математика пәні 3 сынып Бөлшекті оқу,жазу және салыстыру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

математика пәні 3 сынып Бөлшекті оқу,жазу және салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәні 3 сынып Бөлшекті оқу,жазу және салыстыру тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пән: математика

Бөлім:Уақыт.Жыл мезгілдері,айлар,апта күндері.

Күні:

Мектеп: №4ЖББОМ

Мұғалімнің аты-жөні: Абдисаматова К.Т

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып: 3 «Б »

Сабақ тақырыбы

43 Бөлшекті оқу, жазу және салыстыру

Оқу мақсаты

3.1.2.1 бөлшекті – бүтіннің бір не бірнеше бөлігі және екі натурал санның бөліндісі ретінде түсіну

3.1.1.6 жай бөлшектерді оқу, жазу; бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Бөлшек деген бұл бүтіннің бір немесе бірнеше бөлігі, бөлшекті жазуда алымы мен бөлімінің не екенін біледі.

Көптеген оқушылар: Жай бөлшектерді оқиды, жазады;Көрнекіліктерді пайдаланып бөлгіштері бірдей бөлшектерді салыстырады

Кейбір оқушылар: Бөлшекті екі санның бөліндісі ретінде түсідіреді, жай бөлшектерді салыстыра алады

Бағалау критерийлері

  • Бөлшекті қатесіз оқиды;

  • ақпаратты сызбаға түсіреді.

Тірек сөздер

Оқушылар:

Үлес,бөлшек туралы білетіндерін өмірмен байланыстырып айтады.Балама сөздерді қолдана отырып мағынасын ашуға тырысады

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Бөлшек- сөзі «бөлу» етістігінен шыққан – бөлу, бөліктерге бөлу деген мағына береді.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау

-Фигура қанша тең бөлікке бөлінген?

-Қанша бөлігі боялған?

-Қай бөлігі боялмаған? Қай бөлігі үлкен (кіші)?

-Бөлшектің алымы нені көрсетеді?

-Бөлшектің бөлімі нені көрсетеді?

Жазу:

Бөлшектерді жазыңдар. Бөлшектерді салыстырыңдар.

Құндылықтарды дарыту

Бұл сабақ адалдық, ұйымшылдық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады

Пәнаралық байланыстар

Бөлшектің жазылу тәртібін сақтауда қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болады. Бөлшектерді құру барысында өмірмен байланыстыру барысында дүниетану пәнімен байланыс пайда болады.

АКТ қолдану дағдылары

Әр түрлі сызбалар,кестелер мен қатар бөлшек түрлеріне құралған көрнекі құралдар

Алдыңғы білімді игерулері

Үлесті қалай табуға болатындығын біледі,сурет арқылы бөлшектерді жазуды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

1-2

Ынталандыру.

«БӨЛШЕК» сөзі қандай сөзден шыққанын білесіздер ме? «Бөлшек» сөзі «бөлу» етістігінен шыққан – бөлу, бөліктерге бөлу деген мағына береді.

Бүгін біз бөлшектермен жұмыс жасауды жалғастырамыз, бөліктерге бөліп, оларды атаймыз.


сөздік

Сабақтың ортасы

3-7


















7-19











20-24


















25-29












35-37

Өзектендіру.

Практикалық жұмыс.

(Оқушылардың үстелінің үстінде түрлі-түсті қағаздан қиылған геометриялық фигуралар (дөңгелек, шаршы) және қайшы бар. Мұғалім барлық тәсілдерді балалармен бір мезгілде орындайды ).

Дөңгелекті екі бөлікке кесеміз.

Бір бөлігін көрсетіңіз, оның атын жазыңыздар.

Шеңбердің екінші бөлігін басқаша қалай атайды? (Жарты)

Шаршыны алыңыздар. Оны 4 бөлікке бөліңіздер.

Екі ширек бөлігін көрсетіңіздер. Жазыңыздар.

Шаршыда неше ширек бөлік бар? (4.)

Оқулықтағы №1 тапсырманы орындауды тапсырады – жұппен уақытқа орындау.

Саралау: қабілеті төмен оқушылар мен қабілеті жоғары оқушылар бірлесе жұмыс жасап, өз идеяларын айтуға үйренеді.

(Б) «От шашу» әдісі арқылы бағалау

Мақсат қою (мәселелі жағдаят)

Оқулықтан №2-3 тапсырманы орындауды ұсынады – жұппен уақыт бойынша орындау. Мұғалім тексеруді ұйымдастырады (сол жерде түсінік береді).

Саралау: Барлығы тапсырманы дұрыс және жылдам орындай алатындығы тексеріледі,тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

(Б) «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалау

Өзіндік жұмыс.

2 тапсырманы балалар жұппен орындайды. Әр бала бірнеше фишканы алып, күнтізбеде бірнеше қатарды жабады. Екінші оқушы бөлшекті атайды, мысалы 3/12, 5/12. Алдымен жабылған күндерді, содан кейін ашық тұрған күндерді бөлшекпен атауды келісіп алуға болады.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

) мұғалімнің топтарды қошеметтеу арқылы бағалауы

Қиындықтарға түсінік беру.

Алдыңғы тапсырманы сәтті орындаған балалар 4–6 жаттығулармен жұмыс жасайды.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

) Топтарды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау жоспарланады.

Бөлшектердің шығу тарихы туралы айтамын.

Бөлшектердің қазіргі мағынасы өз бастауын Ежелгі Үндістерден алады; оны арабтар да қолдана бастады, ал оларды XII–XIV ғасырларда еуропалықтар қолданысқа енгізді. Бөлшектерді алғаш пайдалана бастаған кезде бөлшек сызығы қолданылған жоқ. Тек 300 жылдай бұрын уақыттан кейін ғана бөлшек сызығы жиі қолданыла бастады. Ең алғаш бөлшектің қазіргі түрін қолданып, оны 1202 жылы тарата бастаған еуропалық ғалым, италияндық саудагер және саяхатшы, қалалық хатшы Фибоначчидің баласы – Леонардо Пизанский. Ол «бөлшек» сөзін енгізді. «Алым» мен «бөлім» атауларын XIII ғасырда грек монахы, оқымысты-математик – Максим Плануд енгізді..

Үй тапсырмасы. 5-тапсырма.

Кері байланыс. Ауызша.

Рефлексия.















Оқулық , дәптер










Түсіндірме сөздік






А3 қағаз





















Дәптер

Сабақтың соңы

38-40

«От шашу» керібайланысын пайдаланамын.


Саралау

Төмендегі саралау тапсырмаларын сынып оқушыларының қажеттілігіне қарай мұғалім өз өзертіп отыруы қажет.

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау: қабілеті төмен оқушылар мен қабілеті жоғары оқушылар бірлесе жұмыс жасап, өз идеяларын айтуға үйренеді.

Саралау: Барлығы тапсырманы дұрыс және жылдам орындай алатындығы тексеріледі,тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.



(Б) «От шашу» әдісі арқылы бағалау


(Б)«Бағдаршам»әдісі арқылы бағалау






) мұғалімнің топтарды қошеметтеу арқылы бағалауы


)Топтарды«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау жоспарланады.

Демалыс кезіндегі қауіпсіздікті сақтау, өз заттарына ұқыптылықпен қарау.


Сабақ бойынша рефлексия


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, к\

елесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.12.2018
5119
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі