|
Күні: Сынып: 7 «ә» |
Мектеп: Новопавлов ЖОББМ Мұғаліммнің аты-жөні: Сламатов Қыдырбай Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.1. келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология Траектория, орын ауыстыру, жол, санақ жүйесі ( санақ денесі, координат жүйесі, сағат)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс әрекет құндылығын оқушы бойына дарыту. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интер белсенді тақтамен жұмыс |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Кинематика – денелердің қозғалысын оның пайда болу себептерін қарастырмай зерттейтін механиканың бөлімі. Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады. Ал, онымен салыстырғанда бұрынғы орнын өзгертетін дене қозғалыстағы дене деп аталады. Кез келген механикалық қозғалыс салыстырмалы болып табылады. Қозғалыс салыстырмалығы дегеніміз- таңдалған координаталар жүйесіне байланысты дене бір уақытта қозғалыста да, тыныштық күйінде де болуы мүмкін.
Механикалық қозғалыстарға мысалдар келтіру.
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту. |
Қозғалмайды деп есептелетін және басқа денелердің қозғалысы соған салыстырылып қарастырылатын денені санақ денесі деп атайды.
к
Материалдық нүкте – қарастырылып отырған есептің шартында өлшемі мен пішінін елемеуге болатын денені айтамыз. Мысалы, Жер Күнді айналып жүргенде, біз Күнге қарағанда Жерді материалдық нүкте деп айта аламыз. Ал біз Жер бетінде тұрып, Жерді материалдық нүкте деп айта алмаймыз. Дененің немесе материалдық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. Траекторияның түріне қарап қозғалысты түзу сызықты және қисықсызықты деп бөледі. Қандай да бір уақыт аралығында дене жүріп өткен траекторияның ұзындығы осы уақыт ішіндегі жүрілген жол деп аталады. Дененің орын ауыстыруы деп дененің бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын бағытталған кесіндіні айтады.
« Кім жылдам?» Есептер шығару
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма:
|
параграфтарды оқу. Үйде орындалатын зертханалық жұмыс Өз уақытарыңызды өлшеңдер. Ол үшін бір қадамдарыңның ұзындығын өлшеңдер, аулада немесе мектепте |
7-сынып оқулығы «Атамұра» 2012 |
||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. . |
(1) Алдағы тақырыптың түсінуін. (2) Үй жұмысының орындалуын. (3) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын. (5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағытталған есептерде ойлау операцияларын қолдануы.
|
Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
«Жауап дәлелдемесі» рефлексиясы 1.Сабақтағы өзімнің жұмысыма ……… 3.Сабақтың өтуі маған……. 4.Сабақ үстінде мен….. 5. Сабақ материалы маған……… 6. Менің көңіл-күйім…….. |
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Механикалық қозғалыс
Механикалық қозғалыс
|
Күні: Сынып: 7 «ә» |
Мектеп: Новопавлов ЖОББМ Мұғаліммнің аты-жөні: Сламатов Қыдырбай Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Механикалық қозғалыс және оның сипаттамасы. Санақ жүйесі. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.1. келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру – санақ жүйесі, механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы, траектория, жол, орын ауыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология Траектория, орын ауыстыру, жол, санақ жүйесі ( санақ денесі, координат жүйесі, сағат)
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Дұрыс әрекет құндылығын оқушы бойына дарыту. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интер белсенді тақтамен жұмыс |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Кинематика – денелердің қозғалысын оның пайда болу себептерін қарастырмай зерттейтін механиканың бөлімі. Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады. Ал, онымен салыстырғанда бұрынғы орнын өзгертетін дене қозғалыстағы дене деп аталады. Кез келген механикалық қозғалыс салыстырмалы болып табылады. Қозғалыс салыстырмалығы дегеніміз- таңдалған координаталар жүйесіне байланысты дене бір уақытта қозғалыста да, тыныштық күйінде де болуы мүмкін.
Механикалық қозғалыстарға мысалдар келтіру.
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сабақты бекіту. |
Қозғалмайды деп есептелетін және басқа денелердің қозғалысы соған салыстырылып қарастырылатын денені санақ денесі деп атайды.
к
Материалдық нүкте – қарастырылып отырған есептің шартында өлшемі мен пішінін елемеуге болатын денені айтамыз. Мысалы, Жер Күнді айналып жүргенде, біз Күнге қарағанда Жерді материалдық нүкте деп айта аламыз. Ал біз Жер бетінде тұрып, Жерді материалдық нүкте деп айта алмаймыз. Дененің немесе материалдық нүктенің санақ денесімен салыстырғандағы қозғалысы кезінде сызық түрінде қалдырған ізі қозғалыс траекториясы деп аталады. Траекторияның түріне қарап қозғалысты түзу сызықты және қисықсызықты деп бөледі. Қандай да бір уақыт аралығында дене жүріп өткен траекторияның ұзындығы осы уақыт ішіндегі жүрілген жол деп аталады. Дененің орын ауыстыруы деп дененің бастапқы орны мен соңғы орнын қосатын бағытталған кесіндіні айтады.
« Кім жылдам?» Есептер шығару
|
Презентация
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Үйге тапсырма:
|
параграфтарды оқу. Үйде орындалатын зертханалық жұмыс Өз уақытарыңызды өлшеңдер. Ол үшін бір қадамдарыңның ұзындығын өлшеңдер, аулада немесе мектепте |
7-сынып оқулығы «Атамұра» 2012 |
||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар: Бүгінгі игерген материалдар келесі сабақтардың негізі болатындықтан, тақырып бойынша теориялық білімдерін барлық оқушыда қалыптастыру. . |
(1) Алдағы тақырыптың түсінуін. (2) Үй жұмысының орындалуын. (3) Жаңа тақырыпты меңгеруде пікірталастарға қатысып отыруын. (5) Сыни ойлау дағдыларын дамытуға бағытталған есептерде ойлау операцияларын қолдануы.
|
Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау |
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
«Жауап дәлелдемесі» рефлексиясы 1.Сабақтағы өзімнің жұмысыма ……… 3.Сабақтың өтуі маған……. 4.Сабақ үстінде мен….. 5. Сабақ материалы маған……… 6. Менің көңіл-күйім…….. |
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
оордината
жүйесі мен сағатты айтамыз.














