Тақырыбы: Мен анама көмектесемін.
Күні, айы:25.10.2017
Сыныбы: 4
Мұғалімнің аты-жөні:Енсегенова А.А.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну.
Мәтін бойынша сұраққа дұрыс жауап беруге үйрету.Сөздерді септеу.
Сабақ мақсаты:
Барлық оқушылар:
-
Отбасы мүшелерін атай алады, өзінің қандай да бір жерге (дүкенге, саябаққа, мектепке, үйге, тауға) кіммен баратынын және анасына көмектесетінін айта алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
-
Өзінің мектепке/үйге кіммен баратынын,анасына қалай көмектесетінін айта алады. Мұғалімнің көмегімен көмектес септігінің жалғауын дұрыс қолдана алады.
Кейбір оқушылар:
-
Сабақта үйренген құрылымдық үлгілерді өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (2-5 минут) |
(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. |
|
|
Сабақтың ортасы (6-35 минут) |
(МК,Ұ) Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген суретке назар аударады. Сурет бойынша мұғалім балалардың мектепке кіммен баратынын түсіндіреді. Оқушылар ата, әже, ана деген сөздерді қайталайды, балалардың қайда баратынын айта алуға жаттығады. (МК,Ұ) 2-тапсырма арқылы қайда сұрағы қайталанады. «Сен қайда барасың?» деген сұраққа оқушылар кесте бойынша жауап береді. Мұғалім суреттер бойынша оқушылардың есіне мектеп, тау, саябақ, дүкен сөздерін түсіреді. Сондай-ақ екінші кесте бойынша мұғалім кіммен? деген сұрақты түсіндіреді. Бұл сұраққа да кесте бойынша жауап беру үлгілерін көрсетеді. Мысалы: Мен анаммен барамын. Мен анама көмектесемін. Осы тапсырма арқылы оқушылар қайда баратынын және кіммен баратынын айта алуға жаттығады. (Ж) 3-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді. Бірінші оқушы сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. Екінші бала сұрақтарға өз қалауы бойынша жауап береді. Мысалы: Сен қайда барасың?Мен мектепке барамын. Сен кіммен барасың?Мен анаммен барамын. Сен кімге көмектесесің? Мен анама көмектесемін. (МК,Ұ) «Есте сақта!» айдары бойынша мұғалім барамын етістігінің түрін түсіндіреді. Оны еркін қолдануға жаттықтырады. (Ұ) 4-тапсырмада оқушылар барамын, бармаймын етістігінің қолданысын берілген сөйлемдерді толықтырып айту арқылы қайталайды. Сөйлемнің қасында қойылған белгі бойынша (-, +) оқушылар барамын, бармаймын сөздерін қолданады. Осы тапсырмада берілген «Сен қайда барасың? Сен кіммен барасың?» деген сұрақтарға жауап беру арқылы бару етістігін I жақта қолдануды бекіте түседі. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай-ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады. |
Оқулық
жұмыс дәптері
Қосымша тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы (36-40 минут) |
(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
Қорытындылау |
Сұрақ-жауап |
|
1.Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? |
1.Сабақ барысында өзгертулер енгізбедим,себебі бұл құрылған жоспар оқушыларға өте қызықты,әрі жеңіл. |
|
2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды. |
2.жүргізілген жұмыс түрлері өте тиімді болды,себебі оқушылар жұмысты қызығушылықпен орындады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен анама көмектесемін
Мен анама көмектесемін
Тақырыбы: Мен анама көмектесемін.
Күні, айы:25.10.2017
Сыныбы: 4
Мұғалімнің аты-жөні:Енсегенова А.А.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:
Мұғалімнің көмегімен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну.
Мәтін бойынша сұраққа дұрыс жауап беруге үйрету.Сөздерді септеу.
Сабақ мақсаты:
Барлық оқушылар:
-
Отбасы мүшелерін атай алады, өзінің қандай да бір жерге (дүкенге, саябаққа, мектепке, үйге, тауға) кіммен баратынын және анасына көмектесетінін айта алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
-
Өзінің мектепке/үйге кіммен баратынын,анасына қалай көмектесетінін айта алады. Мұғалімнің көмегімен көмектес септігінің жалғауын дұрыс қолдана алады.
Кейбір оқушылар:
-
Сабақта үйренген құрылымдық үлгілерді өмірлік жағдаятта еркін қолдана алады.
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (2-5 минут) |
(МК) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. |
|
|
Сабақтың ортасы (6-35 минут) |
(МК,Ұ) Мұғалім оқушылардың назарын оқулықтағы 1-тапсырмада берілген суретке назар аударады. Сурет бойынша мұғалім балалардың мектепке кіммен баратынын түсіндіреді. Оқушылар ата, әже, ана деген сөздерді қайталайды, балалардың қайда баратынын айта алуға жаттығады. (МК,Ұ) 2-тапсырма арқылы қайда сұрағы қайталанады. «Сен қайда барасың?» деген сұраққа оқушылар кесте бойынша жауап береді. Мұғалім суреттер бойынша оқушылардың есіне мектеп, тау, саябақ, дүкен сөздерін түсіреді. Сондай-ақ екінші кесте бойынша мұғалім кіммен? деген сұрақты түсіндіреді. Бұл сұраққа да кесте бойынша жауап беру үлгілерін көрсетеді. Мысалы: Мен анаммен барамын. Мен анама көмектесемін. Осы тапсырма арқылы оқушылар қайда баратынын және кіммен баратынын айта алуға жаттығады. (Ж) 3-тапсырмада оқушылар жұппен жұмыс істейді. Бірінші оқушы сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. Екінші бала сұрақтарға өз қалауы бойынша жауап береді. Мысалы: Сен қайда барасың?Мен мектепке барамын. Сен кіммен барасың?Мен анаммен барамын. Сен кімге көмектесесің? Мен анама көмектесемін. (МК,Ұ) «Есте сақта!» айдары бойынша мұғалім барамын етістігінің түрін түсіндіреді. Оны еркін қолдануға жаттықтырады. (Ұ) 4-тапсырмада оқушылар барамын, бармаймын етістігінің қолданысын берілген сөйлемдерді толықтырып айту арқылы қайталайды. Сөйлемнің қасында қойылған белгі бойынша (-, +) оқушылар барамын, бармаймын сөздерін қолданады. Осы тапсырмада берілген «Сен қайда барасың? Сен кіммен барасың?» деген сұрақтарға жауап беру арқылы бару етістігін I жақта қолдануды бекіте түседі. (МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі. (Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Сондай-ақ АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады. |
Оқулық
жұмыс дәптері
Қосымша тапсырмалар |
|
Сабақтың соңы (36-40 минут) |
(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңіл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
Қорытындылау |
Сұрақ-жауап |
|
1.Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге? |
1.Сабақ барысында өзгертулер енгізбедим,себебі бұл құрылған жоспар оқушыларға өте қызықты,әрі жеңіл. |
|
2.Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды. |
2.жүргізілген жұмыс түрлері өте тиімді болды,себебі оқушылар жұмысты қызығушылықпен орындады. |
шағым қалдыра аласыз













