Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Пәні: жаратылыстану |
Мектеп: №1 Хромтау орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қазанғапова Ләйла Амандыкқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғат физикасы Магнит |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.5.6.1магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтау 1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттеу Көптеген оқушылар: магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттеу арқылы магниттің қасиетін біледі Кейбір оқушылар:көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттейді Көрсетілген экспериментті түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Магниттік қасиеттері бар жеке денелерді атайды; Адам өмірінде магнитті қолдануды түсіндіреді. магнит, магниттікқасиеттер, металдар, денелер, темірдіңмагниттікқасиеттерінпайдалану Берілген дененің магниттік қасиеті бар, өйткені…. Бұл магнит, себебі... Мынау ... магниттік қасиеттерге ие, ал .... оның қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірін-бірі тыңдауға |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видео, аудио, тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар «жылы», «суық», «ыстық» заттардың сапалық белгілерін біледі. Өсімдіктер, жануарлар,адам бөлімдерінен олар жылуды Жердегі өмір сүруге қолайлы маңыздылықтың бірі ретінде біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
-
Балалар!
Мен дүкеннен
қолғап
сатып
алдым
жәй қолғап
емес,
«сиқырлы»
қолғап.
Қолғап
пен бірге
қорапта
әртүрлі
заттар
жатыр
екен? - Неге? Қолғаптың ішінде бір нәрсе бар, көрейік не бар екенін. -Бұл не екен балалар? -Магниттің қандай қасиеті бар екенін білесіңдер ма? -Бүгінгі сабағымыз неге арналады? |
Қолғап Магнит, ілгек, карандаш, т.б. заттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ) (Деректі материал. Магнус қария) Магнус деген қойшы, қой бағып жүріп қолындағы таяғының басы үшкір темір екен, тасқа жабысқан соң ол бірнеше тасты алып келіп көршілерін таң қалдырған екен. Содан кейін магнит деп атай бастаған. Оқушыларға магниттің магниттік алқаптары бар дене екенін түсіндіріңіз. Табиғатта магнит үлкен кесек тас – магниттік темір (магнетит) түрінде кездеседі. Ол темір кеніне өте қатты ұқсайды да өзге осы секілді тастарды өзіне тарта алатындығымен белгілі. Атауы ежелде магнитит қоймалары табылған Кіші Азиядағы Магнисияның таулары мен жерінен шыққан. Бірақ өзге тілдерде «магнит» сөзі тек «сүюші» мағынасын білдіреді – магниттің өзіне тартатын қасиетінен қойылған. (ОТ,Т)- Сендердің әрбіреуіңде әртүрлі пішінді және
көлемді магниттер бар. Оларды қолдарыңа алып, не сезетіндеріңді
айтыңдаршы? (МК, Ұ) Мультфильм «Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWYМультфильм «Фиксиктер. Магнит» Оқушыларға магнит туралы мультфильм көрсету.Магниттің қасиеттері туралы не білетіндерін сұрап талқылау. -Мультфильмнен не көрдіңдер? -Лунтиктің қолындағы не ол? Сергіту сәті.(Тілдік құзіретті қалыптастыру) Оқушыларды жұптастыру. Арқаларын беріп, бір-бірінің қолын айқастыру. «Тартылдыңдар ма, тебілдіңдер ме?» деген сұрақ қою арқылы оқушылардың «Тартыламыз» деген жауаптарын алу. Осыдан кейін оқушылар бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Қолдарын ұстасып тұрады. «Тартылдыңдар ма, тебілдіңдер ме?» деген сұраққа «Тебілдік» деп жауап береді. «Қандай зат тартылады және тебіледі?» (ОТ,Т)Зерттейік. 1-топ. Табақша құм сеуіп, арасына ұсақ темір заттарын салып қою. Құмның арасынан магнит көмегімен ұсақ темір заттарын алып шығу. 2-топ. Пластик ыдысқа су құйып, ішіне ұсақ темір заттарды(қыстырғышты) салу. Ыдыстағы затты магнит көмегімен алып шығу. 3-топ. Қағаз немесе тақтайша үстіне темір заттарды қойып, астынан магнитті жылжыту. Тәжірибе жүргізу. Көзәйнектің арғы жағына темір қыстырғышты қойып, жылжыту. (Қ) Оқушылар магнит күші қағаздан, судан, әйнектен өтетіні туралы білімдері қалыптасады. |
https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWYМультфильм «Фиксиктер. Магнит» Ілгек, пластик, сым, мата, ағаш, т.б. Топырақ, ұсақ болт, шеге, құм, Пластик ыдыс, су, қағаз, ағаш тақтайша, көзәйнек |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1-топ. Кестені толтыр. Зерттеуге сәйкес магнит өткізетін заттарды белгіле.
2-топ. Зерттеу барысында магнитке тартылмайтын заттарды белгіле.
3-топ. Зерттеу барысында магнитке тартылған заттардың суретін сал. |
Кесте |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Магнит" 1 сынып
"Магнит" 1 сынып
Оқу ісінің меңгерушісі:
|
Пәні: жаратылыстану |
Мектеп: №1 Хромтау орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Қазанғапова Ләйла Амандыкқызы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Табиғат физикасы Магнит |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.5.6.1магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтау 1.5.6.2 магниттің қасиетін зерттеу 1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттеу Көптеген оқушылар: магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттеу арқылы магниттің қасиетін біледі Кейбір оқушылар:көрсетілген экспериментті түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Магниттік қасиеттері бар жекелеген денелерді анықтайды. Магниттің қасиетін зерттейді Көрсетілген экспериментті түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Магниттік қасиеттері бар жеке денелерді атайды; Адам өмірінде магнитті қолдануды түсіндіреді. магнит, магниттікқасиеттер, металдар, денелер, темірдіңмагниттікқасиеттерінпайдалану Берілген дененің магниттік қасиеті бар, өйткені…. Бұл магнит, себебі... Мынау ... магниттік қасиеттерге ие, ал .... оның қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірін-бірі тыңдауға |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
физика |
|||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Видео, аудио, тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Оқушылар «жылы», «суық», «ыстық» заттардың сапалық белгілерін біледі. Өсімдіктер, жануарлар,адам бөлімдерінен олар жылуды Жердегі өмір сүруге қолайлы маңыздылықтың бірі ретінде біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
-
Балалар!
Мен дүкеннен
қолғап
сатып
алдым
жәй қолғап
емес,
«сиқырлы»
қолғап.
Қолғап
пен бірге
қорапта
әртүрлі
заттар
жатыр
екен? - Неге? Қолғаптың ішінде бір нәрсе бар, көрейік не бар екенін. -Бұл не екен балалар? -Магниттің қандай қасиеті бар екенін білесіңдер ма? -Бүгінгі сабағымыз неге арналады? |
Қолғап Магнит, ілгек, карандаш, т.б. заттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Ұ) (Деректі материал. Магнус қария) Магнус деген қойшы, қой бағып жүріп қолындағы таяғының басы үшкір темір екен, тасқа жабысқан соң ол бірнеше тасты алып келіп көршілерін таң қалдырған екен. Содан кейін магнит деп атай бастаған. Оқушыларға магниттің магниттік алқаптары бар дене екенін түсіндіріңіз. Табиғатта магнит үлкен кесек тас – магниттік темір (магнетит) түрінде кездеседі. Ол темір кеніне өте қатты ұқсайды да өзге осы секілді тастарды өзіне тарта алатындығымен белгілі. Атауы ежелде магнитит қоймалары табылған Кіші Азиядағы Магнисияның таулары мен жерінен шыққан. Бірақ өзге тілдерде «магнит» сөзі тек «сүюші» мағынасын білдіреді – магниттің өзіне тартатын қасиетінен қойылған. (ОТ,Т)- Сендердің әрбіреуіңде әртүрлі пішінді және
көлемді магниттер бар. Оларды қолдарыңа алып, не сезетіндеріңді
айтыңдаршы? (МК, Ұ) Мультфильм «Магнит» https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWYМультфильм «Фиксиктер. Магнит» Оқушыларға магнит туралы мультфильм көрсету.Магниттің қасиеттері туралы не білетіндерін сұрап талқылау. -Мультфильмнен не көрдіңдер? -Лунтиктің қолындағы не ол? Сергіту сәті.(Тілдік құзіретті қалыптастыру) Оқушыларды жұптастыру. Арқаларын беріп, бір-бірінің қолын айқастыру. «Тартылдыңдар ма, тебілдіңдер ме?» деген сұрақ қою арқылы оқушылардың «Тартыламыз» деген жауаптарын алу. Осыдан кейін оқушылар бір-біріне қарама-қарсы тұрады. Қолдарын ұстасып тұрады. «Тартылдыңдар ма, тебілдіңдер ме?» деген сұраққа «Тебілдік» деп жауап береді. «Қандай зат тартылады және тебіледі?» (ОТ,Т)Зерттейік. 1-топ. Табақша құм сеуіп, арасына ұсақ темір заттарын салып қою. Құмның арасынан магнит көмегімен ұсақ темір заттарын алып шығу. 2-топ. Пластик ыдысқа су құйып, ішіне ұсақ темір заттарды(қыстырғышты) салу. Ыдыстағы затты магнит көмегімен алып шығу. 3-топ. Қағаз немесе тақтайша үстіне темір заттарды қойып, астынан магнитті жылжыту. Тәжірибе жүргізу. Көзәйнектің арғы жағына темір қыстырғышты қойып, жылжыту. (Қ) Оқушылар магнит күші қағаздан, судан, әйнектен өтетіні туралы білімдері қалыптасады. |
https://www.youtube.com/watch?v=ZK1kBU0EhWYМультфильм «Фиксиктер. Магнит» Ілгек, пластик, сым, мата, ағаш, т.б. Топырақ, ұсақ болт, шеге, құм, Пластик ыдыс, су, қағаз, ағаш тақтайша, көзәйнек |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
1-топ. Кестені толтыр. Зерттеуге сәйкес магнит өткізетін заттарды белгіле.
2-топ. Зерттеу барысында магнитке тартылмайтын заттарды белгіле.
3-топ. Зерттеу барысында магнитке тартылған заттардың суретін сал. |
Кесте |
||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау. 2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2: Рефлексия. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ? |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






















