Бекітемін: Тексерілді:
Мектеп директоры: Т.і.ж орынбасары
Алматы облысы білім басқармасның Ұйғыр ауданы бойынша білім бөлімі мемлекеттік мекемесінің «А.Розыбакиев атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
ТӘРБИЕ САҒАТЫ
Тақырыбы:
«Мектебім – мейірім мекенім»
9 «А»
Сынып жетекшісі:
2024-2025 оқу жылы
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Құлжасбаева Айгүл |
|
|
Күні: |
01.09.2024 |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мектебім – мейірім мекенім» |
|
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы Сабақтың ортасы Қорытынды |
Сәлемдесу. Шеңбер айналасында жылы лебіздерін білдіруді ұсынамын.Балалар,бәріміз ортаға шығып, шаттық шеңберін» құрайық.Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі ,жылы сөздермен,жылы жүрегімізбен, күлімдеген көзімізбен,жымиған езуімізбен жеткізейік. -Сен нағыз доссың,ең әдемі қызсың,мейірімдісің өте ұқыптысың,еңбекқорсың және т.б. -Жарайсыңдар балалар! Әрбіреуің достарыңа деген жылы лебіздеріңді естіп, қатты қуанып тұрмын. Тыныштық сәті (баяу музыка ) Бұл әлемнің ауасы таза,жұпар иісті. Бәріміз де сол әлемге қарай қадам басайық! Біздің жанымызда достарымыз,олардың жанында біз өзімізді еркін сезінеміз. Мейірімділік,сүйіспеншілік ізгілік нұры бізге қонып,жан дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады.Адамдар бір-біріне тек жақсылық,қуаныш,ізгілік сыйлап жатса,қандай жақсы болар еді. Қайтатын уақыт та келді.Осы әлеммен қоштаса отырып,мейірімділік нұрын өзімізбен бірге ала кетейік.Енді балалар көздеріңді аша қойыңдар. Оқушылардың назарын мейірімділік туралы әңгіме тыңдауға аударамын. Бір мазасыз балапан өмір сүріпті.Күндердің күнінде ол анасынан «Мейірімділік деген не?-деп сұрапты». «Сен әлі кішкентайсың.Өскеннен кейін түсінесің», деді анасы. Жолда ол жылап жүрген ешкіні кездестіреді,ол балапаннан жоғалып кеткен лағын тауып алуға көмектесуін сұрайды. «Менде уақыт жоқ»,-деді балапан,- мен мейірімділіктің не екенін білуім керек»,-деді де, әрі қарай жүгіріп кетеді. Шалғайдан балапанды кездестіреді,ол ағашқа ілініп қалған шарды ала алмай жүреді. «Балапан,балапан маған шарды алуға көмектесіп жіберші»,-деп сұрайды қыз. «Менде уақыт жоқ,дейді балапан, -Мен мейірімділіктің не екенін білгім келеді». «Маған айтшы»,-деді балапан. «Бірінші сен шарды алып бер дейді. Балапан шарды алып береді. «Мінеки, сен қайырымды іс істедің.Мейірім деген осы». «Қандай оңай?»-деп таң қалды балапан. Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында сыныпқа төмендегідей сұрақтар қоямын. а)Мейірімділік деген не? ә)Неге мейірімді болу керек? б)Қалай мейірімді болуға болады?
«Құпиялы қасиет» ойыны. (Барлық балалар бір шеңберге тұра қалады да, қолдарын алдына қарай,алақандарын бір-біріне тигізіп,созады.Мұғалім қолында,мейірімділік қасиетін білдіретін белгі ретінде,тиын ұстап тұрады. Мұғалім екі алақандарының арасындағы тиынды балалардың алақандарына салғандай тигізеді де,былай дейді: Сезім « өте мейірімді». Сонан кейін Арай алақанын ашады да,тиын бар ма,жоқ па, көрсетеді. Балаларға тиынның кімде екенін табуға үш рет мүмкіндік беріледі. « Мейірімділік нұры» жаттығуы. Қазір мен тақтаға мейірімділік шапағын ілемін.Бұл шапақтан жан-жаққа шуақ шашылуы керек. Ол үшін алдарыңдағы стикерге мейірімділікке байланысты сөздер жазып, шуаққа нұр таратамыз, яғни мейірімділік нұрын шашамыз. « Жүректен жүрекке» жаттығуы. Қызыл-адамгершілік. Сары- адалдық. Қызғылт- мейірімділік. Көгілдір- сүйіспеншілік. Жасыл- әдептілік. Көк- ізеттілік. Ақ-қайырымдылық. Ендіше, осы қасиеттер сендердің бойларыңнан табыла берсін демекпін. Жақсылықпен- кәрі-жастың күйін біл, Сөз,ісіңмен ел-жұртыңды сүйіндір. Есендікте ізгілік ет, тарылма, Қазына үлес ,жарылқа Һәм жаңылма- деген Ж Баласағұнидің сөзімен сабағымды қорытындылаймын. Бүгінгі сабаққа бәріңе көп рахмет, жақсы қатыстыңдарың үшін! |
Оқушылар бір бірлерімен амандасады. Жылы лебіздерін білдіреді Көзімізді жұмып,біраз демалып,жақсы істерді көз алдымызға елестетейік.Біз қазір керемет,әрі сиқырлы, мейірімділік пен сүйіспеншілікке толы әлемге саяхат жасаймыз Оқушылар мейірімділік туралы әңгіме тыңдайды Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында сыныпқа төмендегідей сұрақтар қойылады Барлық балалар бір шеңберге тұра қалады да, қолдарын алдына қарай,алақандарын бір-біріне тигізіп,созады.Мұғалім қолында,мейірімділік қасиетін білдіретін белгі ретінде,тиын ұстап тұрады. Мұғалім екі алақандарының арасындағы тиынды балалардың алақандарына салғандай тигізеді Оқушылар алдарыңдағы стикерге мейірімділікке байланысты сөздер жазып, шуаққа нұр таратады Алдарыңда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түстегі жүрекше ұнайды соны алайық. Әр жүректің артында адамның бойындағы жақсы қасиеттерді оқыңдар. |
Әсем әуен Секен Тұрысбековтың «Көңіл толқыны» Мәтін Сұрақтар Мейірімділік ағашы Жүрекшелер Күн шуағы түрлі-түсті жүрекшелер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МЕКТЕБІМ МЕЙІРІМ МЕКЕНІ 9 СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН ТӘРБИЕ ЖОСПАРЫ
МЕКТЕБІМ МЕЙІРІМ МЕКЕНІ 9 СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН ТӘРБИЕ ЖОСПАРЫ
Бекітемін: Тексерілді:
Мектеп директоры: Т.і.ж орынбасары
Алматы облысы білім басқармасның Ұйғыр ауданы бойынша білім бөлімі мемлекеттік мекемесінің «А.Розыбакиев атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
ТӘРБИЕ САҒАТЫ
Тақырыбы:
«Мектебім – мейірім мекенім»
9 «А»
Сынып жетекшісі:
2024-2025 оқу жылы
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Құлжасбаева Айгүл |
|
|
Күні: |
01.09.2024 |
|
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Мектебім – мейірім мекенім» |
|
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|
|
Мақсаттары |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру Сабақтың басы Сабақтың ортасы Қорытынды |
Сәлемдесу. Шеңбер айналасында жылы лебіздерін білдіруді ұсынамын.Балалар,бәріміз ортаға шығып, шаттық шеңберін» құрайық.Әрбіріміз қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін ізгі ,жылы сөздермен,жылы жүрегімізбен, күлімдеген көзімізбен,жымиған езуімізбен жеткізейік. -Сен нағыз доссың,ең әдемі қызсың,мейірімдісің өте ұқыптысың,еңбекқорсың және т.б. -Жарайсыңдар балалар! Әрбіреуің достарыңа деген жылы лебіздеріңді естіп, қатты қуанып тұрмын. Тыныштық сәті (баяу музыка ) Бұл әлемнің ауасы таза,жұпар иісті. Бәріміз де сол әлемге қарай қадам басайық! Біздің жанымызда достарымыз,олардың жанында біз өзімізді еркін сезінеміз. Мейірімділік,сүйіспеншілік ізгілік нұры бізге қонып,жан дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады.Адамдар бір-біріне тек жақсылық,қуаныш,ізгілік сыйлап жатса,қандай жақсы болар еді. Қайтатын уақыт та келді.Осы әлеммен қоштаса отырып,мейірімділік нұрын өзімізбен бірге ала кетейік.Енді балалар көздеріңді аша қойыңдар. Оқушылардың назарын мейірімділік туралы әңгіме тыңдауға аударамын. Бір мазасыз балапан өмір сүріпті.Күндердің күнінде ол анасынан «Мейірімділік деген не?-деп сұрапты». «Сен әлі кішкентайсың.Өскеннен кейін түсінесің», деді анасы. Жолда ол жылап жүрген ешкіні кездестіреді,ол балапаннан жоғалып кеткен лағын тауып алуға көмектесуін сұрайды. «Менде уақыт жоқ»,-деді балапан,- мен мейірімділіктің не екенін білуім керек»,-деді де, әрі қарай жүгіріп кетеді. Шалғайдан балапанды кездестіреді,ол ағашқа ілініп қалған шарды ала алмай жүреді. «Балапан,балапан маған шарды алуға көмектесіп жіберші»,-деп сұрайды қыз. «Менде уақыт жоқ,дейді балапан, -Мен мейірімділіктің не екенін білгім келеді». «Маған айтшы»,-деді балапан. «Бірінші сен шарды алып бер дейді. Балапан шарды алып береді. «Мінеки, сен қайырымды іс істедің.Мейірім деген осы». «Қандай оңай?»-деп таң қалды балапан. Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында сыныпқа төмендегідей сұрақтар қоямын. а)Мейірімділік деген не? ә)Неге мейірімді болу керек? б)Қалай мейірімді болуға болады?
«Құпиялы қасиет» ойыны. (Барлық балалар бір шеңберге тұра қалады да, қолдарын алдына қарай,алақандарын бір-біріне тигізіп,созады.Мұғалім қолында,мейірімділік қасиетін білдіретін белгі ретінде,тиын ұстап тұрады. Мұғалім екі алақандарының арасындағы тиынды балалардың алақандарына салғандай тигізеді де,былай дейді: Сезім « өте мейірімді». Сонан кейін Арай алақанын ашады да,тиын бар ма,жоқ па, көрсетеді. Балаларға тиынның кімде екенін табуға үш рет мүмкіндік беріледі. « Мейірімділік нұры» жаттығуы. Қазір мен тақтаға мейірімділік шапағын ілемін.Бұл шапақтан жан-жаққа шуақ шашылуы керек. Ол үшін алдарыңдағы стикерге мейірімділікке байланысты сөздер жазып, шуаққа нұр таратамыз, яғни мейірімділік нұрын шашамыз. « Жүректен жүрекке» жаттығуы. Қызыл-адамгершілік. Сары- адалдық. Қызғылт- мейірімділік. Көгілдір- сүйіспеншілік. Жасыл- әдептілік. Көк- ізеттілік. Ақ-қайырымдылық. Ендіше, осы қасиеттер сендердің бойларыңнан табыла берсін демекпін. Жақсылықпен- кәрі-жастың күйін біл, Сөз,ісіңмен ел-жұртыңды сүйіндір. Есендікте ізгілік ет, тарылма, Қазына үлес ,жарылқа Һәм жаңылма- деген Ж Баласағұнидің сөзімен сабағымды қорытындылаймын. Бүгінгі сабаққа бәріңе көп рахмет, жақсы қатыстыңдарың үшін! |
Оқушылар бір бірлерімен амандасады. Жылы лебіздерін білдіреді Көзімізді жұмып,біраз демалып,жақсы істерді көз алдымызға елестетейік.Біз қазір керемет,әрі сиқырлы, мейірімділік пен сүйіспеншілікке толы әлемге саяхат жасаймыз Оқушылар мейірімділік туралы әңгіме тыңдайды Мәтін бойынша оқушылардың өзіндік пікірлерін білу мақсатында сыныпқа төмендегідей сұрақтар қойылады Барлық балалар бір шеңберге тұра қалады да, қолдарын алдына қарай,алақандарын бір-біріне тигізіп,созады.Мұғалім қолында,мейірімділік қасиетін білдіретін белгі ретінде,тиын ұстап тұрады. Мұғалім екі алақандарының арасындағы тиынды балалардың алақандарына салғандай тигізеді Оқушылар алдарыңдағы стикерге мейірімділікке байланысты сөздер жазып, шуаққа нұр таратады Алдарыңда түрлі-түсті жүрекшелер бар. Кімге қай түстегі жүрекше ұнайды соны алайық. Әр жүректің артында адамның бойындағы жақсы қасиеттерді оқыңдар. |
Әсем әуен Секен Тұрысбековтың «Көңіл толқыны» Мәтін Сұрақтар Мейірімділік ағашы Жүрекшелер Күн шуағы түрлі-түсті жүрекшелер |
шағым қалдыра аласыз













