|
Бөлім |
Өсімдік шаруашылығы |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мухамедьярова Карлыгаш Досымкановна |
||
|
Күні: |
15.05.2021 |
|
|
|
Сынып: 8А |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.3.1-Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы). 8.2.5.2-Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер ролін зерделеу, талқылау және бағалау |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар істеуге дағдыланған: Дәрілік өсімдіктердің түрлерін білу. Оқушылардың көпшілігі істей алады: Дәрілік өсімдікдерді медицинада, косметологияда пайдална білу Кейбір оқушылар істеуге қабілетті: Дәрілік өсімдіктерді фитотерапия және косметология түрлерінде қолдану мақсатын түсіну, зерделеу, мысал келтіру. |
||
|
Бағалау критерийлері |
1.АКТ-ны қолдану арқылы шығармашылық идеяларды дамытады 2.Фитотерапия мен косметика, медицинадағы өсімдіктер рөлін зерделейді 3. Таңдаған ақпаратты талқылайды және бағалайды |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Фитотерапия-фитотерапия-phytotherapy Фитошай –фиточай-herbal tea Тұмба-настой- tincture Жақпа- мазь-ointment Қайнатпа –отвар-essential oils Эфир майлары- эфирные масла- Итмұрын- шиповник-rose hip Түймедақ –ромашка- chamomile Таңқурай – малина-raspberries Аскөк- укроп-dill |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзіне және өзгелерге құрмет Оқушылар мен мұғалім арасындағы сыйластық орнайды. Негізгі ұғымдарды талдау кезінде мұғалім мен оқушылардың және оқушылардың бір-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Пікірлесу барысында сөйлесу этикасын сақтап, өзара сыйластыққа шақыру. Оқушылар жаңа идея ұсынады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
биология, сурет, информатика |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйымдастыру 5 мин |
Сабақ бойы камераларын қосып отыру, кедергі келтірмес үшін микрофонды тек жауап бергенде ғана қосу. |
Барлығы жақсы көңіл- күймен сабаққа кіріседі. Ережелерді ұмытпай, сақтайды. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 10 мин |
Дәрінің ағзаға пайдасы мен зияны бірдей! дәрігерлер осы сөзді жиі айтады. Барлық дәрінің ағзаға пайдасымен қоса тигізер зияны да бар. Сондықтан мүмкіндігінше дәрі ішпеуге тырысып, ішкен жағдайда дәріні дұрыс іше білу жолдарын білу керек. Фитошай. Шөп немесе гүл шайы, кофеині жоқ өсімдіктердің жемістерінен, гүлдерінен, сабақтарынан немесе тамырларын қайнатумен алынған сусын. Қайнатпа. Оларды дәрілік өсімдік шикізатынан алынған концентратты суда еріту немесе су моншасымен қыздыра отырып сумен экстракциялау арқылы алады. Қайнатпаны сұйық дәрі ретінде ішеді және денеге шыққан жараны жуып, шаю үшін пайдаланады. Эфир майлары көптеген өсімдіктерде кездеседі және олардың бәрінде де эфир майларына тән ерекше иісі болады. Эфир майлары спирт, эфир, бензолда ериді, суда нашар ериді. Эфир майлары өсімдіктердің 150 – 200-ге жуық түрлерінен алынады. 1500-ден астам эфир майлары зерттелген. Тұнбаларды - алкогольді түрлі жемістерге, тұқымдарға, дәмдеуіштерге, хош иісті және дәрілік шөптерге құю арқылы жасалады. Оларды бір тамшыдан он тамшыға дейін суға қосып ішеді. Ең қарапайым жақпа майды, шөптен жасалған тұмбадан жасайды. Немесе шөпті суда емес, майлы компонентте дайындаймыз, сонда қоректік заттарды сақтап, жақпа консистенциясын құрайды. Шөптен жасалған сироптар, әсіресе, талғампаздар үшін шөптен көмек алудың ең жағымды тәсілі болуы мүмкін. Ащы және дәмсіз дәрілік шөптердің дәмін бал мен қант керемет бүркемелейді. Емдік ванналар көптеген ауруларға қолданылады: тері, неврологиялық, тыныс алу жүйесінің аурулары, метаболизмнің бұзылуы және асқазан-ішек жолдарының проблемалары, тірек-қимыл жүйесі патологиялары. Жуынатын бөлмеде дене буланып, қан тез айнала бастайды, қоректік заттар тері тесігіне терең еніп, адамға барынша әсер етеді. Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Қандай дәрілік өсімдік түрлерін жиі кездестіреміз? 2.Медицинада фитотрепияда және косметологияда түймедақтың рөлі? 3. Алоэ өсімдігін өсіру барысында қажетті шарттардың бірі болмаса (жарық,су....) не болады? Ұлы Абайдың әкесі Құнанбай қажы сырқаттанып қалғанда, найманның қыржы руынан шыққан Ырғызбай емші Досқанұлы дәрілік өсімдіктермен емдеп, құлантаза сауықтырып алыпты. Шөптерді жаз, күз айларында, әбден толысып-жетілген шағында жинайтын көрінеді. Бір шөпті таңғы шық кеппей тұрып жинау қажет болса, екіншісін тек күн сәскеден ауғанда терген. |
Сұрақтарға жауап беріп, өз ойлары мен білгендерін айтады. Презентацияны өздері оқиды түсінбегендерін сұрайды, өзара талқылау Өздері немесе апа-аталары жинаған болса, тәжірибелерімен бөлісу |
Екі жұлдыз, бір тілек
|
5 слайд 7-11 слайд 12 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин Үйге тапсырма: 2 мин |
Өздерін таңдаған емдік шөпке презентация жасау. Мыс: 1. Қалақай, бақ-бақ, долана, жалбыз, жолжелкен және т.б 2. Фитокосметология презентация |
Оқушылар өз ойларымен бөліседі Үй тапсырманы жазып алады |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Мухамедьярова Карлыгаш ДосымкановнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі 8 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Медицина, фитотерапия және косметологиядағы өсімдіктің рөлі 8 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
көркем еңбек (қыздар) ұстаздарына арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















