Материалдар / Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгертті?

Материал туралы қысқаша түсінік
Термин сөздермен жұмыс жасауда М.Лютердің наразылығынан басталған реформацияның еуропадағы діни ахуалды өзгерту барысын сипаттайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2020
1166
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Алматы облысы, Сарқан ауданы, шағын орталығы бар Ақтұма орта мектебі КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абдурусул Сымбат Аманкелдіқызы

Сынып: 6

Қатысқандар: 16

Қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы

Мартин Лютердің наразылығы Еуропаны қалай өзгетті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.2 тарихи процестердің контекстінде «гуманизм», «реформация», «протестантизм», « лютеранство», «кальвинизм», «контр-реформация», «кезуиттер ордені» ұғымдарын түсіндіру

Сабақтың

мақсаты

Термин сөздермен жұмыс жасауда М.Лютердің наразылығынан басталған реформацияның еуропадағы діни ахуалды өзгерту барысын сипаттайды

Бағалау критерийі


1.Тарихи терминдердің мағынасын сипаттайды

2.Еуропада Мартин Лютердің реформациясының мәнін ашып, қоғамдағы дін рөлінің өзгеруі себептерін аныктайды.

Ойлау дағдысы


Қолдану денгей дағдысы

Тілдік

мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология

Білім алушылар: «Гуманизм», «реформация», «протестантизм»,

« лютеранство», «кальвинизм», «контр-реформация», «кезуиттер ордені» ұғымдарын түсіну барысында (оқылым, жазылым дағдалары)

Германиядағы реформация жетекшісі Мартин Лютер католик шіркеуіне неге қарсы шыққанын, бұл наразылықтың қандай жағдайларға алып келгенін зерделейді ( оқылым, тыңдалым дағдалары).

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестері

  • Гуманиз ұғымын түсіндіру...т.б

  • Мартин Лютердің наразылығы қоғамдағы көзқарастардың өзгеру себебі?

  • Менің ойымша М.Лютердің наразылығына____ себеп болды

  • Католик шіркеуінің озбырлығына қарсы күрес____ деп аталды

  • М. Лютердің наразылығының нәтижесінде Еуропада ____ өзгерістер орын алды

Құндылықтарға баулу

Мартин Лютердің реформациясы мен қоғамдағы дін рөлінің сипаты мен салдарын талдау арқылы- «Зайырлы қоғам және жоғарғы рухани байлық» құндылығы туралы ғана ойлап қоймай, «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылықтары арқылы іске асырылады

АКТ қолдану дағдысы

Интербелсенді тақта

Пәнаралық

байланыс

Дінтану. Діни ұымдармен танысу барысында дінтану пәнімен байланысады. География. География пәнімен тарихи ұғымдардың таралу аймағын зеттеу барысында байланысады.

Алдыңғы білім

Оқушылар бұған дейін оқытылған белгілі бір Ренессанс, Қайта өрлеу дәуірі, гуманизм, шығыс ойшылдарының әлем мәдениетіне тигізген ықпалы туралы өз түсініктерін дамыта түсуді жалғастырады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут





















Білу





3 минут






Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Түгендеу

Сыныпқа психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында шаттық шеңбер құрып, топқа бөлінеді:

Самал жел бізді желдетші,

Күн нұры бізді жарқырат.

Таза ауа дем берші,

Мөлдір су бізді салқындат.

Топқа біріктіру

Карточкаларды пайдалану арқылы төрт топқа бірігу

1-топ: « Гуманизм»

2-топ: « Реформация»

3-топ: «Протестантизм»

4-топ: « Лютеран»

Алдыңғы білімді тексеру:

Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында «Серпілген сауал» әдісін пайдалана отырып, әр топ оқушылары өзара 1-2 сұрақ-жауап жүргізу барысында бекіту.

Тақырыпты ашу мақсатында ой қозғау

«Визуалды айғақтар» әдісі арқылы интербелсенді тақтадағы суреттерге қарап, бүгінгі сабақтың оқу мақсаттарын оқушылар анықтайды.

Тақтадағы суреттерді өзара не байланыстырады?

Оларда не бейнеленген? Shape1


Онда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не жайында болмақшы? Тақырыпты ашады
















Топ атаулары











Сұрақтар жазылған парақшалар





ИБТ-дағы суреттер











Мартин Лютердің суреті, католицизм мен протестантизм тармақтары мен таралу аймақтары көрсетілген суреттер














Сабақтың ортасы

13-15 минут

Түсіну























Қолдану

8 минут

Топтық жұмыс

«Айналмалы бекет» әдісі арқылы мәтінді оқиды,

талқылайды, ақпаратпен алмасады. Топтағы оқушылардың мақсаты- өздеріне берілген тақырыпшаны түгелдей қамтуында. Топтық жұмыс жасау арқылы постер қорғайды.

1- «Гуманизм» тобы: «95 тезис»

2- «Реформация» тобы: «Томас Мюнцер»

3- «Протестантизм» тобы: «Контрреформация»

4- «Лютеран» тобы: Реформация қорытындысы

Бағалау критерийі:

Мартин Лютердің реформациясы мен қоғамдағы дін рөлінің өзгеруі себептерін талдайды

Дескриптор:

1.Топтар оқулықта көрсетілген мәліметтермен өз еріктерімен танысады.

2. Топта талқылайды

3. Мартин Лютердің реформациялық қозғалысын әңгімелейді

ҚБ:/ «Бас бармақ» әдісі оқушылар бас бармақтарын көрсету арқылы ұғу деңгейлерін көрсетеді.

Жоғары- Мен түсіндім

Көлденең-Мен түсінгендеймін

Төмен- Мен түсінбедім

Терминдермен жұмыс әдісі

Жұптық жұмыс тапсырмасы

Терминдерге түсініктеме бере отырып, шығу себебін түсіндіріңіз.

Гуманизм-

......................................................................................

Реформация-

.......................................................................................

Протестантизм-

.......................................................................................

Лютерандық-

.....................................................................................

Кальвинизм-

.....................................................................................

Контрреформация-

.....................................................................................

Иезуиттер ордені-

.....................................................................................

Бағалау критерийі:

Тарихи терминдерді сипаттайды

Дескриптор

-«Гуманиз», «реформация», «протестантизм», «лютерандық», «кальвинизм», «контрреформация», «иезуиттер ордені» терминдеріне түсініктеме береді.

ҚБ:/ (Қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау)

Смайликтер арқылы бағалау





6 сынып Дүниежүзі тарихы. Алматы. Мектеп; 2018, 117-119 бб



Постер, түрлі- түсті маркерлер




































































Сабақтың соңы

7 минут

Жеке жұмыс тапсырмасы

Жеке жұмыс: иә/жоқ әдісі


Сұрақтар

иә

жоқ

1

Шіркеудің баю көздерінің бірі-индульгенция сату болды

+


2

«Аугсбургтік дін ұстану» деген құжат 1532 жылы қабылданды


+

3

Рим папасы Реформациямен күресу үшін иезуиттер орденін құрды

+


4

Анабаптистер қозғалысы көп қиыншылықпен 1524 жылы басылды


+

5

Католик шіркеуінің көзқарастарына қарсы болған ғалымдардың еңбектері мен кітаптары «Тыйым салынған индекс» деп аталған

+



Дескриптор

  1. Ақпараттардың иә /жоқ екендігін анықтайды, пікірталасады.

  2. Реформация кезіндегі басты оқиғаларды анықтайды

ҚБ:/ (Қалыптастырушы бағалау арқылы бағалау)

Геометриялық фигуралар арқылы бағалау

Бес бұрыш- өте жақсы

Төрт бұрыш-жақсы

Үш бұрыш- орташа

Қорытындылау кезең



















































Shape2 Shape3 Shape4

Рефлексия

3 минут











1 минут

Кері байланыс «Желкенді кеме»

Егер саған сабақ ұнаған болса және тапсырмалардың барлығын сәтті орындаған болсаң желкенге жасыл түсті боя.

Егер сен сабаққа белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң желкенге сары түсті боя.

Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса желкенге қызыл түсті боя.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!