Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мәтінді пішімдеу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: Сөз артында сөз (ортақ тақырып: «Жақсы деген не, жаман деген не?» |
Мектеп: |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Б.П.Байтуреева |
|
СЫНЫП: 3 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәтінді пішімдеу |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану 3.1.2.4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану 3.2.1.1 мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру |
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылар...
|
|
Бағалау критерийлері |
- мәтінді пішімдеу қызметін түсінеді; - алдын ала құрылған файлды ашады; - мәтінді өзгертеді; - мәтінді бөліп алу үшін Қоюлату батырмасын қолданады; - бөліп алған үзіндіге курсив батырмасын қолданады; - астын сызуға мәтінді бөліп алып батырмасын қолданады; - мәтіннің түсін өзгертеді; - қаріпті өзгертеді; - қаріптің көлемін өзгертеді. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар …
Пәндік лексика және терминалогия:
Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
|
|
Құндылықтар |
Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдық, оқушылар сабақтын мақсатымен қойылатын талаптарын болжап атайды –ашықтық. |
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі – сөздің аудармасын анықтаған кезде Орыс тілі |
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
- оқушыларда мәтінді өңдеу, пернетақтамен жұмыс жасау, бумада құжатты сақтау, құжатты ашу дағдалыры қалыптасқан |
Жоспар: |
||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||
Сабақтың басы 0-5 минут |
Миға шабуыл. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. - Сіз нысандардың пішімдері туралы не білесіз? - Олар қандай болады? - Мәтіннің пішіні бола ма? Ребусты шешіңіз және мәтіннің дизайны қандай терминмен аталатынын анықтайсыз. Проблемалық мәселе тудыру. Ребусты шешіңіз (пішімдеу) Оқушылар пайымдау арқылы сабақтың мақсаты мен тақырыбын тұжырымдайды. Бағалау критерийлерін оқушылармен біріге отырып тұжырымдаңыз. |
Презентация |
||
Сабақтың ортасы 6-37 минут |
Білімді жүйелеу «Шабарман мен жылқы» ойыны Балалар, қазір сіздерге кеспе парағын таратып беремін. Сіздер екіге бөлінесіздер. Бірінші топ сұрақтар жазылған қызыл кесте парағын алады, олар «Шабарман» болады. Екінші топ жауап жазылған жасыл кесте парағын алады, олар «жылқылар». Шабармандар сыныпта тыныш жылжып, өз атын табады, яғни олардың сұрағына дұрыс жауап беруі керек. 2 минуттан кейін барлық шабармандар өз орындарында болуы керек және олар өз аттарын табу керек. Шабармандар сұрақты оқиды, ал жылқы жауап береді. Жаңа тақырып «Кластер» әдісі Пішімдеу - ұсынылған ақпараттың түрін өзгерту. Мәтінді өзгертуге пішімдеу тақтасы көмектеседі Енді біз кластер құрып, осы тақтада не істей алатынымызды білейік. Беттің ортасына біздің сабақтың негізгі сөзін жазыңыз (пішімдеу) және онымен байланысты негізгі сөздерді жазамыз. Мәтіндік редакторды іске қосып, пішімдеу тақтасы арқылы, мәтіннің өлшемін, жазылуын, қаріп түсін өзгерту батырмаларын мысал келтіре отырып көрсетіп түсіндіру. Кері байланыс «Блум түймедағы» әдісі Сонымен, сабақтың практикалық бөлігіне кірмес бұрын, сабақтың теориялық бөлігін қорытындылайық. Мен сіздерге алты сұрақ дайындадым. Қарапайым: пішімдеу дегеніміз не? Дәйектеу: Мәтінді форматтау – дегеніміз ол кәсіби талаптар мес, ал жақсы мінез ереже екенін дұрыс түсіндім ба?. Талдау: Мәтінді пішімдеу мен дискіні пішімдеу арасындағы айырмашылық неде? Түсіндіріңіз: Мәтінді қалай пішімдеуге болады? (мұнда пішімдеудің әртүрлі жолдарын талқылауға болады) Практикалық: мәтінді пішімдеу мүмкіндігін қай жерде пайдалануға болады? Шығармашылық: Бұл сіз үшін үй тапсырмасы. Әр түрлі қаріптерді тауып әкелу. Ол үшін, жазбаларды, жарнамаларды, газеттерді, журналдарды және т.б. мысалға келтіруге болады. Сергіту сәті Мұғалім балаларға үстелден тұруын сұрайды. Белімізді асықпай уқалаймыз, оңға, солға бұрылып, көршімізге қараймыз (жан-жақа денемізді бұрамыз). Ақылды болу үшін біз мойынды сәл бұрамыз. Бір, екі, бір, екі, басымызды айналдырамыз! (Басымызды айналдырамыз.) Басында тек басымызды бұрамыз. (басымызды бұрамыз), Денемізді де қозғаймыз. Әрине біз бұны істей аламыз! (денемізді оңға, солға бұрамыз) Ал енді біз отырып тұрамыз! Біз бәрін жақсы түсінеміз: Аяғымызды қатайтамыз! Бір-екі-үш-төрт-бес! (отырып тұру). Отырып тұру бізде, отырып тұрады біздің сынып! Бір-екі-үш-төрт-бес! Аяқты сергіту керек! (отырып тұру). Соңында аспанға тартыламыз және жанға еңкиеміз. (аспанға тартылу және жаңға еңкею).
Практикалық жұмыс Компьютер алдына қалай отырғандарына назар аударыңыз. Сабақтың практикалық бөлігіне ауысайық. Сізде 7 минут бар. «Мәтінді пішімдеу» Дескрипторлар: 1. Мәтін тереді 2. Мәтінді бөліп алады 3.Мәтінді пішімдеу мақсатында пішімдеу тақтасын қолданады 4. Бөліп алған үзіндіге курсив батырмасын қолданады 5. Мәтіннің түсін өзгертеді 6. Қаріпті өзгертеді 7. Қаріптің көлемін өзгертеді |
|
||
Сабақтың соңы 37-40 |
Рефлексия «Үш бет» әдісі. Үш бет бейнеленген кеспе қағазың оқушыларға көрсетеміз: көңілді, бейтарап және қайғылы. Оқушылар көңіл-күйге сәйкес суретті тандап алады. |
Презентация |
||
Қосымша ақпарат |
||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||
Практикалық тапсырма орындау кезінде дифференциация шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді Барлық оқушылар: •саймандар тақташасынан пішімдеу батырмаларын көрсетеді; •мәтінді теру. • мәтінді пішімдеу |
|
Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, физминутка қарастырылған. Компьютермен жұмыс жасап отырған кезінде оқушылар дене мүсінінің дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көніл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. Практикалық жұмыс орындаған кезде «ағылшын тілі». Оқушылар аудармасын жазады. |
1 Косымша
«Шабарман мен жылқы»
Бірінші топ сұрақтар жазылған қызыл кеспе қағаздарын алады, олар «Шабарман» болады. Екінші топ жауап жазылған жасыл кеспе қағазын алады, олар «жылқылар». Шабармандар сыныпта тыныш жылжып, өз атын табады, яғни олардың сұрағына дұрыс жауап беруі керек. 2 минуттан кейін барлық шабармандар өз орындарында болуы керек және олар өз аттарын табу керек. Шабармандар сұрақты оқиды, ал жылқы жауап береді.
Сүрақ |
Жауап |
Мәтіндік редактор дегеніміз не? |
Мәтіндік редактор арқылы жасалған кез келген мәтін оған кірмейтін мәтіндік материалдармен бірге. |
Мәтіндік құжатты құрудың қандай қадамдары бар? |
Енгізу , өңдеу, пішімдеу. |
Өңдеу дегеніміз не? |
Қателерді түзету, өзгерістер еңгізу. |
Ауыстыру буферімен жұмыс жасайтын батырмаларды ата: Көшіріп алу -, Қиып алу - , орнату - |
Ctrl + C |
Ауыстыру буферы дегеніміз не? |
Компьютердің жадындағы ерекше орын, ол кесіліп алынған немесе көшірілген деректерді уақытша сақтайды. |
Мәнмәтіндік мәзірді қалай шығарады? |
Тінтуірдің оң жақ батырмасы арқылы мәнмәтіндік мәзір шақырылады |
Мәтіннің үзіндісі деп нені атайды? |
Таңба, сөз, жол, сөйлем, азат жол, кез келген мәтін тізбегі, мәтін. |
Сөз -, жол -, тақырыпты -, барлық мәтінді қалай тез таңдауға болады? |
- тінтуірдің меңзерін сөздің үстіне орналастырып екі рет басу; - тінтуірдің меңзерін жолдың сол жағына орналастырып басу; - тінтуірдің меңзерін азат жолдың оң жағына орналастырып екі рет басу - тінтуірдің меңзерін мәтіннің сол жағына орналастырып үш рет басу. |
2 Қосымша
Практикалық жұмыс.
Мәтінді тер
«Мәтінді пішімдеу»
1ден 10 ға дейін сандарды жаз. Аудармасын ағылшын, орыс тілінде жаз. Әр санға арнайы бір көлем, түс, қаріп қолдан Мысалы: 1-Бір- one-один 2-Екі- two-два 3-...... |
Қосымша тапсырма
ПІШІМДЕУ сөзіне сөздер құрастыр, әр сөзді түрлі түспен, қаріптермен, қаріп көлемімен пішімде |
Дескрипторлар:
1. Мәтін тереді
2. Мәтінді бөліп алады
3.Мәтінді пішімдеу мақсатында пішімдеу тақтасын қолданады
4. Бөліп алған үзіндіге курсив батырмасын қолданады
5. Мәтіннің түсін өзгертеді
6. Қаріпті өзгертеді
7. Қаріптің көлемін өзгертеді