Мақала

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Мақала

Материал туралы қысқаша түсінік
Мақала
Материалдың қысқаша нұсқасы

« №13 Т№Бигелдинов орта мектебі»коммуналдық мемлекеттік мекемесі


















« №13Т.Бигелдинов орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің

жас маманы Жумагулова Айсулу

тәлімгері Кадыркулова Айымның жүргізілетін жұмысы





























2019-2020 оқу жылы

Тәлімгер туралы жалпы мәлімет




Аты-жөні:



Туылған жылы:

Мекен жайы:

Телефонсот:

Педагогикалық стажы. жыл

Мамандығы: орыс тілі пәнінің мұғалімі

Санаты.

Өзекті мәселесі: Осы заманғы озық педогогикалық әдіс-тәсілдерді қолданып, оқушылардың шығармашылық мүмкіндігін арттыру.


































Жас маман туралы жалпы мәлімет




Аты-жөні:



Туылған жылы:

Мекен жайы:

Мамандығы:

Санаты: санатсыз

Өзекті мәселесі Оқушылардың орыс тілі пәніне деген қызығушылығын арттыру, ойлау қабілетін жетілдіру.




































Жас маман жоспары


Жұмыс мазмұны

Меңгергенім

Қиналғаным

1.Бағдарламаны талдау бойынша

2.Күнтізбелік жоспар бойынша

3.Құжаттармен жұмыс бойынша

4.Сабақ типтерін талдау бойынша

5.Сабақ кезеңдерін жоспарлау бойынша

6.Қазіргі педагогикалық технологиялар

7.Сабақты талдау бойынша

8.Әдістемелік тақырыбы бойынша

9.Өз білімін көтеру

10.Тәрбие жұмысы бойынша































Күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау туралы ережесі.



1. Аталмыш  Ережеде  пән мұғалімінің күнтізбелік-тақырыптық жоспарларын рәсімдеуге  қойылатын талаптар бар. Күнтізбелік-тақырыптық жоспар – бұл педагогтың оқу қызметінің жобасы. Жыл  басында әр мұғалім өзінің оқу жоспарында әр сабақтың  мәнін сипаттау  арқылы  күнтізбелік-тақырыптық жоспарды  жасайды. Пән  бойынша күнтізбелік-тақырыптық жоспарлау  пән бойынша бағдарлама негізінде құрылады. Ол ӘБ бірінші отырысында қаралуы тиіс, оны хаттамада көрсету,  директордың оқу ісі жөніндегі және ғылыми-әдістемелік ісі жөніндегі орынбасарымен келісіуі  және мектеп директорыменбекітілуі  керек.  Күнтізбелік-тақырыптық жоспар 10 қыркүйектен кешіктірілмей тапсырылады.Күнтізбелік-тақырыптық жоспардың көшірмесі директордың ОІ жөніндегі орынбасарына тапсырылады.

Күнтізбелік-тақырыптық жоспарды құру міндеттері:

 - жылдық курста әр тақырыптың орнын және тақырыпта әр сабақтың орнын анықтау;

жылдық  курстың  жеке  сабақтары  мен  тақырыптарының  арасындағы  өзара  байланысты  анықтау;

2. Пән мұғалімінің күнтізбелік-тақырыптық жоспарының құрылымы:

Ø    Титулдық беті.

Ø     Түсінік хат (осы курсты оқуды аяқтағаннан кейін оқушыда қалыптасатын негізгі білік пен дағдылары, оқу жоспарын бағдарламалық және оқу-әдістемелік жағынан  жабдықталуы).

Ø    Оқу пәнін тақырыптық  жоспарлау  үлгісі.



3. Титул бетін рәсімдеуге талап. Титул бетінің үлгісі:

ӘБ отырысында қаралды

Хаттама  № -----

Басшы  МО -----

Т.А.Ә.

Келісілді

Директордың ОІ жөніндегі орынбасары

__________________

Бекітемін

№ ____ОМ директоры

______________________



Титул бетінде келесі мәлімет болуы тиіс:

1.Мекеме атауы

2. Құжат атауы

3. Пән атауы (оқу жоспарындағы атауға сәйкес болуы тиіс)

4. Сынып.

5. Мұғалімнің Т.А.Ә.

6. Оқу жылы.

4. Түсініктеме  хатты рәсімдеуге қойылатын талаптар:

Түсінік хатта көрсету қажет:

1. Күнтізбелік-тақырыптық  жоспарды  құруға негіз болған құжат (тар).

   (Авторлық бағдарлама, әдістемелік құрал, оқулық және т.б.)

2. Сынып

3. Мектептің оқу жоспарына сәйкес аптасына сағаттар саны (қандай компонент  екенін көрсету). Жалпы сағаттар  саны. 

және  оқу  жоспарының  оқу әдістемелік жағынан жабдықталуы. (оқу бағдарламасы. Оқулық. Мұғалімге арналған оқулықтар. Дидактикалық жинақтар. Жұмыс дәптерлері. Электрондық  басылымдар. Басқа  да әдебиет.)

5. Аталмыш курсты оқу аяғында оқушыларда қалыптасуы қажет негізгі біліктер мен дағдылар немесе осы курс бойынша түлектердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптар.




























Сабақ  жоспарын  жазу  үлгісі

  1. Сабақтың  тақырыбы.

  2. Мақсаты:  Оқушы  тәрбиелеу.

  3. Білімділік мақсаты:

    1. Оқушылардың  оқу  қабілеттерін, білім-білік, таным  ерекшеліктерін  арттыру.

    2. Білімдерін  тереңдету, қайталау, пысықтау.

    3. Әр пән бойынша білім-білік дағдысын қалыптастыру.

    4. Оқушының өз жетістіктерін өздеріне талдатып, өзіндік бағалау әркеттерін ұйымдастыру.

    5. Жаңашылдық ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білу.

    6. Алған білімдерін кеңейтіп, қызығушылығын  арттыру.

    7. Сөздік қорын  дамыту.

    8. Сөйлеу мәдениетіне төселдіру.

  4. Суреттеп, сипаттап, әңгімелеуді меңгерту.

  5. Тақырыпты толық меңгеру.

  6. Тақырыптың ғылыми  негізін  арттыру.

  7. Шығармашылық қабілетін  дамыту.

  8. Көркемдік ерекше талдауға  үйрету.

  9. Дамытушылық мақсаты.

  10. Есте сақтау қабілетін  дамыту.

  11. Сауатты сөйлесу  дағдысын  қалыптастыру.

  12. Танымдық әрекетін  дамыту.

  13. Ой-өрісін  дамыту.

  14. Оқушылардың сөйлеу  тілін  дамыту.

  15. Жан-жақты ойлау қабілетін дамыту.

  16. Ойлау қабілетін дамыту.

  17. Дүниетанымын дамыту.

  18. Білім, білік дағдысын, іскерлікті дамыту.

  19. Сөздік қорын дамыту.

  20. Шешендік өнерге  бейімдеу.

  21. Өмірге деген көзқарасын дамыту.

  22. Тәрбиелік мақсаты:

  23. Азаматтыққа тәрбиелеу.

  24. Өз елін, жерін сүюге  тәрбиелеу.

  25. Тіл мәдениетіне  тәрбиелеу.

  26. Еңбек мәдениетіне  дамыту.

  27. Мәдениеттілікке тәрбиелеу.

  28. Эстетикалық тәрбие  беру.

  29. Экологиялық тәрбие  беру.

  30. Ұлттық  өнерге  тәрбиелу.

  31. Тазалыққа тәрбиелеу.

  32. Имандылыққа тәрбиелеу.

  33. Мейірімділікке тәрбиелеу.

  34. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

  35. Төзімділікке  тәрбиелеу.

  36. Экономикалық  сауаттылыққа  тәрбиелеу.

  37. Әрбір істі саналы  түрде орындауға  тәрбиелеу.

  38. Сабақ көрнекілігі: Компьютер, интерактивті  тақта, электронды  оқулық, оқулық, дидактикалық материал, қосымша материалдар, трек-сызбалар, газет-журналдар.

  39. Сабақ жабдығы: тақта, бор, компьютер, интерактивті тақта, теледидар, диафильм, бейнетаспа, үнтаспа.

  40. Сабақ түрі: аралас сабақ, жарыс сабақ, сайыс сабақ, семинар, конференция, дебат.

  41. Сабақ типі: Жаңа сабақ, білімді тексеру, қайталау, пысықтау, бекіту, білімді бағалау.

  42. Байланысы: пәнмен, өмірмен, тарихи деректермен, қоршаған ортамен байланыстыру.

  43. Сабақ әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау, ой туғызу, хабарлау.

  44. Сабақ барысы:

І.  Ұйымдастыру  кезеңі.

а) Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру.

ә) Оқу-құралдарын түгелдеу, реттеу.

б) Олардың көңіл-күйіне, денсаулығына баса назар аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын  сұрау  әдістері.

Үй тапсырмасын белгілі бір әдіс-тәсілдер арқылы тексеру.

Ширату  кезеңі (тест алу) т.б.

ІІІ. Жаңа сабақты  түсіндіру  әдісі.

Жаңа сабақты   жанжақты балаға түсінікті етіп меңгерту.

Өткен сабақпен байланыстыра отырып түсіндіру.

ІV. Бекіту. Оқушыны  сабақ  барысы  кезінде  дамыту, сөйлету, қалыптастыру, дағдыландыру, ойландыру, қорытынды жасауға үйрету.

V. Бағалау.

Оқушыларды біліміне қарай бағалау.

 


















Жас маманға сауалнама

1. Педагогикалық жұмысқа Сіз қалай келдіңіз? 

1)  саналы түрде

2)  өзге салалардан жұмыс таппағандықтан 

2. Сіз жұмысты қалай іздедіңіз/таптыңыз?  

1)  бітірген жоғары оқу орнынның жолдауымен

2)  аудандық, қалалық білім бөлімдерінің  жолдауымен

3)  мақсатты түрде ауданның/қаланың ең үздік мектебін іздедім

4)  достарымның/әріптестерімнің ұсынымдары арқылы вакансия таптым

5)  мектеп әкімшілігі шақырды

3. Сізде тәлімгер-мұғалім бар ма?  Начало формы

1) иә, және оның көмегі тиімді

2) жоқ, бірақ ол маған керек

3) жоқ, мен оған мұқтаж емеспін

4) иә, бірақ оның көмегі тиімсіз 

4. Өзіңіздің жеке педагогикалық қызметіңізден кейін Сіздің мұғалімнің жұмысына деген көзқарасыңыз өзгерді ме, егер өзгерсе қалай?

1) өзгерген жоқ

2) жақсы жағына қарай өзгерді

3) жаман жағына қарай өзгерді

4) жауап беруге қиналамын

5. Өзіңіздің мектептегі жұмысыңыздың сапасына қаншалықты көңіліңіз толады?

1) толық қанағаттанамын

2) жоқтан гөрі, иә

3) иәден гөрі, жоқ

4) нақты жоқ

5) жауап беруге қиналамын

6.   Сіз мектеп тәжірибесінде қандай проблемалармен жиі кездесесіз:

1)  сабақ беретін пәннің оқу-әдістемелік қамтамасыз етілуі

2)  екі және одан да көп пәндерден сабақ беру

3)  тәлімгерлік жүйесінің болмауы

4)  педагогикалық ұжымдағы қарым-қатынастар

5)  мектеп әкімшілігінің жұмыс стилі

6)  оқушылардың мұғалімге деген қарым-қатынасы

7)  оқушылардың оқуға ынтасының жоқтығы

7.   Мектепте жұмыс істеу кезінде Сіз жоғары оқу орнында алған біліміңіздің тәжірибелік пайдасын жалпы қалай бағалайсыз? 

1)  өте жоғары

2)  айтарлықтай жоғары

3)  аса жоғары емес

4)  төмен

8. Сіздің ойыңызша, жоғары оқу орындарының педагогикалық мамандықтарының оқыту мазмұнында не жетіспейді?

1) сабақ беретін пән бойынша мазмұны мен білім ауқымы

2) кәсіптік тәжірибе бойынша уақыт көлемі мен мазмұны

9. Өзіңіздің негізгі педагогикалық біліміңізді жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін мектеп қабырғасында алғандығыңызбен келісесіз бе?

1)   келісемін

2)  келісемін,бірақ толығынан емес   

3)  ішінара келісемін

4)  келіспеймін

10.   Алдағы бірнеше жылда өзіңіздің педагогикалық мансабыңыздың дамуын қалай бағамдайсыз?   

1)  жұмыс істеп жүрген мектебімде, пән мұғалімі ретінде біліктілігімді біртіндеп арттыру

2)  мансаптық өсу (оқу меңгерушісі, мектептің құрылымдық бөлімінің басшысы) оған қоса пән мұғалімі ретінде біліктілігімді біртіндеп арттыру

3)  өзге беделді, кәсіби тартымды мектепке ауысу

4)  магистратураға түсу, ғылыми-педагогикалық қызметті бастау

5)  екінші жоғары білім алу

11. Мамандықты ауыстыру туралы ойыңыз бар ма?

1)     иә

2)     жоқ

12.  Мамандықты ауыстыру ойыңыз болса,  оның себебі

1)     мамандықтан түңілу

2)     ұтымды ұсыныс түсу

3)     жеткіліксіз кәсіби деңгейіме байланысты

4)     мектептегі психологиялық жағдайға байланысты





























«Бекітемін»

Мектеп директоры:

М.С.Кончубаева



Жұмыстың мазмұны

Мерзімі

Мектеп құжаттарымен таныстыру және жаңа оқу жылына жоспар жасау

Қыркүйек

Мемлекеттік стандарт, әдістемелік нұсқаухат,нормативтік құжаттармен таныстыру

Қыркүйек

Пән бойынша бағдарламалар және тақырыптық күнтізбелік жоспар (ҰМЖ,ОМЖ,ҚМЖ)күнделікті сабақ жоспарын қалай құрастыру құрылымдарымен таныстыру

Қыркүйек

Журнал /күнделік талаптарымен таныстыру

Қыркүйек

Мектепішілік озық тәжірибелі мұғалімдердің сабақтарына қатыстыру, тәжірибе жинақтау

Жыл бойы

Электронды журнал толтыру Тоқсандық баға шығару, тоқсандық есеп беруге нұсқау

Қазан

Мониторинг жасауды үйрету

Қараша

Жаңа технологиялар және олардың тиімді әдістері (СТО, Блум таксономиясы, т.б.)

Қараша

Бағалау талаптарымен, критерийлерімен таныстыру

Қазан

Ашық сабақ беруге көмектесу

Қараша

Әдістемелік жинақтармен жұмыс жасауға бағыт беру

Үнемі

Портфолио жинақтауға бағыт беру

Желтоқсан

Өз білімін жетілдіру жоспарын құруға көмек бер

Педагогикалық технологиялардың негізін зерттеу жолдарын үйрету

қаңтар

Үнемі

Жас маман есебі

мамыр























«Жармұхамбет орта мектебі» КММ

Тәлімгер мен жас маманның қыркүйек айындағы жұмыстары жайлы мәлімет

Тәлімгерлік - ұзақ  уақытқа созылатын, тәлімгер мен тәлім алушының  арасында,  сенімді,  жеке тұлғаға бағытталған  қарым – қатынаc  құру үдерісі. Ол тәлім алушының педагог ретінде қалыптасуы мақсатында өзінің білімін,  ойлауын тәжірибелік іс амалдардың тиімділігін жеткізуде айтарлықтай қарқын алуына көмектеседі. Тәлімгерлік ету барысында  тәлімгер өзінің білімімен, тәжірибесімен бөліседі, ал тәлім алушы еңбек жолында айтулы жетістіктерге жету мақсатында өзінің кәсіби дағдыларын дамытып, проблемаларды шешу жолдарын іздейді. Тәлімгер -өте сенімді, тәжірибелі адам. Тәлімгерлік  тәлім алушыға білімін, тәжірибесін беріп, жоғары мүмкіндіктерінің ашылуына  көмектеседі.Тәлімгерліктегі басты ұстаным қызмет емес, қарым-қатынас болып табылады, тәлімгер обьективті тыңдаушы және бағыттаушы болады. Тәлімгер өзінің тәжірибесін қоса отырып, бірқатар міндеттерді орындайды:

  • Тәлім алушыға мүмкіндіктер мен проблемаларды  қарауға мүмкіндік береді.

  • Оған шынайы мақсат қоюға және оған жету жолдарын жоспарлауға көмектеседі.

  • Тәлімгерліктің өзіне тән негізгі сипаттамасы қарым-қатынас құруға және түйінді дағдыларды белсенді тыңдай білу, тәжірибені дамыту үшін күрделі сұрақтар  қою дағдыларын дамытуға бағытталған. Тәлімгер тәлім алушыға күрделі тапсырмалар беріп, қолдау көрсетуге, сенімділік, жанашырлық, шынайылық, адалдық қасиеттерін танытуға дайын болады.(МАН,38-бет)Тәлімгер мен тәлім алушының арасында қарым қатынас мұғалімнің өзіне-өзі көмектесуіне мүмкіндік  алып, проблемалардың шешуін өзінше табуға көмектеседі.

Тәлімгер: Коккузова Назира Амиркожаевна ( I-санатты) мұғалім

Тәлім алушы: Мантикова Роза Еркеновна

Мақсаты: Тәлім алушының кәсіби қалыптасуына көмек көрсету.

Міндеттері:

- тәлім алушының кәсіби дамуын ұйымдастыру, өзінің іс-тәжірибесіне өзгеріс енгізуіне ынталандыру;

- тәлім алушыға шынайы мақсат қоюға және оған жету жолдарын жоспарлауға көмектесу;

- тәлім алушының кәсіби дағдыларын дамытып, өзінің еңбек жолында кездескен проблемаларды өздігінен шешуге дағдыландыру;

- тәлім алушыға өз мүмкіндіктерін толық жүзеге асыруға көмектесу.

Қыркүйек айында тәлімгерлік жоспар құрылып, жоспар бойынша жұмыстар жүргізілуді бастадық. Мектеп құжаттарымен таныстыру және жаңа оқу жылына жоспар жасау Сабаққа қатысу экраны жасалынды. Сол экран күн реті бойынша сабаққа қатысып ,жұмыс жұргізіліп отырды.

Мемлекеттік стандарт, 2018-2019 оқу жылыының әдістемелік нұсқаухаты және нормативтік құжаттармен таныстыру жұмысы болды. Пән бойынша бағдарламалар және тақырыптық күнтізбелік жоспар (ҰМЖ,ОМЖ,ҚМЖ)күнделікті сабақ жоспарын қалай құрастыру құрылымдарымен таныстыртырылды. Жаңартылған бағдарламаның ерекшеліктеріне жеке тоқталып , түсіндіру жұмыстары болды . Кері байланыс , пен рефлексия жасау түсіндірілді Журнал /күнделік талаптарымен таныстырылып толтыру ережесімен таныстырылды. Мектепішілік озық тәжірибелі мұғалімдердің сабақтарына қатысуын және тәжірибе жинақтау мақсатымен аптасына 2 сабақтан қатысып жүрді.

Тәлімгер ретінде менде Розаның сабақтарына қатыстым Мұғалімнің ең басты қасиеті мейірім болу керек тәрізді. Роза осы мейірімнің кең молынан бар екендігіне көзім жетті. Оқушыларға бір рет те даусын көтермеді, ылғи да түсіндіру жұмыстарымен айналысып, әр оқушымен жұмыс жасауға тырысып отырды, дегенмен Роза сабағында көбірек көрнеккі құралдар қолданса және оқу мақсатына жетуге түрлі тиімді әдістер қолданса деген ұсыныс айтылды


Picture 2 Picture 1


































Жұмыстың мазмұны

Мерзімі

Сабақ жоспарын әзірлеуге көмектесу

Қыркүйек


Қыркүйек

Сабақ жоспарларының құрылымын жасап үйрету

Қазан

Мақсат құрылымымен таныстыру

Қазан

Білімділік, дамытушылық, тәрбиелік мақсат аспектілерін қарастыруды үйрету

Қараша

Мониторинг жасауды үйрету

Қараша


Үнемі

Педагогикалық технологиялардың негізін зерттеу жолдарын үйрету

Желтоқсан

Бағалау талаптарымен, критерийлерімен таныстыру

Желтоқсан

Сабаққа қатысу дәптерлерін толтыруды үйрету

Қаңтар

Сабаққа қойылатын қазіргі талаптарымен таныстыру

Ақпан

Мұғалімнің педагогикалық шеберлігін қалыптастыру тренингтерін жүргізу

Наурыз

Оқытудың дидактикалық принциптерін танып, талдау, жүргізу

Сәуір

Ашық сабақ беруге көмектесу

Сәуір


мамыр


мамыр



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.00.2025
11
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі