|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менжәне цифрлық әлем» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 9-САБАҚ «Әлеуметтік желідегі қауіпті ойындар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ, Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
«Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
І. Бұл әлемде интернетке
кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл дүние жүзіндегі
адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни интернеттің маңызы
зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын. Күн өткен сайын
адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат баласы кем дегенде
күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні белгілі.
|
1970 жылдары Internet (желілер
желісі) – желілерді біріктіру термині пайда болды |
презентация |
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
Қазақ телеком ұсынған тариф – Megaline. 2006 жылдан бастап қолданылады. Жылдамдығы: 128 – 256 Кбит/с "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны
Мұғалім:Енді компьютерлік
ойындарға келсек, олардың қаншалықты зиянды екенін айта кетейік.
Интернеттегі онлайн ойындары атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу,
жауыздық тақырыбында болады. Осы ойындарды бала ойнаса, оның
психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы ойнаған баланың миында
ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман қылық, тіпті қылмысқа
да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу үшін компьютерлік
ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне тарта бастап, жаман
қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан басқа да өзіміздің
ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа? Асық ойнау, күрес, қол
күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар бар. Біз бөлмеде
тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза ауа жұтып,
көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау болғанымызға
не жетсін. |
1-оқушы:
«Интернет керек, ол біздің
өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке
анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі. |
интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар, мультимедиа құралдары. |
|
|
Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін? |
Әр топ интернетсіз өз күн тәртібін құрады. |
|
|
Қауіпсіздік 10 мин |
- Презентация: «Жоқ» деп айта білудің маңыздылығы, - Жағдайлардың мысалдары. - Бас тарту мысалдарын талқылау: «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Адамдардың өзмүдделерін ұмытып кетуінің басқа себептері бар: ✓ ренжітуге немесе ашулануға құлықсыздық; ✓ жеке шегараларды белгілей алмау; ✓ «жақсы» болып көріну мүмкіндігі; ✓ ерекшелену қажеттілігі; ✓ қарым-қатынасты сақтауға деген ұмтылыс. |
Практикалықбөлім: Рольдік ойын. 1. «Жоқ, рақмет!» деп нақты айту керек. 2. Себебін түсіндіріңіз немесе сылтау табыңыз. «Жоқ, рақмет, мен оны қолданбаймын», «Мен алмаймын. Ата-анам мені тексереді», «Менің жаттықтырушым мені іздейді», «Мен мұғаліммен кездесемін». 3. Әңгіме тақырыбын өзгерту. «Мен өте күлкілі жаңа фильм көрдім» 4. Мүмкіндігінше тезірек кетіңіз. «Кешіріңіз, менде қазір уақыт жоқ». 5. Жағдайдан аулақ болыңыз. Егер сіз есірткі қолданатын немесе ұсынатын адамдар жиналатын жерлерді білсеңіз, онда бұл жерлерден аулақ болыңыз. 6. Жағдайды өзгертіңіз: «Егер сіз нағыз дос болсаңыз, онда мен қиындыққа айналатын нәрсені істеуімді сұрамас едім». |
https://drive.google.com/file/d/1zr0xk3YY5XJuddXYQM36oZSyfRFItux5/view |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7
|
Қорытынды: Қорыта келе, Интернетті
меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен
шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы
мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің
жақсысын үйреніп, жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал
зиянынан сақтанайық демекпін. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Егер үш негізгі ережелер сақталған болса, интернетті пайдалану қауіпсіз:
1. Компьютерінді сақта
2. Интерентте өзінді сақта
3. Ережелерді сақта

-
Интернеттегі қауіпсіздік дегеніміз не?
-
Неден сақтану қажет?
-
Интернет қолданушылардын ойындағыдай интернет қаншалықты пайдалы?
-
Интернет пен жұмыс жасаған кезде қандай қауіпсіз ережелерін ұстану қажет?
Интерентте өзінді сақта
-
Жеке ақпаратты ашу кезінде абай болыңыз.
-
Сіз кіммен сөйлескеніңіз туралы ойланыңыз.
-
Интернетте барлық ақпараттың сенімді емес екендігін және барлық пайдаланушылардың ашық болмайтынын ұмытпаңыз.

Компьютерінді сақта
-
Вирусқа қарсы программаны пайдаланыңыз.
-
Маңызды файлдардың сақтық көшірмесін жасаңыз.
-
Ақпаратты жүктеген кезде абай болыңыз.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
“Мен және цифрлық әлем”сынып сағаты
“Мен және цифрлық әлем”сынып сағаты
|
Күні: |
|
|
|
Сынып жетекшісі: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Менжәне цифрлық әлем» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 9-САБАҚ «Әлеуметтік желідегі қауіпті ойындар» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға цифрлық әлем туралы ақпарат беру; Цифрлық әлемді қауіпсіз қолдануға үйрету. |
|
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ, Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Апта дәйек сөзі |
«Әділдік пен жауапкершілік-біртұтас ұғым!» |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық тренинг жүргізеді Дүниедегі құбылыстың мәнін де,
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары бойынша орындарына отырады
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
І. Бұл әлемде интернетке
кірмейтін адам мыңның бірінде ғана шығар. Бүкіл дүние жүзіндегі
адамдардың 90%-ға жуығы интернетке кіреді. Яғни интернеттің маңызы
зор. Интернетсіз адам өмірін елестету өте қиын. Күн өткен сайын
адамдар интернетке тәуелді болып барады. Адамзат баласы кем дегенде
күніне 1 сағатын Интернетте өткізетіні белгілі.
|
1970 жылдары Internet (желілер
желісі) – желілерді біріктіру термині пайда болды |
презентация |
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
Қазақ телеком ұсынған тариф – Megaline. 2006 жылдан бастап қолданылады. Жылдамдығы: 128 – 256 Кбит/с "Компьютердің пайдасы мен зияны" (пікір - талас) ойыны
Мұғалім:Енді компьютерлік
ойындарға келсек, олардың қаншалықты зиянды екенін айта кетейік.
Интернеттегі онлайн ойындары атыс-шабыс, тағы басқа қантөгу,
жауыздық тақырыбында болады. Осы ойындарды бала ойнаса, оның
психологиясына жаман әсер береді. Ұдайы ойнаған баланың миында
ойынның мазмұны, әдіс-тәсілдері еніп, жаман қылық, тіпті қылмысқа
да баратын болады. Қалалы жерде ақша табу үшін компьютерлік
ойындарды жарнамалап, оқушы балаларды өздеріне тарта бастап, жаман
қылықтарға бағыттайды. Интернет ойындарынан басқа да өзіміздің
ұлттық ойындарымыз бар, соны неге ойнамасқа? Асық ойнау, күрес, қол
күресі, волейбол, футбол сияқты көп ойындар бар. Біз бөлмеде
тығылып компьютерлік ойынды ойнағанша, далада таза ауа жұтып,
көпшілікпен көңіл көтеріп, денемізді шынықтырып, сау болғанымызға
не жетсін. |
1-оқушы:
«Интернет керек, ол біздің
өмірімізге қажет» Интернеттің пайдасы өте зор. Алдымен интернетке
анықтама берейік. Интернет бүкіл ғаламдық тор. Ол бүкіл әлемдегі
миллиондаған компьютерлік желілерді бір-бірімен байланыстыратын
орасан зор компьютерлік желі. |
интерактивті тақта, тақырыпқа байланысты дидактикалық материалдар, мультимедиа құралдары. |
|
|
Ой толғау. ТЖ. Мен интернетсіз күнді қалай өткіземін? |
Әр топ интернетсіз өз күн тәртібін құрады. |
|
|
Қауіпсіздік 10 мин |
- Презентация: «Жоқ» деп айта білудің маңыздылығы, - Жағдайлардың мысалдары. - Бас тарту мысалдарын талқылау: «Ұсынысыңызға рақмет, бірақ мен мұны жасай алмаймын»; «Маған бұл идеяға қонымсыз, сондықтан мен бас тартамын»; «Мен бұл көңілді болуы мүмкін екенін түсінемін, бірақ маған олай емес»; «Мен мұны қаламаймын және жасамаймын»; «Мен мұндай жағдайлардан аулақ болғанды жөн көремін. Ондайды ұнатпаймын». Адамдардың өзмүдделерін ұмытып кетуінің басқа себептері бар: ✓ ренжітуге немесе ашулануға құлықсыздық; ✓ жеке шегараларды белгілей алмау; ✓ «жақсы» болып көріну мүмкіндігі; ✓ ерекшелену қажеттілігі; ✓ қарым-қатынасты сақтауға деген ұмтылыс. |
Практикалықбөлім: Рольдік ойын. 1. «Жоқ, рақмет!» деп нақты айту керек. 2. Себебін түсіндіріңіз немесе сылтау табыңыз. «Жоқ, рақмет, мен оны қолданбаймын», «Мен алмаймын. Ата-анам мені тексереді», «Менің жаттықтырушым мені іздейді», «Мен мұғаліммен кездесемін». 3. Әңгіме тақырыбын өзгерту. «Мен өте күлкілі жаңа фильм көрдім» 4. Мүмкіндігінше тезірек кетіңіз. «Кешіріңіз, менде қазір уақыт жоқ». 5. Жағдайдан аулақ болыңыз. Егер сіз есірткі қолданатын немесе ұсынатын адамдар жиналатын жерлерді білсеңіз, онда бұл жерлерден аулақ болыңыз. 6. Жағдайды өзгертіңіз: «Егер сіз нағыз дос болсаңыз, онда мен қиындыққа айналатын нәрсені істеуімді сұрамас едім». |
https://drive.google.com/file/d/1zr0xk3YY5XJuddXYQM36oZSyfRFItux5/view |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7
|
Қорытынды: Қорыта келе, Интернетті
меңгеруіміз керек деп, таңертеннен кешке дейін заман техникасымен
шұғылдана бергеніміздің адамзат өміріне тигізетін өзіндік пайдасы
мен зияны баршылық екеніне көзіміз жетті. Әрқашан әр нәрсенің
жақсысын үйреніп, жаманнан жиреніп, пайдасын көріп біліп, ал
зиянынан сақтанайық демекпін. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
|
Егер үш негізгі ережелер сақталған болса, интернетті пайдалану қауіпсіз:
1. Компьютерінді сақта
2. Интерентте өзінді сақта
3. Ережелерді сақта

-
Интернеттегі қауіпсіздік дегеніміз не?
-
Неден сақтану қажет?
-
Интернет қолданушылардын ойындағыдай интернет қаншалықты пайдалы?
-
Интернет пен жұмыс жасаған кезде қандай қауіпсіз ережелерін ұстану қажет?
Интерентте өзінді сақта
-
Жеке ақпаратты ашу кезінде абай болыңыз.
-
Сіз кіммен сөйлескеніңіз туралы ойланыңыз.
-
Интернетте барлық ақпараттың сенімді емес екендігін және барлық пайдаланушылардың ашық болмайтынын ұмытпаңыз.

Компьютерінді сақта
-
Вирусқа қарсы программаны пайдаланыңыз.
-
Маңызды файлдардың сақтық көшірмесін жасаңыз.
-
Ақпаратты жүктеген кезде абай болыңыз.

шағым қалдыра аласыз


















