|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.01.2025ж |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 Графиктер |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдей алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №11 m1=18 ц/га m2=8 ц/га S=300 га М1-? ц M2-? ц Ш:1) М1= m1* S=18*300=5400 ц (мол) 2) M2= m2* S=8*300=2400 ц (аз) Ж:Түсім мол болған жылы 5400 ц, аз болған жылы 2400 ц түсім алынды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 |
||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ – Биылғы жылғы картоптың түсімділігі қандай? (200 ц/га) – Былтырғы жылғы картоптың түсімділігі қандай? (150 ц/га). – Картоп отырғызуға бөлінген жердің ауданы қандай? (10 га) – Биыл қанша центнер картоп жиналғанын қалай табамыз? (200 · 10 = 2000 ц) – Былтыр қанша центнер картоп жиналғанын қалай табамыз? (150 · 10 = 1500 ц) – Шаруа қожалығында биылғы жылы қанша картоп артық жиналды? (2 000 – 1 500 = 500ц) 1-тапсырма. (Ұ.Ж) №1Есепті шығар. m1=200 ц/га m2=150 ц/га S=10 га М M Ш:1) М1= m1* S=200*10=2000 ц 2) M2= m2* S=150*10=1500 ц 3)2000-1500=500 ц Ж:Шаруа қожалығында биылғы жылы 500 ц картоп артық жиналды.
2-тапсырма №2 есепті шығар m1=160 ц/га m2=80 ц/га М=320 т=320*10=3200 ц S1-? га S2-? га Ш: 1) S1=М: m1=3200:160=20 га (I ф) 2) S2= М: m2=3200:80=40 га (II ф) Ж:Бірінші фермер картопты га, екінші фермер 40 га ауданға еккен.
3-тапсырма (Ф.С) №3 А Тапсырмаларды орында S1=20 км t1=1сағ S2=40 км t 2=2 сағ t 3=3 сағ t 4=4 сағ S3=? км S4=? км Ш: 1) V=S1:t1=20:1=20 км/сағ 2)S3=V*t3=20*3=60 км/сағ 3)S4=V*t4=20*4=80 км/сағ №3 Б
4-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №4 есепті шығар
Болды – 50000 тг Сатып алады - ? киім Ш: 1)23832:3=7944 тг 23832-7944=15888 тг 2)33696:3=11232 тг 33696-11232=22464 тг 3)13944:3=4648 тг 13944-4648=9296 тг 4)12810:3=4270 тг 12810-4270=8540 тг 50000-15888-22464-9296=2352 Ж:Етістік жаңа бағасы-15888 тг, күртенің жаңа бағасы тг, кәстөмнің жаңа бағасы- 9296 тг,кроссовканың жаңа бағасы-8540 тг,Фершер 50000 теңгеге етік, күрте, кәстөм, сатып ала алады.
5-тапсырма. Топтық жұмыс №5 Есепте 1-тәсіл: S=6*4-1*2=22 2-тәсіл: S=6*(4-2)+(6-1)*2=22 Ж:
фигураның боялған бөлігінің ауданы - 22 6-тапсырма. Жұптық жұмыс №6 есептердің шешуін өрнек түрінде жаз. а)Төленді -33900 тг Қант – 230 тг-ден 30 кг Сарымай – 1800 тг-ден ? кг Ш: (33900-230*30):1800=15 кг
Ж:15 кг сарышай сатып алынды. ә 16 торқалтаға -8 кг-нан 650 кг Салынбады- ? кг Ш: 650-(7*21+8*16)=375 кг 1)7*21=147 2)8*16=128 3)147+128=275 4)650-275=375 Ж: 375 кг сәбіз торқалтаға салынбай қалды. 7-тапсырма. Зертте №8 есепті шығар Б Қ Ш Қ Ш: 1)1+2+4=7 бөлік 2) 7 т:7=1 т (1 бөлікте) 3) 7 т-1 т-2 т=4 т=4000 кг Ж: 4000 кг қарашірік бар. |
Жетекші сұрақтарға жауап береді.
Есепті шығарады.
Тапсырманы орындайды. Есепті шығарады.
Оқушылар фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады
График бойынша қажетті ақпараттарды алады.
Тауарлардың жаңа бағасын біледі, кестеге түсіреді.
Осы кестедегі тауарлардың жаңа бағасына қарап отырып, оқушылар фермердің 50000 теңгеге қандай киімдер сатып алуына болатынын анықтайды.
Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады. Оны түрлі тәсілдермен орындауға болатынын анықтайды. Есеп бойынша өрнектер жазады.
Алдымен әр оқушы өз тұжырымын ұсынады.Емсепті шығарады.
|
Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1б -ауданын табады-1б Дескриптор: - фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады-1б -тапсырманы орындайды-1б -график бойынша қажетті ақпараттарды алады.-1б Дескриптор: -есептердің жаңа бағасын анықтайды-1б -есепті шығарады-1б Дескриптор: - Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады-1б Дескриптор: - есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1б -есепті шығарады-1б |
Кесте
Слайд 2
Слайд 3
Карточкалар
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 m1=28 м/га m2=35 м/га S=S2=15 га M1-? m M2-? m Ш: 1) M1= m1* S=28*15=420 т 2) M2= m2* S=35*15=525 т Ж:Бірінші жер телімінен 420 т,екінші жер телімінен 525 т түсім жинаған. |
Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды
|
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика 84 сабақ Графиктер.4 сынып
Математика 84 сабақ Графиктер.4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Л.Бектасова |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.01.2025ж |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№84 Графиктер |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдей алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №11 m1=18 ц/га m2=8 ц/га S=300 га М1-? ц M2-? ц Ш:1) М1= m1* S=18*300=5400 ц (мол) 2) M2= m2* S=8*300=2400 ц (аз) Ж:Түсім мол болған жылы 5400 ц, аз болған жылы 2400 ц түсім алынды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар жаттығу жасайды. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 |
||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ – Биылғы жылғы картоптың түсімділігі қандай? (200 ц/га) – Былтырғы жылғы картоптың түсімділігі қандай? (150 ц/га). – Картоп отырғызуға бөлінген жердің ауданы қандай? (10 га) – Биыл қанша центнер картоп жиналғанын қалай табамыз? (200 · 10 = 2000 ц) – Былтыр қанша центнер картоп жиналғанын қалай табамыз? (150 · 10 = 1500 ц) – Шаруа қожалығында биылғы жылы қанша картоп артық жиналды? (2 000 – 1 500 = 500ц) 1-тапсырма. (Ұ.Ж) №1Есепті шығар. m1=200 ц/га m2=150 ц/га S=10 га М M Ш:1) М1= m1* S=200*10=2000 ц 2) M2= m2* S=150*10=1500 ц 3)2000-1500=500 ц Ж:Шаруа қожалығында биылғы жылы 500 ц картоп артық жиналды.
2-тапсырма №2 есепті шығар m1=160 ц/га m2=80 ц/га М=320 т=320*10=3200 ц S1-? га S2-? га Ш: 1) S1=М: m1=3200:160=20 га (I ф) 2) S2= М: m2=3200:80=40 га (II ф) Ж:Бірінші фермер картопты га, екінші фермер 40 га ауданға еккен.
3-тапсырма (Ф.С) №3 А Тапсырмаларды орында S1=20 км t1=1сағ S2=40 км t 2=2 сағ t 3=3 сағ t 4=4 сағ S3=? км S4=? км Ш: 1) V=S1:t1=20:1=20 км/сағ 2)S3=V*t3=20*3=60 км/сағ 3)S4=V*t4=20*4=80 км/сағ №3 Б
4-тапсырма. Математика күнделікті өмірде №4 есепті шығар
Болды – 50000 тг Сатып алады - ? киім Ш: 1)23832:3=7944 тг 23832-7944=15888 тг 2)33696:3=11232 тг 33696-11232=22464 тг 3)13944:3=4648 тг 13944-4648=9296 тг 4)12810:3=4270 тг 12810-4270=8540 тг 50000-15888-22464-9296=2352 Ж:Етістік жаңа бағасы-15888 тг, күртенің жаңа бағасы тг, кәстөмнің жаңа бағасы- 9296 тг,кроссовканың жаңа бағасы-8540 тг,Фершер 50000 теңгеге етік, күрте, кәстөм, сатып ала алады.
5-тапсырма. Топтық жұмыс №5 Есепте 1-тәсіл: S=6*4-1*2=22 2-тәсіл: S=6*(4-2)+(6-1)*2=22 Ж:
фигураның боялған бөлігінің ауданы - 22 6-тапсырма. Жұптық жұмыс №6 есептердің шешуін өрнек түрінде жаз. а)Төленді -33900 тг Қант – 230 тг-ден 30 кг Сарымай – 1800 тг-ден ? кг Ш: (33900-230*30):1800=15 кг
Ж:15 кг сарышай сатып алынды. ә 16 торқалтаға -8 кг-нан 650 кг Салынбады- ? кг Ш: 650-(7*21+8*16)=375 кг 1)7*21=147 2)8*16=128 3)147+128=275 4)650-275=375 Ж: 375 кг сәбіз торқалтаға салынбай қалды. 7-тапсырма. Зертте №8 есепті шығар Б Қ Ш Қ Ш: 1)1+2+4=7 бөлік 2) 7 т:7=1 т (1 бөлікте) 3) 7 т-1 т-2 т=4 т=4000 кг Ж: 4000 кг қарашірік бар. |
Жетекші сұрақтарға жауап береді.
Есепті шығарады.
Тапсырманы орындайды. Есепті шығарады.
Оқушылар фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады
График бойынша қажетті ақпараттарды алады.
Тауарлардың жаңа бағасын біледі, кестеге түсіреді.
Осы кестедегі тауарлардың жаңа бағасына қарап отырып, оқушылар фермердің 50000 теңгеге қандай киімдер сатып алуына болатынын анықтайды.
Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады. Оны түрлі тәсілдермен орындауға болатынын анықтайды. Есеп бойынша өрнектер жазады.
Алдымен әр оқушы өз тұжырымын ұсынады.Емсепті шығарады.
|
Дескриптор: -Есептің шартын құрады-1б -ауданын табады-1б Дескриптор: - фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады-1б -тапсырманы орындайды-1б -график бойынша қажетті ақпараттарды алады.-1б Дескриптор: -есептердің жаңа бағасын анықтайды-1б -есепті шығарады-1б Дескриптор: - Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады-1б Дескриптор: - есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1б -есепті шығарады-1б |
Кесте
Слайд 2
Слайд 3
Карточкалар
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
Слайд 8
|
||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үйге тапсырма №9 m1=28 м/га m2=35 м/га S=S2=15 га M1-? m M2-? m Ш: 1) M1= m1* S=28*15=420 т 2) M2= m2* S=35*15=525 т Ж:Бірінші жер телімінен 420 т,екінші жер телімінен 525 т түсім жинаған. |
Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды
|
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 9 |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















