Сабақ тақырыбы: | Магнит не үшін керек? | Мектеп: Дарынды балаларға арналған №11 С Сейфуллин атындағы облыстық қазақ мектеп – интернат кешені |
Күні :27.04.18 |
| Мұғалімнің есімі: Суханова Гульшат Рахимовна |
СЫНЫП: 1-сынып | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты: | 2.5.6.1Магниттерді қолдану аясын сипаттау; 2.1.2.7эксперемент жүгізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру.
|
Тілдік мақсат: | Магниттің күші неге байланысты екені туралы қорытынды жасайды; Магниттің адам өмірінде пайдаланылуын түсінеді. |
Ресурстар: | - Әр топ үшін өлшемдері әртүрлі жолақты магниттер (мүмкін болса әр оқушыға);- қыстырғыштар (скрепкалар)- екі неодим магнит,қайнаған су құйылған стақан,балға)- Интернет-ресурстар:- электрлік магнитті кранның жұмысы туралы бейнефильм |
Күтілетін нәтижелер: | магниттік қасиетке ие заттар болатынын білу;магниттің тұрақты және электрлік болатынын білетін болады;зерттеу барысында магнит неғұрлым үлкен болған сайын,соғұрлым оның күші де көп болады деген қорытынды жасай білу. |
Жоспар |
жоспарланған уақыт | Сабақ барысы | әдіс-тәсілдер | ресурстар |
Басы | ұйымдастыру |
3мин | 1ширату. Магниттей тебілеміз сыңарым менің сен емес Магниттей тартыламыз коршілерміз-татумыз Топқа бөліну. «моллекула» ойыны арқылы |
(итереді көршісін)
(тартады көршісін)
(4-топқа бөлінеді) |
Жай музыка ойналып тұрады. |
5мин | Кіріспе бөлім | Сұрақ-жауап |
|
| Әр топқа 1 сыныпта өткен «магнит» тақырыбын еске түсіру.
| Топтық жұмыс.1-топ Берілген суреттерді екі топқа бөліп қояды және түсіндіреді.2-топ Гүлге қонған көбелекті қалай жылжытуға болады? Айтады.3-топ + - заттарды бір-біріне қосылу,итеру іс-әрекетін байқап айту.4-топ магнитті талдап айтады(түсі,ауыр,тарқыштық қасиеті бар,қайда қолдануға болады т.б) | Магнитеке тартылатын және тартылмайтын заттар суреті
Гүл,көбелектің суреті және магнит.
Магниттер,батарейкалар темір заттар (қыстырғыш,шеге,ине т.б) Магнит түрлері |
Ортасы 7 мин | Түсіндіру . Бейнематериал көрсету.
| Суреттер арқылы сұрақ-жауап әдісін қолдану.1.Магнит негізі түрі –тұрақты және электрлік магнит.Тұрақты магнит құрамында темір бар материалдардан жасалады. Электрлік магнит ішінде темір өзегі бар сым катушка түрінде жасалады, ол сым бойымен электр тогы өткен кезде ғана магниттік қасиетке ие болады. |
|
Зерттеу ,қорытынды жасау.15мин |
Оқушылар “магниттің күші қағаздан, пластиктен шыныдан, судан және басқа да көптеген материалдардан өтеді”деген қорытынды жасай алады.
| 1-топ Зерттеу жүргізу үшін табақшаға құмды сеуіп, оның
арасына бірнеше темір шегелер мен бұрандаларды, пластмасса мен резеңкенің бөлшегін тығып қойыңыз. Оқушылар табақшаның бетімен магнитті жүргізіп, магниттік қасиеттерге ие заттарды тауып, шығарып алады. 2-топ Құмыраға су құйып, оған кішкене бұрандалар
мен сомындарды (гайка), резеңке бөлшегін салу. Оқушыларға құмырадағы суды төкпей, ішін дегі заттарды қалай алуға болатынын ойлануды ұсыну. Оқушылар түрлі әдіс-тәсілдерді іздеп, ең дұрысын табады: магнитті құмыраның қабырғасына жақындатып, жүргізу керек.3-топ электрлік магниттің қай өндіріс саласында қолданатынын суреттерге қарап қорытынды жасау. Егер токтан айырса не болар еді?4-топ Берілген таблицаны толтыру.1.Үйдегі тоңазытқыш есігіндегі кәдесыйлар неге түсіп қалмайды?2.Суретте бейнеленген құрал қайда пайдаланылуы мүмкін?3. Мына көтергіш кран қандай заттарды көтереді? Көтергіш кран үшін қандай магнит қажет?4. Бала балықтарды қармаққа қалай іліктіріп отыр деп ойлайсың?
| Үлкен және кішкентай магниттер, бірнеше темір заттар
Құмырадағы су,кішкентай заттар
электрлік магниті бар суреттер
таблица,суреттер |
Аяғы 7 мин | Қорытынды жасау | .1«Сен білесің бе» айдары.Қағаз қыстырғыштардың екі неодим магнитке тартылуын көрсету.Магнит өз қасиетін жоғалтып алуы мүмкін бе? (оқушы пікірлерін тыңдау)Магнитті қайнаған суға салып, қағаз қыстырғышқа жақындату,енді магниттің тартпайтыны көрсету.Екінші тәсіл мгнитті усақтап балғамен ұру,ол да қыстырғышты тартпайтынын көрсету2.Ребус шештіру «магнит» сөзі шығу керек. | Магнит,ыссы су, балға. |
Бағалау,рефлексия 3мин. |
|
|
| |