|
Күні |
|
Мұғалімі: Бимбетова Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәннің атауы |
Математика 4 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Алыстау жылдамдығы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Бір-бірінен қарама-қарсы қозғалыс бағытын (алыстау) мағынасын ұғынады, қозғалысқа байланысты есептерді шығаруда сызба, кесте бойынша шығаруға жаттығады. 1) Мазмұнына байланысты: Денелердің қозғалыс бағытын анықтап,есеп мазмұнына сәйкес сызба сызады,шығарады; 2) Сын тұрғысынан ойлау: Қозғалыс шамаларының тәуелділігін есептеуде қолдана білуге үйренеді; 3) Топпен жұмыс: Оқушылардың математикалық ой-белсенділігі қалыптасып сабаққа қызығушылығы артады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезіндегі алыста жылдамдығын табуды үйренеді Есепті өздігінен талдап, түсініп шығаруға дағдыланады Ойлау қабілеті артады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме: |
Математика 4 сынып, оқулық. «Атамұра» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ақпарат көздері, қолданатын материалдар |
тақырыпқа байланысты парақшалар, А4 форматтағы қағаздар, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалім әрекеті: Тапсырмалар береді. |
Оқушы әрекеті: Тапсырмалар орындайды, талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 минут |
«Өрмекші» тренингі (Бұл тренингте топтар шеңбер құрап бір-біріне үш тілде тілек айтады) Топтастыру. Сыныпты топтастыру. 1 топ «Жылдамдық» - V 2 топ «Уақыт» -t 3 «Қашықтық» -S |
Бұл тренингте топтар шеңбер құрап бір-біріне үш тілде тілек айтады Қима қағаздар арқылы топтасады. Топ ережесін еске түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту
2
минут |
"Кубизм" әдісі Сабағымызды сұрақтардан бастайық. Сұрақтарға жылдам жауап беріңдер. 1. Жылдамдықтың түрлері? (Алыстау жылдамдығы, жақындау жылдамдығы) 2.Жылдамдықты қалай табамыз? (Қашықтықты уақытқа бөлеміз) 3.Ал, уақытты ше? ( қашықтықты жылдамдыққа бөлеміз) 4.Жылдамдықтың өлшем бірліктері (м/сек, м/сағ, км/ сағ) -Жарайсыңдар, балалар! Алдымызда 1 желтоқсан «Тұңғыш президент» күні келе жатыр. «Кең байтақ Қазақстанның үкілеген үміті сіздерсіздер, менің жас достарым!» -деп ел басы бізге үлкен үміт артып отыр. Сол Елбасымыздың үмітін ақтау мақсатында біз білім шыңына шығып, өз білімімізді көрсетейік. Іске сәт ! Үй тапсырмасын тексеру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану 20 минут
|
Жаңа сабақ. «Сандар сөйлейді» атты жетістік сатысы 1-баспалдақ 1991 жыл – Н.Ә.Назарбаев еліміздің президенті болып сайланды. №1 есеп
V¹=4 км/сағ t =3сағ
V²=6 км/сағ S = ? км жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең. 6+4=10км/сағ.-жаяу адамдардың бірінен-бірі алыстау жылдамдығы. 2 баспалдақ. №2 есеп. Есептердің шартын, сұрағын, шешуін және жауабын бір-бірімен салыстыр. 1992 жыл – 4 маусымда-елбасымыз мемлекеттік Ту, Елтаңба, Әнұран туралы Қазақстан Республикасының заңына қол қойды. 2-қазан: тұңғыш қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшты. Топтық тапсырма 1 топ. а) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Олар 2 сағ. кейін бір-бірінен қандай қашықтықта болады? 2 топ ә) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Неше сағаттан кейін олардың арақашықтығы 44 км болды? 3-топ б) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. 2 сағ. кейін олардың арақашықтығы 44 км болды. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ. болса, екіншісі қандай жылдамдықпен жүрген. |
V алыстау = V¹ +
V² а) V1-12 км/сағ V2-10 км/сағ t- 2 сағ S-? V=V1+V2; 12+10=22 S= V×t S=2×22=44 Жауабы: 44 км ә) S=44 км V1- 12 км/сағ V2- 10 км/сағ t-? сағ V=V1+V2; 12+10=22 t = S: V 44:22=2 Жауабы: 2сағ. кейін б) S=44 км V1- 12 км/сағ V2- ? км/сағ t-2 сағ V=S:t V= 44:2=22км 22 км –12 км/сағ =10 км/сағ Жаубы: 10 км/сағ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 1мин |
Жаңбыр қалай жауады? |
Мұғаліммен бірігіп қимыл қозғалыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақтамен жұмыс. 10 минут
|
3 баспалдақ 1995 жыл - 30 тамызда Конституциясы қабылданды. № 3 есеп Тігін цехы 35 м матадан 7 көйлек тікті. 75 м матадан осындай неше көйлек тігуге болады. 4 баспалдақ. 1997 жыл - Астана Ақмола болып жарияланды. № 4 есеп. Динараның 500 тг бар еді. Ол оның 180 тг. пияз, алқалған ақшасының жартысына картоп сатып алды.Динараның қанша ақшасы қалды? Логикалық диктант: 1.Кез келген үш таңбалы сан ойла: -123 2.Оның оң жағына сондай санды тіркеп жаз: -123123 3.Сонда шыққан санды жетіге бөл: 123123: 7=17589 4. Бөліндінің мәнін ойлаған санға бөл: 17589 : 123 = 143 5.Нәтижені 11- ге бөл: 143: 11= 13 6.Сонда шыққан санды екі еселе: 13 х 2 = 26 7.Нәтиженің цифрларын қос: 2+6 = 8
5 баспалдақ 2011жыл – Азияда ойындары өтті №5 мысал «Шаңғы тебу» ойын арқылы ойналады 6 баспалдақ 2015 жылдары –қазақ хандығына 550 жыл толды 2017 - Экспо көрмесі болды №6. «Галереея» әдісімен орындалады. №7 ауызша орындалады. Тік және доғал бұрыштарды белгілеуі бойынша атау.
|
Шарты; 35м-7 көйлек 75м-?көйлек Шешуі: 75: (35:5)=15 Жауабы: 15 көйлек Ш: (500-180):2=160 тг Ж: Қалғаны 160тг
8953:7=1279
7080:5=1416
Оқушылар берілген карточканы жұп болып
тақтаға іледі.
16м
74см:9=186см 14м
35см:5=1435:5=287см |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау. 2минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау.
|
Шығамын десең биік шыңның басына, Адал досың – Біліміңді ал қасыңа. Зула, топ жар! Бәйгеге түс, бекем бол, Тула, толқы, тебірен, бірақ тасыма! |
-дей отыра сабағымызды аяқтаймыз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия бөлімі. 2 минут |
Стикерлер жапсырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика Ашық сабақ .Алыстау жылдамдығы
Математика Ашық сабақ .Алыстау жылдамдығы
|
Күні |
|
Мұғалімі: Бимбетова Н |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәннің атауы |
Математика 4 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс. Алыстау жылдамдығы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Бір-бірінен қарама-қарсы қозғалыс бағытын (алыстау) мағынасын ұғынады, қозғалысқа байланысты есептерді шығаруда сызба, кесте бойынша шығаруға жаттығады. 1) Мазмұнына байланысты: Денелердің қозғалыс бағытын анықтап,есеп мазмұнына сәйкес сызба сызады,шығарады; 2) Сын тұрғысынан ойлау: Қозғалыс шамаларының тәуелділігін есептеуде қолдана білуге үйренеді; 3) Топпен жұмыс: Оқушылардың математикалық ой-белсенділігі қалыптасып сабаққа қызығушылығы артады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту нәтижесі |
Бірінен-бірі қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс кезіндегі алыста жылдамдығын табуды үйренеді Есепті өздігінен талдап, түсініп шығаруға дағдыланады Ойлау қабілеті артады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сілтеме: |
Математика 4 сынып, оқулық. «Атамұра» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ақпарат көздері, қолданатын материалдар |
тақырыпқа байланысты парақшалар, А4 форматтағы қағаздар, маркер, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу. Сын тұрғысынан ойлауға үйрету: ашық сұрақтар қою, |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
Мұғалім әрекеті: Тапсырмалар береді. |
Оқушы әрекеті: Тапсырмалар орындайды, талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 минут |
«Өрмекші» тренингі (Бұл тренингте топтар шеңбер құрап бір-біріне үш тілде тілек айтады) Топтастыру. Сыныпты топтастыру. 1 топ «Жылдамдық» - V 2 топ «Уақыт» -t 3 «Қашықтық» -S |
Бұл тренингте топтар шеңбер құрап бір-біріне үш тілде тілек айтады Қима қағаздар арқылы топтасады. Топ ережесін еске түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту
2
минут |
"Кубизм" әдісі Сабағымызды сұрақтардан бастайық. Сұрақтарға жылдам жауап беріңдер. 1. Жылдамдықтың түрлері? (Алыстау жылдамдығы, жақындау жылдамдығы) 2.Жылдамдықты қалай табамыз? (Қашықтықты уақытқа бөлеміз) 3.Ал, уақытты ше? ( қашықтықты жылдамдыққа бөлеміз) 4.Жылдамдықтың өлшем бірліктері (м/сек, м/сағ, км/ сағ) -Жарайсыңдар, балалар! Алдымызда 1 желтоқсан «Тұңғыш президент» күні келе жатыр. «Кең байтақ Қазақстанның үкілеген үміті сіздерсіздер, менің жас достарым!» -деп ел басы бізге үлкен үміт артып отыр. Сол Елбасымыздың үмітін ақтау мақсатында біз білім шыңына шығып, өз білімімізді көрсетейік. Іске сәт ! Үй тапсырмасын тексеру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мағынаны тану 20 минут
|
Жаңа сабақ. «Сандар сөйлейді» атты жетістік сатысы 1-баспалдақ 1991 жыл – Н.Ә.Назарбаев еліміздің президенті болып сайланды. №1 есеп
V¹=4 км/сағ t =3сағ
V²=6 км/сағ S = ? км жылдамдығы жылдамдықтардың қосындысына тең. 6+4=10км/сағ.-жаяу адамдардың бірінен-бірі алыстау жылдамдығы. 2 баспалдақ. №2 есеп. Есептердің шартын, сұрағын, шешуін және жауабын бір-бірімен салыстыр. 1992 жыл – 4 маусымда-елбасымыз мемлекеттік Ту, Елтаңба, Әнұран туралы Қазақстан Республикасының заңына қол қойды. 2-қазан: тұңғыш қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшты. Топтық тапсырма 1 топ. а) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Олар 2 сағ. кейін бір-бірінен қандай қашықтықта болады? 2 топ ә) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ, ал екіншісінікі 10 км/сағ. Неше сағаттан кейін олардың арақашықтығы 44 км болды? 3-топ б) Саяжайдан бір мезгілде екі велосипедші бірінен-бірі қарама-қарсы бағытта екі жаққа жолға шықты. 2 сағ. кейін олардың арақашықтығы 44 км болды. Біріншісінің жылдамдығы 12 км/сағ. болса, екіншісі қандай жылдамдықпен жүрген. |
V алыстау = V¹ +
V² а) V1-12 км/сағ V2-10 км/сағ t- 2 сағ S-? V=V1+V2; 12+10=22 S= V×t S=2×22=44 Жауабы: 44 км ә) S=44 км V1- 12 км/сағ V2- 10 км/сағ t-? сағ V=V1+V2; 12+10=22 t = S: V 44:22=2 Жауабы: 2сағ. кейін б) S=44 км V1- 12 км/сағ V2- ? км/сағ t-2 сағ V=S:t V= 44:2=22км 22 км –12 км/сағ =10 км/сағ Жаубы: 10 км/сағ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 1мин |
Жаңбыр қалай жауады? |
Мұғаліммен бірігіп қимыл қозғалыс жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақтамен жұмыс. 10 минут
|
3 баспалдақ 1995 жыл - 30 тамызда Конституциясы қабылданды. № 3 есеп Тігін цехы 35 м матадан 7 көйлек тікті. 75 м матадан осындай неше көйлек тігуге болады. 4 баспалдақ. 1997 жыл - Астана Ақмола болып жарияланды. № 4 есеп. Динараның 500 тг бар еді. Ол оның 180 тг. пияз, алқалған ақшасының жартысына картоп сатып алды.Динараның қанша ақшасы қалды? Логикалық диктант: 1.Кез келген үш таңбалы сан ойла: -123 2.Оның оң жағына сондай санды тіркеп жаз: -123123 3.Сонда шыққан санды жетіге бөл: 123123: 7=17589 4. Бөліндінің мәнін ойлаған санға бөл: 17589 : 123 = 143 5.Нәтижені 11- ге бөл: 143: 11= 13 6.Сонда шыққан санды екі еселе: 13 х 2 = 26 7.Нәтиженің цифрларын қос: 2+6 = 8
5 баспалдақ 2011жыл – Азияда ойындары өтті №5 мысал «Шаңғы тебу» ойын арқылы ойналады 6 баспалдақ 2015 жылдары –қазақ хандығына 550 жыл толды 2017 - Экспо көрмесі болды №6. «Галереея» әдісімен орындалады. №7 ауызша орындалады. Тік және доғал бұрыштарды белгілеуі бойынша атау.
|
Шарты; 35м-7 көйлек 75м-?көйлек Шешуі: 75: (35:5)=15 Жауабы: 15 көйлек Ш: (500-180):2=160 тг Ж: Қалғаны 160тг
8953:7=1279
7080:5=1416
Оқушылар берілген карточканы жұп болып
тақтаға іледі.
16м
74см:9=186см 14м
35см:5=1435:5=287см |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау. 2минут |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау.
|
Шығамын десең биік шыңның басына, Адал досың – Біліміңді ал қасыңа. Зула, топ жар! Бәйгеге түс, бекем бол, Тула, толқы, тебірен, бірақ тасыма! |
-дей отыра сабағымызды аяқтаймыз.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия бөлімі. 2 минут |
Стикерлер жапсырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















