Бекітілді _____________
Сынып сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мамандық дегеніміз не?» |
|
|
Күні |
13.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, болашақ мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп, қызығушылықтарын арттыру. Жұмыстың мазмұнымен, мағынасымен айрықшаланатын мамандық әлемнің түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру. Оқушылардың бойына жақсы қасиеттерді сіңіру, мамандық таңдай білуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықты дамыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. Адал еңбек және инновация. |
|
|
Апта дәйеккөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар. |
|
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, қабырға газеті, фотосуреттер |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Сынып тазалығы, оқушыларды партаға отырғызу. "Үш Т" ережесі 1. Тәртіп 2. Тазалық 3. Тыныштық Оқушылар, бүгін біз мамандық туралы әңгімелесеміз. Айтыңдаршы, маман дегеніміз не? Белгілі бір мамандық иесі болу үшін не істеу керек? - Ендеше әрқайсымыз өз қалаған мамандығымызды айтайық. - Мамандық дегеніміз – адамның еңбек қызметінің түрі. Мамандық таңдау да мектеп қабырғасынан басталады. Сондықтан бүгін өзіміз қалаған мамандық туралы өз ойымызды айтамыз. Әсемпаз болма әрнеге Өнерпаз болсаң арқалан Сен де бір кірпіш дүниеге Кетігін тапта бар қалан, -деп өмірден өз орнын тауып, елімізге қажетті кәсіп иесі болу бәріміздің арманымыз. Біздің таңдауымыз да әртүрлі. Біреуің ертең ақын, екіншің инженер, үшіншің құрылысшы боласың. Жаман мамандық жоқ. Мамандықтың бәрі жақсы. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, мұғалімнің нұсқауымен қатар түзе өз орындарына отырады. . |
Интерактивті тақта.
|
|
Сабақ басы (13 мин) |
Ал, оқушылар кім мамандық пен еңбек туралы мақал – мәтелдер біледі? Еңбек түбі - береке. Еңбек түбі - зейнет. Ерінбей еңбек етсең – ерінің асқа тиеді, Ерініп ілбіп кетсең – иегің тасқа тиеді. Біліп істеген мақсатына тез жетеді. Еңбегі аздың өнбегі аз. Ұстаның бізі сүйкімді, Жақсының сөзі сүйкімді.
Шебердің инесі де алтын, Соққан күймесі де алтын. Шеберді саусағы асырайды.
Сен істі сүйсең, іс саған бас иеді.
Еңбек қылмай ер оңбас, Бірлік қылмай ел оңбас.
Жаман іс жоқ, жаман ісші бар.
А
2 – оқушы: Еңбек – адамның қызметі материалдық және рухани жағдайын құруға бағытталған. Еңбек әрқашан мақсатты, яғни әрдайым нәтижелі болу керек. 3 – оқушы: Ал мамандық – еңбек қызметнң түрі, ол арнайы біліктілік пен білімділкті талап етеді. 4 – оқушы: Мамандық латын тілінен аударғанда ресми көрестілген іс. Мамандық иесі олу үшін әдейі оқу керек.
|
Оқушылар мақалдар айтады Оқушылар еңбек пен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді |
Интерактивті тақта 3 мин Постер 10 мин |
|
Ортасы (20 мин) |
- Балалар, сендер қандай мамандықтықтарды көбірек естисіңдер? - Мұғалім, кітапхнашы, аспаз, есепші, сәулетші, зергер, дәрігер, шахтер, загер, тігінші, т.б. Ал енді, балалар, қазір «Мамандықтың бәрі жақсы» деген ойын ойнаймыз. Қазір мен сіздерге мамандықтар жазылған карточкаларды үлестіріп беремін. Ал сендер сол мамандық туралы білетін өлең, тақпақты айтып беріңдер. Дәрігер: Ақ халатты киемін, Аппақ болып жүремін. Аппақ болып жүргенді, Өзім жақсы сүйемін. «Дәрігермін» мен деймін, Кәрі әжемді емдеймін. «Көп – көп ішіп дәріні, Кәрілікті жең» деймін.
Ұшқыш: Ар- намысын сақтаған Жүректе сыр жаттаған Жан тәнімен сақтаған Ұшқыш болғым келеді
Инженер: Мен инженер боламын Жерден алтын табамын Жолын қуған әйгілі Академик ағаның
Ақын: Ал мен ақын боламын Сусылдаған қаламым Адамдардың жүрегін Жырмен жаулап аламын
Ойын: «Қай мамандық иесі?»
- Тарағы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (шаштараз) - Қалағы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Құрылысшы) - Ожауы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Аспаз) - Күрегі бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Диқан)
Қауіпсіздік сағаты. «Кибербуллингтің белгілері, қалай ерте тануға және өзіңді қорғауға көмектесуге болады?» Кибербуллинг дегеніміз – біреуді цифрлық технологиялардың көмегімен қудалау. Кибербуллинг әлеуметтік желілерде, мессенджерлерде, ойын платформалары мен ұялы телефондарда орын ала алады. Бұл – қудалау нысанына айналған адамды қорқыту, ашуландыру немесе масқаралауды көздейтін мақсатты мінез-құлық үлгісі. Кибербуллингке келесілер жатады:
Шынайы өмірде қудалау және кибербуллинг көбінесе бір уақытта қатар орын ала алады. Бірақ интернеттегі қудалау цифрлық із қалдырады – бұл пайдалы болуы мүмкін және қорқытуды тоқтату үшін қажет дәлел бола алады. Кибербуллингті қалай ерте анықтауға болады? (видеоролик) Оқушылармен пікір алмасу. |
Еркін сұхбаттасу Оқушылар берілген жапсырма қағаздарын қолдана отырып мамандықты міндеттерімен қоса жинайды |
5 мин
5 мин
10 минут |
|
Соңы |
Абай атамыз айтқандай «болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды сүйсеңіз. Ондай болмақ қайда деп, айтпа ғылым сүйсеңіз» дегендей алға ұмтылып арманымызға жетіп, мамандық иесі болайық. |
|
Интерактивті тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мамандық дегеніміз не? Мамандық түрлері. ҚМЖ көрнекіліктерімен
Мамандық дегеніміз не? Мамандық түрлері. ҚМЖ көрнекіліктерімен
Бекітілді _____________
Сынып сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Мамандық дегеніміз не?» |
|
|
Күні |
13.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың мақсаты: |
оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыта отырып, болашақ мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп, қызығушылықтарын арттыру. Жұмыстың мазмұнымен, мағынасымен айрықшаланатын мамандық әлемнің түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру. Оқушылардың бойына жақсы қасиеттерді сіңіру, мамандық таңдай білуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. |
|
|
Құндылықты дамыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. Адал еңбек және инновация. |
|
|
Апта дәйеккөзі |
Талап бар жерде тәртіп бар. |
|
|
Көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, қабырға газеті, фотосуреттер |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин) |
Сынып тазалығы, оқушыларды партаға отырғызу. "Үш Т" ережесі 1. Тәртіп 2. Тазалық 3. Тыныштық Оқушылар, бүгін біз мамандық туралы әңгімелесеміз. Айтыңдаршы, маман дегеніміз не? Белгілі бір мамандық иесі болу үшін не істеу керек? - Ендеше әрқайсымыз өз қалаған мамандығымызды айтайық. - Мамандық дегеніміз – адамның еңбек қызметінің түрі. Мамандық таңдау да мектеп қабырғасынан басталады. Сондықтан бүгін өзіміз қалаған мамандық туралы өз ойымызды айтамыз. Әсемпаз болма әрнеге Өнерпаз болсаң арқалан Сен де бір кірпіш дүниеге Кетігін тапта бар қалан, -деп өмірден өз орнын тауып, елімізге қажетті кәсіп иесі болу бәріміздің арманымыз. Біздің таңдауымыз да әртүрлі. Біреуің ертең ақын, екіншің инженер, үшіншің құрылысшы боласың. Жаман мамандық жоқ. Мамандықтың бәрі жақсы. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді, мұғалімнің нұсқауымен қатар түзе өз орындарына отырады. . |
Интерактивті тақта.
|
|
Сабақ басы (13 мин) |
Ал, оқушылар кім мамандық пен еңбек туралы мақал – мәтелдер біледі? Еңбек түбі - береке. Еңбек түбі - зейнет. Ерінбей еңбек етсең – ерінің асқа тиеді, Ерініп ілбіп кетсең – иегің тасқа тиеді. Біліп істеген мақсатына тез жетеді. Еңбегі аздың өнбегі аз. Ұстаның бізі сүйкімді, Жақсының сөзі сүйкімді.
Шебердің инесі де алтын, Соққан күймесі де алтын. Шеберді саусағы асырайды.
Сен істі сүйсең, іс саған бас иеді.
Еңбек қылмай ер оңбас, Бірлік қылмай ел оңбас.
Жаман іс жоқ, жаман ісші бар.
А
2 – оқушы: Еңбек – адамның қызметі материалдық және рухани жағдайын құруға бағытталған. Еңбек әрқашан мақсатты, яғни әрдайым нәтижелі болу керек. 3 – оқушы: Ал мамандық – еңбек қызметнң түрі, ол арнайы біліктілік пен білімділкті талап етеді. 4 – оқушы: Мамандық латын тілінен аударғанда ресми көрестілген іс. Мамандық иесі олу үшін әдейі оқу керек.
|
Оқушылар мақалдар айтады Оқушылар еңбек пен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсетеді |
Интерактивті тақта 3 мин Постер 10 мин |
|
Ортасы (20 мин) |
- Балалар, сендер қандай мамандықтықтарды көбірек естисіңдер? - Мұғалім, кітапхнашы, аспаз, есепші, сәулетші, зергер, дәрігер, шахтер, загер, тігінші, т.б. Ал енді, балалар, қазір «Мамандықтың бәрі жақсы» деген ойын ойнаймыз. Қазір мен сіздерге мамандықтар жазылған карточкаларды үлестіріп беремін. Ал сендер сол мамандық туралы білетін өлең, тақпақты айтып беріңдер. Дәрігер: Ақ халатты киемін, Аппақ болып жүремін. Аппақ болып жүргенді, Өзім жақсы сүйемін. «Дәрігермін» мен деймін, Кәрі әжемді емдеймін. «Көп – көп ішіп дәріні, Кәрілікті жең» деймін.
Ұшқыш: Ар- намысын сақтаған Жүректе сыр жаттаған Жан тәнімен сақтаған Ұшқыш болғым келеді
Инженер: Мен инженер боламын Жерден алтын табамын Жолын қуған әйгілі Академик ағаның
Ақын: Ал мен ақын боламын Сусылдаған қаламым Адамдардың жүрегін Жырмен жаулап аламын
Ойын: «Қай мамандық иесі?»
- Тарағы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (шаштараз) - Қалағы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Құрылысшы) - Ожауы бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Аспаз) - Күрегі бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Диқан)
Қауіпсіздік сағаты. «Кибербуллингтің белгілері, қалай ерте тануға және өзіңді қорғауға көмектесуге болады?» Кибербуллинг дегеніміз – біреуді цифрлық технологиялардың көмегімен қудалау. Кибербуллинг әлеуметтік желілерде, мессенджерлерде, ойын платформалары мен ұялы телефондарда орын ала алады. Бұл – қудалау нысанына айналған адамды қорқыту, ашуландыру немесе масқаралауды көздейтін мақсатты мінез-құлық үлгісі. Кибербуллингке келесілер жатады:
Шынайы өмірде қудалау және кибербуллинг көбінесе бір уақытта қатар орын ала алады. Бірақ интернеттегі қудалау цифрлық із қалдырады – бұл пайдалы болуы мүмкін және қорқытуды тоқтату үшін қажет дәлел бола алады. Кибербуллингті қалай ерте анықтауға болады? (видеоролик) Оқушылармен пікір алмасу. |
Еркін сұхбаттасу Оқушылар берілген жапсырма қағаздарын қолдана отырып мамандықты міндеттерімен қоса жинайды |
5 мин
5 мин
10 минут |
|
Соңы |
Абай атамыз айтқандай «болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды сүйсеңіз. Ондай болмақ қайда деп, айтпа ғылым сүйсеңіз» дегендей алға ұмтылып арманымызға жетіп, мамандық иесі болайық. |
|
Интерактивті тақта |
шағым қалдыра аласыз

л енді
еңбек пен мамандықтың айырмашылығы неде деп
ойлайсыңдар?

















