Ш.Ермағанбетова атындағы №246 орта мектеп
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны»
толғауының композициялық құрылымы
Сыныбы: 9 «А»
Пән мұғалімі: Тоқмырзаева Қ.Е. Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
2023-2024 оқу жылы
Бекітемін__________
Оқу ісі жөніндегі орынбасар А.Паримбекова Қазақ әдебиеті 7-сабақ
|
Бөлім: 2 |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Тоқмырзаева Қуанышкүл Ерқасымқызы |
|||||
|
Күні |
22.11.23 ж |
|||||
|
Сынып: 9 «а» |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны" поэмасының композициялық құрылымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады. |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар |
Адал еңбекті құрметтеу; Халқына адал қызмет ету;Сөзіне берік, ісіне адал болу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 4 минут
3 минут 5 минут
3 минут 12 минут
6 минут 7 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Психалогиялық ахуал туғызу «Жақсы сөз, жарым ырыс» ойыны. «Бір тілек» тренингі . 1.Зымыран сұрақтар. 1. Махамбет Өтемісұлы туралы не білдіңдер? 2. Шаруалар көтерілісінің шығу себебі? 3. «Хан емессің қасқырсың» – деп кімге арнаған? Ол туралы не білесің? 4.Ақын шығармалары туралы не айта білесіңдер? 5. Ең адал, жақын досы кім? 2. Поэзия минуты Махамбет өлеңдерін жатқа айтады. 3. Сөзжұмбақ шешу «Махамбет». 1.Ел басына түскен ауыртпалықты ашына айтқан өлеңі (Мұнар күн) 2.Махамбет қай өлкенің тумасы? (Батыс Қазақстан) 3.Махамбет қасқырға, жыланға теңеп шығарған өлеңі кімге арналған? (Жәңгір хан) 4.Махамбеттің адал дастарханында отырып, қапыда басын алған кім? (Ықылас) 5.Жәңгір ханның үлкен билерінің бірі, Махамбеттің ағасы . (Бекмағамбет) 6.Махамбет қандай рудан шыққан? (Беріш) 7.Шаруалар көтерілісі қай жерде өтті? (Бекетай құмы)) 8.Көтерілістің басшысы, жан досы. (Исатай) 3. «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» өлеңін тыңдату 4. Топтық тапсырма 1-топ: «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» толғауынан Махамбет образын кластерлеу 2-топ: Махамбет ақын мен Баймағамбет сұлтанды салыстыру (Веендиаграмма) 3-топ: Шығарманың сюжеті бойынша композициялық талдау 5.Жұптық тапсырма 1-жұп: Семантикалық карта 2-жұп: Сатылай кешенді талдау 3-жұп:«Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан» толғауының тақырыбы мен идеясын, жанрын анықтаңдар. 6.Жеке жұмыс «Сюжеттік кесте» әдісі Кім? Нені? Қайда? Не істеді? Осы сұрақтарға жауап жаза отырып, «Мұғалімге хат», «Эссе» жазу 7.Мұхтар Шахановтың «Әке үкімі» атты өлең үзіндісімен қорытындылау. 8.«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Оқушы әрекеті: Білім алушы өздеріне жақын сөйлемді таңдайды. Айтылған ойды жалғастырады. Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімді жеткіздім. -Маған ерекше ұнағаны ... - Сабақтан соң маған ... келді. - Бүгін маған .. ... ... сәті түсті. - Қызықты болғаны .... - ..... қиындық тудырды. - Менің түсінгенім ... Үйге: Толғаудан үзінді жаттау (7-8 шумақ). 12-тапсырмаМахамбет толғауларында баяндалатын оқиғалар желісімен түсірілген көркем, деректі фильмдер топтамасын жинақтап, сыныптас тарыңа әңгімелеп, айтып бер. |
Балалар бір – біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. Махамбет жырларын жатқа оқиды Махамбет ақын туралы жақсы білетіндерін білдіреді. Сөзжұмбақты шешеді. «Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқаны » өлеңін мұқият тыңдайды Толғау мазмұны бойынша Махамбет образына кластер құрады. Махамбет ақын мен Баймағамбет сұлтанды салыстырады. Шығарма сюжеті бойынша композициялық талдау жасайды.
Жұптаса жұмыс жасайды.
Сұрақтарға жауап береді. «Мұғалімге хат» жазады. Түсінбеген сұрақтарын мұғалімге хат арқылы жолдайды. Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. |
Сабақ барысында жақсы ой білдірген және жақсы жауап берген оқушыларды ауызша мадақтау Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау Дескритор Білім алушы -сөзжұмбақтың әрбір сөзіне мұқият болады. -Сұрақтарға жауап бере отырып, Махамбеттің өмірі мен шығармашылығына жақсы дайындалады. Дескриптор: -толғаудан Махамбет образын ашып, кластер құрады. -Ақын мен сұлтанды салыстыра талдайды. -Шығарма сюжетіне композициялық жасай алады. Дескриптор: -семантикалық картаны толтырады. -Сатылай кешенді талдай алады. -Толғау тақырыбы мен идеясын, жанрын анықтай біледі. Бағалау. «Микрафон» әдісі. Мұғалім топ жетекшісіне микрафон ұсыну арқылы топтарды бағалау критерийі арқылы бағалатады және ұсыныстар айтқызады.
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» толғауының композициялық құрылымы
Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» толғауының композициялық құрылымы
Ш.Ермағанбетова атындағы №246 орта мектеп
Ашық сабақ
Пәні: Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны»
толғауының композициялық құрылымы
Сыныбы: 9 «А»
Пән мұғалімі: Тоқмырзаева Қ.Е. Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
2023-2024 оқу жылы
Бекітемін__________
Оқу ісі жөніндегі орынбасар А.Паримбекова Қазақ әдебиеті 7-сабақ
|
Бөлім: 2 |
Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
|||||
|
Педагогтің аты - жөні |
Тоқмырзаева Қуанышкүл Ерқасымқызы |
|||||
|
Күні |
22.11.23 ж |
|||||
|
Сынып: 9 «а» |
Қатысушылар саны: 18 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны" поэмасының композициялық құрылымы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады. |
|||||
|
Ұлттық құндылықтар |
Адал еңбекті құрметтеу; Халқына адал қызмет ету;Сөзіне берік, ісіне адал болу; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 4 минут
3 минут 5 минут
3 минут 12 минут
6 минут 7 минут 2 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Психалогиялық ахуал туғызу «Жақсы сөз, жарым ырыс» ойыны. «Бір тілек» тренингі . 1.Зымыран сұрақтар. 1. Махамбет Өтемісұлы туралы не білдіңдер? 2. Шаруалар көтерілісінің шығу себебі? 3. «Хан емессің қасқырсың» – деп кімге арнаған? Ол туралы не білесің? 4.Ақын шығармалары туралы не айта білесіңдер? 5. Ең адал, жақын досы кім? 2. Поэзия минуты Махамбет өлеңдерін жатқа айтады. 3. Сөзжұмбақ шешу «Махамбет». 1.Ел басына түскен ауыртпалықты ашына айтқан өлеңі (Мұнар күн) 2.Махамбет қай өлкенің тумасы? (Батыс Қазақстан) 3.Махамбет қасқырға, жыланға теңеп шығарған өлеңі кімге арналған? (Жәңгір хан) 4.Махамбеттің адал дастарханында отырып, қапыда басын алған кім? (Ықылас) 5.Жәңгір ханның үлкен билерінің бірі, Махамбеттің ағасы . (Бекмағамбет) 6.Махамбет қандай рудан шыққан? (Беріш) 7.Шаруалар көтерілісі қай жерде өтті? (Бекетай құмы)) 8.Көтерілістің басшысы, жан досы. (Исатай) 3. «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» өлеңін тыңдату 4. Топтық тапсырма 1-топ: «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» толғауынан Махамбет образын кластерлеу 2-топ: Махамбет ақын мен Баймағамбет сұлтанды салыстыру (Веендиаграмма) 3-топ: Шығарманың сюжеті бойынша композициялық талдау 5.Жұптық тапсырма 1-жұп: Семантикалық карта 2-жұп: Сатылай кешенді талдау 3-жұп:«Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқан» толғауының тақырыбы мен идеясын, жанрын анықтаңдар. 6.Жеке жұмыс «Сюжеттік кесте» әдісі Кім? Нені? Қайда? Не істеді? Осы сұрақтарға жауап жаза отырып, «Мұғалімге хат», «Эссе» жазу 7.Мұхтар Шахановтың «Әке үкімі» атты өлең үзіндісімен қорытындылау. 8.«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Оқушы әрекеті: Білім алушы өздеріне жақын сөйлемді таңдайды. Айтылған ойды жалғастырады. Бүгінгі сабақта мен ... түсіндім, ... білдім, ... көзімді жеткіздім. -Маған ерекше ұнағаны ... - Сабақтан соң маған ... келді. - Бүгін маған .. ... ... сәті түсті. - Қызықты болғаны .... - ..... қиындық тудырды. - Менің түсінгенім ... Үйге: Толғаудан үзінді жаттау (7-8 шумақ). 12-тапсырмаМахамбет толғауларында баяндалатын оқиғалар желісімен түсірілген көркем, деректі фильмдер топтамасын жинақтап, сыныптас тарыңа әңгімелеп, айтып бер. |
Балалар бір – біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді. Сұрақтарға жауап береді. Махамбет жырларын жатқа оқиды Махамбет ақын туралы жақсы білетіндерін білдіреді. Сөзжұмбақты шешеді. «Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқаны » өлеңін мұқият тыңдайды Толғау мазмұны бойынша Махамбет образына кластер құрады. Махамбет ақын мен Баймағамбет сұлтанды салыстырады. Шығарма сюжеті бойынша композициялық талдау жасайды.
Жұптаса жұмыс жасайды.
Сұрақтарға жауап береді. «Мұғалімге хат» жазады. Түсінбеген сұрақтарын мұғалімге хат арқылы жолдайды. Рефлексия жасайды. Бүгінгі сабақта не үйренгендерін, топта қалай жұмыс жасағандарын, қандай білім алғандарын таразылайды. |
Сабақ барысында жақсы ой білдірген және жақсы жауап берген оқушыларды ауызша мадақтау Әр тапсырмаға жіті көңіл бөліп орындаған оқушыларды мадақтап, бағалау Дескритор Білім алушы -сөзжұмбақтың әрбір сөзіне мұқият болады. -Сұрақтарға жауап бере отырып, Махамбеттің өмірі мен шығармашылығына жақсы дайындалады. Дескриптор: -толғаудан Махамбет образын ашып, кластер құрады. -Ақын мен сұлтанды салыстыра талдайды. -Шығарма сюжетіне композициялық жасай алады. Дескриптор: -семантикалық картаны толтырады. -Сатылай кешенді талдай алады. -Толғау тақырыбы мен идеясын, жанрын анықтай біледі. Бағалау. «Микрафон» әдісі. Мұғалім топ жетекшісіне микрафон ұсыну арқылы топтарды бағалау критерийі арқылы бағалатады және ұсыныстар айтқызады.
|
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 9-сынып Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл |
||
шағым қалдыра аласыз














