Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Махамбет Өтемісұлының «Бағаналы терек жарылса» өлеңінің тақырыбы мен идеясы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім Күні: Мектеп: «М.Әуезов атындағы Көкжар орта мектебі» КММ Пәні:Қазақ әдебиеті Мұғалімнің аты – жөні: Аблахатова А. Сынып: 9 «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Махамбет Өтемісұлының «Бағаналы терек жарылса» өлеңінің тақырыбы мен идеясы. |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау 9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
1. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын айқындау 2.Өлеңдегі композициялық амалдарды талдау 3.Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Білім алушы: - өлеңнің тақырыбы мен идеясын айқындайды; -мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды; -автор тіліне сүйенеді және шығармашылық жұмыс жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - өлеңнің тақырыбы мен идеясын айқындай алады; - мәтіндердегі композициялық амалдарды талдай біледі; - шығармашылық жұмыс жаза алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Терек, хан, халық, теңдік, тұғыр, кек. Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша... Салыстыра қарағанда... Өмірмен байланыстыратын болсам... Бұл оймен келісемін /келіспеймін, себебі... |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық потриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы – шаруалар көтерілісі; География – Еділ және Жайық өзендерінің бойындағы шаруалар көтерілісі. Музыка – Махамбеттің күйлері. |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Махамбет Өтемісұлы жайлы осыған дейін де ақпараттары бар және осы тақырып аясында өз ойларын түйіндеп жеткізе алады |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут Білім деңгейі: Білу, түсіну, қолдану |
Ұйымдастыру кезеңі -сынып оқушылары сабаққа есікте тұрған суреттерді таңду арқылы бір-бірімен амандасып кіреді. -алдыңғы білімге кері байланыс; - ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Біз қандаймыз?» шаттық шеңбері. Оқушылар шаттық шеңберге тұрғанда сыныпта баяу әуен ойнап тұрады. «Балалар біз қандаймыз?»-дегенде, шеңбер бойымен оқушылар қандай екенін айтып өтеді. (ұйымшылмыз, мықтымыз, білімдіміз, кішіпейілміз, т.с.с.) бұл әдіс оқушылардың сабақ бойы көңілдері көтеріңкі отыру үшін де қолданылады. Сол айтқандарына жетуге тырысады. Топқа бөлу «Белгілі сөз» әдісі арқылы оқушылар топтарға бөлінеді. 1-топ: «Әдебиетшілер» 2-топ: «Тарихшылар» 3-топ: «Өнер иелері» ТЖ. Тыңдалым алды сұрақтар: Оқушыларға «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы сандықша ұсынылады. Сандықшаның ішіндегі сұрақтар жазылған қима қағаздар бойынша оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, жауап алу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Сұрақтар: 1.Махамбет Өтемісұлы кім ? деген сұраққа 3 дерекпен жауап бер. 2.Махамбет қай өңірде дүниеге келді? 3.Исатай – Махамбет көтерілісі қай кезде,қай жерде болды? 4.Исатай – Махамбет көтерілісінің маңызы қандай? 5.Махамбеттің қандай қасиетін ерекше атап айтар едіңдер? 6.Махамбеттің хан –сұлтандарға жау болу себебі неде? 7.Махамбеттің қандай шығармалыр білесің?
ҚБ:«Стикер тарату» әдісі арқылы бағалау. Сабақтың тақырыбы, мақсаты,бағалау критерийлері таныстырылады. |
«Біз қандаймыз?» шаттық шеңбері |
||||||||||||||||||||||||||
(ллльь |
Тыңдалым тапсырмасы: Түсіну ТЖ. «Маған қатты ұнаған өлең жолдары» әдісі арқылы орындалады. Тақтадан видеоматериал көрсетіледі. Оқушылар «Бағаналы терек жарылса» өлеңін тыңдайды. Оқушылар өлеңнің тақырыбы мен идеясын талдап, бүгінгі тақырыптың өзектілігін ашады.
Қаптама – суықта киетін тысталған
қалың киім. ҚБ:«Стикер арқылы бағалау» әдісі арқылы бағалау. Талдау Ж. 3-тапсырма. Өлеңге«Оқиға тауы» әдісі арқылы сатылай кешенді талдау жасайды.
ҚБ:«Жұлдызды баспалдақ» әдісі арқылы бағалау. Жинақтау ТЖ. 3- тапсырма. «Әдебиетшілер» тобы. (Махамбеттің өлеңдерін жатқа айтады) «Трихшылар» тобы.(Махамбет өмір сүрген дәуірді зерттеп келеді) «Өнер иелері» тобы.(Махамбеттің күйлері мен термелері туралы айтып, орындайды немесе тауып келеді) «Тұлғаны танып біл» әдісі арқылы «Егер мен Махамбеттей заңғар тұлға болсам...» тақырыбында өлең шумақтарын шығару.
ҚБ: «Оң қол, сол қол» әдісі арқылы бағалау. |
Аудио https://vk.com/video-61968936_456239747?t=59s Флипчарт «Стикер арқылы бағалау» әдісі Дәптер, А4 «Жұлдызды баспалдық» әдісі «Оң қол, сол қол» әдісі |
||||||||||||||||||||||||||
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |