Материалдар / Механикалық жұмысқа есеп шығару

Механикалық жұмысқа есеп шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
физика пәнінен "Механикалық жұмысқа есеп шығару і" тақырыбы бойынша .
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Мамыр 2018
6590
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақ: Механикалық жұмысқа есеп шығару
  • Мектеп: № 11НМ


  • Мұғалім: Ахметова Г.М.
  • Сыныбы:7“А”сынып
  • Қатысқан оқушылар саны: 4
  • Қатыспағандар:
  • Оқыту мақсаты; Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі7.2.3.1. Механикалық жұмыстын физикалық мағынасын түсіну7. 2.3.3. A=F·s формуласы бойынша механикалық жұмысты есептеу, алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана алу дағдысын қалыптастыру, өз жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету.

    Сабақтың мақсатыҚайталау сабақтағы негізгі білімдер:Механикалық жұмыстың анықтамасыМеханикалық жұмыс атқарылуы үшін қажетті шарттарМеханикалық жұмыстың формуласы Жұмыс бірліктеріМеханикалық жұмыстың мысалдары A=F·s формуласын қолданып механикалық жұмысқа есептер шығару, «Жұмыс» жайлы өздерінің бұрыннан білетін түсініктерін тереңдету, оны басқа да физикалық ұғымдармен байланыстыра отырып, есептер шығару, әр түрлі жаттығу жұмыстарын орындау.
    Тілдік міндеттерПәндік лексика және терминологияОрындалған жұмыс, механикалық жұмыс, күш, уақыт, механикалық қуат, жұмыстың орындалу шапшаңдығы,МВт,кДж.Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестеріМеханикалық жұмыс орындалу үшін мына екі шарт орындалу қажет….«механикалық жұмыс» … деп «күш»дегеніміз...; «жол» дегеніміз …;

    Алдыңғы білім Қысым. Гидростатикалық қысым. Паскаль заңы. Архимед күші. Денелердің жүзу шарттары
    Жоспар
    Уақытты жоспарлауЖоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмаларРесурстар


    Амандасу, балаларды түгендеу,сабақтың мақсатымен таныстыру.Оқушыларды жұпқа бөлу . Атомдар мен молекулалар ойыны бойынша.

    басыПроблемалық сұрақ қою: күнделікті өмірдегі «жұмыс» және физикадағы «механикалық жұмыс» терминдерінің арасында қандай айырмашылық бар? Осы айырмашылықтарды өз сөздеріңмен жеткізіңдер.

    Сұрақтарға жауап беріңіз (постер қорғау)“Жолаушылар” жұбының тапсырмасы
  • Механикалық жұмыс дегеніміз...?(денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы)
  • Механикалық жұмыстың формуласы қалай жазылады? ( A=F·s)
  • Механикалық жұмыс орындалу үшін шарттарды атаңыз?(денеге күш жұмсалу керек және дене бір орыннан екінші орынға ауысу керек)
  • Егер күш бар болып, орын ауыстыру жоқ болса, онда жұмыс орындала ма? (жұмыс та болмайды).
  • A=F·s формуласынанан орын ауыстыруды анықтайтын формуланы қорытып шығарыңыздар? (s = )
  • “Бизнесмендер” жұбының тапсырмасы

  • Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі?(Джоуль)
  • 3. A=F·s формуласынанан күшті анықтайтын формуланы қорытып шығарыңыздар()
  • 4. Механикалық жұмысқа өз мысалдарыңызды келтіріңіздер(,,,)
  • 5. Егер денеге күш әсер етпесе, бірақ дене инерциясымен қозғалатын болса, онда жұмыс жасала ма? (мұндай жағдайда да жұмыс істелді деп есептелмейді).




  • ортасы

    Жан қиналмай жұмыс бітпес, Талап қылмай мұратқа жетпес. Жолаушы мұраты – жету, Жас мұраты - өсу.“Бизнесмендер” жұбының тапсырмасы

    1.Зертхана қаласы /құралдарды анықтау /2. Формулалар қаласы / глоссарий / 3. Ғалымдар қаласы / суреттері бойынша ғалымдарды анықтау /4. Есептер қаласы / 28 - жаттығу №1 /5. Кім жылдам /кесте толтыру /

  • Зертхана қаласы /құралдарды анықтау /
  • 2. Формулалар қаласыДұрыс жауабы:

    3. Ғалымдар қаласы

    1-Иссак Ньютон 2-Джоуль Лебенц 3-Блез Паскаль4-Михаил Васильевич Ломоносов

  • Есептер қаласы
  • Машина 72 км/сағ жылдамдықпен бірқалыпты қозғалып келеді.Егер оның моторының тарту күші 2000 Н болса,онда ол 10 с-та қанша жұмыс атқарады.
  • Берілгені Х.Ж. Шешуі Есептеу
  • υ =72 км/сағ 20 м/с A=F·S A=2000Н·20м/с·10с=400 кДж.
  • F=2000 Н S=υ·t
  • t=10 с A=F·υ·t
  • A=?
  • 5. Кім жылдам /кесте толтыру /
  • Дұрыс жауабы








  • “Бизнесмендер” жұбының тапсырмасы

  • Курс қанша /өлшем бірліктерді байланыстыру/
  • Есеп шығару.
  • ”Байлықтың кілті ”
  • Ақша санау /еселік,үлестік бірліктерді анықтау/
  • Сөз тізбегі /Жұмыс – келесі сөз бастапқы сөздің соңғы әрпінен басталуы керек/
  • 1.Курс қанша /өлшем бірліктерді байланыстыру/1 км = .........м 1 т = .........кг

    1 л = ......... м3 1 сағат = .........с

    1м = .........мм 1 кг = .........г

    Дұрыс жауабы:1 км = 1000 м 1 т = 1000 кг

    1 л = 10-3 м3 1 сағат = 3600 с

    1м = 1000 мм 1 кг = 1000 г

    2.Есеп шығару. Массасы 2 кг орындықты 5 м жерге орынауыстырғанда баланың істеген жұмысыныңшамасы неге тең?

    Берілгені Шешуі Есептеу m=2 кг A=FS A= 2кг·10Н/кг·3м=60 Дж. S=3 м F=mg g=10 Н/кг A=mgS A=?

    3. “ Байлықтың кілті ”......... бар жерде ,......... бар.Бірлік бар жерде , тірлік бар.

    4.Ақша санау /еселік,үлестік бірліктерді анықтау/1 МДж = .......Дж 2 мкН = .......Н

    5 кН = .......Н 6 мДж = .......Дж

    7 мкПа = .......Па 4МПа = .......Па

    Дұрыс жауабы:1 МДж = 106 Дж 2 мкН =2·10-6 Н

    5 кН =5·103 Н 6 мДж =6·10-3 Дж

    7 мкПа =7·10-6 Па 4МПа =4·106 Па

    5.Сөз тізбегі /Жұмыс – келесі сөз бастапқы сөздің соңғы әрпінен басталуы керек/Жұмыс с...........Жұмыс сағат термометр радиус салмақ қысым масса
    Презентация

    7 сыныпқа арналған физика оқулығы және есептер жинағы



    Кім алғыр. /Ж-дан басталатын физикаға байланысты сөздер табу/ Ж ылдамдық ЖолЖұмыс ЖарықЖұлдыздар ЖылуЖерҚосымшалар -1-2-3
    соңы Рефлексия жүргізу:

    Екі жұлдыз бір тілек.Қорытындылау: Оқушылар сабақты өздері қорытындылайды, өз ойларын ортаға салады, ең соңында мұғалім қорытындылайдыЕрінбей еңбек етсең, шыдап егерТікен де гүлге айналып шыға келер.

    Бұл өмірге келген әр адамның алдында улкен үш жұмыс тұр.

  • Үй тұрғызу. (Отбасы туралы мақала айту)
  • Ағаш отырғызу (табиғат туралы мақала айту)
  • Бала тәрбиелеу. (мінез - құлық туралы мақала айту)


  • Еңбек сүйсең, жасыңнан, Бақыттысың, жас ұлан!

    Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой – Бес асыл іс көнсеңіз. /Абай /Бүгінгі сабақта ерінбей еңбектенгендерің үшін көп рахмет.

    Өмірде мақсат – мұраттарыңа жетіңдер.

    Үйге тапсырма беру: §53, 21 жаттығу
    7 сыныпқа арналған физика оқулығы



































































    Сұрақтарға жауап беріңіз (постер қорғау)“Жолаушылар” тобы
  • Механикалық жұмыс дегеніміз...?(денені бір орыннан екінші орынға қозғап апаруда күштің істеген жұмысы)
  • Механикалық жұмыстың формуласы қалай жазылады? ( A=F·s)
  • Механикалық жұмыс орындалу үшін шарттарды атаңыз?(денеге күш жұмсалу керек және дене бір орыннан екінші орынға ауысу керек)
  • 12 кДж-ды Дж-ға айналдырыңыз?(12·103Дж)
  • Егер күш бар болып, орын ауыстыру жоқ болса, онда жұмыс орындала ма? (жұмыс та болмайды).
  • A=F·s формуласынанан орын ауыстыруды анықтайтын формуланы қорытып шығарыңыздар? (s = )
  • “Бизнесмендер” тобының тапсырмасы

  • 27 мкДж Дж-ға айналдырыңыз?(27·10-6 Дж)
  • Механикалық жұмыстың өлшем бірлігі?(Джоуль)
  • 3. A=F·s формуласынанан күшті анықтайтын формуланы қорытып шығарыңыздар()
  • 4. Механикалық жұмысқа өз мысалдарыңызды келтіріңіздер(,,,)
  • 5. Егер денеге күш әсер етпесе, бірақ дене инерциясымен қозғалатын болса, онда жұмыс жасала ма? (мұндай жағдайда да жұмыс істелді деп есептелмейді).
  • Мен бүгін жаңа не білдім?
  • Мен нені түсіндім?
  • Сабақта маған не ұнады?
  • Менің тобымның / немесе менің өзімнің осы сабақтағы әрекетім қандай болды? (Белсенді/белсенді емес)
  • Мен осы сабақтағы өзімнің/құрбыларымның/топтағы қарсыласымның әрекеттеріне .... баға беремін










  • Қосымша ақпарат
    Бөліп оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін сіз не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай күрделі тапсырма бересіз?

    Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

    Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ ҚұндылықтарДенсаулық: партада дұрыс отырып, көзді дұрыс қашықтықта орналастыруын қадағалау, көз жаттығуларын орындату -3 және 7 сабақтарда.Жауапкершілік: жеке, топта, жұпта жұмыс жасау кезінде өз ісіне, сабаққа дайындығына жауапкершілікке баулу
    Төмендегі қосымшада әр түрлі қиындықта келтірілген тапсырмаларды ұсынамынАлдын ала дайындалған тапсырмалар мен сұрақтарды, бағалау критерийлері мен бағалау парақтарын пайдалану арқылы; оқушыларды өзін өзі бағалау және өзара бағалауы арқылы тексеремін және бағалаймынАКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша сайттармен жұмыс жасай алады
    Ой толғауСабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


    Оқыту мақсаттары бағдарлама мен оқу жоспарына сай; оқушылар бүгінгі сабақта күнделікті өмірдегі «жұмыс» және «механикалық жұмыс» терминдерінің арасында қандай айырмашылық бар екенін, механикалық жұмысқа анықтама беруді, жұмыс жасалуы үшін қажеті шарттарды, жұмыстың ХБЖ-дег өлшем бірліктерін ажыратуды және түрлендіруді; механикалық жұмыстың формуласын қолданып есеп шығаруды үйренді. Осының барлығы олар өздерінінің әрекетіне рефлексия жасауда, өздерін, бірін бірі бағалау кезінде және сабақты қорытырндылауда көрініс тапты.Мен өз уақытымды біршама ұтымды пайдаландым, себебі, сабақта оқушылар меңгеруге тиісті мәселелердің барлығы қарастырылды, жоспарлаған шаралар жүзеге асты, тапсырмаларды орындауға, рефлексия мен бағалауға уақыт жетті. Дегенмен, үйге тапсырма беруге уақыт тығыз болып қалды, сол себепті, үй тапсырмасы еш комментарийсыз берілді
    ҚорытындыЕң жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

    2: Оқушыларға алдымен проблемалық сұрақтар қою арқылы өздерінің ойларын тыңдай оытырып, жаңа тақырыпты өздері меңгеруге жағдай туғызу

    Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1: оқушылардың математика пәнінен олқылықтары болмағанда есеп шығаруға көбірек уақыт бөлінуші еді

    2:Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?1: Осының алдында сабаққа дайындықсыз келіп жүрген «Ә» деген оқушының сабаққа дайындығы, сабақтағы белсенділігінің артқаны байқалды; кейбір оқушылар әлі күнге ХБЖ-дегі негізгі бірліктерді шатастыратынын, кейбір оқушыларда математикалық амалдарды орындауда қателесулер кездесетінін байқадым2: келесі сабақтарда оқушылардың кейбіреулерінен жоғарыда бақылаған/байқаған жағдайлар бойынша жұмыстар жүргізуім қажет болады














    Формативті бағалау тапсырмалары



    Қосымша -2Жұмыс және қуат тақырыбына арналған өз бетімен орыдауға арналған тапсырмалар.Оқушыға нұсқаулық: Есепті шығармас бұрын есептің шартын жақсылап оқып шығыңыз. Егер сіз білмейтін сұрақ кездессе, міндетті түрде оқулықтағы параграфты оқып, сол сұрақтың жауабын тауып алыңыз. Оқулықтағы барлық анықтамалар мен ережелерді мұқият назар салып оқыңыз.№1. Массасы 400 г қаршығаны ауа тасқыны 70 м биікке көтереді. Құсты көтергендегі ауырлық күшінің жұмысын есептеңдер.№2. Автокран массасы 1,5 т жүкті көтеріп, 22, 5 кДж жұмыс атқарды. Сонда жүк неше метрге жоғары көтерілді?№3. Массасы 10,5 т көмір артқан қауға-ыдыс шахтыдан бір қалыпты көтерілгенде 6200 кДж жұмыс істелінеді. Шахтаның тереңдігі қандай? №4. Спортшы массасы 200 кг штанганы 4 с-те 2 м-ге көтерді. Сонда оның қуаты қандай?№5. 1 сағатта 18000 кДж жұмыс өндірген двигательдің қуатын анықтаңдар.№6. Қуаты 3МВт тепловоз 150 кН күшпен вагондарды тартып келе жатыр. Тепловоз вагондарымен 48 км жолды бір қалыпты жүріп өту үшін қанша уақыт керек?№7. Жүк көтеруші машинаның қуаты 4кВт. Ол қандай жүкті 15 м биіктікке 2 минут ішінде көтере алады?№8-Тест. Қуат дегеніміз не?А. Күш пен жол көбейтіндісіВ. Бетке перпендикуляр әсер ететін осы беттің ауданына қатынасыС. Жұмыстың уақытқа қатынасыД. Күш пен уақыттың көбейтіндісі.№9.-Тест. Жұмыстың орындалу тездігін/шапаңдығын сипаттайтын шама

    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ