|
Білім беру ұйымының атауы |
Балалар мен жасөспірімдер орталығы |
|
|
Үйірме |
«Өнерлі өрендер» |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мустафаева Минара |
|
|
Күні |
05.02.2025ж |
|
|
Тобы: І |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Математикалық өлең есептер. |
|
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
Математикалық білім қабілеттерін тексеру, математикалық ойын тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін, одан әрі тереңдету. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең-есептер, ертегі есептер, сөзжұмбақты шешу арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру. Оқушыларды ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың ортасы ІІІ.Сергіту сәті ІV. Сарамандық жұмыс Сабақтың соңы V. Сабақты қорытындылау
|
Оқушылармен амандасу, сабақта жоқ оқушыны анықтау, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Оқушыларға карточка беріледі, карточкада «жұп сан» және «тақ сан» жазылады. Осы арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді. 1 топ: «Алғырлар» тобы 2 топ: «Білгірлер» тобы Бүгінгі сабағымызда өлең есептер, ертегі есептер, сөзжұмбақтар, бейнелі сөздер беріледі. Солардың жауаптарын дұрыс айтуларыңыз керек. Әр дұрыс айтылған жауаптарға ұпай беріліп отырады. Бүгінгі сабағымызды ерекше көңілмен бастау үшін көзімізді жұмып, мына әсем әуеннің сазына құлақ түрейік.(Әуен ойнайды) Осы сезімге беріле отырып, көзімізді жаймен ашайық та осындай күймен есептерді, тапсырмаларды тез ұжыммен топтасып шешейік Тапсырма 1. «Сөзжұмбақ» шешу «Алғырлар» тобына: 1.Ең кіші үш таңбалы сан. (жүз) 2. Қабырғалары тең тік төртбұрыш. (шаршы) 3.Ондықтан құралған сан. (қырық) 4.Бір таңбалы сан. (үш) 5.Кеміту амалы. (азайту)
«Білгірлер» тобына: 1. Бір таңбалы сан (бір) 2.Геометриялық фигура. (төртбұрыш) 3.Бұрыш түрі (сүйір) 4.Уақыт өлшем бірлігі. (ғасыр) 5.Дөңгелекті басқаша қалай атаймыз. (шеңбер) Тапсырма 2. Математикалық өлең есеп 1. Көлден ұшты 50 қаз Қайтып қонды 20 қаз Қонбады оның нешеуі, Қане кім тез шешеді? (30 қаз) 2.Аулада 60 үйрек, Қорада 20 үйрек, 10 үйрек тығылды 10 үйрек жығылды, Қалғаны неше үйрек? (70 үйрек) 3.11 түйе,бес жылқы. 2 сиыр,бір ешкі 2 қоян,үш түлкі, Болды сонда нешеуі? (24)
4.Табақта 55 алма Қолымда 5 алма Барлығын қосқанда Айтшы сонда нешеуі Болады неше алма? (60 алма) Сергіту сәтінде жаттығу жасау Алға қарай бір адым, Артқа қарай бір адым Бiр орнымда қозғалып, Кезек басып тұрамын. Жоғары, төмен қарайық. Орнымызды табайық.
Тапсырма 3. «Кім жылдам?» сұрақтарға жылдам жауап беру керек
Қанша қалды санайық. Қарайық та санайық, Санайық та табайық. (1)
Естайда бар 2 іні, Қоссақ 5 пен 2-ні, Қанша болар шешуі? (7)
Жиналғанда 5 есек. 3-і ұйықтап отырды, Ынталысы неше есек? (2)
3-і жатыр күн ыстық. Нешеу болды сен сана? (2)
Оның біреуін ағам жеп қойды. Сонда неше алма қалды? (3) Тапсырма 4. «Ұшқыр ой» ойыны Қай топтың ойынын ұшқыр екенін анықтаймыз. Ол үшін алдарында тұрған қағазға 1- ден 9 ға дейінгі сандарды жазыңдар. Енді сол сандардың орнын ауыстырмай, мәні 99 шығатындай «+» амалын қойып шығыңдар. Орны ауыспаған қалыпта екі таңбалы сан қолдануға болады. 1,2,3,4,5,6,7,8,9=12+3+4+56+7+8+9=99 1,2,3,4,5,6,7,8,9=1+23+45+6+7+8+9=99 немесе 1+2+3+4+5+67+8+9 Тапсырма 5. Аудио сұрақ. Ал қане тыңдайық: «Ұрылар мен кемпір» ертегі есеп. Ертеде байлардың есігінде жүріп күн кешкен,панасы жоқ жалғыз кемпір болыпты. Жаз шығып ел жайлауға көшкенде, сүйенері жоқ кемпір жалғыз сиырын ұрламақ болып ұрылар келеді. Кемпір:-«Бұлар менің жалғыз сиырымды нысанаға алмақ болған екен, мен де бұларды алдайын»,-деп ойлайды. Сөйтіп жалма-жан бір шелек суды сапырып отырып, мынадай өлең айтыпты: Сапырып-сапырып Арманға бер, Құйып-құйып Алмасқа бер, Есіктегі екеуге бер, Төрдегі төртеуге бер, Өзің іште маған бер»,-деген екен. Мұны естіген ұрылар:-«Қой мұнымыз болмас үй толы кісі, әрі бізден екі есе көп, кетейік»,-деп кетіп қалыпты. Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты.Сонда үйде адам нешеу? Жауабы:10 адам Осымен, балалар «Математикалық өлең есептер» атты сайыс сабағымыз аяқталды. Жеңімпаз топты анықтап, «Жас математик» номинациясын беріп, ұпайды аз жинаған топ белсенді қатысқаны үшін «Алғыс хатпен» мадақтап марапатталады. Сабақ соңындағы кері байланыс Смайликтер арқылы сабақты қорытындалау |
Оқушылар сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Әсем әуен қойылып, оқушылар сабаққа дайындалады.
Ә Оқушылар сөзжұмбақты шешеді.
О Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды. Екі топ жұмбақтың жауаптарын жылдам табу керек. Екі топтың оқушылары берілген есептің жауабын табады. Оқушылар аудионы тыңдап, «Ұрылар мен кемпір» ертегі есептің жауабын шешеді.
|
Үлестірмелі қағаздар Әсем әуен Сөзжұмбақ Үлестірмелі қағаз Әсем әкуен
Үлестірмелі қағаздар Аудио |
Жоспарды құрған: М.Мустафаева
Тексерген
БмЖО әдістемелік
бөлім меңгерушісі: И. Темиржанова

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Матиматикалық өлең е септер
Матиматикалық өлең е септер
|
Білім беру ұйымының атауы |
Балалар мен жасөспірімдер орталығы |
|
|
Үйірме |
«Өнерлі өрендер» |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мустафаева Минара |
|
|
Күні |
05.02.2025ж |
|
|
Тобы: І |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Математикалық өлең есептер. |
|
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
Математикалық білім қабілеттерін тексеру, математикалық ойын тапсырмаларды орындау арқылы білімдерін, одан әрі тереңдету. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Өлең-есептер, ертегі есептер, сөзжұмбақты шешу арқылы оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту. Пәнге қызығушылығын арттыру. Оқушылардың өз ойын еркін айта білуге қалыптастыру. Оқушыларды ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың ортасы ІІІ.Сергіту сәті ІV. Сарамандық жұмыс Сабақтың соңы V. Сабақты қорытындылау
|
Оқушылармен амандасу, сабақта жоқ оқушыны анықтау, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Оқушыларға карточка беріледі, карточкада «жұп сан» және «тақ сан» жазылады. Осы арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді. 1 топ: «Алғырлар» тобы 2 топ: «Білгірлер» тобы Бүгінгі сабағымызда өлең есептер, ертегі есептер, сөзжұмбақтар, бейнелі сөздер беріледі. Солардың жауаптарын дұрыс айтуларыңыз керек. Әр дұрыс айтылған жауаптарға ұпай беріліп отырады. Бүгінгі сабағымызды ерекше көңілмен бастау үшін көзімізді жұмып, мына әсем әуеннің сазына құлақ түрейік.(Әуен ойнайды) Осы сезімге беріле отырып, көзімізді жаймен ашайық та осындай күймен есептерді, тапсырмаларды тез ұжыммен топтасып шешейік Тапсырма 1. «Сөзжұмбақ» шешу «Алғырлар» тобына: 1.Ең кіші үш таңбалы сан. (жүз) 2. Қабырғалары тең тік төртбұрыш. (шаршы) 3.Ондықтан құралған сан. (қырық) 4.Бір таңбалы сан. (үш) 5.Кеміту амалы. (азайту)
«Білгірлер» тобына: 1. Бір таңбалы сан (бір) 2.Геометриялық фигура. (төртбұрыш) 3.Бұрыш түрі (сүйір) 4.Уақыт өлшем бірлігі. (ғасыр) 5.Дөңгелекті басқаша қалай атаймыз. (шеңбер) Тапсырма 2. Математикалық өлең есеп 1. Көлден ұшты 50 қаз Қайтып қонды 20 қаз Қонбады оның нешеуі, Қане кім тез шешеді? (30 қаз) 2.Аулада 60 үйрек, Қорада 20 үйрек, 10 үйрек тығылды 10 үйрек жығылды, Қалғаны неше үйрек? (70 үйрек) 3.11 түйе,бес жылқы. 2 сиыр,бір ешкі 2 қоян,үш түлкі, Болды сонда нешеуі? (24)
4.Табақта 55 алма Қолымда 5 алма Барлығын қосқанда Айтшы сонда нешеуі Болады неше алма? (60 алма) Сергіту сәтінде жаттығу жасау Алға қарай бір адым, Артқа қарай бір адым Бiр орнымда қозғалып, Кезек басып тұрамын. Жоғары, төмен қарайық. Орнымызды табайық.
Тапсырма 3. «Кім жылдам?» сұрақтарға жылдам жауап беру керек
Қанша қалды санайық. Қарайық та санайық, Санайық та табайық. (1)
Естайда бар 2 іні, Қоссақ 5 пен 2-ні, Қанша болар шешуі? (7)
Жиналғанда 5 есек. 3-і ұйықтап отырды, Ынталысы неше есек? (2)
3-і жатыр күн ыстық. Нешеу болды сен сана? (2)
Оның біреуін ағам жеп қойды. Сонда неше алма қалды? (3) Тапсырма 4. «Ұшқыр ой» ойыны Қай топтың ойынын ұшқыр екенін анықтаймыз. Ол үшін алдарында тұрған қағазға 1- ден 9 ға дейінгі сандарды жазыңдар. Енді сол сандардың орнын ауыстырмай, мәні 99 шығатындай «+» амалын қойып шығыңдар. Орны ауыспаған қалыпта екі таңбалы сан қолдануға болады. 1,2,3,4,5,6,7,8,9=12+3+4+56+7+8+9=99 1,2,3,4,5,6,7,8,9=1+23+45+6+7+8+9=99 немесе 1+2+3+4+5+67+8+9 Тапсырма 5. Аудио сұрақ. Ал қане тыңдайық: «Ұрылар мен кемпір» ертегі есеп. Ертеде байлардың есігінде жүріп күн кешкен,панасы жоқ жалғыз кемпір болыпты. Жаз шығып ел жайлауға көшкенде, сүйенері жоқ кемпір жалғыз сиырын ұрламақ болып ұрылар келеді. Кемпір:-«Бұлар менің жалғыз сиырымды нысанаға алмақ болған екен, мен де бұларды алдайын»,-деп ойлайды. Сөйтіп жалма-жан бір шелек суды сапырып отырып, мынадай өлең айтыпты: Сапырып-сапырып Арманға бер, Құйып-құйып Алмасқа бер, Есіктегі екеуге бер, Төрдегі төртеуге бер, Өзің іште маған бер»,-деген екен. Мұны естіген ұрылар:-«Қой мұнымыз болмас үй толы кісі, әрі бізден екі есе көп, кетейік»,-деп кетіп қалыпты. Кемпір тапқырлығымен ұрыларды осылай қорқытыпты.Сонда үйде адам нешеу? Жауабы:10 адам Осымен, балалар «Математикалық өлең есептер» атты сайыс сабағымыз аяқталды. Жеңімпаз топты анықтап, «Жас математик» номинациясын беріп, ұпайды аз жинаған топ белсенді қатысқаны үшін «Алғыс хатпен» мадақтап марапатталады. Сабақ соңындағы кері байланыс Смайликтер арқылы сабақты қорытындалау |
Оқушылар сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Әсем әуен қойылып, оқушылар сабаққа дайындалады.
Ә Оқушылар сөзжұмбақты шешеді.
О Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды. Екі топ жұмбақтың жауаптарын жылдам табу керек. Екі топтың оқушылары берілген есептің жауабын табады. Оқушылар аудионы тыңдап, «Ұрылар мен кемпір» ертегі есептің жауабын шешеді.
|
Үлестірмелі қағаздар Әсем әуен Сөзжұмбақ Үлестірмелі қағаз Әсем әкуен
Үлестірмелі қағаздар Аудио |
Жоспарды құрған: М.Мустафаева
Тексерген
БмЖО әдістемелік
бөлім меңгерушісі: И. Темиржанова

шағым қалдыра аласыз
р топқа жеке
тапсырма беріледі.
қушылар
математикалық өлең есептердің жауабын
табады.













