Материалдар / Мәтінді есептерді шығару
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Мәтінді есептерді шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға арифметикалық және геометриялық прогрессия туралы түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Наурыз 2021
953
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тексерілді______

ДОІЖО: Байдебекова Н.Е


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тізбектер

Мектеп: Шымкент қаласы білім басқармасының «Есту қабілеті бұзылған балаларға арналған №1 арнайы мектеп-интернаты» КММ

Күні: 19.12.2019 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Аманқұлова Айнұр Шәріпбекқызы

Сынып: 10 «А» Пәні:Алгебра

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Мәтінді есептерді шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.2. Арифметикалық немесе геометриялық прогрессияларға мәтінді есептерді шығару




Сабақ мақсаттары

Мәтінді есептерде:

  • Арифметикалық немесе геометриялық прогрессияларының белгісізGмүшелерінKтабады;

  • Арифметикалық немесе геометриялық прогрессияларының алғашқы мүшелерінің қосындыларын есептеу формуласын қолданады.

Бағалау критерийлері

  • Арифметикалық прогрессияға мәтінді есептер шығарады.

  • Геометриялық прогрессияға мәтінді есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Арифметикалық және геометриялық прогрессияға арналған мәтінді есептерді талқылайды.

Арифметикалық және геометриялық прогрессия мәтінді есептердің шығару жолдарын түсіндіреді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Тізбек, арифметикалық прогрессия, геометриялық прогрессия, белгісіз мүшесі, алғашқы мүшесі, прогрессияның периоды, формула, шексіз

Диалогтар, жазылымға қажетті тіркестер:

-Арифметикалық прогрессияға байланысты мәтінді есепті шешу үшін ...

- Геометриялық прогрессияға байланысты мәтінді есепті шешу үшін ...


Құндылықтарды дамыту

Оқушыларды Қазақстандық патриотизмге және азаматтық жауапкершілікке баулу, құрмет пен ынтымақтастыққа, ашықтыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Физика, биология

Алдыңғы білім

Тізбек, еселік,арифметикалық прогрессияның алғашқы мүшелерінің

қосындысын есептеу формуласы


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


8минут






























Сабақтың ортасы


22 минут




















































































































Сабақтың соңы (5 минут)



















Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

Психологиялық дайындық. Шеңбердегі сырласу

Саралаудың «Жіктеу» тәсілін басшылыққа алып гендерлікке байланысты топқа бөлемін. (Оқушыларды ұлдар және қыздар топтарына бөлемін, топтардың бір-біріне жақсы тілектері)

Ұлдар: «Арифметикалық прогрессия» тобы.

Қыздар: «Геометриялық прогрессия» тобы.


Үй тапсырмасы (3мин)

«Көршіңмен бөліс» әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасын алмастырып тексереді

«Өзара» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.


Сыныппен жұмыс: «Серпілген сауал» әдісі бойынша өткен тақырыпты түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін ұйымдастырамын. (3 мин)

Оқушылардың ойлау қабілеттері оянады, оқушыларды логикалық қабілеттерін дамытуға, нақты білімдерін көрсетуге мүмкіндік береді


1.Тізбектің анықтамасын атаңдар?

2.Тізбектің қандай түрлерін және берілу тәсілдерін білесіндер?

3.Арифметикалық прогрессия дегеніміз не ?

4. Арифметикалық прогресcияның айырымын тұжырымдаңдар

5. Геометриялық прогрессия дегеніміз не?

6. Геометриялық прогресcияның еселігінің анықтамасын айтыңдар?

7. Арифметикалық прогрессияның n-ші  мүшесінің формуласын атаңдар.

8. Геометриялық прогрессияның n-ші  мүшесінің формуласы қандай?

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды


  1. Топпен жұмыс (10 минут)

«Ротация» әдісі бойынша оқушылар берілген есептерді топпен орындайды.

1-ші топ Әкесі үш ұлына енші малдарын бөліп берді. Малдар 12 көгенде көгенделген. 1- ші көгенде – 1 сиыр, 2-ші көгенде - 2 сиыр, ..., 12-ші көгенде – 12 сиыр. Әкесі ұлдарының әрқайсысына 4 көгеннің малын берді. Ол малдарын қалай бөлген?




Бағалау критерийі

Дескриптор

1






Арифметикалық прогрессияға мәтінді есептер шығарады.


1. Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады

2. Есеп мазмұнын түсініп, арифметикалық прогрессияның формуласын қолданады

3. Есептейді.

4. Жауабын жазады.





2-ші топ Бір клеткалы бактерия 10-минут соңында екі бактерияға бөлінеді, олардың әрқайсысы келесі 10-минут соңында екі бактерияға бөлінеді және осылайша жалғасады.Бір бактериядан таралған тәулік соңындағы бактериялар санын табыңыз.


Бағалау критерийі

Дескриптор

1






Геометриялық прогрессияға мәтінді есептер шығарады.


1. Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады

2. Есеп мазмұнын түсініп, геометриялық прогрессияны ажыратады,формуланы қолданады

3. Есептейді.

4. Жауабын жазады.




«Бағдаршам» әдісі бойынша өзара бағалайды.


  1. Жеке жұмыс (12 минут) «Пирамида» әдісі

Саралаудың «Тапсырма» әдісін басшылыққа алып, оқушылардың қажеттіліктерін ескеріп, деңгейлік тапсырмалар беремін.


А деңгейі

1 тапсырма

Тауға көтерілудің алғашқы сағаттарында саяхатшы 800м биіктікке жетті. Әрбір келесі сағатында алғашқысынан 25 м-ге кем биіктікке көтерілді. Қанша уақыт ішінде саяхатшы

5700 м көтерілді?


В деңгейі

2 тапсырма

Бекеттен шыққан поезд, қозғалыс жылдамдығын біркелкі көбейте отырып 25 минут ішінде 60 км/сағ жылдамдыққа ие болды. Поездің үдеуін табыңыз.



Бағалау критерийі

Дескриптор

А






Арифметикалық прогрессияға мәтінді есептер шығарады.


- Мәтінді есептің қысқаша шартын жазады;

-Есепке сәйкес қажетті формуланы қолданады;

- Есептейді.


В

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!