Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі : Мен және қоғам
Ортақ тақырып: Тағам және сусын
Бөлімше: Денсаулық пен қауіпсіздік
Күні:
Сынып: 1 |
Мектеп:К.Мендалиев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Абилова Лаззат Максутовна Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:- |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәмді әрі пайдалы |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін біледі; 2.Дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсінеді, айта алады;пайдалы және зиянды тағамдардан ажыратады. 3.Дұрыс тамақтану ережелерін құрастырып, тұжырымдайды; Алған білімдерін өмірмен байланыстырады; |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Термин сөздер Режим Дұрыс тамақтану сөздерін пайдаланады. Талқылауға арналған сұрақтар: - Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігі дегенді қалай түсінесіңдер? |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылық Тамақтану ережесін кұрастырғанда; Ынтымақтастық,: ұжымдық ширату жаттығуы,топтық, жұптық жұмыстар барысында, оқу мақсатын анықтауда; |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Математика Дәптердегі тапсырмаларды орындаған кезде; Көркем еңбек "тамақтану ережесі" тапсырмасын орындаған кезде,қима қағаздарды жабыстыру кезінде; Музыка Сергіту сәтінде; |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта, дұрыс тамақтану туралы бейнематериал, сергіту сәтінде; |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тамақ және сусын тақырыбының көптеген мәселелері қарастырылған;оқушылар осыған дейін адамдар тұтынатын тағамдар түрлерін біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұ:Ширату Оқушылар дөңгеленіп тұрады - Бүгінгі күнімізге сәттілік! хормен айтады Сұрақ- жауап әдісі "Мен жақсы көретін тағам" - Жақсы көретін тағамдарымызды айтайықшы - Сіздер күніне неше мезгіл тамақтанасыңдар? - Өздеріңе ұнайтын тағам түрлерін таңдаңыз Суреттері бар қима қағаздарды балалар суырып алып,топқа бөлінеді. Сол тағамды топтар бір-біріне жұмбақтап көрсетеді. Қалған топтар топтың қалай аталатынын табады.
Мұғалімнің "Қолпаштау" әдісі " Жарайсыңдар!", "Тамаша!", "Керемет!" |
Тағам түрлерінің суреттері
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин
3 мин
2 мин 2 мин 10 мин 3 мин
4 мин |
Ұ:Суретпен жұмыс "Диалог" әдісі -Адамға тамақтану не үшін керек? - Денсаулыққа нелер көмектесуі мүмкін? - Қандай тағамдар денсаулыққа пайдалы? - Суреттегі оқушылар қай мезгілде тамақтанып отыр? - Таңертеңгілік қандай тамақтар жеу керек деп ойлайсыңдар? ҚБ: "Мұғалімнің мадақтауы" "Жарайсыңдар!","Өте жақсы" ОМ таныстыру: Ендеше, балалар, бүгінгі мақсатымыз- тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін білу. МК:"Дұрыс тамақтану "туралы бейнематериал көреміз. "Керегін ал" әдісі - Балалар бейнематериалды қарап, әркім өздеріңе керек ақпаратты осы көрсетілімнен қадағалап отырыңдар.Соған байланысты сұрақтар қоямын. - Бейнематериал не туралы болды? - Таңертеңгілік, түскі, кешкі мезгілдерде қандай тағамдарды ішкен пайдалы? ҚБ: мұғалімнің кері байланысы "Жарайсыңдар", "Керемет"
Бейнематериалды көргеннен кейін түсінігін байқау мақсатында Ө. жұмыс: Тамақтану пирамидасы Бағалау критерийі: Білім алушы: Пирамиданың қай бөлігі маңызды екенін әңгімелейді 1- топ- Пирамида неше бөліктен тұрады? 2-топ Қай бөлігі ең маңызды деп ойлайсыңдар? 3-топ Маңыздылығы неліктен, дәлелде.
Дескриптор: 1. Пирамида неше бөліктен тұратынын анықтайды. 2. Ең маңызды бөлігін атайды. 3. Маңызды бөлігін дәлелдеп айтады. ҚБ: Өзін-өзі бағалауы
Сергіту сәті "Доңыз бен тоқаш" бейне ролик тамашалайды "Сен білесің бе?" айдары Жаңғақты оқушыларға үйлестіріп беру. Оқушылар жаңғақты қолдарына ұстап ол туралы не білетіндерін айтады. (неге ұқсайтынын, қатты, ішіндегі дәні дәмді, миға ұқсайды т.б) Қосымша ақпарат беру. Осы алған ақпараттарды үйге барғанда отбасы мүшелеріне айтыңыз. ТЖ: Саралау тапсырмасы:"Ойлан,жұптас, бөліс" тәсілі А) қима суреттерді пайдаланып таңғы,түскі, кешкі ас мәзірін жабыстырады. в) суреттер ішінен пайдалы және зиянды тағамдарды тауып, кестеге нөмірін жазады
С) суреттерге қарап дұрыс тамақтану ережесін құрастырады. Бағалау критерийі: Дескриптор: 1.Суреттерді пайдаланып, ас мәзірін жапсырады. 2.Суреттен пайдалы және зиянды тағамдарды ажырата алады. 3. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады. ҚБ: Топтық бағалау «Отшашу» әдісі арқылы бағалау. Барлығы дұрыс болса, жоғары қарай шапалақтайды. 1 қате болса, ортада шапалақтайды. 2-ден көп қате болса, төменде шапалақтайды ЖЖ. Дәптермен жұмыс Сен енді дұрыс тамақтануды білесің.Русланға пайдалы тағамдардың тізімін жасауға көмектес - Бірін-бірі тексеру ҚБ: өзара бағалау "Жұлдызша"
Қатесіз – (3 жұлдыз)
1 қате – (2 жұлдыз)
2 -3 қате - (1 жұлдыз)
Сабақты бекіту
Бағалау критерийі Білім алушы • Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну Қолдану
Тапсырма: Тимурдың жазған хатын мұқият тыңда. Оған қандай кеңес берер едің? Жұпта талқыла. Тимурға дұрыс тамақтану туралы жауап хат жаз.
Дескриптор Білім алушы - хаттың мазмұнын талқылайды; - дұрыс тамақтануға қатысты пікір білдіреді; - кейіпкерге дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы кеңес береді.
ӨЖ «Білезік» әдісі бойынша бағалау. - мұғалімнің бақылауымен оқушылардың орындаған жұмыстары қолдарына түрлі түсті резеңке білезік кигізу арқылы бағаланады. Жасыл- хаттың мазмұны жүйелі ,түсінікті болса;
Сары – хат мазмұны жеткіліксіз
болса;
|
https://www.youtube. com/watch? v=agB9peSa9fE
Сергіту сәті жинағынан
Дәптер 54 беттегі 52- жұмыс парағы
Жұмыс дәптері 53-бет
|
||||||||||
|
Сабақ соңы
3 мин |
Кері байланыс "Бутерброд" әдісі
болған;
|
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік |
||||||||||
|
Әр оқушының қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында саралау тапсырмаларын қолдануды жоспарладым. 1.Тапсырма. Білім деңгейі әртүрлі балаларға арналған тапсырмалар беремін. 2.Қарқын.Кейбір оқушылар басқа оқушыға қарағанда тез орындайды. 4.Қорытынды. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. 5.Диалог және қолдау көрсету. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Ширату, талқылау сұрақтарында,сұрақ-жауап кезінде; 6.Бағалау.Оқу шыларды үнемі бағалап отырамын. Сонда ғана біз пәнді оқытудан оқушыны оқытуға қарай жылжи аламыз. |
"Белсенді оқыту" Ұ.Ширату "Мен жақсы көретін тағам" әдісі бойынша Мұғалім мадақтауы: " Жарайсыңдар" "Диалог" әдісі бойынша сабақ мақсаты ашылады. ҚБ: мұғалімнің кері байланысы "Жарайсыңдар!" "Керемет!" "Тамаша!" ӨЖ: Тамақтану пирамидасы ҚБ: Өзін-өзі бағалауы
ТЖ: Саралау тапсырмасы:"Ойлан,жұптас, бөліс" ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы бағалау. Барлығы дұрыс болса, жоғары қарай шапалақтайды. 1 қате болса, ортада шапалақтайды. 2-ден көп қате болса, төменде шапалақтайды ЖЖ Дәптермен жұмыс - Бірін-бірі тексеру ҚБ: өзара бағалау "Жұлдызша"
Қатесіз – (3 жұлдыз)
1 қате – (2 жұлдыз)
2 -3 қате - (1 жұлдыз)
Сабақты бекіту ҚБ тапсырмасы
ҚБ: Өзіндік бағалау "Білезік" тәсілі
Кері байланыс "Бутерброд" әдісі
болған;
|
Интерактивті тақтаны уақытымен пайдалану. |
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен және қоғам
Мен және қоғам
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Дүниетану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі : Мен және қоғам
Ортақ тақырып: Тағам және сусын
Бөлімше: Денсаулық пен қауіпсіздік
Күні:
Сынып: 1 |
Мектеп:К.Мендалиев атындағы орта жалпы білім беретін мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Абилова Лаззат Максутовна Қатысқандар саны: 20 Қатыспағандар саны:- |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәмді әрі пайдалы |
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1.Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін біледі; 2.Дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсінеді, айта алады;пайдалы және зиянды тағамдардан ажыратады. 3.Дұрыс тамақтану ережелерін құрастырып, тұжырымдайды; Алған білімдерін өмірмен байланыстырады; |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Термин сөздер Режим Дұрыс тамақтану сөздерін пайдаланады. Талқылауға арналған сұрақтар: - Тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігі дегенді қалай түсінесіңдер? |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылық Тамақтану ережесін кұрастырғанда; Ынтымақтастық,: ұжымдық ширату жаттығуы,топтық, жұптық жұмыстар барысында, оқу мақсатын анықтауда; |
|||||||||||
|
Пән аралық байланыс: |
Математика Дәптердегі тапсырмаларды орындаған кезде; Көркем еңбек "тамақтану ережесі" тапсырмасын орындаған кезде,қима қағаздарды жабыстыру кезінде; Музыка Сергіту сәтінде; |
|||||||||||
|
АКТ қолдану дағдысы |
Интербелсенді тақта, дұрыс тамақтану туралы бейнематериал, сергіту сәтінде; |
|||||||||||
|
Бастапқы білім |
Тамақ және сусын тақырыбының көптеген мәселелері қарастырылған;оқушылар осыған дейін адамдар тұтынатын тағамдар түрлерін біледі. |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұ:Ширату Оқушылар дөңгеленіп тұрады - Бүгінгі күнімізге сәттілік! хормен айтады Сұрақ- жауап әдісі "Мен жақсы көретін тағам" - Жақсы көретін тағамдарымызды айтайықшы - Сіздер күніне неше мезгіл тамақтанасыңдар? - Өздеріңе ұнайтын тағам түрлерін таңдаңыз Суреттері бар қима қағаздарды балалар суырып алып,топқа бөлінеді. Сол тағамды топтар бір-біріне жұмбақтап көрсетеді. Қалған топтар топтың қалай аталатынын табады.
Мұғалімнің "Қолпаштау" әдісі " Жарайсыңдар!", "Тамаша!", "Керемет!" |
Тағам түрлерінің суреттері
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 5 мин
3 мин
2 мин 2 мин 10 мин 3 мин
4 мин |
Ұ:Суретпен жұмыс "Диалог" әдісі -Адамға тамақтану не үшін керек? - Денсаулыққа нелер көмектесуі мүмкін? - Қандай тағамдар денсаулыққа пайдалы? - Суреттегі оқушылар қай мезгілде тамақтанып отыр? - Таңертеңгілік қандай тамақтар жеу керек деп ойлайсыңдар? ҚБ: "Мұғалімнің мадақтауы" "Жарайсыңдар!","Өте жақсы" ОМ таныстыру: Ендеше, балалар, бүгінгі мақсатымыз- тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін білу. МК:"Дұрыс тамақтану "туралы бейнематериал көреміз. "Керегін ал" әдісі - Балалар бейнематериалды қарап, әркім өздеріңе керек ақпаратты осы көрсетілімнен қадағалап отырыңдар.Соған байланысты сұрақтар қоямын. - Бейнематериал не туралы болды? - Таңертеңгілік, түскі, кешкі мезгілдерде қандай тағамдарды ішкен пайдалы? ҚБ: мұғалімнің кері байланысы "Жарайсыңдар", "Керемет"
Бейнематериалды көргеннен кейін түсінігін байқау мақсатында Ө. жұмыс: Тамақтану пирамидасы Бағалау критерийі: Білім алушы: Пирамиданың қай бөлігі маңызды екенін әңгімелейді 1- топ- Пирамида неше бөліктен тұрады? 2-топ Қай бөлігі ең маңызды деп ойлайсыңдар? 3-топ Маңыздылығы неліктен, дәлелде.
Дескриптор: 1. Пирамида неше бөліктен тұратынын анықтайды. 2. Ең маңызды бөлігін атайды. 3. Маңызды бөлігін дәлелдеп айтады. ҚБ: Өзін-өзі бағалауы
Сергіту сәті "Доңыз бен тоқаш" бейне ролик тамашалайды "Сен білесің бе?" айдары Жаңғақты оқушыларға үйлестіріп беру. Оқушылар жаңғақты қолдарына ұстап ол туралы не білетіндерін айтады. (неге ұқсайтынын, қатты, ішіндегі дәні дәмді, миға ұқсайды т.б) Қосымша ақпарат беру. Осы алған ақпараттарды үйге барғанда отбасы мүшелеріне айтыңыз. ТЖ: Саралау тапсырмасы:"Ойлан,жұптас, бөліс" тәсілі А) қима суреттерді пайдаланып таңғы,түскі, кешкі ас мәзірін жабыстырады. в) суреттер ішінен пайдалы және зиянды тағамдарды тауып, кестеге нөмірін жазады
С) суреттерге қарап дұрыс тамақтану ережесін құрастырады. Бағалау критерийі: Дескриптор: 1.Суреттерді пайдаланып, ас мәзірін жапсырады. 2.Суреттен пайдалы және зиянды тағамдарды ажырата алады. 3. Дұрыс тамақтану ережесін құрастырады. ҚБ: Топтық бағалау «Отшашу» әдісі арқылы бағалау. Барлығы дұрыс болса, жоғары қарай шапалақтайды. 1 қате болса, ортада шапалақтайды. 2-ден көп қате болса, төменде шапалақтайды ЖЖ. Дәптермен жұмыс Сен енді дұрыс тамақтануды білесің.Русланға пайдалы тағамдардың тізімін жасауға көмектес - Бірін-бірі тексеру ҚБ: өзара бағалау "Жұлдызша"
Қатесіз – (3 жұлдыз)
1 қате – (2 жұлдыз)
2 -3 қате - (1 жұлдыз)
Сабақты бекіту
Бағалау критерийі Білім алушы • Дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы әңгімелейді
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну Қолдану
Тапсырма: Тимурдың жазған хатын мұқият тыңда. Оған қандай кеңес берер едің? Жұпта талқыла. Тимурға дұрыс тамақтану туралы жауап хат жаз.
Дескриптор Білім алушы - хаттың мазмұнын талқылайды; - дұрыс тамақтануға қатысты пікір білдіреді; - кейіпкерге дұрыс тамақтанудың маңыздылығы туралы кеңес береді.
ӨЖ «Білезік» әдісі бойынша бағалау. - мұғалімнің бақылауымен оқушылардың орындаған жұмыстары қолдарына түрлі түсті резеңке білезік кигізу арқылы бағаланады. Жасыл- хаттың мазмұны жүйелі ,түсінікті болса;
Сары – хат мазмұны жеткіліксіз
болса;
|
https://www.youtube. com/watch? v=agB9peSa9fE
Сергіту сәті жинағынан
Дәптер 54 беттегі 52- жұмыс парағы
Жұмыс дәптері 53-бет
|
||||||||||
|
Сабақ соңы
3 мин |
Кері байланыс "Бутерброд" әдісі
болған;
|
|
||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік |
||||||||||
|
Әр оқушының қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында саралау тапсырмаларын қолдануды жоспарладым. 1.Тапсырма. Білім деңгейі әртүрлі балаларға арналған тапсырмалар беремін. 2.Қарқын.Кейбір оқушылар басқа оқушыға қарағанда тез орындайды. 4.Қорытынды. Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. 5.Диалог және қолдау көрсету. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Ширату, талқылау сұрақтарында,сұрақ-жауап кезінде; 6.Бағалау.Оқу шыларды үнемі бағалап отырамын. Сонда ғана біз пәнді оқытудан оқушыны оқытуға қарай жылжи аламыз. |
"Белсенді оқыту" Ұ.Ширату "Мен жақсы көретін тағам" әдісі бойынша Мұғалім мадақтауы: " Жарайсыңдар" "Диалог" әдісі бойынша сабақ мақсаты ашылады. ҚБ: мұғалімнің кері байланысы "Жарайсыңдар!" "Керемет!" "Тамаша!" ӨЖ: Тамақтану пирамидасы ҚБ: Өзін-өзі бағалауы
ТЖ: Саралау тапсырмасы:"Ойлан,жұптас, бөліс" ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы бағалау. Барлығы дұрыс болса, жоғары қарай шапалақтайды. 1 қате болса, ортада шапалақтайды. 2-ден көп қате болса, төменде шапалақтайды ЖЖ Дәптермен жұмыс - Бірін-бірі тексеру ҚБ: өзара бағалау "Жұлдызша"
Қатесіз – (3 жұлдыз)
1 қате – (2 жұлдыз)
2 -3 қате - (1 жұлдыз)
Сабақты бекіту ҚБ тапсырмасы
ҚБ: Өзіндік бағалау "Білезік" тәсілі
Кері байланыс "Бутерброд" әдісі
болған;
|
Интерактивті тақтаны уақытымен пайдалану. |
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















