Материалдар / Математика 4 - сынып ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Математика 4 - сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика 4 - сынып ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2024
245
1 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

24 лицей

Пәні:

Математика

Бөлім:

1 В. Бір таңбалы санға көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:


Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

26 Пысықтау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.4.1.1 жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу

4.1.2.3 көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

-жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай алады;

- көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосады және көбейтудің қасиеттерін қолданып есептейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Қайырлы күн, көздерім!

Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).

Қайырлы күн, құлақтарым!

Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).

Қайырлы күн, қолдарым!

Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).

Қайырлы күн, аяқтарым!

Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).

Қайырлы күн, мұғалім!

Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады)

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

9 А) 98-бет

9 а) тапсырма. Тең жиындарды тап және оларды «=» таңбасын қолданып жаз.

А = { С, А, Р, Ы } В = { 120, 47, 60 }

D = { Қ, А, Л, А, қ } С = { Қ, А, Л, қ, А }

О = { А, Р, Ы, С } Х = { 120, 47, 60, 5}

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау










Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.




Слайд1















Слайд 2

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма (Ұ.Ж)

1А)Диаграммадағы жиындар элементтерінің қатынасы қандай екендігін түсіндір.

1Ә) Латын және кирилл әліпбилеріндегі әріптер жиынының қатынасын бейнеле.

Бірнеше тілді білу әр адам үшін маңызды. Түрлі тілде әртүрлі таңбалар жүйесі – әріптердің қолданылатынын білесің

2-тапсырма Жұптық жұмыс

2Есепте

33 007 + 3 050 =36057 8 405 + 1 321 = 9726

38 502 – 2 880 = 35622 6 000 – 4 022 = 1978

841 240 : 4 =21030 251 245 : 5 =50249

ЕБҚ тапсырмасы

Қалдықпен бөлуді орында.

96 201 :10

63 200 : 1 00

3-тапсырма

3 Жиындарды қара.

А = { А, Л, Ш, А } С = { А, Л, А }

Е = { М, Ы, С, Ы, Қ } В = { М, Ы, С }

D = { А, Л, А, Ш } Р = { Қ, Ы, С, Ы, М}

а) Тең жиындарды тап. Тиісті белгілердің көмегімен жаз.

А = D Е = Р

ә) Қай жиын А жиынының ішкі жиыны болады? Тиісті белгілердің көмегімен жаз.

A=С

б) Қай жиын P жиынының ішкі жиыны болады? Тиісті белгілердің көмегімен жаз

Р=В

ЕБҚ тапсырмасы

4-тапсырма. Топтық жұмыс

5 Мәтінді оқы. Есептің сызбасына қара. Есептің мәтінінде қысқаша жазылуы бойынша қандай деректер жетпей тұрғанын анықта. Мәтінді толықтыр. Есепті шығар. Баспахана 3 күн ішінде 1 087 кітап басып шығарды. Бірінші күні 299 кітап, екінші күні 303 кітап басылды.Үшінші күні қанша кітап басып шығарды?

І-299 кітап

ІІ-303 кітап 1087 кітап

ІІІ.-? кітап

Ш:1087-(299+303)=485

Ж:Үшінші күні 485 кітап басылады.

5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде (Ф.С)

6 Тапсырманы орында.

Тіктөртбұрыш пішінді бөлменің еденіне қабырғалары 2 м 65 см- ге тең екі бөлек шаршы пішінді линолеум төселді. Бөлменің ұзындығы мен ені қанша? Бөлменің периметрін есепте.

а) Бөлменің ұзындығы м см;

ә) Бөлменің ені м см;

б) Бөлменің периметрі м см.

6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс

7 Әріптерден (сандардан, фигуралардан) тұратын тең жиындар құрастыр.

Әріптер: А=z,x,k,p ; В=x,k,z,p Сандар: C=7,12,6,48

D=7,12,6,18

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға:

А — 2-ден 40-қа дейінгі 2-ге бөлінетін натурал сандар жиыны, В — 5-тен 50-ге дейінгі 5-ке бөлінетін натурал сандар жиыны болсын. Осы екі жиынның қиылысуын тап және Эйлер-Венн диаграммасы арқылы көрсет.

Қарқыны баяу оқушыға:

Жиындардың қиылысуын тап.

С — {6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60}

Р — {9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81}

Диаграммадағы жиындар элементтерінің қатынасы қандай екендігін түсіндіреді.

Латын және кирилл әліпбилеріндегі әріптер жиынының қатынасын бейнелейді.


Жұппен тапсырманы орындайды.






Жиындарға қарап, тең жиындарды табады.


Тиісті белгілердің көмегімен жазады.








Топпен тапсырманы орындайды. Есептің мәтінінде қысқаша жазылуы бойынша қандай деректер жетпей тұрғанын анықтайды. Мәтінді толықтырады.




Тапсырманы орындайды.





Әріптерден (сандардан, фигуралардан) тұратын тең жиындар құрастырады.




Жарайсың!

Тамаша!









Дескриптор:

-Амалдарды орындап, есептейді.(1б)







Дескриптор:

-Тең жиындарды табады;

- Тиісті белгілердің көмегімен жазады.(1б)

- А жиынының ішкі жиынын тиісті белгілердің көмегімен жазады;(1б)

- P жиынының ішкі жиынын тиісті белгілердің көмегімен жазады.(1б)


Дескриптор:

- Есептің мәтінінде қысқаша жазылуы бойынша қандай деректер жетпей тұрғанын анықтайды;(1б)

- Мәтінді толықтырып, есепті шығарады.(1б)

Дескриптор:

-Бөлменің ұзындығы мен ені табады;(1б)

- Бөлменің периметрін есептейді.(1б)

Дескриптор:

- Әріптерден тұратын тең жиындар құрастырады;(1б)

-Сандардан, фигуралардан тұратын тең жиындар құрастырады;(1б)




Слайд 3

Диаграмма











Слайд 4












Слайд 5











Слайд 6










Слайд 7





Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма: №9 Есепте.

583 012 + 567 + 230 058 =

3 420 + 2 130 977 – 5 450 =

265 219 : 2 =

66 095 : 4 =

Рефлексия


Бағалау


Білім ағашына жапырақтарға кері байланыс жасап, іледі.


Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 8







Тексерілді:

Білім беру ұйымының атауы

24 лицей

Пәні:

Математика

Бөлім:

1 В. Бір таңбалы санға көбейту және бөлу

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:


Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

27 Өзіңді тексер!БЖБ .№2

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

- 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру;

-жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу;

- көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану

Сабақтың мақсаты:

-2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыра алады;

-жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтап айтады;

-көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолданып есептейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

«Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз.

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

9 Есепте.

583 012 + 567 + 230 058 =

3 420 + 2 130 977 – 5 450 =

265 219 : 2 =

66 095 : 4 =

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау






Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!













Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма

1 3 саннан таңдап алып, диаграмманы толтыр.

2-ге бөлінеді:48,62,2064,110,1010,170

5-ке бөлінеді:25,115,1035,375

2- ге де,5-ке де бөлінетін сандар:110,1010,170

2-тапсырма

2 2-ге де, 5-ке де бөлінетін сандарды таңда. Жазбаша есептей отырып, дұрыстығын тексер.

265320:2=132660 265320:5=53064

48360:2=24180 48360:9672

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма

3 Тең жиындарды тап.

Жиындар арасындағы қатынасқа талдау жасай аламын.

А = { Т, Е, Р, Е, К } М = { 25; 42; 15; 210 }

D = { С, Е, Р, І, К } В = { 42; 25; 15; 120 }

С = { 42; 15; 210; 25 } К = { К, Е, Р, І, С }

M=C, D=K

4-тапсырма

4 Өрнектердің мәнін тап.

a

248964

58125

b

2

5

a*b

497928

290625

a:b

124482

11625

ЕБҚ тапсырмасы

5-тапсырма

5 Есептеуді тексер.

(10 283 + 16 789) : 9 + 5 ∙ (47 125 + 75 055) =613905

(10283+16789):9+5*(47125+75055)=27072:9+5*122180=3008+61090=613908





2-ге, 5-ке және 10-ға бөлінгіштік белгілерін табады.








Бөлінгіштік белгілерін қолданып, бөлуді орындайды.





Жиындар арасындағы қатынасқа талдау жасайды.








Кесте бойынша өрнектер құрастырады және олардың мәнін табады.


Көптаңбалы сандармен берілген есептеулердің дұрыстығын тексереді.




Дескриптор:

-3 саннан таңдап алады;(1б)

- диаграмманы толтырады.(1б)





Дескриптор:

-2-ге де, 5-ке де бөлінетін сандарды таңдайды;(1б)

- Жазбаша есептей отырып, дұрыстығын тексереді.(1б)



Дескриптор:

- Тең жиындарды табады;(1б)

-Жиындар арасындағы қатынасқа талдау жасайды.(1б)



Дескриптор:

- Кесте бойынша өрнектер құрастырады;(1б)

- Өрнектердің мәнін табады.(1б)

Дескриптор:

-Көптаңбалы сандарды есептейді;(1б)

-Дұрыстығын тексереді.(1б)



Оқулық


Суреттер












Суреттер

Карточкалар





Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма .Қайталау

Рефлексия

Бағалау





Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды






Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.










































Тексерілді:


Білім беру ұйымының атауы

24 лицей

Пәні:

Математика

Бөлім:

1 С. Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық.

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:


Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

28 Қозғалысқа берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8** бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану s=v∙t, t=s: v, v=s:t

4.5.1.2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану

Сабақтың мақсаты:

- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді және қолдана алады;s=v∙t, t=s: v, v=s:t

-есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланып шығарады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Нейро жаттығу»

Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады.

Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе:

«Learning apps» қосымшасы «Сұрақ менен, жауан сенен» әдісі



Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.


Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!




Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма

1.Есептеуді орында, сонда елді мекендегі көлік қозғалысының шекті жылдамдығын білетін боласың.

Қала 158 269 · 4 – 633 016 =60 км/сағ

Ауыл 30 207 · 9 – 271 823 = 40 км/сағ

2-тапсырма

2 1 сағат ішінде автокөлік қандай арақашықтықты жүріп өтеді? 4 сағат ішінде ол қандай арақашықтықты жүріп өтеді?

Жауабы:

а) 1 сағат ішінде автокөлік 50 км жүріп өтеді;

ә) 4 сағат ішінде автокөлік 200 км жүріп өтеді.

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма. Жұптық жұмыс

3.Шамаларды табу формуласын қолданып, есептерді шығар.

А) Автокөлік 4 сағат ішінде 320 км жол жүрді. Автокөлік қандай жылдамдықпен қозғалған?

Ш:320:4=80 км/сағ

Ж: Автокөлік 80 км/сағ жылдамдықпен қозғалған.

Ә)Автокөлік 65 км/сағ жылдамдықпен қозғалды. 4 сағат ішінде автокөлік қандай арақашықтықты жүріп өтеді?

Ш:65 км/сағ*4=260 км

Ж: 4 сағат ішінде автокөлік 260 км арақашықтықты жүріп өтеді.

Б) Ш:360 км:90 км/сағ=4 сағ

4-тапсырма.

4 Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.

ЕБҚ тапсырмасы

5-тапсырма. Шығармашылық жұмыс

7Есепті шығару тәсілін тап

Әлияның 20 кәмпиті бар. Ол кәмпиттерді өзіне қарағанда Айнада 2 кәмпит артық болатындай етіп бөлгісі келді. Әлия кәмпиттерді қалай бөлуі қажет? 14 кәмпитпен осыған ұқсас есеп құрастыр. Оны шығаруды досыңа ұсын.

Шешуі:

Жауабы:Айнаға кәмпит беріп, өзіне кәмпит алып қалуы қажет.

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға:

5 Есепте және тексер

1 607 ∙ 8 =  4 708 ∙ 4 = 
6 190 ∙ 9 =  3 705 ∙ 7 =

1 209 ∙ 8 =  6 301 ∙ 9 = 
7 001 ∙ 5 =  8 002 ∙ 7 =

Қарқыны баяу оқушыға:

6 Есепте және тексер

500 872 + 327 156 =

935 007 – 829 006 =

56 307 + 857 =

46 327 – 7 489 =



Есептеуді орындайды, сонда елді мекендегі көлік қозғалысының шекті жылдамдығын білетін болады.


Қозғалыстың формуласын естеріне сақтайды.





Авкөліктің жүріп өткен арақашықтығын табады.











Жұппен тапсырманы орындайды.


Шамаларды табу формуласын қолданып, есептерді шығарады.









Кесте бойынша есептер құрастырады және оларды шығарады.





Есепті шығарады.











Қабілетті оқушылар өрнектерді есептейді және тексереді.


Қолдауды қажет ететін оқушылар амалдарды есептеп оырндайды.


Дескриптор:

-Өрнектердің мәндерін табады;1б)

- көлік қозғалысының шекті жылдамдығын анықтайды.(1б)








Дескриптор:

-Автокөліктің 1 сағаттағы жүрген арақашықтығын табады;(1б)

-Автокөліктің 4 сағаттағы жүрген арақашықтығын табады;(1б)









Дескриптор:

- Шамаларды табу формуласын қолданады;(1б)

- есептерді шығарады.(1б)









Дескриптор:

-Кесте бойынша есептер құрастырады;(1б)

-Есепті шығарады.(1б)


Дескриптор:

-Есепті шығару тәсілін табады;(1б)

-14 кәмпитпен осыған ұқсас есеп құрастырады.(1б)































Суреттер

Карточкалар





























Қима қағаздар

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

«Еркін микрофон» әдісі

Үйге тапсырма №9 107-бет


Рефлексия



Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.













Тексерілді:

Білім беру ұйымының атауы

24 лицей

Пәні:

Математика

Бөлім:

1 С. Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық.

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:


Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

29 Қозғалысқа берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8** бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану s=v∙t, t=s: v, v=s:t

4.5.1.2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану

Сабақтың мақсаты:

- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді және қолдана алады;s=v∙t, t=s: v, v=s:t

-есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланып шығарады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

Психологиялық дайындық

  • Қайырлы күн, көздерім!

  • Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды).
    Қайырлы күн, құлақтарым!

  • Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды).
    Қайырлы күн, қолдарым!

  • Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды).
    Қайырлы күн, аяқтарым!

  • Ояндыңдар ма? (аяқпен жерді тебу).
    Қайырлы күн, мұғалім!

  • Біз ояндық!. (Күлімсіреп, мұғалімге қолдарын созады)

Үй тапсырмасын тексеру

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау





Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!













Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

1Есептерді шығар.Жылдамдықтың формуласын жаз.

А) Әлия велосипедпен 800 м жолды 4 минутта жүріп өтті. Оның жылдамдығы қандай?

Ә) Арман 4 сағ ішінде 16 км жолды жаяу жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?

А)S-800 м Ә) t-4 мин

t-4 мин S=16 км

V-? м/мин V-?

V=S:t V=S:t

V=800 м: 4 мин V=16 км: 4 сағ

V=200 м/мин V=4 км/сағ

Ж: 200 м/мин Ж: 4 км/сағ

2-тапсырма

2 Қандай шамалар белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндір.

1) Уақыт белгісіз болған жағдайда:t=180км:60 км/сағ

=3 сағ

2) Жылдамдық белгісіз болған жағдайда:V=140:2=70 км/сағ

3) Арақашықтық белгісіз болған жағдайда:S=90км/сағ*5 сағ=450 км

ЕБҚ тапсырмасы

3-тапсырма. Жұптық жұмыс

3 Есептерді оқы.Қандай формула қолданатыныңды айт. Есептерді шығар.

А) S=18 км/сағ* 3 сағ=54 км

Ә) V=45 км*3 сағ=135 км/сағ

Б) t=42 км:14 км/сағ =3 сағ

Есіңде сақта!

Есеп шығарған кезде жылдамдықты бір өлшем бірліктен екіншісіне өрнектей білу маңызды. Егер жылдамдық км/сағ-пен көрсетілсе, онда оны м/мин-қа өрнектегенде былай талдау керек:1 километрде 1 000 метр бар. 1 сағатта 60 минут бар.Мысалы, жылдамдық 36 км/сағ-қа тең болса, онда м/мин-пен есептегенде былай болады:36 км/сағ = 36 · 1 000 м : 60 мин = 600 м/мин.

4-тапсырма. Топтық жұмыс

4 Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеп, 5-тапсырмадағы есептерді шығар.

6 км/сағ = 100 м/мин

6 км/сағ = 6*1000 м:60 мин=100 м/мин

300 м/мин = 5м/сек

300 м/мин = 300 м:60 с 5м/сек

5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде (Ф.С)

5 Есептерді шығар

А)Арман 6 км/сағ жылдамдықпен қозғалды. 30 мин ішінде ол қанша метр жол жүреді?

V-6 км/сағ

t-30 имн

S-? м

6 км/сағ=6*1000 мЖ60 мин=100 м/мин

S=V*t

S=100 м/мин *30 мин

S=3000 м 3000 м=3 км

Ә) Араның орташа ұшу жылдамдығы -30 м/мин. 20с ішінде ол қанша метр жерді ұшып өтеді?

ЕБҚ тапсырмасы

6-тапсырма. Шығармашылық жұмыс

8 Тапсырманы орында. Ұқсас тапсырма құрастыр.

Әлия бір сан ойлады, оны 9 есе арттырып, содан соң 35-ке кемітті. Одан шыққан нәтижені 4 есе кемітіп, 38-ді қосқанда 63 шықты. Әлия қандай сан ойлады?

(х*9-35):4+38=63

(х*9-35):4=63-38

Х*9-35=25*4

Х*9=100+35

Х=135:9

Х=15

(15*9-35):4+38=63

7-тапсырма. Зертте

9 Ойлан және жауап бер.

Кім кімнен кейін тұр?Балалардың есімін ата.

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға: Есепті шығар. Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығар.

Үйден хауызға дейінгі арақашықтық 2 км 125 м, ал мектепке дейінгі арақашықтық одан 5 есе кем. Үйден мектепке дейінгі жол хауызға дейінгі жолға қарағанда қаншалықты қысқа?

Қарқыны баяу оқушыға:

20 002 ∙ 3 = 20 202 ∙ 3 =

30 303 ∙ 3 = 40 404 ∙ 4 =

18 009 : 3 = 18 009 : 9 =

90 018 : 3 = 90 018 : 9 =








Есептерді шығарады.Жылдамдықтың формуласын жазады.







Уақыт, жылдамдық, арақашықтықты табады.










Жұппен тапсырманы орындайды. Есептерді оқып, қандай формула қолданатынын айтады.

Есеп шығарған кезде жылдамдықты бір өлшем бірліктен екіншісіне өрнектей білуді естеріне сақтайды.


Топпен тапсырманы орындайды.


Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектейді.



Есептерді шығарады.











Тапсырманы орындайды. Ұқсас тапсырма құрастырады.










Логикалық есепті шығарады.




Қабілеті жоғары оқушы есепті шығарады.

Қолдауды қажет ететін оқушылар есептеп шығарады, тексереді.

















Дескриптор:

-Шамаларды табады;(1б)

-Қалай табуға болатынын түсіндіреді.(1б)










Дескриптор:

- Қандай формула қолданатынын айтады;(1б)

- Есептерді шығарады.(1б)









Дескриптор:

- Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектейді;(1б)

-Есептерді шығарады.(1б)




Дескриптор:

- Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектейді;(1б)

-Есептерді шығарады.(1б)





Дескриптор:

- Тапсырманы орындайды;(1б)

- Ұқсас тапсырма құрастырады.(1б)




Оқулық


Суреттер























Суреттер

Карточка

лар




























Слайд 6
























Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма №10 110-бет Берілген мәліметтер бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

Рефлексия

Бағалау

Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.


Тексерілді:


Білім беру ұйымының атауы

24 лицей

Пәні:

Математика

Бөлім:

1 С. Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық.

Педагогтің аты-жөні:

Иманбекова Ж

Күні:


Сынып: 4 « Д »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

30 Пысықтау және қорытындылау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.1.8** бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану s=v∙t, t=s: v, v=s:t

4.5.1.2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану

Сабақтың мақсаты:

- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсетеді және қолдана алады;s=v∙t, t=s: v, v=s:t

-есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланып шығарады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

«Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз.

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

10 110-бет Берілген мәліметтер бойынша есеп құрастыр және оны шығар.

Формулаларды өзара сызық арқылы cәйкестендіріңдер:

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау


Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Керемет!

Жарайсыздар!













Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

1Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнекте.

24 км/сағ =24000 м/мин 120 м/мин =120000 м/с

600 м/мин = км/сағ 42 000 м/сағ = 700 м/мин

2-тапсырма.Өзіндік жұмыс

2 Есептерді шығар

А) V=65м/мин Ә)S=920м

t=5мин t=10 мин

S=? V=?

Ш:65 м/мин*5 мин=315 м Ш:920 м:10 мин=92 м/мин

Ж:S= 315 метр V-92 м/мин

Ә)

3-тапсырма.Топтық жұмыс

3 Теңдеулерді шеш

Х-56*2=850 х+89*3=748

Х-112=850 х+267=748

Х=850+112 х=748-267

Х=962 х=481

ЕБҚ тапсырмасы

4-тапсырма. Жұптық жұмыс

4 Кесте бойынша есеп құрастыр және шығар

Автобустың жүрген арақашықтығы:3000 м

2) Автокөліктің жылдамдығы : 62 км/сағ

3) Экскаватордың жүріп өткен уақыты:2 сағ

5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде

6 Есепте. Мүмкін болатын жерлерде жауаптарын ірірек өлшем бірлігімен жаз.

21 мм ∙100 =2100 мм =210 см 88000 г : 100=880 г

9 см ∙ 1 000 = 9000см =90м 9 200 күн. : 100 =92  күн

8 м ∙ 1 000 = 8000м = 8км 12 600 см : 100 =126 см

ЕБҚ тапсырмасы

6-тапсырма. Зертте

9 Ойлан және жауап бер

Үш баланың әрқайсысында 10 асықтан болды. Ойын аяқталған соң олар асықтарын санады. Кішісі былай дейді:

Мен аздап ұтылып қалдым. Егер оң қалтамнан 1 асықты алып, сол қалтама салсам, екі қалтадағы асықтардың саны тең болады. Ал егер сол қалтамнан 1 асықты оң қалтама салсам, онда сол жақта оң жаққа қарағанда 3 есе кем болады.

Үлкені:

Сенің асықтарыңның саны менің ұтып алғаныммен тең болады, – дейді.

Ортаншысы:

Менің қалған асығымның саны үлкен ағамның ұтып алған асығының жартысына тең, – дейді.

Олардың әрқайсысында қанша асықтан болды?

Жауабы:Кішіде –сол қалтасында 1 асық, оң қалтада 3 асық сонда 4 асық бар. Үлкен балада өзінде 10 болған, 4 асықты ұтты. Ортаншыда -10 асық болған 2 асық ұтты. Кішісі 4+2 асық ұтқызған.

Саралау

Қарқыны жоғары оқушыға:

Өрнектерді баған түрінде жазып есепте. Тексер.

Қарқыны баяу оқушыға:

8 025 ∙ 5 =40125 194 121 : 9 =21569

26 164 : 4 =6541 47 001 ∙ 9 = 423009

118 279 : 7 =16897 202 457 ∙ 3 = 607371

Өрнектерді баған түрінде жазып есепте. Тексер.

60 090 – 2 514 = 57576

144 004 – 14 404 = 129600

201 096 + 64 814 =265910




Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектейді.






Өз бетімен тапсырманы орындайды.Есепті шығарады.





Теңдеулерді шешеді.







Жұппен тапсырманы орындайды. Кесте бойынша есеп құрастырады және шығарады.









Есептеп, мүмкін болатын жерлерде жауаптарын ірірек өлшем бірлігімен жазады.









Есепті оқып, ойланып жауап береді.









Дескриптор:

-Есептің шартын құрады;(1б)

-Арақашықтық пен жүру жылдамдығын табады;(1б)





Дескриптор:

-Теңдеулерді шешеді;(1б)

-Теңдеуді тексереді.(1б)







Дескриптор:

-Кесте бойынша есеп құрастырады;(1б)

- Есепті шығарады.(1б)



Дескриптор:

- Өрнектерді есептейді;(1б)

-Мүмкін болатын жерлерде жауаптарын ірірек өлшем бірлігімен жазады.(1б)










Дескриптор:

-Есепті шешуін табады;(1б)

-Әрқайсысында қанша асық болғанын анықтайды.(1б)



Оқулық


Суреттер


















Кесте





















Суреттер

Карточкалар













Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Рефлексия


Үйге тапсырма .№10 113-бет

Бағалау





Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды






Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!