2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Манометрлер. Сорғылар

Манометрлер. Сорғылар

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Манометрлер. Сорғылар



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:


Бөлім:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:

М.Хакимжанов

Күні:

12,02,2024

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Манометрлер. Сорғылар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Манометр құралын не үшін

қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді.

Көптеген оқушылар істей алады: Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай

Кейбір оқушылар істей алады: Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Сабақтың басы

10 минут




Өткен білімді еске түсіру



























Жаңа білім


15 минут




Бекіту


10 минут



















Кері байланыс

Сабақтың соңы.


10 минут


Рефлекция




Бағалау




Үй тапсырмасы


Ұйымдастыру кезеңі:Шеңбер құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыстастыру,психологиялық ахуал туғызу.

Сәлеметсіңдер ме,балалар!Ұлы ағартушы Ы.Алтынсарин атамыз «Кел,балалар,оқылық,оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық»деді емес пе,ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы,белсенді,ықыласты,зейінді,зерделі болайық.

Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі


1. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған

құрал?

2. Барометр – анероид дегеніміз не?

3. Э.Торричелли қондырғысын түсіндіріңіз.

4. 1мм.сын.бағ. қанша Па тең?

5. Паскаль заңын түсіндіріңіз.

6. Атмосфераның негізгі қабаттарын атаңыз?

Проблемалық әдіс «Ойлан, жұптас, бөліс».Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?(барометр)

Балалар,атмосфералық қысымнан жоғары не төмен болатын процесстер табиғатта немесе техникада байқалады ма?

Ал ол қысымдарды қалай өлшеуге болады?



«Джигсо» әдісі бойынша берілген мәтінді оқушылар танысып, бір-біріне талдап, түсіндіреді.

Осы әдіс бойынша мына тақырыптарда постер қорғау

  • «Манометрлер»

  • «Сорғылар»



Эксперимент жүргізу.Оқушылар қабілетін жетілдіріп,білімін көрсету үшін, қарастырған құралдармен қысымды өлшеу.

1 деңгей . Ашық сұйықтық манометрмен өлшеу.

2 деңгей. Бурдон манометрмен өлшеу .

3 деңгей. Адамның қанайналым жүйесіндегі қысымды сфигмонометрмен өлшеу.





«Екі жұлдыз,бір тілек» Оқушылар біліміне кері байланыс арқылы қорытынды жасалынады.

Сіз бүгін нені білдіңіз?

Сіз үшін не құнды болды?

Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?



Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау



§53-54 Манометрлер.Сорғылар

27-28 жаттығу



Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі

Оқушылар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» (ұсақ бұйымдарды)бергенде таяқшаны беріп тұрған оқушы келесі оқушыға сұрақ қояды.












Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады,жауап береді,пікірлеседі,жинақ-

тайды,тұжырымдайды.


Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша постерін жазып қорғайды



Оқушылар аспаптарды қолданып, әр түрлі құрылғыларда қысым өлшейді.





Сабақтан алған әсерін стикерге жазады



Бағалау критерийлері

-Манометр мен сорғылардың түрлеріне анықтама бере алады.

-Манометр мен сорғылардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады.

-Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу заңдылықтарын айқын тұжырымдайды,практика жүзінде аспаптармен өлшеулерді толық жүргізе алады.



Дескриптор:

-Манометр , сорғылардың қандай қызмет атқаратынын біледі, олардың құрылғысын, негізгі бөлшектердің атауларын біледі.

-Манометр, сорғылар, танометр туралы ақпаратты жеткілікті дәрежеде өңдейді.

-Қысым өлшейтін аспаптарды, яғни манометр, танометрді орынды қолдана алады.

Жалпы балл-5



Дескриптор:

-Аспаптардың анықтамасын білу,бөлік құнын анықтайды. -Аспаптардың түрлері мен ерекшелітерін ажырата алады.

-Аспаптардың құрылғысын және бөлшектердің атауын біледі.

-Аспаптардың жұмысы қандай заңға негізделгенін біледі.

Жалпы балл-5


Жалпы бағалау критерийлер бойынша 10 балл






АКТ

ДК экран

Слайд










Сөздер жазылған стикерлер


Қарындаш,

қаламсап,

сызғыш




Презентация материалдары.








Графпроектор,

слайдтар 9,10,плакаттар,

манометр,

сорғы












Тонометр

Ашық сұйықтық манометр

Бурдон манометрі






















19 Наурыз 2025
47
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі