|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 « Б » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№83 Түсімділік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігіне берілген есептерді шығара алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психоогиялық дайындық Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. №9 ІІІ. «Сабантой» – ұлттық салт-дәстүр ішінде жомарттық пен қайырымдылықтың ынтымақтың, еңбексүйгіш елдің тағы бір қырын көрсететін еңбек мерекесі, әрі той.Мұны егінші ел жасайды. Егін бітік шығып, қырманын қызылдап, оны төкпей-шашпай, суыққа ұрындармай мезгілінде жинап алған ел күзде «Сабантой» өткізеді. Әрине мұнда да кең дастарқан жайылып, ақсақалдар бата береді. Палуан күрес, ойын-сауық түрлері өткізіледі. Не керек, жұрт қауырт жұмыстан кейін кең тыныс алып бір жасап қалады. «Сабантой» мереке әрі егіншілердің еңбек қорытындысы десе де болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар өлең жолдарын айтады. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1 Сабантой мерекесі қашан өткізілетінін анықта. Түсімді өлшеуге арналған шамалар бірлігін тап. Теңсіздіктер құр. 8т = 8 000кг 8 000кг > 6 100кг, яғни 8т > 6 100кг 5ц 500кг =1000кг, яғни 8т >5ц500кг 2-тапсырма. Топтық жұмыс
3-тапсырма. Өзіндік жұмыс №3 Екі фермер бидай өсірді. Бір фермердің егін алқабындағы бидайдың түсімділігі – 14 ц/га, ал екіншісінікі – 19 ц/га. Егер олардың әрқайсысы бірдей 5 320 ц-ден бидай алған болса, онда екі фермерге бөлінген жердің ауданы қандай? 1) 5 320 : 14 = 380 (га) – 1 егін алқабы 2) 5 320 : 19 = 280 (га) – 2 егін алқабы 3) 380 + 280 = 660 (га) – екі фермерге бөлінген жер
4-тапсырма. «Джигсо» әдісі бойынша №5 Есептерді шығар. А) алгебралық тәсілмен; Ә) арифметикалық тәсілмен а)М1=М2=480000г S1=700 түп S2=900 түп m-? г/ түп Ш:х-таңқурайдың түсімділігі болсын (т) S=700+900 М= S* m (700+900)*х=480000 1600*х=480000 х=480000:1600 х=300 г/ түп Ж:Таңқурайдың түсімділігі 300 г/ түп ә) m=70 кг/сотық М1=75 кг М2=135 кг S-? сотық Ш:1)М=М1+М2=75+135=210 кг 2) S=М: m=210:70=3 сотық Ж:Саяжай иесі 3 сотық жерге бүлдірген отырғызған. 5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №6 Есептің қай сұрағына жауапты әртүрлі тәсілмен алуға болады? m1=25 m\га m2=50 m\га S=30 га М M Ш:1)М1= m1* S=25*30=750 т (орташа күтім) 2)М2= m2* S=50*30=1500 т (жақсы күтім) 3) 1500:750=2 (есе артық) 4)1500-750=750 т (артық) Ж:Жақсы күтім жасалған кезде 2 есе артық қызылша немесе 750 т қызылша артық жинауға болады. 6-тапсырма. №7 Тиімді тәсілмен есепте 17*14+13*14=14*(17+13)=14*30=420 19*35+1*35=35*(19+1)=35*20=700 17*23-7*23=23*(17-7)=23*10=230 4*129-3*129=129*(4-3)=129*1=129 47*6-7*6=6*(47-7)=6*40=240 9*21-9*11=9*(21-11)=9*10=90
7-тапсырма. №8 Шешуі бойынша есептің берілуін құрастыр. Екі фермер бидай өсірді.Бірінші фермерге 5 га жер бөлінсе, ал екіншісіне 3 га жер бөлінді.Егер олардың егін алқабындағы бидайдың түсімділігі 35 m\га болса,онда әр фермер бидайдан қанша түсім алған және бірінші фермер екіншісіне қарағанда қанша тонна артық бидай жианды? 1) 35 · 5 = 175 (т) – 5 га-дан жинады. 2) 35 · 3 = 105 (т) – 3 га-дан жинады. 3) 175 – 105 = 70 (т) – біріншісіне қарағанда екінші жер телімінен осынша тонна артық жинады. ЕБҚ тапсырмасы
8-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №9 Диаграмманы оқы. Әр жемістің массасын анықта. Диаграмма бойынша есеп құрастыр. Алма-500кг Барлығы:500*2=1000кг Қараөрік:1000:8=125 кг Шабдалы:1000:8=125кг Алмұрт:1000:4=250кг Бақтан жиналған жемістің жартысын алма құрайды.Төрттен бір бөлігі-алмұрт,сегізден бір бөлігі-қараөрік және сегізден бір бөлігі-шабдалы.Егер жиналған алманың мөлшері 500кг болса,онда басқа жемістер қанша килограммнан жиналды? №10 Ойлан және жауап бер. Арықтың ұзындығы -? м 1-ші
көмекші-? м , 2-ші
көмекші-? м , 3-ші
көмекші-? м , 4-ші
көмекші-? м , 5-ші
көмекші-? м , 6-шы
көмекші-? м , Өзіне қалды-3 қадам 1 қадам=1 метр Ш:1)7*3=21 м (барлығы) 10)9:3=3 м (V көш.) 2)21:7=3 м (I көм.) 11)9-3=6 м (қалды) 3)21-3=18 м (қалды) 12)6:2=3 м (VI көш) 4)18:6=3 м (II көм.) 13)6-3=3 м (қалды) 5)18-3=15 м (қалды) 6)15:5=3 м (III көм.) 7)15-3=12 м (қалды) 8)12:4=3 м (IV көм.) 9)12-3=9 м (қалды) Ж:Әрқайсысына 3 метрден тиді,өзіне де 3 м тиді,арықтың ұзындығы 21 қадам болған. |
Оқушылар бірдей өлшем бірлікке келтіріп, салыстырады. Оқушылар егіннің түсімділігі, ауданы, массасының формулаларын пайдаланып, белгісіз шаманы анықтайды. Есептеп, егістіктерінің ауданы қандай екенін табады. Берілген есепті алдымен өздері шығарып алып, топ ішінде талқылап, әртүрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылайды, идеялармен бөліседі.
Есепті шығарады.
Тиімді тәсілмен есептеп шығарады.
Есептің шешуі бойынша есептің шартын құрады. Берілген шеңберлерге шартын жазады.
Оқушылар диаграмма бойынша кестені толтырып, әрбір жемістің массасын табады. Оқушылар диаграмма бойынша есептер құрастырады.
|
Дескриптор: – есептің шартын кестеге жазады-1б -есептің шартын дөңгелек диаграмма түрінде жазады-1б Дескриптор: -Алгебралық тәсілмен шығарады-1б Арифметикалық тәсілмен шығарады-1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1б -Шешуі мен жауабын жазады-1б Дескриптор: - Тиімді тәсілмен есептейді-1б Дескриптор: - Шешуі бойынша есептің берілуін құрастырады-1б Дескриптор: -диаграмманы оқып, әр жемістің массасын анықтайды-1б -диаграмма бойынша есеп құрастырады-1б. |
Суреттер Слайд 2 Слайд 3 Карточкалар Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Бекіту. Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді: Алдымен біз былай деп ойладық ... Одан кейін біз мына мәселеге тап болдық ... Мәселені шешу үшін ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді ... Сонымен біз ... деген шешімге келдік. «Рефлексия
№11 m1=18 ц/га m2=8 ц/га S=300 га М1-? ц M2-? ц Ш:1) М1= m1* S=18*300=5400 ц (мол) 2) M2= m2* S=8*300=2400 ц (аз) Ж:Түсім мол болған жылы 5400 ц, аз болған жылы 2400 ц түсім алынды. |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 83 сабақ.Түсімділік 4 сынып
Математика 83 сабақ.Түсімділік 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
13.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4 « Б » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№83 Түсімділік |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігіне берілген есептерді шығара алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Психоогиялық дайындық Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. №9 ІІІ. «Сабантой» – ұлттық салт-дәстүр ішінде жомарттық пен қайырымдылықтың ынтымақтың, еңбексүйгіш елдің тағы бір қырын көрсететін еңбек мерекесі, әрі той.Мұны егінші ел жасайды. Егін бітік шығып, қырманын қызылдап, оны төкпей-шашпай, суыққа ұрындармай мезгілінде жинап алған ел күзде «Сабантой» өткізеді. Әрине мұнда да кең дастарқан жайылып, ақсақалдар бата береді. Палуан күрес, ойын-сауық түрлері өткізіледі. Не керек, жұрт қауырт жұмыстан кейін кең тыныс алып бір жасап қалады. «Сабантой» мереке әрі егіншілердің еңбек қорытындысы десе де болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар өлең жолдарын айтады. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
Слайд 1 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма (Ұ.Ж) №1 Сабантой мерекесі қашан өткізілетінін анықта. Түсімді өлшеуге арналған шамалар бірлігін тап. Теңсіздіктер құр. 8т = 8 000кг 8 000кг > 6 100кг, яғни 8т > 6 100кг 5ц 500кг =1000кг, яғни 8т >5ц500кг 2-тапсырма. Топтық жұмыс
3-тапсырма. Өзіндік жұмыс №3 Екі фермер бидай өсірді. Бір фермердің егін алқабындағы бидайдың түсімділігі – 14 ц/га, ал екіншісінікі – 19 ц/га. Егер олардың әрқайсысы бірдей 5 320 ц-ден бидай алған болса, онда екі фермерге бөлінген жердің ауданы қандай? 1) 5 320 : 14 = 380 (га) – 1 егін алқабы 2) 5 320 : 19 = 280 (га) – 2 егін алқабы 3) 380 + 280 = 660 (га) – екі фермерге бөлінген жер
4-тапсырма. «Джигсо» әдісі бойынша №5 Есептерді шығар. А) алгебралық тәсілмен; Ә) арифметикалық тәсілмен а)М1=М2=480000г S1=700 түп S2=900 түп m-? г/ түп Ш:х-таңқурайдың түсімділігі болсын (т) S=700+900 М= S* m (700+900)*х=480000 1600*х=480000 х=480000:1600 х=300 г/ түп Ж:Таңқурайдың түсімділігі 300 г/ түп ә) m=70 кг/сотық М1=75 кг М2=135 кг S-? сотық Ш:1)М=М1+М2=75+135=210 кг 2) S=М: m=210:70=3 сотық Ж:Саяжай иесі 3 сотық жерге бүлдірген отырғызған. 5-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №6 Есептің қай сұрағына жауапты әртүрлі тәсілмен алуға болады? m1=25 m\га m2=50 m\га S=30 га М M Ш:1)М1= m1* S=25*30=750 т (орташа күтім) 2)М2= m2* S=50*30=1500 т (жақсы күтім) 3) 1500:750=2 (есе артық) 4)1500-750=750 т (артық) Ж:Жақсы күтім жасалған кезде 2 есе артық қызылша немесе 750 т қызылша артық жинауға болады. 6-тапсырма. №7 Тиімді тәсілмен есепте 17*14+13*14=14*(17+13)=14*30=420 19*35+1*35=35*(19+1)=35*20=700 17*23-7*23=23*(17-7)=23*10=230 4*129-3*129=129*(4-3)=129*1=129 47*6-7*6=6*(47-7)=6*40=240 9*21-9*11=9*(21-11)=9*10=90
7-тапсырма. №8 Шешуі бойынша есептің берілуін құрастыр. Екі фермер бидай өсірді.Бірінші фермерге 5 га жер бөлінсе, ал екіншісіне 3 га жер бөлінді.Егер олардың егін алқабындағы бидайдың түсімділігі 35 m\га болса,онда әр фермер бидайдан қанша түсім алған және бірінші фермер екіншісіне қарағанда қанша тонна артық бидай жианды? 1) 35 · 5 = 175 (т) – 5 га-дан жинады. 2) 35 · 3 = 105 (т) – 3 га-дан жинады. 3) 175 – 105 = 70 (т) – біріншісіне қарағанда екінші жер телімінен осынша тонна артық жинады. ЕБҚ тапсырмасы
8-тапсырма. Шығармашылық жұмыс №9 Диаграмманы оқы. Әр жемістің массасын анықта. Диаграмма бойынша есеп құрастыр. Алма-500кг Барлығы:500*2=1000кг Қараөрік:1000:8=125 кг Шабдалы:1000:8=125кг Алмұрт:1000:4=250кг Бақтан жиналған жемістің жартысын алма құрайды.Төрттен бір бөлігі-алмұрт,сегізден бір бөлігі-қараөрік және сегізден бір бөлігі-шабдалы.Егер жиналған алманың мөлшері 500кг болса,онда басқа жемістер қанша килограммнан жиналды? №10 Ойлан және жауап бер. Арықтың ұзындығы -? м 1-ші
көмекші-? м , 2-ші
көмекші-? м , 3-ші
көмекші-? м , 4-ші
көмекші-? м , 5-ші
көмекші-? м , 6-шы
көмекші-? м , Өзіне қалды-3 қадам 1 қадам=1 метр Ш:1)7*3=21 м (барлығы) 10)9:3=3 м (V көш.) 2)21:7=3 м (I көм.) 11)9-3=6 м (қалды) 3)21-3=18 м (қалды) 12)6:2=3 м (VI көш) 4)18:6=3 м (II көм.) 13)6-3=3 м (қалды) 5)18-3=15 м (қалды) 6)15:5=3 м (III көм.) 7)15-3=12 м (қалды) 8)12:4=3 м (IV көм.) 9)12-3=9 м (қалды) Ж:Әрқайсысына 3 метрден тиді,өзіне де 3 м тиді,арықтың ұзындығы 21 қадам болған. |
Оқушылар бірдей өлшем бірлікке келтіріп, салыстырады. Оқушылар егіннің түсімділігі, ауданы, массасының формулаларын пайдаланып, белгісіз шаманы анықтайды. Есептеп, егістіктерінің ауданы қандай екенін табады. Берілген есепті алдымен өздері шығарып алып, топ ішінде талқылап, әртүрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасайды. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылайды, идеялармен бөліседі.
Есепті шығарады.
Тиімді тәсілмен есептеп шығарады.
Есептің шешуі бойынша есептің шартын құрады. Берілген шеңберлерге шартын жазады.
Оқушылар диаграмма бойынша кестені толтырып, әрбір жемістің массасын табады. Оқушылар диаграмма бойынша есептер құрастырады.
|
Дескриптор: – есептің шартын кестеге жазады-1б -есептің шартын дөңгелек диаграмма түрінде жазады-1б Дескриптор: -Алгебралық тәсілмен шығарады-1б Арифметикалық тәсілмен шығарады-1б Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1б -Шешуі мен жауабын жазады-1б Дескриптор: - Тиімді тәсілмен есептейді-1б Дескриптор: - Шешуі бойынша есептің берілуін құрастырады-1б Дескриптор: -диаграмманы оқып, әр жемістің массасын анықтайды-1б -диаграмма бойынша есеп құрастырады-1б. |
Суреттер Слайд 2 Слайд 3 Карточкалар Слайд 4 Слайд 5 Слайд 6 Слайд 7 Слайд 8 |
||
|
Соңы 10 мин |
Бекіту. Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді: Алдымен біз былай деп ойладық ... Одан кейін біз мына мәселеге тап болдық ... Мәселені шешу үшін ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек, бұл мынаны білдіреді ... Сонымен біз ... деген шешімге келдік. «Рефлексия
№11 m1=18 ц/га m2=8 ц/га S=300 га М1-? ц M2-? ц Ш:1) М1= m1* S=18*300=5400 ц (мол) 2) M2= m2* S=8*300=2400 ц (аз) Ж:Түсім мол болған жылы 5400 ц, аз болған жылы 2400 ц түсім алынды. |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||
шағым қалдыра аласыз

б
б
б
б
б
б













