіндісі арқылы анықтау. FeCl2 + NaOH →Fe(OH)2 + 2NaCl қоңыр жасыл түсті 2NaOH + CuCl2 →2NaCl + Cu(OH)2↓ көк MgSO4 + NaOH →Na2SO4 + Mg(OH)2↓ ақ тұнба ІІІ топ: Mg элементінің химиялық қасиеттерін анықтау. CaCO3 + HCl→ қосу, жалынды тексеру. Есептер сыры (деңгейлік тапсырмалар) «Жеміс ағашы» бекіту сұрақтарының жауабын тауып, алмаларды орналастыру. Оқушылар бағалау парақтарын толтырады. Оқушылардың формативті бағалауымен ө бағасынан ө бағасын қояды. §5.4. Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу.
|
Презентация «ІІА топша металдары»
«жалғыз көпіршік» стратегиясы
Реактивтер. Стакан, спирт шам
Деңгей есептері
Сұрақтарға жауап береді, алма жемістері.
Бағдаршам әдісі. Қызыл мүлдем түсінбедім Сары күмәнім бар Жасыл сұрақтарым бар. |
шағым қалдыра аласыз













