Мәліметтер типтері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Мәліметтер типтері

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: IV-тарау

Мектеп: «Н. Төреқұлов атындағы №121 ЖОМ» КММ

Күні: 19.11.2018 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Кемалова А

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Мәліметтер типтері.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.3.1 деректердің типін жіктеу.

Сабақтың мақсаты

Барлықоқушылар:Деректер типінтерімен танысу

Оқушылардың басым бөлігі: Практика жүзінде теориялық білімдерін қолдану.

Кейбір оқушылар:Сұрақтарға жауап беріп, талдау жасау.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау.

Бағалау критерийі

  • Деректер типтері туралы мәлімет алады және түсінеді.

  • Алған теориялық білімдерін практика жүзінде орындай алады

  • Тақырыпқа байланысты сұрақтарға нақты жауап береді.

Тілдік мақсаттар


Деректер типін пайдалана отырып, программа құру.

Лексика және терминология:


Тип,

Паскаль, Лексема,

Тұрақтылар (константалар).

- Идентификаторлар (айнымалылар аты).

- Амалдардың белгілері;

- Қызметші сөздер.

іnteger, strіng, real, Var,іnteger, longіnt, byte, shortіnt, word

Құндылықтарға баулу


Жан-жақты болуға,оқушылардың ақпараттық – технологиялық ойлау қабілеттерін дамыту.Өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Бәсекелестікке дағдыландыру.

Пәнаралықбайланыс

Математика, ағылшын тілі.

Алдыңғы білім


Бөлімше алдыңғы тақырыптарда қамтылған дағдыларға сүйенеді. Оқушылар Lazarus бағдарламасының интерфесімен таныс. Бағдарламада жобаларды құра алады.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі


Топқа бөлу

3мин

Үй жұмысын тексеру 4 мин

«Сұрақтары бар қорап» әдісі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастыру кезеңі.

Айдаһар, батыр және қыз ойыны.

Оқушылар үш бұрыш және төртбұрыш геометриялық фигуралар таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді.

Топ атауларыүш бұрыш таңдағандар Pascal ал төртбұрыш таңдағандар Lazarus деп аталып әр қайсысы өз тобына отырады. Топ басшылары сайланады.

Үй жұмысы: Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.





Үш бұрыш және төртбұрыш қиылған қағаздар

Сабақтың ортасы

Оқулықпен жұмыс

Оқылым,білу, түсіну.

8 мин

«Постер қорғау» әдісі

6 мин






Қолдану .

«Бәйге» әдісі

Оқушылар тапсырманы берілген уақытта орындап келесі тапсырмаға көшеді

Практикалық жұмыс

14 мин


















Бүгінгі ссабақтың тақырыбы: Мәліметтер типтері.

Әр оқушы өзіне құмыра суретін салады және сабақ барысында смайлик арқылы бағаланады.

1-тапсырма.

Т.ЖКітаптан2 топқа бір тақырыпты бөліп беріледі. Мәліметтер типі тақырыбын оқу арқылы білімін бекітеді.

Алған білімдерін постер арқылы қорғайды.

Дескрипторлар

  • Lazarus бағдарламасының алфавитін біледі.

  • Айнымалылар титері мен деректер типтерін біледі.

  • Типтердің қызметтерін анықтайды.

  • Типтердің қабылдайтын мәндер алалығы мен, жадыдан алатын орнын біледі.

  • Мәтіндік және символдық типтерді біледі.

2-тапсырма.

Ж.Ж


(93-сурет) (94-сурет)


(95-сурет)



Компонент

Свойства-қасиеті

Мәні

Операторлар қызметі

Form1

Caption

Калькулятор

StrTolnt

(Const S:string):

Integer;-S жолын бүтін санға түрлендіру

Label1

Caption name

Бірінші сан Edit1

Label2

Caption name

Екінші сан Edit 2

Label3

Caption name

Нәтиже Edit Result

Edit1

Text

Бос

IntToStr

(Value:Integer):

String; - Value

Бүтін санды өрнегінің мәнін жолға түрлендіру.

Edit2

Text

Бос

Edit3

Text

Бос

Button1

Coption

Қосу

15-кесте. Жобада қолданылған компоненттердің қасиеттері.

Procedure T Form. Button 1Click

(Sender: T Object);

var num1, num2, result: integer;

begin

num1: = Str ToInt (edit1.text);

num2: = Str ToInt (edit2.text);

result: = num1+num2;

edit 3.text: = Int To Str (result);

96-сурет (бағдарлама коды)



Дескрипторлар

  • Бағдарлама көмегімен калькуляторды құрады

  • Бағдарламаны сақтап оны «запустить» батырмасы арқылы жүргізеді.


3-тапсырма.

«Калькулятор» жобасына тағы да 3 амалды қосып 97-суреттегідей «Калкулятор -2» жобасын жасаңдар.

Жобаны орындау барысында қолданылатын сандар өте үлкен сандар болсын (млрд -109 )

  • Дескрипторлар

  • Калькулятор жобасына тағы 3 амал қосу.













Плакат, маркерлер.


















Компьютерлер, Lazarusбағдарламасы.



Сабақтың соңы

Сергіту сәті

Көз жаттығулары. 1 мин

Қорытынды

Талдау

«Серпілген сауал»әдісі

Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтыру арқылы жүзеге асады.

7 мин




Кері байланыс.

«БББ» әдісі

2 мин


Үй жұмысын беру.





Дескрипторлар

  • Берілген сұрақтарға нақты жауап береді.

  • Берілген сұрақтарды талдайды.



Білемін

Білдім

Білгім келеді














Мәліметтер типтері тақырыбын оқып келу.

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.









Интербелсенді тақта.








Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Постер қорғауда, оқушыларға ой тастау арқылы қолдау көрсету.

Практикалық жұмыста, оқушыларға жобаны орындау кезеңдерін беру арқылы қолдау .

Шығармашыл, қабілетті оқушыларға сабақ барысында күрделі тапсырма беріледі.

2-тапсырмадағы«Калькулятор» жобасына тағы да 3 амалды қосып 97-суреттегідей «Калкулятор -2» жобасын жасайды.

Жобаны орындау барысында қолданылатын сандар өте үлкен сандар болсын (млрд -109 )









97-сурет



















Бағалау критерийлерімен дескрипторларға сүйене отырып қалыптастырушы бағалау.

« Сиқырлы сусын» әдісі арқылы бағалау. Әр оқушы құмыра суретін салады және сабақ барысында берген жауаптарына немесе істеген тапсырмаларына стикер беру арқылы бағаланады. Сабақтың соңында жиналған стикерлерол - сиқырлы сусын, яғни оқушының алған білімі.









Көзге арналған жаттығулар:
1 - 4 - ке дейiн санап көздi қатты жұмып, сонан кейiн ашып, жайбарақат ұстап,
1 - 6 - ға дейiн санай отырып, алысқа қарау қажет. 4 - 5 рет қайталау қажет

Техника қауіпсіздік ережесін еске түсіру.

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.12.2018
738
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі