Математика 84 сабақ Графиктер.4 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Математика 84 сабақ Графиктер.4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика Графиктер туралы түсінік
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі

Пәні:

Математика

Бөлім:

3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:

Л.Бектасова

Күні:

14.01.2025ж

Сынып: 4 « »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

84 Графиктер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу;

Сабақтың мақсаты:

-есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдей алады.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ынтымақтастық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

«Нейро жаттығу»

Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

11

m1=18 ц/га

m2=8 ц/га

S=300 га

М1-? ц

M2-? ц

Ш:1) М1= m1* S=18*300=5400 ц (мол)

2) M2= m2* S=8*300=2400 ц (аз)

Ж:Түсім мол болған жылы 5400 ц, аз болған жылы 2400 ц түсім алынды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар жаттығу жасайды.



Сұрақтарға жауап береді.



Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!



Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.









Слайд 1

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

Биылғы жылғы картоптың түсімділігі қандай? (200 ц/га) – Былтырғы жылғы картоптың түсімділігі қандай?

(150 ц/га). – Картоп отырғызуға бөлінген жердің ауданы қандай?

(10 га) – Биыл қанша центнер картоп жиналғанын қалай табамыз?

(200 · 10 = 2000 ц) – Былтыр қанша центнер картоп жиналғанын қалай

табамыз? (150 · 10 = 1500 ц) – Шаруа қожалығында биылғы жылы қанша картоп артық

жиналды? (2 000 – 1 500 = 500ц)

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

1Есепті шығар.

m1=200 ц/га

m2=150 ц/га

S=10 га

МShape2 Shape1 1-? Ц ?ц артық

MShape4 Shape3 2-? ц

Ш:1) М1= m1* S=200*10=2000 ц

2) M2= m2* S=150*10=1500 ц

3)2000-1500=500 ц

Ж:Шаруа қожалығында биылғы жылы 500 ц картоп

артық жиналды.

2-тапсырма

2 есепті шығар

m1=160 ц/га

m2=80 ц/га

М=320 т=320*10=3200 ц

S1-? га

S2-? га

Ш: 1) S1=М: m1=3200:160=20 га (I ф)

2) S2= М: m2=3200:80=40 га (II ф) Ж:Бірінші фермер картопты га, екінші фермер 40 га ауданға еккен.

3-тапсырма (Ф.С)

3 А Тапсырмаларды орында

S1=20 км

t1=1сағ

S2=40 км

t 2=2 сағ

t 3=3 сағ

t 4=4 сағ

S3=? км

S4=? км

Ш: 1) V=S1:t1=20:1=20 км/сағ

2)S3=V*t3=20*3=60 км/сағ

3)S4=V*t4=20*4=80 км/сағ

3 Б

Уақыт

8.30

9.00

9.30

10.00

10.30

Арақашықтық

30 км

50 км

65 км

85 км

100 км

4-тапсырма. Математика күнделікті өмірде

4 есепті шығар

Тауардың

атауы

Бастапқы

баға

Жаңа баға

Етік

Күрте

Кәстөм

Кроссовка

23832 тг

336696 тг

13944 тг

12810 тг

15888 тг

22464 тг

9296 тг

8540 тг

Болды – 50000 тг

Сатып алады - ? киім

Ш: 1)23832:3=7944 тг

23832-7944=15888 тг

2)33696:3=11232 тг

33696-11232=22464 тг

3)13944:3=4648 тг

13944-4648=9296 тг

4)12810:3=4270 тг

12810-4270=8540 тг

50000-15888-22464-9296=2352

Ж:Етістік жаңа бағасы-15888 тг, күртенің жаңа бағасы тг, кәстөмнің жаңа бағасы- 9296 тг,кроссовканың жаңа бағасы-8540 тг,Фершер 50000 теңгеге етік, күрте, кәстөм, сатып ала алады.

5-тапсырма. Топтық жұмыс

5 Есепте

1-тәсіл:

S=6*4-1*2=22

2-тәсіл:

S=6*(4-2)+(6-1)*2=22

Ж: фигураның боялған бөлігінің ауданы - 22

6-тапсырма. Жұптық жұмыс

6 есептердің шешуін өрнек түрінде жаз.

а)Төленді -33900 тг

Қант – 230 тг-ден 30 кг

Сарымай – 1800 тг-ден ? кг

Ш: (33900-230*30):1800=15 кг

  1. 230*30=6900 тг

  2. 33900-6900=27000 тг

  3. 27000:1800=15 кг

Ж:15 кг сарышай сатып алынды.

әShape5 ) 21 торқалтаға -7 кг-нан

16 торқалтаға -8 кг-нан 650 кг

Салынбады- ? кг

Ш: 650-(7*21+8*16)=375 кг

1)7*21=147

2)8*16=128

3)147+128=275

4)650-275=375

Ж: 375 кг сәбіз торқалтаға салынбай қалды.

7-тапсырма. Зертте

8 есепті шығар

БShape9 Shape8 Shape7 Shape6 арлығы – 7 т

ҚShape12 Shape11 Shape10 ұм – 1 б

ШShape13 ым -2 б

ҚShape14 арашірік - ? кг, 4 б

Ш: 1)1+2+4=7 бөлік

2) 7 т:7=1 т (1 бөлікте)

3) 7 т-1 т-2 т=4 т=4000 кг

Ж: 4000 кг қарашірік бар.








Жетекші сұрақтарға жауап береді.






Есепті шығарады.









Тапсырманы орындайды. Есепті шығарады.






Оқушылар фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады







График бойынша қажетті ақпараттарды алады.


Тауарлардың жаңа бағасын біледі, кестеге түсіреді.



Осы кестедегі тауарлардың жаңа бағасына қарап отырып, оқушылар фермердің 50000 теңгеге қандай киімдер сатып алуына болатынын анықтайды.



Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады. Оны түрлі тәсілдермен орындауға болатынын анықтайды.

Есеп бойынша өрнектер жазады.









Алдымен әр оқушы өз тұжырымын ұсынады.Емсепті шығарады.




























Дескриптор:

-Есептің шартын құрады-1б

-ауданын табады-1б





Дескриптор:

- фермердің қозғалысын көрсететін графикті сызады-1б

-тапсырманы орындайды-1б

-график бойынша қажетті ақпараттарды алады.-1б













Дескриптор:

-есептердің жаңа бағасын анықтайды-1б

-есепті шығарады-1б












Дескриптор:

- Фигураның боялған бөлігінің ауданын табады-1б











Дескриптор:

- есептердің шешуін өрнек түрінде жазады-1б

-есепті шығарады-1б


Кесте








Слайд 2















Слайд 3









Карточкалар






Слайд 4















Слайд 5

























Слайд 6















Слайд 7











Слайд 8








Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Рефлексия

Үйге тапсырма №9

m1=28 м/га

m2=35 м/га

S=S2=15 га

M1-? m

M2-? m

Ш: 1) M1= m1* S=28*15=420 т

2) M2= m2* S=35*15=525 т

Ж:Бірінші жер телімінен 420 т,екінші жер телімінен 525 т түсім жинаған.


Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.


Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды


Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 9







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.01.2025
213
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі