Әдебиеттік оқу» пәні бойынша 2-сынып оқушысының өзіндік жұмысының жоспары IV тоқсан
Бөлімі: «Қоршаған орта» бөлімі
Сабақтың нөмірі:
№ 1 (78- сабақ)
Сабақтың тақырыбы: Жерім жомарт - адамзатты асыраған
Мақсаты: Қарапайым және нақтылау сұрақтарын қойып, оның жауабын шығармадан таба білесің
Күтілетін нәтиже: Өлеңді түсініп оқимын.
Өлеңнен қарапайым және нақтылау сұрақтарының жауабын табамын.
Тақырыпқа қатысты өз пікірімді білдіремін.
Ресурстар: «Әдебиеттік оқу» 2-бөлім Атамұра 2017ж 71-72- бет
Сабақ барысы: - Жомарт деп кімді айтамыз?
- Жомарт деп нені айтамыз?
(Осы сұрақтардың жауабын іштей ойлап көр)
Жомарттық – адам бойындағы ізгі қасиет. Қолында байлығы бар азаматтың мұқтаж жандарға
жасайтын қайырымдылық көмегі. Қайырымдылық – Жомарттың негізгі өзегі. Өзін өзі
насихаттау үшін жасалған қайырымдылық Жомарттыққа жатпайды. “Жомарт бергенін айтпас,
ер айтқанынан қайтпас” деген қазақ мақалы осыны айғақтайды.
(Уикипедия — ашық энциклопедиясынан алынған мәлімет)
айтқан сөзіңді қалтқысыз орындау;
Жомарттық туралыққа (әділдікке) нұқсан келтірмеу;
қайырымдылықты естен шығармау;
(«Қабуснамеден»)
Тапсырмалар: 1. «Кім жомарт? Не жомарт?» екенін білу үшін Мұзафар Әлімбайдың өлеңін мәнерлеп,
түсініп оқы.
1- тапсырма: Ақын ойын кестеге түсіру.
Кім жомарт? Неліктен?
Батыр жомарт
Не жомарт? Неліктен?
Дескрипторы:
1. М.Әлімбайдың «Кім жомарт? Не жомарт?» өлеңі бойынша қарапайым сұрақтардың
жауабын өлеңнен тауып, кестенің бірінші бөлігіне жаз.
2. Өлеңнен нақтылау сұрақтарының жауабын тауып, кестенің екінші бөлігіне жаз.
2- тапсырма: Ақын ойын өзінше жалғастыру.
Дескрипторы:
1. М.Әлімбайдың «Кім жомарт? Не жомарт?» өлеңіндегі ақынның ойын өзің қалай
түсінгеніңді өзіндік дәлелдермен негіздеп, кестенің екінші бөлігіне жаз.
3- тапсырма: «Кластер» кестесін толтыру
Ағаш егемін
Жомарт
жеріме қалай
алғыс білдіремін?
Дескрипторы:
1. Табиғаттың адамзатқа берген жомарттығына алғыс білдірудің 6 жолын көрсетеді
Кері байланыс: «Тақырыпқа қатысты он сөз» әдісі
«Жердің жомарттығы» жайлы ойды ашатын 10 сөз ойлау керек. Ойлаған
сөздеріңді дәптерге жаз.