Материалдар / Математика 85 сабақ Есеп шығару 4 сынып

Математика 85 сабақ Есеп шығару 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика Есеп шығару
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі

Пәні:

Математика

Бөлім:

3А Қозғалысқа түсімділікке берілген есептер

Педагогтің аты-жөні:

Л.Бектасова

Күні:

14.01.2025ж

Сынып: 4 « Б »

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

85 Есеп шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.1.9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шеш

4.3.3.2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен бірі қарама-қарсы бағытта) анықта

Сабақтың мақсаты:

- артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шеше алады.

-нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен бірі қарама-қарсы бағытта) анықтап есептейді.

Құндылықтарды дарыту

ынтымақтастық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері:

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

10 мин

І.Психологиялық дайындық

Оқушылар шаттық шеңберін құрып айтады.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де,

Қуанайық достарым,

Арайлап атқан күнге.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

9

m1=28 м/га

m2=35 м/га

S=S2=15 га

M1-? m

M2-? m

Ш: 1) M1= m1* S=28*15=420 т

2) M2= m2* S=35*15=525 т

Ж:Бірінші жер телімінен 420 т,екінші жер телімінен 525 т түсім жинаған.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Оқушылар психологиялық ахуалын тудыру үшін жаттығу жасау






Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады.

Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. Керемет!

Жарайсыздар!










Слайд1

Ортасы

25 мин

Жаңа сабақ

1-тапсырма. (Ұ.Ж)

1 Тіктөртбұрыш туралы кейбір мәліметтер белгілі. Белгісіз мәліметті есептеп тап.

1)в=25 м

а =16 м

Р-? м

S-?

Ш:Р=(а+в)*2=(16+25)*2=41*2=82 м

S=а*в=16*25=400

2)в=28 см

Р=126 см

а-? см

S-?

Ш:а=Р:2-в=126:2-28=63-28=35 см

S=а*в=35*28=980

Ж: Тіктөртбұрыштың ұзынд-35 см, ауданы-980

3)а=78 дм

S=2808

в-? дм

Р- ? дм

Ш:в= S:а=2808:78=36 дм

Р=(а+в)*2=(78+36)*2=228 дм Ж: Тіктөртбұрыштың ені – 36 дм, Р - 228 дм

4Shape2 Shape1 )в=25 мм

аShape3 -?,15 мм артық

S-?

Р- ? мм

Ш:а=25+15=40 мм

Р=(а+в)*2=(40+25)*2=130 мм

S=а*в=40*25=1000

Ж: Тіктөртбұрыштың периметрі – 130 мм,ауданы – 1000


2-тапсырма

2Есепті шығар және оны шығарудың әртүрлі тәсілін тап. Тиімді тәсілді таңда.

mShape5 Shape4 1=60 т/га, бұл 25 т/га артық

mShape6 2=? т/га

S=25 га

MShape8 Shape7 1-? т

MShape10 Shape9 2-? Т ? т артық

Ш: 1) m2=60-25=35 т/га

2) M1= m1* S=60*25=1500 т

3) M2= m2* S=35*25=875 т

4)1500-875=625 т

Ж:Оңтүстік аймақтарда 625 т орамжапырақ артық өсірілген.


3-тапсырма

3 Есепті шығар.

а=60 м

в=40 м

mShape12 Shape11 1=16 кг/

mShape13 2-? кг/ , б артық

S-?

M2-? Кг

Ш: 1) 16+(16:2)=24 кг/ (m2)

2) S=а*в=60*40=2400

3) M2= m2* S=24*2400=57600 кг (жаңа сорт)

Ж:Жер телімінен қиярдың жаңа сортынан 57600 кг жинап алынды.


Мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындайды.

4-тапсырма

4 Есепті шығар.

V1= 12 км/сағ

V2=18 км/сағ

t=2 сағ

S1=2 км

S=? км

Ш: 1) Vқаш= V1+ V2=12+18=30 км/сағ

2) S2= Vқаш* t=30*2=60 км

3) S= S1+ S2=2+60=62 км

Ж: 2 сағаттан кейін олардың арақашықтығы 62 км болады.

5-тапсырма

6 5-тапсырма бойынша өз сұрақтарыңды құрастыр. Оны досыңа қой. Досыңның сұрақтарына жауап бер.

1)3 сағатта шаңғышы 15 км/ сағ жылдамдықпен қозғалса, онда ол қанша км жол жүреді?15*3=45 км

2) 5 км/ сағ жылдамдықпен 20 км жолды шаңғышы қанша уақытта бағындырады? 20:5=4 сағ

6-тапсырма

7 Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығар. Осыған ұқсас есеп құрастыр.

1) V1=19 км/ сағ

V2=14 км/ сағ

t =2 сағ

S=? км

Ш:1) Vқаш= V1+ V2=19+14=33 км/ сағ

2) S= Vқаш*t=33*2=66 км

Ж: 2 сағаттан кейін 2 шаңғышының арасы 66 км болады.

2) V1=60 км/ сағ

V2=40 км/ сағ

t =3 сағ

S=? км

Ш: 1) Vқаш= V1+ V2=60+40=100 км/ сағ

2) S= Vқаш*t=100*3=300 км

Ж: 3 сағаттан кейін екі көліктің арасы 300 км болады.

7-тапсырма

8 Тапсырманы орында. 25-ке қалай көбейтуге болатынына қара

24*25=(24:4)*100=6*100=600

32*25=(32:4)*100=8*100=800

36*25=(36:4)*100=9*100=900

88*25=(88:4)*100=22*100=2200

84*25=(84:4)*100=21*100=2100

56*25=(56:4)*100=14*100=1400

8-тапсырма

9 Ойлан және жауап бер.

Айна - алтын түсті гүлтізбе

Әлия - күміс түсті гүлтізбе

Дана - алтын түсті ою

Бақыт - қызыл түсті жалауша.









Оқушылар кестеде берілген тіктөртбұрыштың ауданын және периметрін табу формулаларын пайдаланып, есептеуді орындайды.





















Жетекші сұрақтарға жауап береді.





Тапсырманы өз беттерімен орындайды, орындау нәтижесін эталонмен салыстырады. Жер телімінен қанша жаңа сортты қияр жинап алынғанын табады.

Есептерді шығарады.Арақашықтықты табады.

Оқушылар берілген жылдамдық бойынша кестені толтырады.

Кестені пайдаланып қозғалыс графигін сызады. Оқушы дәптерлеріне бір координаттық бұрыш сызып, оған бірінші және екінші шаңғышының қозғалыс графигін сызады.





Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығарады.





Үлгіні пайдалана отырып, келесі өрнектердің мәнін есептейді.





Зерттеулерге ойланып, жауап береді.


































Дескриптор:

-Есепті шығарады және оны шығарудың әртүрлі тәсілін табады-1б

- Тиімді тәсілді таңдайды-1б










Дескриптор:

-есептерді шығарады-1б -жер телімінен қанша жаңа сортты қияр жинап алынғанын табады-1б







Дескриптор:

- жылдамдық бойынша кестені толтырады-1б

-есепті шығарады-1б





Дескриптор:

- Кестені пайдаланып қозғалыс графигін сызады-1б

-өз сұрақтарын құрастырады-1б




Дескриптор: -Сызбаға берілген мәліметтерді жаз және есепті шығарады-1б

-ұқсас есептер құрастырады-1б






Слайд 2













Карточкалар















Слайд 3
















Слайд 4












Слайд 5











Слайд 6

Суреттер, қима қағаздар








Слайд 7
















Слайд 8

Соңы

10 мин

Сабақты бекіту.

Рефлексия

Үйге тапсырма

10

Sж=100

M1=140 көшет

M2=260 көшет

m1= m2-? көшет/

S1-? S2-?

Ш:1)М= M1+ M2=140+260=400 к

2) m= М: S=400:100=4 к/

3) S1= M1: m=140:4=35

4) S2= M2: m=260:4=65

Ж:I жер телімінің ауданы – 35 ,II жер телімінің ауданы – 65

Бағалау




Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.


Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды













Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады.

Слайд 9
















Слайд 10










ЖИ арқылы жасау
12 Қаңтар 2025
634
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі