Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы
|
Бөлім: |
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
||
|
Практиканттың Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Жумабаева Гулжайна Махсетқызы |
||
|
Күні: |
05.02.24 |
||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 В сыныбы |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану; -сан аралықтарды кескіндеу. Үй тапсырмасын тексеру. №914, №915.
"Миға шабуыл" -Сан аралықтары дегеніміз не? -Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер? -Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді? -Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады? -Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын. |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
А ∩ В қиылысу белгісі Мысал 1. (– ∞; 3] және [– 4; +∞) сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: (– ∞; 3] ∩ [– 4; +∞) = [– 4; 3]. Мысал
2.Сан аралықтарының қиылысуы. [-2;4] және [1;6] сан
аралықтарының қиылысуы - [1;4]. Бұл олардың ортақ сан аралығы.
Белгіленуі: [-2;4] Мысал 3. [– 2; 9] және [5; 12] сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: [– 2; 5] ∩ [5; 12) = [5; 9]. Сан аралықтарының қиылыcпайтын болуы. [-4;1] және [3;7] сан аралықтары қиылыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ.
Сан аралықтарының
бірігуі [-2;6] аралығының әрбір саны [-2;3] және [1;6] аралықтарының ең болмағанда біреуіне немесе екеуіне де тиісті. Белгіленуі:
[-2;3] Мысал 4: [– 2; 7] және [4; 11] сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [– 2; 7] Мысал
5: [– 6; 1] және [4; 10]
сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [– 6;
1] |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсыр масы |
"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолдану арқылы оқушылар арасында қарым-қатынасы дамып, бірлесе отырып жұмыс жасауды үйренеді. А деңгейі. №926. Оқулықтағы 5.19-суретте кескінделген сан аралықтарының қиылысуын жазыңдар. №928. В деңгейі. №933. Берілген сан аралықтарын координаталық сәуледе кескіндеп,олардың бірігуін жазыңдар.
С деңгейі. №934. Координаталық түзіді пайдаланып, сан аралықтарының қиылысуын табыңдар.
|
Өз бетімен жұмыс. [-2; 5 ] және [ 1;7] сан аралықтарының қиылысуын тап және сатылай кешенді талда.
[-2; 5 ] ∩ [ 1;7 ] = [ 1; 5 ]
. [ 1; 5 ]
Кестені толтырады
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді сан аралығының қиылысуы мен бірігуін жазады.
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке орындалатын тапсырма. №1. Мына сан аралықтарына тиісті ең үлкен бүтін санды және ең кіші бүтін санды жаз. (-6;2 ] және (-3; 7] ( -7;7 ) және [ -2; 3]
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Сан аралықтарын кескіндейді; -Сан аралықтарының қиылысуын табады; -Қиылысу аралықтарынан бүтін сандарды табады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану; -сан аралықтарды кескіндеу.
Кері байланыс
Үйге тапсырма. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Математика: “Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы”
Математика: “Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы”
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы
|
Бөлім: |
6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
||
|
Практиканттың Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Жумабаева Гулжайна Махсетқызы |
||
|
Күні: |
05.02.24 |
||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 В сыныбы |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану; -сан аралықтарды кескіндеу. Үй тапсырмасын тексеру. №914, №915.
"Миға шабуыл" -Сан аралықтары дегеніміз не? -Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер? -Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді? -Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады? -Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын. |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
А ∩ В қиылысу белгісі Мысал 1. (– ∞; 3] және [– 4; +∞) сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: (– ∞; 3] ∩ [– 4; +∞) = [– 4; 3]. Мысал
2.Сан аралықтарының қиылысуы. [-2;4] және [1;6] сан
аралықтарының қиылысуы - [1;4]. Бұл олардың ортақ сан аралығы.
Белгіленуі: [-2;4] Мысал 3. [– 2; 9] және [5; 12] сан аралықтарының қиылысу аралығын табайық. Жазылуы: [– 2; 5] ∩ [5; 12) = [5; 9]. Сан аралықтарының қиылыcпайтын болуы. [-4;1] және [3;7] сан аралықтары қиылыспайды немесе оларға ортақ сан аралығы жоқ.
Сан аралықтарының
бірігуі [-2;6] аралығының әрбір саны [-2;3] және [1;6] аралықтарының ең болмағанда біреуіне немесе екеуіне де тиісті. Белгіленуі:
[-2;3] Мысал 4: [– 2; 7] және [4; 11] сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [– 2; 7] Мысал
5: [– 6; 1] және [4; 10]
сан аралықтарының бірігуін табайық. Жазылуы: [– 6;
1] |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта |
|||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсыр масы |
"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолдану арқылы оқушылар арасында қарым-қатынасы дамып, бірлесе отырып жұмыс жасауды үйренеді. А деңгейі. №926. Оқулықтағы 5.19-суретте кескінделген сан аралықтарының қиылысуын жазыңдар. №928. В деңгейі. №933. Берілген сан аралықтарын координаталық сәуледе кескіндеп,олардың бірігуін жазыңдар.
С деңгейі. №934. Координаталық түзіді пайдаланып, сан аралықтарының қиылысуын табыңдар.
|
Өз бетімен жұмыс. [-2; 5 ] және [ 1;7] сан аралықтарының қиылысуын тап және сатылай кешенді талда.
[-2; 5 ] ∩ [ 1;7 ] = [ 1; 5 ]
. [ 1; 5 ]
Кестені толтырады
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
|
Дескриптор: - берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді сан аралығының қиылысуы мен бірігуін жазады.
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Жеке орындалатын тапсырма. №1. Мына сан аралықтарына тиісті ең үлкен бүтін санды және ең кіші бүтін санды жаз. (-6;2 ] және (-3; 7] ( -7;7 ) және [ -2; 3]
|
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -Сан аралықтарын кескіндейді; -Сан аралықтарының қиылысуын табады; -Қиылысу аралықтарынан бүтін сандарды табады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|||||||||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану; -сан аралықтарды кескіндеу.
Кері байланыс
Үйге тапсырма. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд
|
шағым қалдыра аласыз



















