Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 11-сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы «Абай аға» бөлімі (Үшінші кітап) |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселенің маңызын түсіндіре алады. Шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін анықтап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдай алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут 5 минут 5 минут 5 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Ой шақыру Суреттегі Еңлік-Кебек оқиғасы жөнінде не білеміз? 8-сыныпта өткен Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» оқиғасын жазу тарихына қатысты қандай деректер білесіңдер?
1-тапсырма М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының «Абай аға» бөлімін оқу 1-топ: 73-75-бет 2-топ: 76-77-бет 3-топ: 78-79-бет 2-тапсырма (оқулықтан) Үзіндіні оқып, бөлімдерге бөліп, жоспар құрыңдар.
3-тапсырма Шығармада көтерілген ғаламдық мәселені бөлім атауымен байланыстырып, 4 сөйлем әдісі бойынша өз ойыңызды білдіріңіз. Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » Екінші сөйлем «Себебі мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...»
4-тапсырма Шығарманың композициялық, жанрлық ерекшеліктеріне талдау жасаңыз. 1) Шығармадағы оқиғалар желісінде уақыт мен кеңістік көрінісі қалай берілген? 2) Шығармада адам бойындағы қандай қасиеттер дәріптелген? 3) Шығармада қандай идея көрініс тапқан? Қорытындылау 1. «Тарау неліктен «Абай аға» деп аталған? 2. Абайдың дәстүрін жалғастырушылар ретінде жазушы кімдерді суреттеген? 3.Абай айналасындағы өнерлі, білімге құштар жастарға Еңлік – Кебек моласының басында қандай аманат жүктейді? 4. «Еңлік-Кебек» оқиғасын жырлау бақыты кімге бұйырады? 5.Тарауда көшіп келе жатқан Абай ауылының көш бастаушыларының алдыңғы қатарына автор неге Абай, Көкбай, Шұбарды шығарған?
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Ойыншылардың ішінен бір жүргізуші таңдалынады. Ол барлық ойыншыларда кездесетін бір затты байқап, команда береді. «Кімнің киімінде қалтасы бар, солар орын ауыстырсын». Сол кезде осы команданың қатысы бар ойыншылар жылдам орындарын ауыстыруы керек, ал олар ауысып жатқанда жүргізуші бос орындыққа отырып қалу керек. Қай қатысушы орынсыз қалса, сол келесі жүргізуші болып ойынды жалғастырады.
«Еңлік-Кебек» – екі жастың махаббатын жыр ететін шығарма. Еңлік пен Кебек туралы хикаялар оқиға болған 18 ғасырдан бастап ел арасына кең тараған. Бүгінде Абайдың айтуымен жазылған жыр түрінде жеткен «Еңлік – Кебек» дастанының екі нұсқасы белгілі. Оның біріншісі – 1912 жылы Семейдегі «Жәрдем» баспасынан жеке кітап болып жарық көрген, Абай ұсынған тақырып бойынша Шәкәрім жазған «Жолсыз жаза яки кез болған іс» деген шығарма да, екіншісі – Мағауия Абайұлы жазған «Еңлік – Кебек» дастаны. Шәкәрім нұсқасы 1988 жылы қайта жарық көрді.
2-тапсырма (оқулықтан) 1. Абай ауылы мен көрші ауылдың көші 2.Абай және жас достары 3. Абай шәкірттерінің мезгіл жүдеулігін елемей шығарған іліп-қақпай өлеңдері 4. «Шоң» сөзінің мағынасы 5. Еңлік-Кебек оқиғасы 6. Дәрменнің жеңісі
Шығарманың композициялық, жанрлық ерекшеліктеріне талдау жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -бөлімдерге бөліп, жоспар құрады – 1балл, -тақырыбын анықтайды – 1 балл, -басты оқиғаларды анықтайды – 1 балл.
Дескриптор Білім алушы -өз ойын білдіреді – 1 балл, -себебін түсіндіреді – 1 балл, -мысалдармен дәлелдейді – 1 балл, -өз ойын қорытындылайды – 1 балл.
Дескриптор Білім алушы -композиция лық, жанрлық ерекшелікте рін анықтайды – 2 балл, -уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды – 1 балл.
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы "Абай аға" бөлімі
М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы "Абай аға" бөлімі
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 11-сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы «Абай аға» бөлімі (Үшінші кітап) |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселенің маңызын түсіндіре алады. Шығарманың композициясын, жанрлық ерекшеліктерін анықтап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдай алады. |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басталуы 7 минут Сабақтың ортасы 12 минут 8 минут 5 минут 5 минут 5 минут Сабақтың соңы 3 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Оқу мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Ой шақыру Суреттегі Еңлік-Кебек оқиғасы жөнінде не білеміз? 8-сыныпта өткен Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» оқиғасын жазу тарихына қатысты қандай деректер білесіңдер?
1-тапсырма М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының «Абай аға» бөлімін оқу 1-топ: 73-75-бет 2-топ: 76-77-бет 3-топ: 78-79-бет 2-тапсырма (оқулықтан) Үзіндіні оқып, бөлімдерге бөліп, жоспар құрыңдар.
3-тапсырма Шығармада көтерілген ғаламдық мәселені бөлім атауымен байланыстырып, 4 сөйлем әдісі бойынша өз ойыңызды білдіріңіз. Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » Екінші сөйлем «Себебі мен оны былай түсіндіремін … » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...»
4-тапсырма Шығарманың композициялық, жанрлық ерекшеліктеріне талдау жасаңыз. 1) Шығармадағы оқиғалар желісінде уақыт мен кеңістік көрінісі қалай берілген? 2) Шығармада адам бойындағы қандай қасиеттер дәріптелген? 3) Шығармада қандай идея көрініс тапқан? Қорытындылау 1. «Тарау неліктен «Абай аға» деп аталған? 2. Абайдың дәстүрін жалғастырушылар ретінде жазушы кімдерді суреттеген? 3.Абай айналасындағы өнерлі, білімге құштар жастарға Еңлік – Кебек моласының басында қандай аманат жүктейді? 4. «Еңлік-Кебек» оқиғасын жырлау бақыты кімге бұйырады? 5.Тарауда көшіп келе жатқан Абай ауылының көш бастаушыларының алдыңғы қатарына автор неге Абай, Көкбай, Шұбарды шығарған?
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы Ойыншылардың ішінен бір жүргізуші таңдалынады. Ол барлық ойыншыларда кездесетін бір затты байқап, команда береді. «Кімнің киімінде қалтасы бар, солар орын ауыстырсын». Сол кезде осы команданың қатысы бар ойыншылар жылдам орындарын ауыстыруы керек, ал олар ауысып жатқанда жүргізуші бос орындыққа отырып қалу керек. Қай қатысушы орынсыз қалса, сол келесі жүргізуші болып ойынды жалғастырады.
«Еңлік-Кебек» – екі жастың махаббатын жыр ететін шығарма. Еңлік пен Кебек туралы хикаялар оқиға болған 18 ғасырдан бастап ел арасына кең тараған. Бүгінде Абайдың айтуымен жазылған жыр түрінде жеткен «Еңлік – Кебек» дастанының екі нұсқасы белгілі. Оның біріншісі – 1912 жылы Семейдегі «Жәрдем» баспасынан жеке кітап болып жарық көрген, Абай ұсынған тақырып бойынша Шәкәрім жазған «Жолсыз жаза яки кез болған іс» деген шығарма да, екіншісі – Мағауия Абайұлы жазған «Еңлік – Кебек» дастаны. Шәкәрім нұсқасы 1988 жылы қайта жарық көрді.
2-тапсырма (оқулықтан) 1. Абай ауылы мен көрші ауылдың көші 2.Абай және жас достары 3. Абай шәкірттерінің мезгіл жүдеулігін елемей шығарған іліп-қақпай өлеңдері 4. «Шоң» сөзінің мағынасы 5. Еңлік-Кебек оқиғасы 6. Дәрменнің жеңісі
Шығарманың композициялық, жанрлық ерекшеліктеріне талдау жасайды. Сұрақтарға жауап береді.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -бөлімдерге бөліп, жоспар құрады – 1балл, -тақырыбын анықтайды – 1 балл, -басты оқиғаларды анықтайды – 1 балл.
Дескриптор Білім алушы -өз ойын білдіреді – 1 балл, -себебін түсіндіреді – 1 балл, -мысалдармен дәлелдейді – 1 балл, -өз ойын қорытындылайды – 1 балл.
Дескриптор Білім алушы -композиция лық, жанрлық ерекшелікте рін анықтайды – 2 балл, -уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды – 1 балл.
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз

















