|
Сабақ: сауат ашу Тақырыбы: Мен және табиғат. Кк дыбысы мен әрпі |
Мектеп: №26 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаты: |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар білуге тиісті: К дыбысы мен әрпін ажырата алады, әріпті дыбыспен сәйкестендіре біледі. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Сөздерді буынға бөледі, сөйлем құрастырады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Суреттің көмегімен мәтінді баяндай, дәлелдеулер жасай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Табиғат – природа - nature |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімге деген құштарлықтарын арттыру, қоршаған ортаға деген төзімділігін тәрбиелеу, байқағыштық қасиеттерін дамыту |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат аш, дүниетану, |
||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||||
|
Алдыңғы білімдер: |
Оқушылар тыңдалған материал бойынша өз пікірін айта алады. Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айта алады. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айта алады. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут |
Таңғы шеңбер: Қайырлы таң, достым! Қайырлы күн болсын! Бүгінгі күн міне Сәттілікке толсын! І тапсырма: Жаңа тақырыпқа шығу. (МК;Ұ) «Ұйқасын тап» ойыны (Ұ)-Балалар, сендер ойын ойнағанды жақсы көресіңдер ме? -Ендеше қазір сендермен ойын ойнаймыз. Мен сендерге басын айтамын, ал сендер ұйқас сөзді тауып аяқтау керексіңдер.. -Ра,ра,ра оқулыққа ..... Қы,қы,қы мәтінді ...... Аз,аз,аз, дәптеріңе ..... Ер, ер, ер, сұраққа жауап ..... Қы,қы,қы сабағыңды .... Ол, ол, ол-жақсы бала ..... Оқушының іс-әрекеті: Мақсаты. Тілдік емес амалдарды (интонация, мимика, қол қимылдары, дене қимылдары) ауызша сөйлесуде қолдануы. Дескриптор: оқиды, ұйқасын табады. Өлең екенін айтады. Хормен, әндетіп те оқиды. Бағалау: «Фейерверк» әдісі арқылы қолдаймын. -Жарайсыңдар, балалар. Балалар, бүгін біз К,к дыбысы мен әрпімен танысамыз. ІІ. «Галлерея әдісі арқылы К,к дыбысы мен әрпімен таныстырам. Топқа бөлу:стикерлердің түстеріне байланысты. Оқушыларға сұрақ қойылады. Осы сөздерде қандай әріп және дыбыс кездеседі? Балалар, қарап тұрсақ К әріпі мен к дыбысы сөздін басында, сөздің ортасында, сөздің соныңда кездеседі екен. Әр топ «планшет» арқылы жұмыс жасайды. 1 топ –К әріпі сөздін басында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. ІІ топ - К әріпі сөздін ортасында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. ІІІ топ - К әріпі сөздін сонында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. Шығармашылық тапсырма: әр екі сөзбен сөйлем құрастыру. Мақсаты:тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы ұғымдары мен түсініктерін кеңейту. Дескриптор: дыбыстарды ажыратады, буынға бөліп жазады, сөйлем құрастырады.. Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды. |
АҚТ
А
|
|||
|
2 минут |
|
«Көңілді күн» |
|||
|
Тыңдалым және айтылым |
(МК; Т) ІІІ тапсырма: С.Мәуленовтің «Ата ақылы» өлеңін тыңдату. Аудиожазбасы Өлең мазмұнымен жұмыс: Мақсаты:Мұғалім мен оқушылардың сөйлеуін тыңдыуы, естігенінің мәнісін түсінуі, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру. 1 Топ тапсырмалары «Кім үлкен болған кезінде сыйлы болмақ?» сұрағына оқушылардан жауап алу. 2 –топ тапсырмалары:Мағынасы қарама-қарсы мағыналы сөздерді табу 3-топ тапсырмалары:Еркіннің хатын тыңдап, сұрағына жауап іздеу. -Сен неше күн сабақ оқисың? -Демалыс күні немен айналысасың? 4-топ тапсырмасы:Көп мағыналы сөздерді ажырата алу, қолдану білігін ұйымдастыра алу. Дескриптор: Сұрақтарға нақты және дұрыс жауап береді. Мағынасы қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады. Көп мағыналы сөздерді ажырата алады, қолданады. Бағалау: Смайлик арқылы мадақтаймын.«Шапалақ ұру» арқылы мадақтаймын. |
АҚТ |
|||
|
Қорытынды бөлім |
«Ішкі, сыртқы» әдісі арқылы кім? сұрағына жауап беретің сөздерде ыдыс ішіне салады, не? сұрағына жауап беретің сөздерде ыдыс сыртына салады
Рефлексия
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мен және табиғат. К дыбысымен әріпі
Мен және табиғат. К дыбысымен әріпі
|
Сабақ: сауат ашу Тақырыбы: Мен және табиғат. Кк дыбысы мен әрпі |
Мектеп: №26 мектеп-гимназиясы |
||||
|
Күні: |
|||||
|
Сынып:1 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Оқу мақсаты: |
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар білуге тиісті: К дыбысы мен әрпін ажырата алады, әріпті дыбыспен сәйкестендіре біледі. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс: Сөздерді буынға бөледі, сөйлем құрастырады. |
|||||
|
Кейбір оқушылар білуге тиіс: Суреттің көмегімен мәтінді баяндай, дәлелдеулер жасай алады. |
|||||
|
Тілдік мақсат: |
Табиғат – природа - nature |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Білімге деген құштарлықтарын арттыру, қоршаған ортаға деген төзімділігін тәрбиелеу, байқағыштық қасиеттерін дамыту |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Сауат аш, дүниетану, |
||||
|
АҚТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақта |
||||
|
Алдыңғы білімдер: |
Оқушылар тыңдалған материал бойынша өз пікірін айта алады. Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айта алады. Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айта алады. |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут |
Таңғы шеңбер: Қайырлы таң, достым! Қайырлы күн болсын! Бүгінгі күн міне Сәттілікке толсын! І тапсырма: Жаңа тақырыпқа шығу. (МК;Ұ) «Ұйқасын тап» ойыны (Ұ)-Балалар, сендер ойын ойнағанды жақсы көресіңдер ме? -Ендеше қазір сендермен ойын ойнаймыз. Мен сендерге басын айтамын, ал сендер ұйқас сөзді тауып аяқтау керексіңдер.. -Ра,ра,ра оқулыққа ..... Қы,қы,қы мәтінді ...... Аз,аз,аз, дәптеріңе ..... Ер, ер, ер, сұраққа жауап ..... Қы,қы,қы сабағыңды .... Ол, ол, ол-жақсы бала ..... Оқушының іс-әрекеті: Мақсаты. Тілдік емес амалдарды (интонация, мимика, қол қимылдары, дене қимылдары) ауызша сөйлесуде қолдануы. Дескриптор: оқиды, ұйқасын табады. Өлең екенін айтады. Хормен, әндетіп те оқиды. Бағалау: «Фейерверк» әдісі арқылы қолдаймын. -Жарайсыңдар, балалар. Балалар, бүгін біз К,к дыбысы мен әрпімен танысамыз. ІІ. «Галлерея әдісі арқылы К,к дыбысы мен әрпімен таныстырам. Топқа бөлу:стикерлердің түстеріне байланысты. Оқушыларға сұрақ қойылады. Осы сөздерде қандай әріп және дыбыс кездеседі? Балалар, қарап тұрсақ К әріпі мен к дыбысы сөздін басында, сөздің ортасында, сөздің соныңда кездеседі екен. Әр топ «планшет» арқылы жұмыс жасайды. 1 топ –К әріпі сөздін басында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. ІІ топ - К әріпі сөздін ортасында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. ІІІ топ - К әріпі сөздін сонында тұрған сөздерді планшетқа буындап жазасыңдар. Шығармашылық тапсырма: әр екі сөзбен сөйлем құрастыру. Мақсаты:тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы ұғымдары мен түсініктерін кеңейту. Дескриптор: дыбыстарды ажыратады, буынға бөліп жазады, сөйлем құрастырады.. Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды. |
АҚТ
А
|
|||
|
2 минут |
|
«Көңілді күн» |
|||
|
Тыңдалым және айтылым |
(МК; Т) ІІІ тапсырма: С.Мәуленовтің «Ата ақылы» өлеңін тыңдату. Аудиожазбасы Өлең мазмұнымен жұмыс: Мақсаты:Мұғалім мен оқушылардың сөйлеуін тыңдыуы, естігенінің мәнісін түсінуі, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру. 1 Топ тапсырмалары «Кім үлкен болған кезінде сыйлы болмақ?» сұрағына оқушылардан жауап алу. 2 –топ тапсырмалары:Мағынасы қарама-қарсы мағыналы сөздерді табу 3-топ тапсырмалары:Еркіннің хатын тыңдап, сұрағына жауап іздеу. -Сен неше күн сабақ оқисың? -Демалыс күні немен айналысасың? 4-топ тапсырмасы:Көп мағыналы сөздерді ажырата алу, қолдану білігін ұйымдастыра алу. Дескриптор: Сұрақтарға нақты және дұрыс жауап береді. Мағынасы қарама-қарсы мағыналы сөздерді табады. Көп мағыналы сөздерді ажырата алады, қолданады. Бағалау: Смайлик арқылы мадақтаймын.«Шапалақ ұру» арқылы мадақтаймын. |
АҚТ |
|||
|
Қорытынды бөлім |
«Ішкі, сыртқы» әдісі арқылы кім? сұрағына жауап беретің сөздерде ыдыс ішіне салады, не? сұрағына жауап беретің сөздерде ыдыс сыртына салады
Рефлексия
|
||||
шағым қалдыра аласыз






ҚТ, әртүрлі
стикерлер, суреттер (күшік, елік, кеме, етік, кекілік, кісі, кесе,
терек, текемет, етікші, стикер),
стикерлер.

















