|
Стем бағдарламасы бойынша Пиза тапсырмаларын қолдану. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Өтеулиева Эльмира |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Рентген сәулелері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; 9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады Рентген сәулесінің қасиеттерін түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Рентген сәулелерінің қолдану мысалдарымен таныса алады Кейбір оқушылар істей алады Рентген сәулелерінің пайдасы мен зиянын ажырата алады. |
|
Құндылыққа баулу |
Тірек сөздерді қолданып, теорияны меңгеру, өмірде қолдану, тест тапсырмаларын шешуде мақсатына жету. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин |
Сәлемдесу. Көңіл күйлерін анықтау Үй жұмысын тексеру «Кім көп біледі» ПИЗА-тапсырмалары. Фотоэффект құбылысы. 1.Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес энергия калай аталады? 2. Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын дене қалай аталады? 3. Электронның металдан босап, ұшып шығуы үшін жасайтын жұмысын 4. Электронның металдан босап, ұшып шығуы үшін жасайтын жұмысын 5. Температурасы 10000С-тан кем болатын дене қандай сәуле шығарады? 6.Инфрақызыл сәулені кім, қашан ашты? |
Квант Абсолют қара Электронның шығу жұмысы Фотоэлемент инфрақызыл 1800 жылы ағылшын физигі Уильям Гершель |
«Өз-өзіңді тексер» |
АКТ Lerningapp бағдарламасы
ПИЗА-тапсырмалары |
|
|
Миға шабуыл «Мен дәрігер боламын» 10 мин |
Оқушыларға ренген (фото сурет) таратылады. Оқушылар фото суретке қарау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды Оқушыларға тақырыптың оқу мақсаттары түсіндіріледі.Видеоролик Ұсынылады.. |
Мұғалімнің «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалауы: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» «СТЕМ-бағдарламасының» С-ғылымдар бағыты |
Видео ролик |
||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 7 мин
“Білгенімді |
Оқушыларға тапсырманы өмірмен байланыстырып, қаншалықты осы тақырыпты түсіну керек екенін ұғындыру. Оқушылар жаңа технологияны игере отырып әр түрлі програмалармен тест тапсырмаларын құрастырады. 9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; |
Тақырыпқа байланысты тест тапсырмалар құрастыру |
ҚБ: «Комментарий бер» Саралау: Қарқын
Оқушылар бір-бірінің қатесін түзеп немесе мақтап отырады. «СТЕМ-бағдарламасы» Т-технологиялар бағыты. |
АКТ Lerningapp бағдарламасы
|
|
|
«Инженерия» 6 мин |
Ұжымдық жұмыс: Оқушылардың шеберлігіне байланысты ақ қағаздар таратылады.Ұжымдаса отырып «Рентген сәулесі» тақырыбында ой қозғайды. Рентген сәулесінің зияны мен пайдасын, қолданылу аймағын жазады. 9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
|
Оқушылардың шеберлігіне, тапқырлығына байланысты |
ҚБ: Like Саралау: Диалог және қолдау |
«СТЕМ-бағдарламасының» Е-инженерлік өнер бағыты. |
|
|
Жеке жұмыс
|
Қалыптастырушы бағалауға араналған тапсырманы орындап, жіпке іледі. 1.Сәуле шығару көзінің энергия қуаты 50 Вт. Егер минут сайын n=7.2*10 21 фотондар шығып жатса онда сәуле шығаратын толқын ұзындығын есептеңдер.
2. Егер фотоэлектрондардың кинетикалық энергиясы 4,5·10-20 Дж, ал электрондардың металдан шығу жұмысы 7,6·10-19 Дж болса, металл бетін жарықтандыратын жарық толқынының ұзындығы (һ=6,63·10-34 Дж·с с=3·108м/с) |
Оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырманы орындап болған оқушыға
Сараланған тапсырма беріледі: Саралау: тапсырма арқылы |
Дескриптор: Есептің берілгенін жазады; Берілген тапсырмада сәуле шығаратын толқын ұзындығының формуласын жазады, есептер шығарады.
ҚБ. "Серпілген сауал" тәсілі арқылы оқушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Үлестірмелі тапсырмалар «СТЕМ-бағдарламасының» М-матемаика бағыты |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: "Физика менің өмірімде" әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендерін физикалық термин сөздерді қолдана отырып айтады. Мұғалімнің кері байланыс беруі. Үй тапсырмасы: Ренген сәулесі |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Сабақ барысында оқушыларды үздіксіз саралап отырамын. Ұжыммен жұмыс жасағанда оқушылар қарқынын анықтап «Қарқын» , «Диалог және қолдау» әдістерімен саралаймын. Оқушылар деңгейіне байланысты тапсырма беріп, «Тапсырма» әдісімен саралап отырдым. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар беріп, білімдерін нығайтамын. Қабілетін төмен оқушыларға қолдау білдіріп, жеңіл тапсырма ұсынамын. Сараланған тапсырма Егер фотоэлектрондардың кинетикалық энергиясы 4,5·10-20 Дж, ал электрондардың металдан шығу жұмысы 7,6·10-19 Дж болса, металл бетін жарықтандыратын жарық толқынының ұзындығы (һ=6,63·10-34 Дж·с с=3·108м/с) |
Оқушыларды әр сұрақтарға жауап беріп, әр тапсырманы орындаған сайын бағалау әдістерін қолданып, бағалап отырамын. Ұжымдық жұмыс жасағанда оқушыларды «Комментарий бер», « Like», әдістерімен бағалау жұмыстарын жүргіземін. Жеке жұмыс жасағанда "Серпілген сауал" тәсілі арқылы оқушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Оқушылардың партада дұрыс отыруын және арақашықтық сақтауын, маскалы режимді қадағалаймын. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мектепке дейінгі ұйым оқыту мен тәрбиелеу үдерісін ұйымдастырудың нәтежиесі жөнінде талдау
Мектепке дейінгі ұйым оқыту мен тәрбиелеу үдерісін ұйымдастырудың нәтежиесі жөнінде талдау
|
Стем бағдарламасы бойынша Пиза тапсырмаларын қолдану. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Өтеулиева Эльмира |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысқандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Рентген сәулелері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; 9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады Рентген сәулесінің қасиеттерін түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Рентген сәулелерінің қолдану мысалдарымен таныса алады Кейбір оқушылар істей алады Рентген сәулелерінің пайдасы мен зиянын ажырата алады. |
|
Құндылыққа баулу |
Тірек сөздерді қолданып, теорияны меңгеру, өмірде қолдану, тест тапсырмаларын шешуде мақсатына жету. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин |
Сәлемдесу. Көңіл күйлерін анықтау Үй жұмысын тексеру «Кім көп біледі» ПИЗА-тапсырмалары. Фотоэффект құбылысы. 1.Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес энергия калай аталады? 2. Өзіне түскен әртүрлі жиіліктегі сәулелердің энергиясын толық жұтып алатын дене қалай аталады? 3. Электронның металдан босап, ұшып шығуы үшін жасайтын жұмысын 4. Электронның металдан босап, ұшып шығуы үшін жасайтын жұмысын 5. Температурасы 10000С-тан кем болатын дене қандай сәуле шығарады? 6.Инфрақызыл сәулені кім, қашан ашты? |
Квант Абсолют қара Электронның шығу жұмысы Фотоэлемент инфрақызыл 1800 жылы ағылшын физигі Уильям Гершель |
«Өз-өзіңді тексер» |
АКТ Lerningapp бағдарламасы
ПИЗА-тапсырмалары |
|
|
Миға шабуыл «Мен дәрігер боламын» 10 мин |
Оқушыларға ренген (фото сурет) таратылады. Оқушылар фото суретке қарау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды Оқушыларға тақырыптың оқу мақсаттары түсіндіріледі.Видеоролик Ұсынылады.. |
Мұғалімнің «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалауы: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» «СТЕМ-бағдарламасының» С-ғылымдар бағыты |
Видео ролик |
||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс 7 мин
“Білгенімді |
Оқушыларға тапсырманы өмірмен байланыстырып, қаншалықты осы тақырыпты түсіну керек екенін ұғындыру. Оқушылар жаңа технологияны игере отырып әр түрлі програмалармен тест тапсырмаларын құрастырады. 9.6.1.5 рентген сәулесін электромагниттік сәулелердің басқа түрлерімен салыстыру; |
Тақырыпқа байланысты тест тапсырмалар құрастыру |
ҚБ: «Комментарий бер» Саралау: Қарқын
Оқушылар бір-бірінің қатесін түзеп немесе мақтап отырады. «СТЕМ-бағдарламасы» Т-технологиялар бағыты. |
АКТ Lerningapp бағдарламасы
|
|
|
«Инженерия» 6 мин |
Ұжымдық жұмыс: Оқушылардың шеберлігіне байланысты ақ қағаздар таратылады.Ұжымдаса отырып «Рентген сәулесі» тақырыбында ой қозғайды. Рентген сәулесінің зияны мен пайдасын, қолданылу аймағын жазады. 9.6.1.6 рентген сәулесін қолдануға мысалдар келтіру
|
Оқушылардың шеберлігіне, тапқырлығына байланысты |
ҚБ: Like Саралау: Диалог және қолдау |
«СТЕМ-бағдарламасының» Е-инженерлік өнер бағыты. |
|
|
Жеке жұмыс
|
Қалыптастырушы бағалауға араналған тапсырманы орындап, жіпке іледі. 1.Сәуле шығару көзінің энергия қуаты 50 Вт. Егер минут сайын n=7.2*10 21 фотондар шығып жатса онда сәуле шығаратын толқын ұзындығын есептеңдер.
2. Егер фотоэлектрондардың кинетикалық энергиясы 4,5·10-20 Дж, ал электрондардың металдан шығу жұмысы 7,6·10-19 Дж болса, металл бетін жарықтандыратын жарық толқынының ұзындығы (һ=6,63·10-34 Дж·с с=3·108м/с) |
Оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. Берілген тапсырманы орындап болған оқушыға
Сараланған тапсырма беріледі: Саралау: тапсырма арқылы |
Дескриптор: Есептің берілгенін жазады; Берілген тапсырмада сәуле шығаратын толқын ұзындығының формуласын жазады, есептер шығарады.
ҚБ. "Серпілген сауал" тәсілі арқылы оқушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Үлестірмелі тапсырмалар «СТЕМ-бағдарламасының» М-матемаика бағыты |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия: "Физика менің өмірімде" әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендерін физикалық термин сөздерді қолдана отырып айтады. Мұғалімнің кері байланыс беруі. Үй тапсырмасы: Ренген сәулесі |
Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Сабақ барысында оқушыларды үздіксіз саралап отырамын. Ұжыммен жұмыс жасағанда оқушылар қарқынын анықтап «Қарқын» , «Диалог және қолдау» әдістерімен саралаймын. Оқушылар деңгейіне байланысты тапсырма беріп, «Тапсырма» әдісімен саралап отырдым. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар беріп, білімдерін нығайтамын. Қабілетін төмен оқушыларға қолдау білдіріп, жеңіл тапсырма ұсынамын. Сараланған тапсырма Егер фотоэлектрондардың кинетикалық энергиясы 4,5·10-20 Дж, ал электрондардың металдан шығу жұмысы 7,6·10-19 Дж болса, металл бетін жарықтандыратын жарық толқынының ұзындығы (һ=6,63·10-34 Дж·с с=3·108м/с) |
Оқушыларды әр сұрақтарға жауап беріп, әр тапсырманы орындаған сайын бағалау әдістерін қолданып, бағалап отырамын. Ұжымдық жұмыс жасағанда оқушыларды «Комментарий бер», « Like», әдістерімен бағалау жұмыстарын жүргіземін. Жеке жұмыс жасағанда "Серпілген сауал" тәсілі арқылы оқушылар өзара бағалау жүргізеді. |
Оқушылардың партада дұрыс отыруын және арақашықтық сақтауын, маскалы режимді қадағалаймын. |
шағым қалдыра аласыз
















