|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А Мәтінді есептер. |
Мектеп: №10 ЖОББМ |
||||||||
|
Күні: 08.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 5 «а» |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы
|
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару 1сабақ |
||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу; 5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Санның ,шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды,шаманы табу ережесін түсінеді ,есептер шығару барысында теориялық білімдерін қолданады; Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуда мәтінді есептерді шығара алады;Қиындығы жоғары есептерді шығарады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептердің шығарылуын түсінеді -мәтінді есептердің шешімін түсіндіреді -практикалық есептердің математикалық моделін сипаттайды Бөлім бойынша лексика мен терминалогия: -бөлік -шама -баға,саны,құн -ұзындық,ені,периметр,аудан Диалогқа қажетті тіркестер: -Санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін... керек. -Бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін ... керек. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау, жауапкершілік , ынтымақтастық қарым –қатынас жасау қабілетін дамыту , өмір бойы оқуға дайын болу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі пәні мен әдебиеті (анықтамаларды дұрыс, нақты айту ,бір-біріне түсінікті жеткізе білу) ,физика |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Бөлшек , бөлшектің алымы мен бөлімі,бөлік,бөлшектерге амалдар қолдану,натурал сандарды бөлшекке көбейту және бөлу |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
7 мин |
-оқушылармен амандасу; -оқушыларды түгендеу; -дәптерлерін алмастыру. Топқа бөлу Оқушылар түрлі түсті қағаздар суырады , ол қағаздарда натурал сандар, бөлшектер және аралас сандар бар. Алған қағаздары бойынша топқа бөлінеді.
Мысалы: 12*7
; І топ: «Натурал сандар» ІІ топ: «Жай бөлшектер» ІІІ топ: «Аралас сандар» Топтық жұмыс Белсенді оқыту : «Сұрақ қою және талқылау» әдісі «Сұрақтар қобдишасы» . Шарты: Оқушылар қобдишадан сұрақ жазылған қағаз суырады. Сұраққа топтан бір оқушы жауап береді.
1.Натурал сан мен аралас сандар қалай қосылады? 2.Натурал саннан бөлшекті қалай азайтамыз? 3. Натурал саннан аралас санды қалай азайтамыз? 4. Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеміз және бөлеміз? 1.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады? 3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? 4. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай азайтылады? 1.Аралас сандар қалай қосылады? 2. Аралас саннан бөлшек қалай азайтылады? 3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз? 4.Аралас сандар қалай бөлінеді? ҚБ «Бағдаршам»әдісі арқылы бір топ келесі топты бағалайды
Ширату жаттығуы:
1.Торт тең 12 бөлікке бөлінген. Түскі аста оның 5 бөлігін жедік. Сонда торттың қандай бөлігі
желінді? Дұрыс бөлігі қалды?
( 2.8
сағаттың 3. Шаманың жартысы дегенді бөлшекпен қалай жазуға болады? 4.Ширек деген шаманың қандай бөлігі? 5.10-ның Осы қарастырған мысалдарымыз не туралы болды? Олай болса бүгінгі жаңа тақырыбымыз санның бөлігіне байланысты. Жаңа тақырып: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару
|
қобдиша
Әдістеме лік нұсқаулық
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
10мин
5 мин
6 мин |
Жаңа тақырып мазмұнын түсіну үшін оқу. «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі Оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды, содан кейін мазмұнын жұпта, топта талқылап , меңгереді.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы топтар тақырыпты талдайды. 1.Санның бөлігін табу үшін ... 2.Санды берілген бөлігі бойынша табу үшін ...
Әр топқа жеке саралау тапсырмалары «Қарқын» әдісімен беріледі І топқа Әкесі жуынатын бөлме мен
дәліздің еденіне кафель төсеп, жөндеу жұмыстарын жүргізбекші
болды.Үш күннің ішінде ол жуынатын бөлменің еденіне ғана кафель
төсеп болды, бұл барлық жоспарланған
ауданның Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. Барлық аудан --
1500 Жөнделген
-- Жөнделген аудан -? Шешуі:
1500* Жауабы:
675 Дескриптор: топ оқушылары
ІІ топқа Арман дүкеннен 300 теңгеге
алма алды.Арман алма алу үшін барлық
ақшасының Ереже:Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Арманның барлық ақшасы -- х тг Жұмсаған бөлігі
-- Шешуі:
х* Х=300 Х=300* Жауабы: 360 теңге Дескриптор: топ оқушылары
ІІІ топқа
Математика кабинетінің еденнің ауданы 36
м2.Еденнің Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. S еден = 36 м2
Парта
-- S парта= ? Шешуі : S парта =36* Жауабы: 20 м2 Дескриптор: топ оқушылары
Оқушылар есептерін топта орындап болған соң тақтада шығарады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
Жұптық жұмыс: Оқулықпен жұмыс.
559 Қолдауды көп қажет ететін оқушылар үшін №559Балқаш көлінің ұзындығы
600км,Зайсан көлінің ұзындығы оның
Б Зайсан --
? Шешуі:
600* Жауабы: 100 км. Дескриптор: оқушы
Қолдауды аз қажет ететін оқушылар үшін №557 М 557 ашина жолдың бөлігін
құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру
керек?
Барлық жол – х Жүргені
- Қалғаны -- ? Шешуі:
160 200 -160 = 40 км Жауабы: 40 км жол жүруі керек Дескриптор: оқушы
562 Қолдауды қажет етпейтін оқушылар үшін №562Саябақта 639 ағаш бар.Қайыңдар
барлық ағаштың Барлығы – 639 Қайың --
? Шырша -- ? Шешуі:639* 639-497 = 142 Жауабы:497 қайың, 142 шырша Дескриптор: оқушы
Оқушылар оқулықтан тапсырманы орындап ,көршісімен алмасып тексеріп,түсінбегендерін топта талдайды.Әр топтан тақтаға шығатын оқушыны келесі топ таңдап оқушылар тақтаға есептер шығарады. Өзара түсіндіруді ұйымдастырады Барлық есептердің жауаптары интерактивті тақтадан көрсетіледі. ҚБ : « + , - , қызықты » әдісі арқылы бағаланады Деңгейлік тапсырмалар: (жеке оқушылар үшін) №1 «А» Жаңа жыл мерекесіне арнап
мектепте 48 кг.торт дайындалды.Ол торттың
Торт - 48 кг Бастауыш сыныпқа
-- Шешуі:
48* Жауабы: 18 кг торт Дескриптор: оқушы
№2 «В» Кесіндінің Кесіндінің ұзындығы - х см
Шешуі: х=
15 Х=15* Х= 21 см Жауабы: 21 см Дескриптор: оқушы
№3 «С» Сәулеге көйлек тігу үшін 2 м 50 см мата , ал оның анасына көйлек тігу үшін 3 метр мата керек.Сонда анасына көйлек тігетін мата Сәуленің көйлегіне кететін матаның қандай бөлігін құрайды? Ереже:Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Анасына көйлекке - 3м=300 см Сәуленің көйлегіне – 2м 50 см- қандай бөлігі
2м50 см=2
Шешуі:
Х=300
Жауабы: Дескриптор: оқушы
Есептер шешімі интерактивті тақтада көрсетіліп тексеріледі. ҚБ «Отшашу» әдісі
Қорытындылау: "Сәйкестендіру тесті"
115 86 270 8
|
Оқулық, Математи ка 5сынып 2-бөлім А.Е.Әбіл қасымовТ.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова 2017ж.
Үлестірме беттер
ОМЖ smk.edu.kz
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер Оқулық, Математика 5сынып Алдамұратова,2005
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Бағалау терезесі»
Маған бәрі де Сұрақтар пайда түсінікті болды
Мен есте Түсінбедім сақтадым
|
Флипчартстикерлер
|
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен жұмыс, топпен жұмыс,жеке жұмыс,жұптық жұмыс кезінде сараланған деңгейлік тапсырмалар орындатамын . Өздік оқуларын дамытуда«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісін , саралау тапсырмаларын беру арқылы оқушылардың топта бір-біріне қолдау көрсетуіне ықпал етіп,жұптық жұмыста оқушылардың басым бөлігінің тақырыпты меңгеруіне , деңгейлік тапсырмаларды орындауда қабілетті оқушылардың қиындығы жоғары есептерді дұрыс шығаруына көңіл бөлемін. «Сәйкестендіру тесті» арқылы сабақты қорытындылаймын |
Оқушыларды есептер жазылған түрлі түсті қағаздар суыру арқылы топқа бөлемін , сабаққа ынтасын көтеру үшін «Бағдаршам», саралау тапсырмаларын тексеруде «Екі жұлдыз, бір тілек», жұптық жұмыста «+ , - , қызықты» қалыптастырушы бағалауларын ,кері байланыс жасауда «Бағалау терезесі» әдісін қолданамын
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымды ахуал туғызу;
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтінді есептер.
Мәтінді есептер.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3А Мәтінді есептер. |
Мектеп: №10 ЖОББМ |
||||||||
|
Күні: 08.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 5 «а» |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы
|
Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару 1сабақ |
||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.24 санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу; 5.5.1.4 санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||
|
Бағалау критерийі
|
Санның ,шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды,шаманы табу ережесін түсінеді ,есептер шығару барысында теориялық білімдерін қолданады; Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табуда мәтінді есептерді шығара алады;Қиындығы жоғары есептерді шығарады. |
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
-санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға берілген есептердің шығарылуын түсінеді -мәтінді есептердің шешімін түсіндіреді -практикалық есептердің математикалық моделін сипаттайды Бөлім бойынша лексика мен терминалогия: -бөлік -шама -баға,саны,құн -ұзындық,ені,периметр,аудан Диалогқа қажетті тіркестер: -Санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін... керек. -Бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін ... керек. |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Қазақстандық патриотизм және өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау, жауапкершілік , ынтымақтастық қарым –қатынас жасау қабілетін дамыту , өмір бойы оқуға дайын болу |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі пәні мен әдебиеті (анықтамаларды дұрыс, нақты айту ,бір-біріне түсінікті жеткізе білу) ,физика |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Бөлшек , бөлшектің алымы мен бөлімі,бөлік,бөлшектерге амалдар қолдану,натурал сандарды бөлшекке көбейту және бөлу |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
7 мин |
-оқушылармен амандасу; -оқушыларды түгендеу; -дәптерлерін алмастыру. Топқа бөлу Оқушылар түрлі түсті қағаздар суырады , ол қағаздарда натурал сандар, бөлшектер және аралас сандар бар. Алған қағаздары бойынша топқа бөлінеді.
Мысалы: 12*7
; І топ: «Натурал сандар» ІІ топ: «Жай бөлшектер» ІІІ топ: «Аралас сандар» Топтық жұмыс Белсенді оқыту : «Сұрақ қою және талқылау» әдісі «Сұрақтар қобдишасы» . Шарты: Оқушылар қобдишадан сұрақ жазылған қағаз суырады. Сұраққа топтан бір оқушы жауап береді.
1.Натурал сан мен аралас сандар қалай қосылады? 2.Натурал саннан бөлшекті қалай азайтамыз? 3. Натурал саннан аралас санды қалай азайтамыз? 4. Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеміз және бөлеміз? 1.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 2. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай қосылады? 3. Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? 4. Бөлімдері әртүрлі бөлшектер қалай азайтылады? 1.Аралас сандар қалай қосылады? 2. Аралас саннан бөлшек қалай азайтылады? 3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз? 4.Аралас сандар қалай бөлінеді? ҚБ «Бағдаршам»әдісі арқылы бір топ келесі топты бағалайды
Ширату жаттығуы:
1.Торт тең 12 бөлікке бөлінген. Түскі аста оның 5 бөлігін жедік. Сонда торттың қандай бөлігі
желінді? Дұрыс бөлігі қалды?
( 2.8
сағаттың 3. Шаманың жартысы дегенді бөлшекпен қалай жазуға болады? 4.Ширек деген шаманың қандай бөлігі? 5.10-ның Осы қарастырған мысалдарымыз не туралы болды? Олай болса бүгінгі жаңа тақырыбымыз санның бөлігіне байланысты. Жаңа тақырып: Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға есептер шығару
|
қобдиша
Әдістеме лік нұсқаулық
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
10мин
5 мин
6 мин |
Жаңа тақырып мазмұнын түсіну үшін оқу. «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі Оқушылар тақырыпты әуелі жеке оқиды, содан кейін мазмұнын жұпта, топта талқылап , меңгереді.
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы топтар тақырыпты талдайды. 1.Санның бөлігін табу үшін ... 2.Санды берілген бөлігі бойынша табу үшін ...
Әр топқа жеке саралау тапсырмалары «Қарқын» әдісімен беріледі І топқа Әкесі жуынатын бөлме мен
дәліздің еденіне кафель төсеп, жөндеу жұмыстарын жүргізбекші
болды.Үш күннің ішінде ол жуынатын бөлменің еденіне ғана кафель
төсеп болды, бұл барлық жоспарланған
ауданның Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. Барлық аудан --
1500 Жөнделген
-- Жөнделген аудан -? Шешуі:
1500* Жауабы:
675 Дескриптор: топ оқушылары
ІІ топқа Арман дүкеннен 300 теңгеге
алма алды.Арман алма алу үшін барлық
ақшасының Ереже:Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Арманның барлық ақшасы -- х тг Жұмсаған бөлігі
-- Шешуі:
х* Х=300 Х=300* Жауабы: 360 теңге Дескриптор: топ оқушылары
ІІІ топқа
Математика кабинетінің еденнің ауданы 36
м2.Еденнің Ереже: Санның бөлігін табу үшін санды сол бөлікке көбейту керек. S еден = 36 м2
Парта
-- S парта= ? Шешуі : S парта =36* Жауабы: 20 м2 Дескриптор: топ оқушылары
Оқушылар есептерін топта орындап болған соң тақтада шығарады. ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
Жұптық жұмыс: Оқулықпен жұмыс.
559 Қолдауды көп қажет ететін оқушылар үшін №559Балқаш көлінің ұзындығы
600км,Зайсан көлінің ұзындығы оның
Б Зайсан --
? Шешуі:
600* Жауабы: 100 км. Дескриптор: оқушы
Қолдауды аз қажет ететін оқушылар үшін №557 М 557 ашина жолдың бөлігін
құрайтын 160 км жолды жүріп өтті.Оған әлі қанша жол жүру
керек?
Барлық жол – х Жүргені
- Қалғаны -- ? Шешуі:
160 200 -160 = 40 км Жауабы: 40 км жол жүруі керек Дескриптор: оқушы
562 Қолдауды қажет етпейтін оқушылар үшін №562Саябақта 639 ағаш бар.Қайыңдар
барлық ағаштың Барлығы – 639 Қайың --
? Шырша -- ? Шешуі:639* 639-497 = 142 Жауабы:497 қайың, 142 шырша Дескриптор: оқушы
Оқушылар оқулықтан тапсырманы орындап ,көршісімен алмасып тексеріп,түсінбегендерін топта талдайды.Әр топтан тақтаға шығатын оқушыны келесі топ таңдап оқушылар тақтаға есептер шығарады. Өзара түсіндіруді ұйымдастырады Барлық есептердің жауаптары интерактивті тақтадан көрсетіледі. ҚБ : « + , - , қызықты » әдісі арқылы бағаланады Деңгейлік тапсырмалар: (жеке оқушылар үшін) №1 «А» Жаңа жыл мерекесіне арнап
мектепте 48 кг.торт дайындалды.Ол торттың
Торт - 48 кг Бастауыш сыныпқа
-- Шешуі:
48* Жауабы: 18 кг торт Дескриптор: оқушы
№2 «В» Кесіндінің Кесіндінің ұзындығы - х см
Шешуі: х=
15 Х=15* Х= 21 см Жауабы: 21 см Дескриптор: оқушы
№3 «С» Сәулеге көйлек тігу үшін 2 м 50 см мата , ал оның анасына көйлек тігу үшін 3 метр мата керек.Сонда анасына көйлек тігетін мата Сәуленің көйлегіне кететін матаның қандай бөлігін құрайды? Ереже:Санды оның берілген бөлігі бойынша табу үшін санның бөлігін оның бөлшегіне бөлу керек. Анасына көйлекке - 3м=300 см Сәуленің көйлегіне – 2м 50 см- қандай бөлігі
2м50 см=2
Шешуі:
Х=300
Жауабы: Дескриптор: оқушы
Есептер шешімі интерактивті тақтада көрсетіліп тексеріледі. ҚБ «Отшашу» әдісі
Қорытындылау: "Сәйкестендіру тесті"
115 86 270 8
|
Оқулық, Математи ка 5сынып 2-бөлім А.Е.Әбіл қасымовТ.П.Кучер, З.Ә.Жұма ғұлова 2017ж.
Үлестірме беттер
ОМЖ smk.edu.kz
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер Оқулық, Математика 5сынып Алдамұратова,2005
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
Үлестірме беттер
|
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Бағалау терезесі»
Маған бәрі де Сұрақтар пайда түсінікті болды
Мен есте Түсінбедім сақтадым
|
Флипчартстикерлер
|
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Диалог және қолдау көрсету арқылы сыныппен жұмыс, топпен жұмыс,жеке жұмыс,жұптық жұмыс кезінде сараланған деңгейлік тапсырмалар орындатамын . Өздік оқуларын дамытуда«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісін , саралау тапсырмаларын беру арқылы оқушылардың топта бір-біріне қолдау көрсетуіне ықпал етіп,жұптық жұмыста оқушылардың басым бөлігінің тақырыпты меңгеруіне , деңгейлік тапсырмаларды орындауда қабілетті оқушылардың қиындығы жоғары есептерді дұрыс шығаруына көңіл бөлемін. «Сәйкестендіру тесті» арқылы сабақты қорытындылаймын |
Оқушыларды есептер жазылған түрлі түсті қағаздар суыру арқылы топқа бөлемін , сабаққа ынтасын көтеру үшін «Бағдаршам», саралау тапсырмаларын тексеруде «Екі жұлдыз, бір тілек», жұптық жұмыста «+ , - , қызықты» қалыптастырушы бағалауларын ,кері байланыс жасауда «Бағалау терезесі» әдісін қолданамын
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытылы қолдану; Психологиялық жағымды ахуал туғызу;
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз


























