Авторы:Казибаева Роза
Гайибовна
Алматы облысы Еңбекшіқазақ
ауданы
Қ.Орымбетов атындағы орта
мектеп
математика пәні
мұғалімі
Математика сабағындағы
оқушылардың психологиялық
ахуалын
тудыру.
Баланың жеке тұлға ретіндегі
дамуы, өзіндік көзқарасының калыптасуы, ой - өрісінің кеңейуіне,
сабақта жұмысының тиімділігіне психологиялық ахуалдың қосар үлесі
мол. Міржақып Дулатов былай деген екен «… Жылқы біткен дүлдүл
болмайды, құс біткен бұлбұл болмайды, адам баласы да солай. Жұрттың
бәрі шешен, әнбоз, ақын, данышпан болып туа
бермейді.
«Күйсіз көңіл жүгірмейді»
деген бар. Дүлдүлге де күй керек, бұлбұлға да жайлы орын көңілді
бақша керек. Адам баласы бәрінен де артық күй таңдайды. Тумысында
зеректік болса да, ғылымсыз, тәрбиесіз кемеліне кетпейді»
Көтеріңкі көңіл-күй есте сақтау процесін арттыра түсіреді.
Сезімталдықты жады арқылы бұрынғы бастан кешкен оқиғалар мен соған
байланысты ақпарат та есте берік сақталады. Осыдан сезім күйі мен
ойлау сапасы арасындағы белгілі бір заңдылықтар байқалады:
психологиялық комфортты жағдай танымдық мәселелерді шешуге
мүмкіндік туғызады. Ал психологиялық дискомфортты жағдай оның
орындалуын тежейді. Мейірімді, көтеріңкі көңіл-күймен істеген жұмыс
қыза түседі. Психологтардың байқауы бойынша, көтеріңкі көңіл-күй
еңбек өнімділігін арттыратын құдіретті фактор болып
табылады.
Математика сабағын сыныптағы
барлық бала жақсы көре бермейді.Осы сабақты кім шығарды дейтін
оқушы әркез табылады.
Сондықтан мен күнделікті
сабағымды жоспарлағанда оқушылардың көңіл –күйін көтеруге,олардың
математика сабағына деген көз-қарасын өзгертуге,пәнге қызығуын
арттыруға баса назар аударамын.
Жоғары сыныптардағы
«Тригонометрия» тарауындағы формуланың көптігінен оқушылар жаттауға
қиналады. Солардың бірі- келтіру формуласы тақырыбын өткенде
оқушылардың көңіл күйін көтеру,есте сақтау қабілетін дамыту
мақсатындағы қолданған әдіс-тәсілдерімді сіздерге көрсетіп
өтейін.
1.Сабақтың басы.Психологиялық
ахуал:» «Қошеметтер бұрқасыны» тренингі.Оқушылар шеңбер бойымен
тұрады.Алдын ала үрленген шарлардан бірін алып,сыртына тілек жазады
да ,бір-біріне лақтырады да ,қолына түскен шардағы өзіне арналған
тілекті оқу арқылы ,бір-біріне көтеріңкі тілек
тілейді.
Шарлардың түсіне байланысты
«Синус», «Косинус», «Тангенс», «Котангенс» топтанына бірігеді.Бұл
топтың атын шар түстерімен сәйкес түсте
жазамын.
С абақтың
ортасы
П 0
Назар аударсаңыздар,бөлімінде
2 саны бар кезде функция аты өзгереді.Ал 0 мен П ,яғни 2 саны
болмаған кезде аты сақталады.Жаттау үшін басымызды жоғары-төмен
изесек бұл «ия» ,ал оң-сол бұлғасақ «жоқ» ишарасын
білдіретіндіктен, тақырыптың формулаларын осы ишаралар арқылы
жаттасақ,тез жаттап аламыз.
Топтық жұмыс.Осы тақырыпты
меңгерту үшін «Сәйкесін тап» тапсырмасын
таратылады.
1.
2.
3. 3.
4.
1.
2.
3. 3.
4.
Бағалау
парағы
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Тригонометриялық функциялардың
келтіру формулаларын біледі
|
1. синус
аты косинусқа
өзгереді
|
1
|
2.косинус де аты-синусқа
өзгереді
|
1
|
3.Тангенс
-де аты тангенс
болып сақталады
|
1
|
4.Тангенс
-де аты котангенске
өзгереді
|
1
|
|
4
балл
|
Сергіту сәті: Математикалық
фокус «Конверттегі сан»
Оқушылар сіздер үшін
ата-аналарың болашақтарың қамын ойлап депозитке ақша
салды.Қолдарыңыздағы конвертте сол ақшаның бүгінгі күні қаншаға
өскені туралы хабарлама бар.
Егер сіздер конверт сыртындағы
номерді айтсаңыздар, ішіндегі канша сома екенін
айтамын.
«3-2-1» стратегиясы арқылы
кері байланыс жасалады .