|
Бөлімі: |
7.3Б Жұмыс және қуат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мусталдинова Сауле Кошеровна |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық жұмыс. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.3.1 – механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар істей алады: Механикалық жұмыс ұғымының физикалық мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады:Механикалық жұмыс қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын жазады, есептеулер жүргізеді. Кейбір оқушылар істей алады: Механикалық жұмыстыөмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді |
|
Бағалау критерийлері |
-Механикалық жұмыстың анықтамасын біледі, физикалық мағынасын түсінеді. -Механикалық жұмыс қандай физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын қолданып есептеулер жүргізеді. -Механикалық жұмысты өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре алады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар жалпыға бірдей еңбек қоғамында әртүрлі мамандардың еңбек өнімділіктеріне талдау жасайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы /10 мин/ Психологиялық ахуал орнату /1мин/ Үй тапсырмасын тексеру./7 мин/ «Сөзжұмбақ шешу» /2мин/ |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Психологиялық ахуал орнату. Бағалау парақшаларды тарату. І. Үй тапсырмасын тексеру. «Кім жылдам» әдісі. Сұрақтарға жауап беріп,өткен тақырыптарға шолу жасау арқылы өткен тарау бойынша білімін шыңдайды.
ІІ. «Сөзжұмбақ шешу» Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығу.
|
Оқушылар тест сұрақтарға жауап беріп,алдыңғы білімдерін естеріне түсіреді.
Сөзжұмбақ шешу арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы аңықтап, сабақтың мақсаты, бағалау критерийлерін құрастырып ұсынады.
|
Бағалау критерийлері: ҚБ: өзара бағалау «+,-« әдісі |
ДК экран Слайд1 Қосымша 1 Слайд2
Қосымша2 Слайд3,4
Қосымша 3 Слайд5,6
Слайд7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы /25мин/
«Стоп кадр» /7 минут/
Мұғалім түсіндірмелері /5 минут/
Деңгейлік есептер /10мин/
Кестені толтыру. /3мин/ |
ІІІ. Жаңа тақырып «Стоп кадр» әдісі арқылы тақырыпты ашу. Оқушылар назарына жаңа тақырыпқа байланысты бейнеролик ұсынылады. Сыныппен жұмыс. Бейнероликте не берілген? Неліктен? Қоршаған ортадан және күнделікті өмірден тағы қандай мысалдар келтіруге болады?
Мұғалім(D): Денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы механикалық жұмыс деп аталады. Дененің қозғалу бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген жолға да тура пропорционал. Мұндағы: А-жұмыс; Ғ-күш; s – жүрілген жол.Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем бірлігі ХБЖ-да джоуль алынады. 1Дж=1Нх1м=1Н∙м. 1 килоджоуль (1кДж)=1000 Дж=103Дж 1 миллиджоуль (1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж 1 микроджоуль (1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж Тақтада үлгі ретінде оқулықтан есеп шығарып береді. ІҮ. «Шыңға шығу» әдісі деңгейлік есептер шығару
V. «Формулалар сыр шертеді» әдісі(I) жеке жұмыс. Кестені толтыру.
|
Оқушылар бейнеролик қарап, жұмыс тың күнделікті өмірдегі мысалдармен келтіреді.
Оқушылар өз ойларымен бөліседі.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлімі: 7.3Б Жұмыс және
қуат Педагогтің
аты-жөні: Мусталдинова Сауле
Кошеровна Күні: Сыныбы: Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Механикалық
жұмыс. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 7.2.3.1 – механикалық жұмыс ұғымының физикалық
мағынасын түсіндіру. Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар істей алады: Механикалық жұмыс ұғымының
физикалық мағынасын
түсінеді.
Көптеген
оқушылар істей алады:Механикалық жұмыс қандай
физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын жазады,
есептеулер жүргізеді. Кейбір оқушылар істей
алады: Механикалық жұмыстыөмірмен
байланыстырып, мысалдар
келтіреді
Бағалау
критерийлері
-Механикалық жұмыстың
анықтамасын біледі, физикалық мағынасын
түсінеді.
-Механикалық жұмыс қандай
физикалық шамаларға тәуелді екенін анықтайды, формуласын қолданып
есептеулер жүргізеді. -Механикалық жұмысты өмірмен
байланыстырып, мысалдар келтіре
алады.
Құндылықтарға
баулу Оқушылар жалпыға бірдей еңбек қоғамында
әртүрлі мамандардың еңбек өнімділіктеріне талдау
жасайды.
Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы /10
мин/
Психологиялық ахуал
орнату /1мин/
Үй тапсырмасын
тексеру./7 мин/ «Сөзжұмбақ шешу»
/2мин/
Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен
сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын
аудару. Психологиялық ахуал
орнату.
Бағалау парақшаларды
тарату.
І. Үй тапсырмасын
тексеру.
«Кім
жылдам» әдісі. Сұрақтарға жауап
беріп,өткен тақырыптарға шолу жасау арқылы өткен тарау бойынша
білімін шыңдайды. ІІ. «Сөзжұмбақ
шешу» Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа
сабақтың тақырыбына шығу. Fa=FAшарты
орындалса Заттың
күйі Өзі затты құрайды, теңесуге
таразыны сұрайды Белгілі бір бетке түсірілген
күш қысымның өлшем
бірлігі М»» ж ү з у с ұ й ы қ м а с с а қ ы с ы м п а с к а л Ь
Оқушылар тест
сұрақтарға жауап беріп,алдыңғы білімдерін естеріне
түсіреді.
Сөзжұмбақ шешу
арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы аңықтап, сабақтың мақсаты,
бағалау критерийлерін құрастырып
ұсынады.
Бағалау
критерийлері:
ҚБ: өзара
бағалау
«+,-«
әдісі
ДК
экран
Слайд1
Қосымша
1
Слайд2
Қосымша2
Слайд3,4
Қосымша
3
Слайд5,6
Слайд7
Сабақтың
ортасы /25мин/
«Стоп кадр»
/7
минут/
Мұғалім
түсіндірмелері
/5
минут/
Деңгейлік
есептер
/10мин/
Кестені
толтыру.
/3мин/
ІІІ. Жаңа
тақырып
«Стоп кадр» әдісі арқылы
тақырыпты ашу. Оқушылар назарына жаңа
тақырыпқа байланысты бейнеролик
ұсынылады.
Сыныппен
жұмыс.
Бейнероликте не
берілген?
Неліктен?
Қоршаған ортадан
және күнделікті өмірден тағы қандай мысалдар келтіруге
болады?
Мұғалім(D): Денені бір орыннан екінші
орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы механикалық жұмыс деп
аталады.
Дененің қозғалу
бағытында әрекет ететін күштің механикалық жұмысы күшке де жүрілген
жолға да тура пропорционал.
Мұндағы: А-жұмыс;
Ғ-күш; s – жүрілген жол.Жұмыстың өлшем бірлігіне 1 Ньютон күштің
денені 1 метрге жылжытқандағы жұмысы алынады. Жұмыстың өлшем
бірлігі ХБЖ-да джоуль
алынады.
1Дж=1Нх1м=1Н∙м.
1 килоджоуль
(1кДж)=1000 Дж=103Дж
1 миллиджоуль
(1мДж)=0,001 Дж=10-3Дж
1 микроджоуль
(1мкДж)=0,000001 Дж=10-6Дж
Тақтада үлгі ретінде
оқулықтан есеп шығарып
береді.
ІҮ. «Шыңға шығу»
әдісі
деңгейлік
есептер шығару
V. «Формулалар
сыр шертеді» әдісі(I) жеке
жұмыс. Кестені
толтыру. Физикалық шама
атауы Белгіленуі Формуласы Өлшем
бірлігі Жұмыс A A=F*S Дж Жүрілген
жол S S=V*t м Ауырлық
күші Fa Fa=mg Н Масса m m=
Fa/g кг Жылдамдық V V
= S
/t м/с
Оқушылар бейнеролик
қарап, жұмыс тың күнделікті өмірдегі мысалдармен
келтіреді.
Оқушылар өз
ойларымен бөліседі.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













