Қысқа мерзімді жоспар
Математика 77-сабақ
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
24.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№77 Қозғалысқа берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.9** кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 10-тапсырма. Есепті шығар. S=200м V1=28м/мин V2=22м/мин S1=?м S2=?м t=?мин Ш: 1) Vжақ= V1+ V2 Vжақ= 28+22=50м/мин 2)t=S: Vжақ=200:50=4мин 3) S1= V1*t=28*4=112м (I спортшы) 4) S2= V2*t=22*4=88м (II спортшы) Ж: Олар 4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу ФС 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс "Голту " әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектес. S=k м t=b с v1=z м/с v2=? м/с Ш: 1)Vжақ=S:t=k:b м/с 2)v2= Vжақ- v1= k:b-z м/с Ж: Екінші торғайдың жылдамдығы- k:b-z м/с. |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Білім шыңы бағалау
Дескриптор: Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектеседі.1балл |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Жұптық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Суреттегі деректермен таныс. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтеді?
1 жұп t=24/4=6сағ V1=10км\сағ(тікенекті динозавр) V2=15км\сағ (алып динозавр) V3=20км\сағ (мүйізді динозавр) V4=30км\сағ (ірі динозавр) V5=45км\сағ (газелді динозавр) V6=50км\сағ (ұсақ жыртқыш динозавр) V7=100(қабылан) S1=? км S2=?км S3=?км S4=?км S5=?км S6=?км S7=?км Ш. S=V*t 10*6=60км(тікенекті динозавр) 15*6=90 км (алып динозавр) 20*6=120км(мүйізді динозавр) 30*6=180км(ірі динозавр) 45*6=270км(газелді динозавр) 50*6=300км(ұсақ жыртқыш динозавр) 100*6=600км(қабылан) 2 жұп Орнитолог- құстарды зерттейтін маман. Палеонтолог-жойылып кеткен өсімдіктер мен жануарларды зерттейтін маман. Баланың жылдамдығы- км\сағ Динозаврдан қашып құтыла алмайды. S=40км V1=5км\сағ V2=4км\сағ t=2 сағ S=?км
Ш: 1-ТӘСІЛ 1)5*2=10км(1-ші жаяу жүргіншінің жолы) 2)4*2=8км(2-ші жүрг.жолы) 3)10+8=18км-(екі жаяужүрг.жолы) 4)18+40=58(жүрг.арақашықтығы) 2-ТӘСІЛ 4+5=9км\сағ (қашықтау жылд.) 2)9*2=18(ек жаяу жүрг.жолы) 3)40+18=58 (жүрг. арақашықтығы) Ж: 2сағаттан кейін екеуінің арасы 58 км болады. |
Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Есепті шығара алады Есептеу жолдарын пайдалана алады |
Бағалау критерийі Кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді Дескриптор Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды.1балл Сұрақтарға жауап береді.1балл Есепті шығара алады-1балл Есептеу жолдарын пайдалана алады-1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4,5-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Маршрут» әдісі 1 топ
V=10км/сағ V=12км/сағ t=2сағ S=40км Sқаш=?км Ш: S1=10*2=20 км-бір шаңғышының жолы S2=12*2=24км -екінші шаңғышының жолы Sортақ= S1+ S2=20+24=44км -ортақ жол Sқаш= Sортақ+S=44+40=84км -шаңғышылар арақашықтығы Өрнектер: (10+12)*2=44км-екі шаңғышының ортақ жолы (10+12)*2+40=84км- екі шаңғышының арақашықтығы Ж: Екі шаңғышының арасы 2 сағаттан кейін 84км болады. 2-топ Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Екі ауылдан бір уақытта қарама-қарсы бағытта екі шаңғышы шықты. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ, ал екіншісінікі -12км/сағ. 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 84км болды. Екі ауылдың арақашықтығы қанша? Өрнектер: 1) (10+12)*2=44 км/сағ -қашықтау жылд. 2) 84- (10+12)*2=40 км-екі ауылдың арасы Ж: Екі ауылдың арасы -40км 3 топ Б)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Арасы 40км болатын екі ауылдан бір уақытта екі шаңғышы бірінен-бірі қарама-қарсы бағытқа шықты. 2 сағаттан соң олардың арақашықтығы 84км болды. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ болса, екіншісінің жылдамдығы қандай болған? Өрнектер: 1) 84-40=44км -екі шаңғышының жүрген жолы 2) (84-40) :2=22 км/сағ -қашықтау жылдамдығы 3) (84-40):2-10=12км/сағ -екінші шаңғышының жылдамдығы Ж: Екінші шаңғышының жылдамдығы 12км/сағ. Қай санды өрнекте бірінші амал ретінде қосу орындалуы тиіс? Амалдар ретін анықта және өрнектің мәнін есепте. 2 700 + 800 : 100 – 70 – 2 =2636 (9 000 + 300 – 200) : 100 + 40=131 18 000 : (300 + 400 – 600) – 50=130 180 567 – 184 – 4 + 445 534 : 89=185385 Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. 6419 3471 - 576 + 30612 5843 34083
|
Есептің шешуін, жауабын табады Амалдар ретін анықтайды. Өрнектің мәнін есептейді.
|
Дескриптор: Есептің шешуін, жауабын табады-1балл. Амалдар ретін анықтайды.1балл Өрнектің мәнін есептейді.1балл
|
оқулық
|
|
|
10 мин |
6,7 – тапсырма Жеке жұмыс Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. 6419 3471 - 576 + 30612 5843 34083 Ойлан және жауап бер. Әлия -2сыныпта Айна -3сыныпта Сәуле-1сыныпта |
Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды. Ойланып жауап береді. |
Дескриптор: Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды.1балл Ойланып жауап береді.1балл |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 8 -мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
Тексерілді.----------------Г.Меймашева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАТЕМАТИКА №77 САБАҚқОЗҒАЛЫСҚА БЕРІЛГЕН ЕСЕПТЕР.4 СЫНЫП
МАТЕМАТИКА №77 САБАҚқОЗҒАЛЫСҚА БЕРІЛГЕН ЕСЕПТЕР.4 СЫНЫП
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 77-сабақ
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
||||
|
Бөлім |
Есептер шығару |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
||||
|
Күні: |
24.12.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№77 Қозғалысқа берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.1.9** кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді |
||||
|
Құндылықты дарыту |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
10 мин
|
Психологиялық ахуал. «Амандасу билеті» Үй тапсырмасын тексеру 10-тапсырма. Есепті шығар. S=200м V1=28м/мин V2=22м/мин S1=?м S2=?м t=?мин Ш: 1) Vжақ= V1+ V2 Vжақ= 28+22=50м/мин 2)t=S: Vжақ=200:50=4мин 3) S1= V1*t=28*4=112м (I спортшы) 4) S2= V2*t=22*4=88м (II спортшы) Ж: Олар 4 минуттан кейін кездеседі. Кездескенге дейін I спортшы 112м, II спортшы 88м арақашықтықты жүзіп өтті. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу ФС 1-тапсырма Ұжымдық жұмыс "Голту " әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектес. S=k м t=b с v1=z м/с v2=? м/с Ш: 1)Vжақ=S:t=k:b м/с 2)v2= Vжақ- v1= k:b-z м/с Ж: Екінші торғайдың жылдамдығы- k:b-z м/с. |
Психологиялық тренингке қатысады.
|
Жарайсыңдар! ҚБ: Білім шыңы бағалау
Дескриптор: Орнитологке (құстарды зерттейтін ғалым) есеп бойынша әріпті өрнек жазуға көмектеседі.1балл |
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 2,3-тапсырма Жұптық жұмыс "Құрастыр" әдісі ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Суреттегі деректермен таныс. Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтеді?
1 жұп t=24/4=6сағ V1=10км\сағ(тікенекті динозавр) V2=15км\сағ (алып динозавр) V3=20км\сағ (мүйізді динозавр) V4=30км\сағ (ірі динозавр) V5=45км\сағ (газелді динозавр) V6=50км\сағ (ұсақ жыртқыш динозавр) V7=100(қабылан) S1=? км S2=?км S3=?км S4=?км S5=?км S6=?км S7=?км Ш. S=V*t 10*6=60км(тікенекті динозавр) 15*6=90 км (алып динозавр) 20*6=120км(мүйізді динозавр) 30*6=180км(ірі динозавр) 45*6=270км(газелді динозавр) 50*6=300км(ұсақ жыртқыш динозавр) 100*6=600км(қабылан) 2 жұп Орнитолог- құстарды зерттейтін маман. Палеонтолог-жойылып кеткен өсімдіктер мен жануарларды зерттейтін маман. Баланың жылдамдығы- км\сағ Динозаврдан қашып құтыла алмайды. S=40км V1=5км\сағ V2=4км\сағ t=2 сағ S=?км
Ш: 1-ТӘСІЛ 1)5*2=10км(1-ші жаяу жүргіншінің жолы) 2)4*2=8км(2-ші жүрг.жолы) 3)10+8=18км-(екі жаяужүрг.жолы) 4)18+40=58(жүрг.арақашықтығы) 2-ТӘСІЛ 4+5=9км\сағ (қашықтау жылд.) 2)9*2=18(ек жаяу жүрг.жолы) 3)40+18=58 (жүрг. арақашықтығы) Ж: 2сағаттан кейін екеуінің арасы 58 км болады. |
Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді. Есепті шығара алады Есептеу жолдарын пайдалана алады |
Бағалау критерийі Кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешеді Дескриптор Динозаврлардың әрқайсысы тәуліктің төрттен бір бөлігінде үздіксіз қозғалатын болса, олар қандай арақашықтықты жүріп өтетінін анықтайды.1балл Сұрақтарға жауап береді.1балл Есепті шығара алады-1балл Есептеу жолдарын пайдалана алады-1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
2 мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 4,5-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану «Маршрут» әдісі 1 топ
V=10км/сағ V=12км/сағ t=2сағ S=40км Sқаш=?км Ш: S1=10*2=20 км-бір шаңғышының жолы S2=12*2=24км -екінші шаңғышының жолы Sортақ= S1+ S2=20+24=44км -ортақ жол Sқаш= Sортақ+S=44+40=84км -шаңғышылар арақашықтығы Өрнектер: (10+12)*2=44км-екі шаңғышының ортақ жолы (10+12)*2+40=84км- екі шаңғышының арақашықтығы Ж: Екі шаңғышының арасы 2 сағаттан кейін 84км болады. 2-топ Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Екі ауылдан бір уақытта қарама-қарсы бағытта екі шаңғышы шықты. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ, ал екіншісінікі -12км/сағ. 2сағаттан кейін олардың арақашықтығы 84км болды. Екі ауылдың арақашықтығы қанша? Өрнектер: 1) (10+12)*2=44 км/сағ -қашықтау жылд. 2) 84- (10+12)*2=40 км-екі ауылдың арасы Ж: Екі ауылдың арасы -40км 3 топ Б)Сызбаны қара және ол бойынша кері есеп құрастыр.
Арасы 40км болатын екі ауылдан бір уақытта екі шаңғышы бірінен-бірі қарама-қарсы бағытқа шықты. 2 сағаттан соң олардың арақашықтығы 84км болды. Біреуінің жылдамдығы -10км/сағ болса, екіншісінің жылдамдығы қандай болған? Өрнектер: 1) 84-40=44км -екі шаңғышының жүрген жолы 2) (84-40) :2=22 км/сағ -қашықтау жылдамдығы 3) (84-40):2-10=12км/сағ -екінші шаңғышының жылдамдығы Ж: Екінші шаңғышының жылдамдығы 12км/сағ. Қай санды өрнекте бірінші амал ретінде қосу орындалуы тиіс? Амалдар ретін анықта және өрнектің мәнін есепте. 2 700 + 800 : 100 – 70 – 2 =2636 (9 000 + 300 – 200) : 100 + 40=131 18 000 : (300 + 400 – 600) – 50=130 180 567 – 184 – 4 + 445 534 : 89=185385 Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. 6419 3471 - 576 + 30612 5843 34083
|
Есептің шешуін, жауабын табады Амалдар ретін анықтайды. Өрнектің мәнін есептейді.
|
Дескриптор: Есептің шешуін, жауабын табады-1балл. Амалдар ретін анықтайды.1балл Өрнектің мәнін есептейді.1балл
|
оқулық
|
|
|
10 мин |
6,7 – тапсырма Жеке жұмыс Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықта. 6419 3471 - 576 + 30612 5843 34083 Ойлан және жауап бер. Әлия -2сыныпта Айна -3сыныпта Сәуле-1сыныпта |
Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды. Ойланып жауап береді. |
Дескриптор: Жұлдызшалардың орнында болатын цифрларды анықтайды.1балл Ойланып жауап береді.1балл |
|
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Асық»
Үй тапсырма 8 -мысал |
Жинаған балдарын санайды. |
ҚБ қойылады. |
|
|
Тексерілді.----------------Г.Меймашева
шағым қалдыра аласыз

















