Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Математика - өмірде
Мақсаты:
Математикалық объектілер мен математикалық ұғымдар туралы оқушылардың түсініктерін қалыптастыру және дамыту. Оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып оқушылардың математикалық ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілетін дамыту;
Міндеттері:
-
Қазіргі өмірде математикалық білімнің практикалық қолдануын қарастыру;
-
Әр түрлі мәтіндермен жұмыс істеу. Қажетті ақпаратты таңдап алу;
-
Тапсырманы орындауда алғашқы тапсырмалардың шешулерінің нәтижелерін қолдану;
-
Математика құралдарының көмегімен қоршаған әрекеттердің мәселелерін анықтау;
-
Есептер шығару барысында оқушылардың сыни тұрғыдан талдау қабілеттерін дамыту;
Қолданылғын модульдер: «Оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Сабақтың әдіс-тәсілі: Жеке, жұпты, топтық жұмысы, сыни ойлау «Миға шабуыл», «Концентрлі шеңберлер», «Әлемді шарлау» стратегиясы, рефлексия «Нүктелермен дауыс беру ».
|
Сабақ кезеңі |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
І. Кіріспе 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Концентрлі шеңберлер» Топқа бөлу «Түстер»
|
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа даярлығын қадағалау. Жұмысқа жағымды көңілді қамтамассыз ету. Оқушыларды таңдаған түстері бойынша топқа бөлу. Топ басшысына бағалау парағы таратылады, алдағы жұмыс алгоритмін түсіндіру
|
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Сабаққа дайындалады. Сурет бөліктерін жинақтауы бойынша ұжым 5-6 адамнан тұратын 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз басшысын сайлайды. |
Түрлі түсті қағаздар, фишкалар, суреттер, маркерлер |
|
ІІ. Тұсаукесер 3 мин |
«Миға шабуыл» |
Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. (таныстырылым) А 1-тапсырма Жоғарыдан қарағандағы түрін табыңыздар.
А
С. D. 2-тапсырма Қай бағыт оң жаққа бұрылуды көрсетеді?
А
С
3-тапсырма Жәшіктерді себеттер саны аз болатындай қалай орналастыру керек?
А. 4 В. 3 D. 5 E. 6 4-тапсырма Арнур 1000 г кем емес бүлдірген сатып беруді сұрады. Ең тиімді ұсынысты табыңыздар.
А.
В. С.
D. |
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Жауаптары: 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
4-тапсырма В. 400 + 400 + 250 = 1050 г за $3 +$3 + $2 = $8 – ең тиімді ұсыныс
|
Танысты-рылым, Оқулық |
|
ІІІ. Негізгі бөлім 8 мин. |
«Әлемді шарлау» стратегиясы, Жұмыс жеке, жұптық, топтық.
|
Мұғалім әр мемлекеттің өз Елбасын, елшісін сайлауды сұрайды. Әр топқа мұғалім тапсырмалар таратады. Тақырыпты мұғалім ақпарат көзін пайдаланып, түсінік алуына бағыт береді.
№1 С Үлгі үлкен жазықтыққа кеңейтіліп салынған. Жазық бетінің қандай бөлігі жасыл түспен боялған? А. 12,5% В. 25% С. 20% D. 10%
№2 Болат қалта шамына АА батареясын сатып алмақшы. Қорапта А-Супер батареясы 499 тг, ал Би-Кул батареясы 329 тг тұрады. А-Супер батареясының жұмыс істеу уақыты 2,5 сағат, ал Би-Кул батареясы - 100 минут. Сіз қай батарея түрін сатып алуға кеңес берер едіңіз? А. А-Супер – тиімді В. Би-Кул – тиімді С. Айырмашылығы жоқ D. Шешім қабылдауға ақпарат аз.
№3 П Қанша түрлі пароль құруға болады? А. 9876 В. 6789 С. 10000 D. 5040.
Т А. 77,50 В. 800 С. 750 D. 720
|
«Әлемді шарлау» стратегиясы арқылы меңгертіледі. Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Оқушылар берілген тапсырмалармен танысады, өз бетімен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындап болған соң, әр мемлекеттің Елбасысы өз орнында қалып, басқа мемлекеттен келген елшілерге тапсырманы түсіндіреді.
№ Жауабы:
№2 Жауабы: Батарея сапасы оның жұмыс істеуіне тура пропорционал және бағасына кері пропорцонал. Екі қорап А-Супер батареялары 499*2=998 тг. Олардың жұмыс уақыты 2*2,5=5 (сағ) немесе 300 мин. Үш қорап Би-Кул батареялары 329*3=989 тг; жұмыс уақыты 3*100=300 минут немесе 5 сағат. Екеуінің жұмыс істеу уақытының бірдейлігін ескере отырып, Би-Кул батареясы 9 тг арзан болады.
№3
Жауабы:
10 х 9 х 8 х
7 = 90 х 56 = 56 х (100 - 10) = 5600 - 560 =
5040 №4 Жауабы:
«Әлемді шарлау» деп өз ойларын айтады. Осылайша топ мүшелері бірін-бірі оқытуға, сол арқылы ойлауға үйренеді. |
Оқулық, А3 форматты қағаз, плакат, маркер |
|
ІV. Қорытынды 2 мин |
Бағалау: Оқушылардың өзін-өзі бағалауы. «Нүктелермен дауыс беру » стратегиясы
|
Бағалау парағының нәтижесі бойынша журналға баға қойылады. Озық болған оқушыларды мадақтау, өзгелердің уәжін көтеру.
|
|
таратпа қағаздар, стикерлер, бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МАТЕМАТИКА - ӨМІРДЕ
МАТЕМАТИКА - ӨМІРДЕ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Математика - өмірде
Мақсаты:
Математикалық объектілер мен математикалық ұғымдар туралы оқушылардың түсініктерін қалыптастыру және дамыту. Оқытудағы жаңа тәсілдерді қолдана отырып оқушылардың математикалық ой-өрісін кеңейту, ойлау қабілетін дамыту;
Міндеттері:
-
Қазіргі өмірде математикалық білімнің практикалық қолдануын қарастыру;
-
Әр түрлі мәтіндермен жұмыс істеу. Қажетті ақпаратты таңдап алу;
-
Тапсырманы орындауда алғашқы тапсырмалардың шешулерінің нәтижелерін қолдану;
-
Математика құралдарының көмегімен қоршаған әрекеттердің мәселелерін анықтау;
-
Есептер шығару барысында оқушылардың сыни тұрғыдан талдау қабілеттерін дамыту;
Қолданылғын модульдер: «Оқыту мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Сабақтың әдіс-тәсілі: Жеке, жұпты, топтық жұмысы, сыни ойлау «Миға шабуыл», «Концентрлі шеңберлер», «Әлемді шарлау» стратегиясы, рефлексия «Нүктелермен дауыс беру ».
|
Сабақ кезеңі |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
І. Кіріспе 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: «Концентрлі шеңберлер» Топқа бөлу «Түстер»
|
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа даярлығын қадағалау. Жұмысқа жағымды көңілді қамтамассыз ету. Оқушыларды таңдаған түстері бойынша топқа бөлу. Топ басшысына бағалау парағы таратылады, алдағы жұмыс алгоритмін түсіндіру
|
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Сабаққа дайындалады. Сурет бөліктерін жинақтауы бойынша ұжым 5-6 адамнан тұратын 4 топқа бөлінеді. Әр топ өз басшысын сайлайды. |
Түрлі түсті қағаздар, фишкалар, суреттер, маркерлер |
|
ІІ. Тұсаукесер 3 мин |
«Миға шабуыл» |
Сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. (таныстырылым) А 1-тапсырма Жоғарыдан қарағандағы түрін табыңыздар.
А
С. D. 2-тапсырма Қай бағыт оң жаққа бұрылуды көрсетеді?
А
С
3-тапсырма Жәшіктерді себеттер саны аз болатындай қалай орналастыру керек?
А. 4 В. 3 D. 5 E. 6 4-тапсырма Арнур 1000 г кем емес бүлдірген сатып беруді сұрады. Ең тиімді ұсынысты табыңыздар.
А.
В. С.
D. |
Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Жауаптары: 1-тапсырма
2-тапсырма
3-тапсырма
4-тапсырма В. 400 + 400 + 250 = 1050 г за $3 +$3 + $2 = $8 – ең тиімді ұсыныс
|
Танысты-рылым, Оқулық |
|
ІІІ. Негізгі бөлім 8 мин. |
«Әлемді шарлау» стратегиясы, Жұмыс жеке, жұптық, топтық.
|
Мұғалім әр мемлекеттің өз Елбасын, елшісін сайлауды сұрайды. Әр топқа мұғалім тапсырмалар таратады. Тақырыпты мұғалім ақпарат көзін пайдаланып, түсінік алуына бағыт береді.
№1 С Үлгі үлкен жазықтыққа кеңейтіліп салынған. Жазық бетінің қандай бөлігі жасыл түспен боялған? А. 12,5% В. 25% С. 20% D. 10%
№2 Болат қалта шамына АА батареясын сатып алмақшы. Қорапта А-Супер батареясы 499 тг, ал Би-Кул батареясы 329 тг тұрады. А-Супер батареясының жұмыс істеу уақыты 2,5 сағат, ал Би-Кул батареясы - 100 минут. Сіз қай батарея түрін сатып алуға кеңес берер едіңіз? А. А-Супер – тиімді В. Би-Кул – тиімді С. Айырмашылығы жоқ D. Шешім қабылдауға ақпарат аз.
№3 П Қанша түрлі пароль құруға болады? А. 9876 В. 6789 С. 10000 D. 5040.
Т А. 77,50 В. 800 С. 750 D. 720
|
«Әлемді шарлау» стратегиясы арқылы меңгертіледі. Жұмыс жеке, жұптық, топтық. Оқушылар берілген тапсырмалармен танысады, өз бетімен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындап болған соң, әр мемлекеттің Елбасысы өз орнында қалып, басқа мемлекеттен келген елшілерге тапсырманы түсіндіреді.
№ Жауабы:
№2 Жауабы: Батарея сапасы оның жұмыс істеуіне тура пропорционал және бағасына кері пропорцонал. Екі қорап А-Супер батареялары 499*2=998 тг. Олардың жұмыс уақыты 2*2,5=5 (сағ) немесе 300 мин. Үш қорап Би-Кул батареялары 329*3=989 тг; жұмыс уақыты 3*100=300 минут немесе 5 сағат. Екеуінің жұмыс істеу уақытының бірдейлігін ескере отырып, Би-Кул батареясы 9 тг арзан болады.
№3
Жауабы:
10 х 9 х 8 х
7 = 90 х 56 = 56 х (100 - 10) = 5600 - 560 =
5040 №4 Жауабы:
«Әлемді шарлау» деп өз ойларын айтады. Осылайша топ мүшелері бірін-бірі оқытуға, сол арқылы ойлауға үйренеді. |
Оқулық, А3 форматты қағаз, плакат, маркер |
|
ІV. Қорытынды 2 мин |
Бағалау: Оқушылардың өзін-өзі бағалауы. «Нүктелермен дауыс беру » стратегиясы
|
Бағалау парағының нәтижесі бойынша журналға баға қойылады. Озық болған оқушыларды мадақтау, өзгелердің уәжін көтеру.
|
|
таратпа қағаздар, стикерлер, бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз
уызша
тапсырмалар:
.
В.

.
В.
.
D.





уретте
квадрат тәріздес 10 х 10 см жасыл және 20 х 10 см сұр плиткаларды
салудың үлгісі көрсетілген.
ароль
0-ден 9-ға дейінгі төрт цифрдан тұрады. Цифрлар қайталанбау
керек.
астардың
көлденең қимасы трапециялардан құралған. Трапецияның үш қабырғасы
тең екендігін ескере отырып, оның ең кіші бұрышын
табыңыздар.















