|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: М:Ломоносов орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:19.11.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні :Табыс Тілеубек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Механикадағы күштер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.2.3 ауырлық күші, серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Білу және түсіну Күштің вектор екендігін біледі. Әртүрлі күштердің бағыттарын біледі Қолдану Еркін денеге әсер ететін күштерді оқ арқылы көрсетіп, суреттерді толықтырады Білу және түсіну Күштің физикалық мағынасын түсінеді. Күштің әсерінен дене жылдамдығы мен бағыты өзгерген қозғалыстарға мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология Оқушылар: Күш және салмақ туралы білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша және жазбаша түрде талқылай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабылетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Оқушылар АКТқолдану дағдыларын дамытау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Масса ұғымы ,оны анықтау, кейбір өлшеу әдістері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жопарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Ой шақыру 3 мин
2 мин
Ақпарат алу
15мин
Практикум 15 мин
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Үй тапсырмасын тексеру: Сурет бойынша өз ойыңды білдір.
Табиғаттағы күштердің түрлері сан алуан:
Сипаттап көрелік:
Fүйк= Үйкеліс күші мына жағдайларға тәуелді:
Үйкеліс күшінің түрлері: Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған кезде пайда болатын күш үйкеліс күші деп аталады. Fүйк. әрпімен белгіленеді. F = µN 1. Тыныштық
үйкелісі. Блеуді көлбеу тақтайға
қоялық. Тақтайдың еңке? Бұрышы онша үлкен болмаған кезде білеу
орнында қала алады. Оны төмен қарай сырғудан не ұстап тұр?
Тыныштық үйкелісі. Үстелде жатқан дәптерді қолдарыңмен қысыңдар
да оны жылжытыңдар. Дәптер үстелге қатысты қозғалады, бірақ
сендердің қолдарыңа қатысты тынышuықта тұрады. Сендер ненің
көмегімен дәптерді қозғалуға мәжбүр еттіңдер? Дәптердің қолмен
тыныштық үйкелісі көмегімен. Тыныштық үйкелісі қозғалыстағы
транспортер таспасында тұрған жүктердің орнын ауыстырады, баулардың
шешілуіне кедергі жасайды, тақтаға қағылған шегені ұстап тұрады
және т.б. Тыныштық үйкеліс күші әр түрлі бола алады.
Ол денені орнынан қозғалтуға ұмтылған күшпен бірге артады.
Бірақ кез келген екі жанасушы денелерде ол одан әрі бола
алмайтын бір шама аз мәнге ие болады. Мысалы, ағаш
тақтада тұрған ағаш білеу үшін ең көп тыныштық үйкелісі
шамамен оның салмағының 0,6-сын құрайды. Денеге максимал тыныштық
үйкеліс күшінен асып түсетін күш түсіріп, біз денені орнынан
қозғаймыз және ол қозғала бастайды. Тыныштық үйкелісі сол
кезде сырғанау Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Мектеп: М:Ломоносов орта
мектебі Күні:19.11.2020 Мұғалімнің аты-жөні :Табыс
Тілеубек Сынып:
9 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ тақырыбы Механикадағы
күштер Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 9.2.2.3 ауырлық күші,
серпімділік күші, және үйкеліс күші табиғатын
түсіндіру Сабақ мақсаттары Күштердің түрлерін бір-бірінен
ажырата алады Жетістік критерийлері Білу және түсіну Күштің вектор
екендігін біледі. Әртүрлі күштердің бағыттарын
біледі Қолдану Еркін денеге әсер
ететін күштерді оқ арқылы көрсетіп, суреттерді
толықтырады Білу және түсіну
Күштің физикалық мағынасын түсінеді. Күштің әсерінен дене
жылдамдығы мен бағыты өзгерген қозғалыстарға мысалдар
келтіреді.
Тілдік мақсаттар
Қазақша
Орысша
Ағылшынша күш Сила force инерция инерция Inertia Денелердің
әрекеттесуі Взаимодействие
тел interaction of
bodies инерция
құбылысы Явление
инерции The phenomenon of
inertia Бағыттас сонаправленные in the direction
of Қарама-қарсы противоположенные Opposite
Оқушылар өздерінің
түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар
терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен
терминология Оқушылар: Күш және салмақ туралы
білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша
және жазбаша түрде талқылай алады
Құндылықтарды дарыту
Оқушылар оқу үдерісінде
бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен
байланыстыру мен оларға түсінік беруге үйрету.Ойды, пәндік білім
мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар
әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми
мәселелерді ойлауға қабылетті ақпараттандырылған және сындарлы
ойлай білетін азаматтар тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар
математика
АКТ қолдану дағдылары
Оқушылар АКТқолдану дағдыларын
дамытау.
Бастапқы
білім
Масса ұғымы ,оны анықтау,
кейбір өлшеу әдістері
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жопарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
Ой
шақыру
3 мин
2 мин
Ақпарат
алу
15мин
Практикум
15
мин
5 мин
Ұйымдастыру
кезеңі:
Үй тапсырмасын
тексеру:
Сурет бойынша өз ойыңды
білдір.
Табиғаттағы күштердің түрлері
сан алуан:
Күш
атауы
Мағынасы
Белгі-ленуі
Форму-ласы
Ауырлық
күші
Денелердің Жерге тартылу
күші
Fa
Fa=mg
Салмақ
күші
Дененің аспаға немесе тірекке
түсіретін күші
P
P=mg
Үйкеліс
күші
Бір дене екінші дене бетімен
жанасқанда пайда болатын қозғалысқа кедергі
күш
Fүйк
Fүйк=
Серпімділік
күші
Денені деформацияға ұшырататын
күш
Fсеріп
Fсеріп=k
Үйкеліс
күші
Сипаттап
көрелік: Автокөліктің
жүрісі Тас
жолда Балшықта Мұзда
Fүйк=
Үйкеліс күші мына жағдайларға
тәуелді: Материалдың
тегіне Бетінің
кедір-бұдырлығына Массасына
Үйкеліс күшінің
түрлері: Бір дене екінші дененің бетімен қозғалған
кезде пайда болатын күш үйкеліс күші деп аталады. Fүйк. әрпімен
белгіленеді. F = µN 1. Тыныштық
үйкелісі. Блеуді көлбеу тақтайға
қоялық. Тақтайдың еңке? Бұрышы онша үлкен болмаған кезде білеу
орнында қала алады. Оны төмен қарай сырғудан не ұстап тұр?
Тыныштық үйкелісі. Үстелде жатқан дәптерді қолдарыңмен қысыңдар
да оны жылжытыңдар. Дәптер үстелге қатысты қозғалады, бірақ
сендердің қолдарыңа қатысты тынышuықта тұрады. Сендер ненің
көмегімен дәптерді қозғалуға мәжбүр еттіңдер? Дәптердің қолмен
тыныштық үйкелісі көмегімен. Тыныштық үйкелісі қозғалыстағы
транспортер таспасында тұрған жүктердің орнын ауыстырады, баулардың
шешілуіне кедергі жасайды, тақтаға қағылған шегені ұстап тұрады
және т.б. Тыныштық үйкеліс күші әр түрлі бола алады.
Ол денені орнынан қозғалтуға ұмтылған күшпен бірге артады.
Бірақ кез келген екі жанасушы денелерде ол одан әрі бола
алмайтын бір шама аз мәнге ие болады. Мысалы, ағаш
тақтада тұрған ағаш білеу үшін ең көп тыныштық үйкелісі
шамамен оның салмағының 0,6-сын құрайды. Денеге максимал тыныштық
үйкеліс күшінен асып түсетін күш түсіріп, біз денені орнынан
қозғаймыз және ол қозғала бастайды. Тыныштық үйкелісі сол
кезде сырғанау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















