Сабақтың тақырыбы: Математика еліне
саяхат
Мақсаты
Оқушылардың математика пәнінен алған білім, білік
дағдыларын шыңдай отырып, үйренгендерін пысықтау, жұмыс істей
білуге үйрету, сабақ барысында геометриялық фигуралармен
танысу.
2. дамытушылық: пәнге қызығушылықтарын арттыру, ойындар арқылы ой —
өрістерін, білімділік қасиеттерін дамыту, зейіндерін тұрақтандыру.
есте сақтау
Сабақтың жоспары:
1. Қызығушылығын ояту.
2. Мағынасын ажырату.
3. Рефлексия
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Психологиялық дайындық.
Мұғалімнің сөзі: Балалар, бүгінгі күніміз сәтті басталу үшін
алдарыңдағы суреттерді өз көңіл — күйлеріңе байланысты таңдап
алыңдар.
Мұғалімнің сөзі: Балалар, таңдаған суреттеріңді
көңіл — күй галереясына ілейік.
3. Мағынаны ажырату.
Мұғалімнің сөзі:
Балалар бүгін біз «Пішіндер әлеміне» саяхатқа барамыз. Ол үшін
поезға мінуіміз керек, біздің пойызымыз жай поезд емес «Ғажайып
поезд» Қараңдаршы, вагондары көп екен, түстері бірдей ма?
— Жоқ бірдей емес, әртүрлі
— Вагонның түстері қандай екен?
— Қызыл, сары, көк, жасыл.
— Біздің поездымызды алға сүйреуші «Тепловоз» деп аталады, қане
қайталап жіберейік.
— Тепловоз.
— Ал поездың ретін санайықшы.
— 1, 2, 3, 4, 5
— Балалар сендердің қолдарыңда билеттерің бар, сол билетте
көрсетілген сан бойынша вагондарыңа отырыңдар. (Балалар вагонға
отырады)
— Біздің Ғажайып поездымыз қала аралық поезд, сондықтанда баратын
жерімізге тез жетеміз. Мінекей «Пішіндер әлеміне» келіп жеттік,
қараңдаршы қандай керемет енді орындарыңа отыра қойындар.
Мұғалім:
Алдарыңдағы пішін – шеңбер деп аталады. Шеңбер
немесе дөңгелекті ауада салайықшы.
— Енді айналамызға қарап осы дөңгелек пішінге ұқсас заттарды
табайықшы. ( Ұқсас заттарды айтады)
Барлық қабырғалары бірдей пішінді – шаршы деп
атаймыз?
— Төртбұрыш. (ауада салу, ұқсас заттарды
табу)
— Ал үш қабырғасы бар
пішін үшбұрыш деп аталады.
— Үшбұрыш. (ауада қайталау, ұқсас затты
табу)
Сергіту сәті: Тұрып дем
алайық,
Оңға, оңға түзу тұр.
Солға, солға түзу тұр.
Алға қарай бір адым,
Артқа қарай бір адым.
Жоғары — төмен қарайық,
Орнымызды табайық.
4. Рефлексия
Дәптермен жұмыс.
Мұғалімнің сөзі: Балалар, берілген суреттер қандай фигуралардан
құрастырылған?
5. Қорытынды
Балалар сендер бүгін сабақта ерекше, ақылды әрі алғыр
болдыңдар.
Бүгінгі сабақта қандай пішіндермен таныстық, сендерге сабақ ұнады
ма?
6. Мадақтау
Күтілетін нәтиже:
Білуі: Балалар геометриялық пішіндерді ажыратады
Меңгеруі: Заттардың қандай пішіннен құралатынын
меңгереді.
Жасай алуы: Әліппе —
дәптерінде берілген тапсырманы өз бетінше орындай
алады