|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімніңаты-жөні:Елеуова М.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:6 математика |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
6.1.2.13 таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ынтымақтастық жұптық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау;
жұппен жұмыста өз пікірін ашық айту және құрдасының пікірін тыңдай білу;
берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдау;
таңбалары әр түрлі рационал сандардың қосындысын табуды үйрену арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған ортада кездесетін өлшемдері әртүрлі шамаларды есептеуде таңбалары әртүрлі сандарды қосу тақырыбында алған білімдерін қолданады.Таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу амалдарын қолдану күнделікті өмірде есептеулер жүргізу үшін маңызды және сандық есептеулер жүргізуге көмектеседі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде кескіндеуді және координаттық түзу көмегімен қосуды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Қолдау тұрғысынан жасалады:бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда әртүрлі қолдау жасалады.Диалогта оқушылардың деңгейіне қарай әртүрлі сұрақтар қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Оқушылардың жұмысын бақылау,оларға сұрақтар қою,әңгімелесу,кері байланыс беру.Оқушылар дескрипторлар бойынша өзін-өзі және бірін-бірі тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-2мин
3-7мин
2 мин |
1.Раппорт орнату ./сенім орнату/ 2.Сабақтың тақырыбын жариялау 3.Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау -Сіздер бүгін сабақта не үйренулеріңіз керек? -Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады? -Бағалау критерийлерімен келісесіздер ме? -Сіздерге қандай талап қойылып тұр? Тапсырма №1 (Ойлан-жұптас-бөліс)
Жауаптарын таңдап алыңдар А.-4 В.2 С.8 D.-2 1.Мақсаты:Координаталық түзудің көмегімен рационал сандарды қосуды білу Критерийлері: - Координаталық түзудің көмегімен рационал сандарды қосу ережесін біледі Дескриптор: -бүтін сандарға сәйкес нүктелерді координаттық түзуде табады; -таңбалары әртүрлі сандарды қосады; - нәтижесін жазады -таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қорытып шығарады 2.Орындау жұптық Тапсырма орындағаннан кейін оқушылар топ ішінде бір бірінің дәптерлерін тексеріп бірін –бірі бағалайды 3.Рефлексия - Тапсырманы орындауда не ұтымды болды? - Қандай қиындықтар кездесті? -Қиындықтарды қалай шешуге болады? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
11-16мин
2мин
19-30мин
3мин |
Жаңа сабақты меңгеру. «Кім жылдам» Тапсырма№2 Жеке жұмыс: Bilimland-Арифметика-Бүтін сандар Видеосабақ: https://bilimland.kz/kk/home#lesson=10580 Таңбалары әртүрлі модулдері тең емес екі санды қосу тапсырмасын орындайды 6-жаттығу Берілген сандарды қосыңыз. 0%
21 + 589 = 610 -13 + (-34) = -47 -1029 +1181 = 152 631 + (-881) = -250 Мақсаты:Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолданады Критерийлер:Таңбалары әртүрлі сандарды қосуды біледі Дескриптор: Білім алушы:
3.Рефлексия - Тапсырманы орындау не берді? -Қай жерде қиындық туындады? Тапсырма №3 Топтық жұмыс
№1. Есептеңіздер:
№2. Есептеңіздер:
Жауабы: №1.1)-0,7 2)-4,7 3)-2,8 4)1,6 5)0,5 6)2,2 7)-3,1 8)-2,3 9)-0,5 10)-2,4 11)-11,6 12)-0,1 №2.1)- 1/8 2)10/9 3)-0,5 4)-(1/7) 5)1/4 6)5/6 7)1/3 8)-(4/15)
№3. Кестені толтырыңыздар:
Жауабы: 1)0 2)0 3) – 75,7 4) 4,2
№4.
Жауабы: 1)-8 2)3,56 3)-89,76 4)-2(1/4) Теңдеулерінің түбірлерін тауып, х-ті орнына қойып, тексеріңіздер Мақсаты:Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолданып, қосындының мәнін таба алады Критерийлер: - Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолдана алады -Белгісіз қосылғыштың таңбасын анықтайды Дескрипторлар:
- теңдеудің белгісіз компонентін өрнектейді; - модульдың қасиетін қолданады; - рационал сандарға амалдар орындайды; - теңдеудің түбірін табады. Топтық жұмысты оқушылар өзара тексереді, мұғалім бақылайды Рефлексия: - рационал сандарды қосуды дұрыс ұғына алдың ба? - таңбалары әртүрлі сандарды қосудың ережесін қолдана алдың ба? - берілген тапсырмаларды қаншалықты дұрыс жаза білдің? |
Алматы, «Атамұра» 2018. Математика 6 класс, С.М.Никольский,. М: Просвещение -2012 Қосымша 1.
http://bilimland.kz/kk/content/structure/863
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
2мин |
Сабақ бойынша рефлексия: -Бүгінгі сабақта не үйрендік? -Табысты жерлеріміз қандай болды? -Алған білімді әрі қарай қалай дамытамыз? Үй тапсырмасы:Оқулықтағы №396-399 есептердің ішінен кемінде 5 есеп таңдап шығарып келу Мақсаты: Таңбалары әртүрлі рационал сандардың қосындысы таба алады(қосындының таңбасын анықтай алады) Критерий:Санның модулінің ережесін қолданып,қосындының таңбасын анықтайды |
Математика 6 класс, Т.Алдамұратова., Алматы, «Атамұра» 2018. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
Жауабы:
-5,3;
; 1.
Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
Шешуі:

; ...

Алғашқы 46 мүшесінің
қосындысы:
Жауабы:
48.

№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 6- сынып Үлгі сабақ Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
Математика 6- сынып Үлгі сабақ Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімніңаты-жөні:Елеуова М.Д. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:6 математика |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары(оқубағдарламасынасілтеме) |
6.1.2.13 таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
ынтымақтастық жұптық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау;
жұппен жұмыста өз пікірін ашық айту және құрдасының пікірін тыңдай білу;
берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдау;
таңбалары әр түрлі рационал сандардың қосындысын табуды үйрену арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған ортада кездесетін өлшемдері әртүрлі шамаларды есептеуде таңбалары әртүрлі сандарды қосу тақырыбында алған білімдерін қолданады.Таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу амалдарын қолдану күнделікті өмірде есептеулер жүргізу үшін маңызды және сандық есептеулер жүргізуге көмектеседі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде кескіндеуді және координаттық түзу көмегімен қосуды біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Қолдау тұрғысынан жасалады:бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда әртүрлі қолдау жасалады.Диалогта оқушылардың деңгейіне қарай әртүрлі сұрақтар қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Оқушылардың жұмысын бақылау,оларға сұрақтар қою,әңгімелесу,кері байланыс беру.Оқушылар дескрипторлар бойынша өзін-өзі және бірін-бірі тексереді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1-2мин
3-7мин
2 мин |
1.Раппорт орнату ./сенім орнату/ 2.Сабақтың тақырыбын жариялау 3.Мақсат пен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылау -Сіздер бүгін сабақта не үйренулеріңіз керек? -Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады? -Бағалау критерийлерімен келісесіздер ме? -Сіздерге қандай талап қойылып тұр? Тапсырма №1 (Ойлан-жұптас-бөліс)
Жауаптарын таңдап алыңдар А.-4 В.2 С.8 D.-2 1.Мақсаты:Координаталық түзудің көмегімен рационал сандарды қосуды білу Критерийлері: - Координаталық түзудің көмегімен рационал сандарды қосу ережесін біледі Дескриптор: -бүтін сандарға сәйкес нүктелерді координаттық түзуде табады; -таңбалары әртүрлі сандарды қосады; - нәтижесін жазады -таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қорытып шығарады 2.Орындау жұптық Тапсырма орындағаннан кейін оқушылар топ ішінде бір бірінің дәптерлерін тексеріп бірін –бірі бағалайды 3.Рефлексия - Тапсырманы орындауда не ұтымды болды? - Қандай қиындықтар кездесті? -Қиындықтарды қалай шешуге болады? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
11-16мин
2мин
19-30мин
3мин |
Жаңа сабақты меңгеру. «Кім жылдам» Тапсырма№2 Жеке жұмыс: Bilimland-Арифметика-Бүтін сандар Видеосабақ: https://bilimland.kz/kk/home#lesson=10580 Таңбалары әртүрлі модулдері тең емес екі санды қосу тапсырмасын орындайды 6-жаттығу Берілген сандарды қосыңыз. 0%
21 + 589 = 610 -13 + (-34) = -47 -1029 +1181 = 152 631 + (-881) = -250 Мақсаты:Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолданады Критерийлер:Таңбалары әртүрлі сандарды қосуды біледі Дескриптор: Білім алушы:
3.Рефлексия - Тапсырманы орындау не берді? -Қай жерде қиындық туындады? Тапсырма №3 Топтық жұмыс
№1. Есептеңіздер:
№2. Есептеңіздер:
Жауабы: №1.1)-0,7 2)-4,7 3)-2,8 4)1,6 5)0,5 6)2,2 7)-3,1 8)-2,3 9)-0,5 10)-2,4 11)-11,6 12)-0,1 №2.1)- 1/8 2)10/9 3)-0,5 4)-(1/7) 5)1/4 6)5/6 7)1/3 8)-(4/15)
№3. Кестені толтырыңыздар:
Жауабы: 1)0 2)0 3) – 75,7 4) 4,2
№4.
Жауабы: 1)-8 2)3,56 3)-89,76 4)-2(1/4) Теңдеулерінің түбірлерін тауып, х-ті орнына қойып, тексеріңіздер Мақсаты:Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолданып, қосындының мәнін таба алады Критерийлер: - Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу ережесін қолдана алады -Белгісіз қосылғыштың таңбасын анықтайды Дескрипторлар:
- теңдеудің белгісіз компонентін өрнектейді; - модульдың қасиетін қолданады; - рационал сандарға амалдар орындайды; - теңдеудің түбірін табады. Топтық жұмысты оқушылар өзара тексереді, мұғалім бақылайды Рефлексия: - рационал сандарды қосуды дұрыс ұғына алдың ба? - таңбалары әртүрлі сандарды қосудың ережесін қолдана алдың ба? - берілген тапсырмаларды қаншалықты дұрыс жаза білдің? |
Алматы, «Атамұра» 2018. Математика 6 класс, С.М.Никольский,. М: Просвещение -2012 Қосымша 1.
http://bilimland.kz/kk/content/structure/863
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
2мин |
Сабақ бойынша рефлексия: -Бүгінгі сабақта не үйрендік? -Табысты жерлеріміз қандай болды? -Алған білімді әрі қарай қалай дамытамыз? Үй тапсырмасы:Оқулықтағы №396-399 есептердің ішінен кемінде 5 есеп таңдап шығарып келу Мақсаты: Таңбалары әртүрлі рационал сандардың қосындысы таба алады(қосындының таңбасын анықтай алады) Критерий:Санның модулінің ережесін қолданып,қосындының таңбасын анықтайды |
Математика 6 класс, Т.Алдамұратова., Алматы, «Атамұра» 2018. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
Жауабы:
-5,3;
; 1.
Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
Шешуі:

; ...

Алғашқы 46 мүшесінің
қосындысы:
Жауабы:
48.

№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
№1. Есептеңіз:
а)
;
б)
;
в)
.
№2 Тізбектің берілу заңдылығын анықтаңыз:
; ...
және ең тиімді тәсілмен тізбектің алғашқы 46 мүшесінің қосындысын табыңыз.
шағым қалдыра аласыз
























