МҚҚҚ «Құрық балалар өнер мектебі»
Ашық сабақ
Тақырыбы: Майраның әні «Майра»
Домбыра сыныбының мұғалімі: Баймағанбетова Зауре
Б Е К І Т Е М І Н
«Құрық балалар өнер мектебінің»
оқу ісінің орынбасары
_____________ Н.Махмудова
«___» ____________2025 ж
Пән: домбыра пәні
Сынып: 2-сынып Оралхан Кәусар
Болатын күні: 10.04.2025 ж
Уақыты: 10:00.
Сабақтың тақырыбы: Майраның әні «Майра».
Сабақтың мақсаты: Оқушыға домбыра аспабын меңгере ойнаумен қатар, күй, ән, шығарма ойнап үйрене отырып оқушының музыкалық сезімін, ой – өрісін ұлттық музыкаға ынтасын арттыру, өз ұлтын құрметтеп сүйе білуге, ұлттық тәрбие дүниетанымын қалыптастыру. Дәстүрлі қара қағыс арқылы орындау әдісін оқушыға үйтетіп, әрі қарай дамытып, жалғастыруға тәрбиелеу.,
Сабақтың түрі: Жеке орындау.
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, ойнап көрсету, түсіндіру, тыңдау, сабақ жүргізу, қағыс, тремола қағыс әдісі арқылы санап үйрену.
Сабақтын көрнектілігі: Домбыра аспабы, пульт, оқу құрал кітаптар.
Сабақтың барысы:
Үй тапсырмасын тексеру.
-
И. Беренс – этюд
-
Баламайсан – «Қыз Ақжелең»
-
Құрманғазы – «Балбырауын»
-
Жаңа сабақ – Майраның әні «Майра»
1. Сабақты оқушыны таныстырамыз.
2. Домбыра аспабының құлақ күйін келтіріп аламыз.
3. Оқушыдан үй тапсырмасын сұраймыз, өз түсінігін дайындығын пысықтау.
4. И.Беренс «Этюд» ойнаумен бастаймыз. Саусаққа жаттығулар ойнау.
І. «Этюд» орындаушының шеберлігін арттырып, орындаушылық тәсілдерін шыңдау үшін арнайы машықтануға арналған шағын шығарма. Кейбір этюдтер өз алдында дербес көркем шығарма ретінде де болады.


ІІ. Баламайсан – «Қыз Ақжелең» күйін үй тапсырмасын жай темпте нотамен ойнап көрсету. Оқушы үй тапсырмасын өз бетінен ойнап береді, қағыстар өзгеріп тұруына байланысты әзірге орта жай темпте орындаймыз.


ІІІ. Құрманғазы Сағырбаев «Құрманғазы» күйін жатқа ойнау, саусақ қойылымы, қағыс ерекшелігі, техникалық жылдамдықты өсіружәне дыбыс күшінен шеберлікке орындау.



ІҮ. Жаңа сабақ:
Майраның әні «Майра»
Қазақ даласын әнге бөлеп, өз заманының сандуғашы атанған тума дарын, қайталанбас тұлға артына өшпес мұра қалдырған аяулы жан.
«Дегенде атым Майра, атым Майра,
Отыз тіс көмекеймен тілім сайра,
Қолға алып домбырамды шырқағанда,
Ілесер сонда маған жігіт қайда?- деп өзінің асқақ әнші екенін паш еткен ол ерекше көркімен, ақындығымен, әнші-сазгерлігімен тарих бетіне жазылған өнер иесі.


Музыкалық шығармаға талдау жасау:
-
Музыкалық құрлымы, өлшемі;
-
Темп, орташа екпінде,әндете;
-
Музыкалық нүктелі нота, тремола қағысы;
-
Өлшем ұзақтығы 2/4; 3/4 өзгеруі.
Оқушыға ноталарды оқыту, нүктелі нотаның ережесіне тоқтап түсіндіру.
Музыка нота дыбысының қасына қойылса:
түсіндіріп, ойнап және
санап көрсету.
Әнді мұғалім өзі ойнап көрсетіп түсіндіреміз, кейін оқушыға 1 – сөйлемін санап ойнату. Қағыстарға көңіл бөліп ойнау. «Тремола» қағысына жеке тоқталып ойнап көрсету. Әнді толығымен тыңдату. Оқушының ойын, сезімін, түсінігін тыңдау.
Ү. Сабақты оқушымен бірге қорытындылау: сұрақ – жауап, кері байланыс.
1. «Майра» әні ұнадыма?
2. Әннің сөзіне мән беру, танысу.
3. Ноталардың ұзақтығын атау.
4. Әннің орындау ерекшелігі қандай?
ҮІ. Оқушыны бағалау
ҮІІ. Үйге тапсырма: Майраның әні «Майра»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Майраның әні «Майра»
Майраның әні «Майра»
МҚҚҚ «Құрық балалар өнер мектебі»
Ашық сабақ
Тақырыбы: Майраның әні «Майра»
Домбыра сыныбының мұғалімі: Баймағанбетова Зауре
Б Е К І Т Е М І Н
«Құрық балалар өнер мектебінің»
оқу ісінің орынбасары
_____________ Н.Махмудова
«___» ____________2025 ж
Пән: домбыра пәні
Сынып: 2-сынып Оралхан Кәусар
Болатын күні: 10.04.2025 ж
Уақыты: 10:00.
Сабақтың тақырыбы: Майраның әні «Майра».
Сабақтың мақсаты: Оқушыға домбыра аспабын меңгере ойнаумен қатар, күй, ән, шығарма ойнап үйрене отырып оқушының музыкалық сезімін, ой – өрісін ұлттық музыкаға ынтасын арттыру, өз ұлтын құрметтеп сүйе білуге, ұлттық тәрбие дүниетанымын қалыптастыру. Дәстүрлі қара қағыс арқылы орындау әдісін оқушыға үйтетіп, әрі қарай дамытып, жалғастыруға тәрбиелеу.,
Сабақтың түрі: Жеке орындау.
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, ойнап көрсету, түсіндіру, тыңдау, сабақ жүргізу, қағыс, тремола қағыс әдісі арқылы санап үйрену.
Сабақтын көрнектілігі: Домбыра аспабы, пульт, оқу құрал кітаптар.
Сабақтың барысы:
Үй тапсырмасын тексеру.
-
И. Беренс – этюд
-
Баламайсан – «Қыз Ақжелең»
-
Құрманғазы – «Балбырауын»
-
Жаңа сабақ – Майраның әні «Майра»
1. Сабақты оқушыны таныстырамыз.
2. Домбыра аспабының құлақ күйін келтіріп аламыз.
3. Оқушыдан үй тапсырмасын сұраймыз, өз түсінігін дайындығын пысықтау.
4. И.Беренс «Этюд» ойнаумен бастаймыз. Саусаққа жаттығулар ойнау.
І. «Этюд» орындаушының шеберлігін арттырып, орындаушылық тәсілдерін шыңдау үшін арнайы машықтануға арналған шағын шығарма. Кейбір этюдтер өз алдында дербес көркем шығарма ретінде де болады.


ІІ. Баламайсан – «Қыз Ақжелең» күйін үй тапсырмасын жай темпте нотамен ойнап көрсету. Оқушы үй тапсырмасын өз бетінен ойнап береді, қағыстар өзгеріп тұруына байланысты әзірге орта жай темпте орындаймыз.


ІІІ. Құрманғазы Сағырбаев «Құрманғазы» күйін жатқа ойнау, саусақ қойылымы, қағыс ерекшелігі, техникалық жылдамдықты өсіружәне дыбыс күшінен шеберлікке орындау.



ІҮ. Жаңа сабақ:
Майраның әні «Майра»
Қазақ даласын әнге бөлеп, өз заманының сандуғашы атанған тума дарын, қайталанбас тұлға артына өшпес мұра қалдырған аяулы жан.
«Дегенде атым Майра, атым Майра,
Отыз тіс көмекеймен тілім сайра,
Қолға алып домбырамды шырқағанда,
Ілесер сонда маған жігіт қайда?- деп өзінің асқақ әнші екенін паш еткен ол ерекше көркімен, ақындығымен, әнші-сазгерлігімен тарих бетіне жазылған өнер иесі.


Музыкалық шығармаға талдау жасау:
-
Музыкалық құрлымы, өлшемі;
-
Темп, орташа екпінде,әндете;
-
Музыкалық нүктелі нота, тремола қағысы;
-
Өлшем ұзақтығы 2/4; 3/4 өзгеруі.
Оқушыға ноталарды оқыту, нүктелі нотаның ережесіне тоқтап түсіндіру.
Музыка нота дыбысының қасына қойылса:
түсіндіріп, ойнап және
санап көрсету.
Әнді мұғалім өзі ойнап көрсетіп түсіндіреміз, кейін оқушыға 1 – сөйлемін санап ойнату. Қағыстарға көңіл бөліп ойнау. «Тремола» қағысына жеке тоқталып ойнап көрсету. Әнді толығымен тыңдату. Оқушының ойын, сезімін, түсінігін тыңдау.
Ү. Сабақты оқушымен бірге қорытындылау: сұрақ – жауап, кері байланыс.
1. «Майра» әні ұнадыма?
2. Әннің сөзіне мән беру, танысу.
3. Ноталардың ұзақтығын атау.
4. Әннің орындау ерекшелігі қандай?
ҮІ. Оқушыны бағалау
ҮІІ. Үйге тапсырма: Майраның әні «Майра»
шағым қалдыра аласыз













