|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
4В Есепті шығару жолдары |
||||
|
Педагог |
|
||||
|
Күні |
17.04 |
||||
|
Сынып: 3 В |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ішкі жиын/Суды қорғау |
||||
|
Оқу мақсаттары |
3.4.1.3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
сандар жиынының ішкі жиынын құрады; |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру бөлімі «Қалпақ» ойынын ұсынады. |
Ойын барысында көбейту кестесін қайталайды. |
ҚБ «Отшашу» |
Қалпақ |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру 34 бет 4 т |
Үй тапсырмасын өзара тексереді, дұрыстығын анықтайды. А ⸦ С В ⸦ С |
ҚБ «Өзара бағалау» |
дәптер |
||
|
Алдыңғы білімге шолу |
«Бұршақ» дорбасы әдісімен сұрақтарға жауап алу.
|
ҚБ «Бір- бірін бағалау» |
Моноблок |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіну (2)ҰЖ 3.4.1.3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру туралы сабақ мақсаты хабарланады, түсіндіріледі. ІШКІ ЖИЫН Егер А жиынының ішіндегі барлық элементі В жиынына кірсе, онда А жиыны В жиынына тиісті болады.
|
Жиын. Жиын ұғымы — математиканың негізінде жатқан жалпы ұғымдардың бірі. Сондықтан жиын ұғымының дәл анықтамасын беру мүмкін емес. Біз жиын деп нені түсінетінімізді ғана айта аламыз. Әдетте жиын ретінде әртүрлі объектілердің алдын ала берілген ерекшеліктері бойынша элементтердің топтастырылуын айтамыз. Гүлдер жиыны Жануарлар жиыны Әріптер жиыны Сандар жиыны ... дегендей. Жиындарды құра, атау бер. Қай жиын ішкі жиын болады?
А жиыны 20 40 60 80 « Жұп ОНДЫҚТАР» жиыны В жиыны 10 20 30 40 50 60 70 80 90 «Ондықтар» жиыны Ортақ қасиеті: ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАР А ЖИЫНЫ В ЖИЫНЫНА ТИІСТІ. Себебі, А жиынына тиісті сандар В жиыны ішінде тұр. Сондықтан А жиыны В жиынының ІШКІ жиыны болады. А ⸦ В А ={20 40 60 80 } B= {10 20 30 40 50 60 70 80 90 } |
ҚБ «Мұғалімнің түсініктеме бере отырып бағалауы» Дескриптор: -бірінші жиынға атау береді; 1 б -екінші жиынға атау береді; 1 б -жиындардың ортақ қасиетін анықтайды; 1 б -ішкі жиынды белгілейді 1б |
Суреттер, бор мен тақта Эйлер дөңгелектері, А мен В |
|
|
Жаңаны қолдану ЖЖ Оқушылардың практикалық жұмысы 1 т 36 бет 2 тапсырма ұсынады.
|
1 т 36 бет 1. 151 2.109 3.705 4.316 «Судың да сұрауы бар» Суды қорғау, үнемдеу жөнінде ой бөліседі. С төртбұрыштар жиыны А тіктөртбұрыштар жиыны В шаршылар жиыны Ортақ қасиеті ТӨРТБҰРЫШТАР. А ⸦ С В ⸦ С |
Дескриптор: -өрнектердің мәнін табады; -шыққан нәтижелерді өсу ретімен қойып, мақалды оқиды; Дескриптор: -фигуралардың ортақ қасиетін анықтайды; 1 б -С құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б - В құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -А құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -Эйлер диаграммасына кескіндейді; 1 б |
Оқулық |
||
|
Жаңа сабақты бекіту. ЖЖ Функционалдық тапсырма ұсынады. |
✍️ Тапсырма: Мына жиынды қара: A = {11 22 3 6 70 44 50 9 33 12} В ⸦ А В ={11 22 33 44} Тағы да бір ішкі жиын құруға бола ма? ИӘ С ={3 6 9} С ⸦ А |
Дескриптор: -бірінші ішкі жиынды анықтайды; 1 б -құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -екінші ішкі жиынды анықтайды; 1 б -құрған екінші жиынның элементтерін жазады; 1 б -ішкі жиындарды белгілейді; 1 б ҚБ «Термометр» |
Қима қағаздар, МОНОБЛОК |
||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Саралау тапсырмалары Оқушыларға оқу мақсаты бойынша тапсырма беріледі. Әр оқушы жеке орындайды. |
Оқушылар тапсырманы он баллдық деңгейде орындайды.
N = { ЕКІ ТАҢБАЛЫ НАТУРАЛ САНДАР} А = {ОТЫЗДАН КЕМ ЕКІ ТАҢБАЛЫ НАТУРАЛ САНДАР} В ={30-ҒА ТЕҢ ЖӘНЕ ОДАН АРТЫҚ ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАР } |
ҚБ «Өзін -өзі бағалау» Дескриптор: -диаграмманы кескіндейді; 1б - бірінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - екінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - үшінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - жиындардың ортақ қасиеттерін жазады; 1б - ішкі жиынды белгілейді; 2б |
Моноблок |
|
|
Рефлексия GUNZY платформасында «Бағдаршам» жануы бойынша кері байланыс алу. Үйге тапсырма беру |
GUNZY платформасында рефлексия жасайды. 37-бет 6 т |
ҚБ «Мұғалімнің бағалауы» |
Интерактивті тақта, GUNZY платформасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАТЕМАТИКА 3 СЫНЫП ІШКІ ЖИЫН 17.04
МАТЕМАТИКА 3 СЫНЫП ІШКІ ЖИЫН 17.04
|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
4В Есепті шығару жолдары |
||||
|
Педагог |
|
||||
|
Күні |
17.04 |
||||
|
Сынып: 3 В |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ішкі жиын/Суды қорғау |
||||
|
Оқу мақсаттары |
3.4.1.3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
сандар жиынының ішкі жиынын құрады; |
||||
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру бөлімі «Қалпақ» ойынын ұсынады. |
Ойын барысында көбейту кестесін қайталайды. |
ҚБ «Отшашу» |
Қалпақ |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру 34 бет 4 т |
Үй тапсырмасын өзара тексереді, дұрыстығын анықтайды. А ⸦ С В ⸦ С |
ҚБ «Өзара бағалау» |
дәптер |
||
|
Алдыңғы білімге шолу |
«Бұршақ» дорбасы әдісімен сұрақтарға жауап алу.
|
ҚБ «Бір- бірін бағалау» |
Моноблок |
||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіну (2)ҰЖ 3.4.1.3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру туралы сабақ мақсаты хабарланады, түсіндіріледі. ІШКІ ЖИЫН Егер А жиынының ішіндегі барлық элементі В жиынына кірсе, онда А жиыны В жиынына тиісті болады.
|
Жиын. Жиын ұғымы — математиканың негізінде жатқан жалпы ұғымдардың бірі. Сондықтан жиын ұғымының дәл анықтамасын беру мүмкін емес. Біз жиын деп нені түсінетінімізді ғана айта аламыз. Әдетте жиын ретінде әртүрлі объектілердің алдын ала берілген ерекшеліктері бойынша элементтердің топтастырылуын айтамыз. Гүлдер жиыны Жануарлар жиыны Әріптер жиыны Сандар жиыны ... дегендей. Жиындарды құра, атау бер. Қай жиын ішкі жиын болады?
А жиыны 20 40 60 80 « Жұп ОНДЫҚТАР» жиыны В жиыны 10 20 30 40 50 60 70 80 90 «Ондықтар» жиыны Ортақ қасиеті: ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАР А ЖИЫНЫ В ЖИЫНЫНА ТИІСТІ. Себебі, А жиынына тиісті сандар В жиыны ішінде тұр. Сондықтан А жиыны В жиынының ІШКІ жиыны болады. А ⸦ В А ={20 40 60 80 } B= {10 20 30 40 50 60 70 80 90 } |
ҚБ «Мұғалімнің түсініктеме бере отырып бағалауы» Дескриптор: -бірінші жиынға атау береді; 1 б -екінші жиынға атау береді; 1 б -жиындардың ортақ қасиетін анықтайды; 1 б -ішкі жиынды белгілейді 1б |
Суреттер, бор мен тақта Эйлер дөңгелектері, А мен В |
|
|
Жаңаны қолдану ЖЖ Оқушылардың практикалық жұмысы 1 т 36 бет 2 тапсырма ұсынады.
|
1 т 36 бет 1. 151 2.109 3.705 4.316 «Судың да сұрауы бар» Суды қорғау, үнемдеу жөнінде ой бөліседі. С төртбұрыштар жиыны А тіктөртбұрыштар жиыны В шаршылар жиыны Ортақ қасиеті ТӨРТБҰРЫШТАР. А ⸦ С В ⸦ С |
Дескриптор: -өрнектердің мәнін табады; -шыққан нәтижелерді өсу ретімен қойып, мақалды оқиды; Дескриптор: -фигуралардың ортақ қасиетін анықтайды; 1 б -С құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б - В құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -А құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -Эйлер диаграммасына кескіндейді; 1 б |
Оқулық |
||
|
Жаңа сабақты бекіту. ЖЖ Функционалдық тапсырма ұсынады. |
✍️ Тапсырма: Мына жиынды қара: A = {11 22 3 6 70 44 50 9 33 12} В ⸦ А В ={11 22 33 44} Тағы да бір ішкі жиын құруға бола ма? ИӘ С ={3 6 9} С ⸦ А |
Дескриптор: -бірінші ішкі жиынды анықтайды; 1 б -құрған жиынның элементтерін жазады; 1 б -екінші ішкі жиынды анықтайды; 1 б -құрған екінші жиынның элементтерін жазады; 1 б -ішкі жиындарды белгілейді; 1 б ҚБ «Термометр» |
Қима қағаздар, МОНОБЛОК |
||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
Саралау тапсырмалары Оқушыларға оқу мақсаты бойынша тапсырма беріледі. Әр оқушы жеке орындайды. |
Оқушылар тапсырманы он баллдық деңгейде орындайды.
N = { ЕКІ ТАҢБАЛЫ НАТУРАЛ САНДАР} А = {ОТЫЗДАН КЕМ ЕКІ ТАҢБАЛЫ НАТУРАЛ САНДАР} В ={30-ҒА ТЕҢ ЖӘНЕ ОДАН АРТЫҚ ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАР } |
ҚБ «Өзін -өзі бағалау» Дескриптор: -диаграмманы кескіндейді; 1б - бірінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - екінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - үшінші жиынды элементтерімен жазады; 2б - жиындардың ортақ қасиеттерін жазады; 1б - ішкі жиынды белгілейді; 2б |
Моноблок |
|
|
Рефлексия GUNZY платформасында «Бағдаршам» жануы бойынша кері байланыс алу. Үйге тапсырма беру |
GUNZY платформасында рефлексия жасайды. 37-бет 6 т |
ҚБ «Мұғалімнің бағалауы» |
Интерактивті тақта, GUNZY платформасы |
||
шағым қалдыра аласыз














