Танымдық сабақ
|
Тәрбие сағаты |
Махамбет Өтемісұлы – отты жылдар ақыны |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд, суреттер, бейнеролик |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Суреттер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
- Сәлеметсіңдер ме балалар! - Бүгінгі біздің тәрбие сағатымыз қазақ әдебиетімен байланысты болмақ. Ендеше біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Махамбет Өтемісұлы – отты жылдар ақыны» Махамбет Өтемісұлының дүниеге келгеніне биыл 220 жыл толып отыр. Махамбет Өтемісұлының қазақ әдебиетінде алар орны зор.
«Ой қоржыны» - Он алты жасында Беріш руының жезтаңдай ақыны атанған Махамбетті бүгінгі ұрпақ кім деп таниды? Өз ойларыңмен бөлісіңдер |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
презентация |
|
Сабақ басы (13 мин) |
Ф Махамбет! Махамбет... Білмеймін жел ме, сел ме, Жырда онымен бір тұлға теңдесер ме... Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме...
- Махамбет Өтемісұлының өмір жолы және шығармашылығы жайлы қандай мағлұматтар білесіңдер? - Махамбет Өтемісұлы қандай тақырыптарды жырына арқау еткен? - Махамбет Өтемісұлын неге дауылды жылдардың жалынды жыршысы дейді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады Сұрақтарға жауап береді |
презентация
|
|
Ортасы (20 мин) |
Махамбет Өтемісұлының өмір жолы:
Сұрақ – жауап:
Мен - мен едім, мен едім! Мен Нарында жүргенде Еңіреген ер едім. Исатайдың барында Екі тарлан бөрі едім. Ерегіскен дұшпанға Қызыл сырлы жебе едім. Махамбет өлеңдерінде «Мен» сөзі жиі қолданылады. Ондағы «Меннің» мәні ерекше. Бұл өлеңдегі «Меннің» астарында қандай сыр бар?
Махамбеттің асқар таудай аға тұтып, ерге тірек, халыққа көсем санаған, аруағын ардақтап өткен адамы – Исатай.
Исатай өліміне ақын қабырғасы қатты қайысады. Махамбеттің Исатайды соншама дәріптеуінің негізгі түйіні неде деп ойлайсыңдар? «Жұмыр қылыш» күйі Жұмыр қылыш күйінің шығу тарихын білесіңдер ме? Неліктен бұндай атау қойды еп ойлайсыңдар?
Ұлылар сөзі «Махамбет – Абайға дейінгі ақындардың ақыны, Абылайдан кейінгі батырлардың батыры. Махамбет есімі – өмірдегі қасіреттің синонимі, өмірдегі қасиеттің символы. Махамбет өлеңі – «қазақ» сөзінің қайталанбас құдіреті, шығармалары тап-таза қорғасыннан құйылған ап-ауыр асыл сөз, басқа жер бетіндегі елдің өлең-жырында жоқ» З.Қабдолов Бүкіл ХІХ ғасыр әдебиетінде қимыл мен күрес жырын Махамбеттей қып жырлаған өзгеше ақын болған емес. М.Әуезов |
Оқушылар ақынның өмір жолымен танысады Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады Өлеңді мәнерлеп оқиды Оқушылар өз ойларымен бөлседі Оқушылар берілген ақпараттарды оқиды Жұмыр қылыш күйін тыңдайды, алған әсерлерімен бөліседі Махамбет Өтемісұлы туралы айтылған сөздерді оқып шығады |
Презентация Бейнеролик Суреттер Интерактивті тақта Бейнеролик Слайд |
|
Соңы |
Қорытынды Махамбет Өтемісұлы өзінің қайраткерлігімен бірге, отты, жалынды өлеңдері арқылы бар өмірін туған халқының мұңын жоқтауға арнаған ақын. Олай болса ұрпағының болашағы үшін күрескен, қазақ халқының бостандығы жолында өмірлерін құрбан еткен батыр бабаларымызды əрқашан мақтан тұтып жадымызда мәңгілік сақтауымыз керек... Кері байланыс «Бір тамшы ой» Бүгінгі сабақтан не түйдім? |
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Махамбет Өтемісұлы отты жылдар ақыны
Махамбет Өтемісұлы отты жылдар ақыны
Танымдық сабақ
|
Тәрбие сағаты |
Махамбет Өтемісұлы – отты жылдар ақыны |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
|
Ресімдеу |
Слайд,презентация |
|
|
Музыкалық және бейне көркемдеу |
интерактивті тақта, слайд, суреттер, бейнеролик |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Суреттер |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация |
|
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
- Сәлеметсіңдер ме балалар! - Бүгінгі біздің тәрбие сағатымыз қазақ әдебиетімен байланысты болмақ. Ендеше біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Махамбет Өтемісұлы – отты жылдар ақыны» Махамбет Өтемісұлының дүниеге келгеніне биыл 220 жыл толып отыр. Махамбет Өтемісұлының қазақ әдебиетінде алар орны зор.
«Ой қоржыны» - Он алты жасында Беріш руының жезтаңдай ақыны атанған Махамбетті бүгінгі ұрпақ кім деп таниды? Өз ойларыңмен бөлісіңдер |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады. |
презентация |
|
Сабақ басы (13 мин) |
Ф Махамбет! Махамбет... Білмеймін жел ме, сел ме, Жырда онымен бір тұлға теңдесер ме... Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме...
- Махамбет Өтемісұлының өмір жолы және шығармашылығы жайлы қандай мағлұматтар білесіңдер? - Махамбет Өтемісұлы қандай тақырыптарды жырына арқау еткен? - Махамбет Өтемісұлын неге дауылды жылдардың жалынды жыршысы дейді? |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады Сұрақтарға жауап береді |
презентация
|
|
Ортасы (20 мин) |
Махамбет Өтемісұлының өмір жолы:
Сұрақ – жауап:
Мен - мен едім, мен едім! Мен Нарында жүргенде Еңіреген ер едім. Исатайдың барында Екі тарлан бөрі едім. Ерегіскен дұшпанға Қызыл сырлы жебе едім. Махамбет өлеңдерінде «Мен» сөзі жиі қолданылады. Ондағы «Меннің» мәні ерекше. Бұл өлеңдегі «Меннің» астарында қандай сыр бар?
Махамбеттің асқар таудай аға тұтып, ерге тірек, халыққа көсем санаған, аруағын ардақтап өткен адамы – Исатай.
Исатай өліміне ақын қабырғасы қатты қайысады. Махамбеттің Исатайды соншама дәріптеуінің негізгі түйіні неде деп ойлайсыңдар? «Жұмыр қылыш» күйі Жұмыр қылыш күйінің шығу тарихын білесіңдер ме? Неліктен бұндай атау қойды еп ойлайсыңдар?
Ұлылар сөзі «Махамбет – Абайға дейінгі ақындардың ақыны, Абылайдан кейінгі батырлардың батыры. Махамбет есімі – өмірдегі қасіреттің синонимі, өмірдегі қасиеттің символы. Махамбет өлеңі – «қазақ» сөзінің қайталанбас құдіреті, шығармалары тап-таза қорғасыннан құйылған ап-ауыр асыл сөз, басқа жер бетіндегі елдің өлең-жырында жоқ» З.Қабдолов Бүкіл ХІХ ғасыр әдебиетінде қимыл мен күрес жырын Махамбеттей қып жырлаған өзгеше ақын болған емес. М.Әуезов |
Оқушылар ақынның өмір жолымен танысады Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады Өлеңді мәнерлеп оқиды Оқушылар өз ойларымен бөлседі Оқушылар берілген ақпараттарды оқиды Жұмыр қылыш күйін тыңдайды, алған әсерлерімен бөліседі Махамбет Өтемісұлы туралы айтылған сөздерді оқып шығады |
Презентация Бейнеролик Суреттер Интерактивті тақта Бейнеролик Слайд |
|
Соңы |
Қорытынды Махамбет Өтемісұлы өзінің қайраткерлігімен бірге, отты, жалынды өлеңдері арқылы бар өмірін туған халқының мұңын жоқтауға арнаған ақын. Олай болса ұрпағының болашағы үшін күрескен, қазақ халқының бостандығы жолында өмірлерін құрбан еткен батыр бабаларымызды əрқашан мақтан тұтып жадымызда мәңгілік сақтауымыз керек... Кері байланыс «Бір тамшы ой» Бүгінгі сабақтан не түйдім? |
Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі |
презентация |
шағым қалдыра аласыз
ариза
Оңғарсынова:
қын
өлеңін тыңдағанда қандай әсер аласыңдар?














