Материалдар / «Менің анам”-түрлі түсті қарындаштармен сурет салу

«Менің анам”-түрлі түсті қарындаштармен сурет салу

Материал туралы қысқаша түсінік
Бейнелеу пәніне арналған сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Шілде 2024
67
0 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

«Менің анам»-түрлі түсті қарындаштармен сурет салу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.2.1 Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика арқылы бейнелермен, пішіндермен танысу

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика арқылы бейнелермен, пішіндермен танысады.

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.

Құндылықтарды дарыту

  • Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

  • Халқына адал қызмет ету;

  • Сыни және креативті ойлау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы



Бағалау парақшасымен таныстыру

Топтарға бірігу

Бағалау парақшасымен таныстыру

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Аялы алақан»

Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.

Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды)

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқушылар өздеріне ұнайтын гүлдер

(сары,қызыл,жасыл)

алады.

«Аялы алақан»

Тренинг.





Ортасы





Қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдар мен құралдарды қолдануға көңіл бөлу.

«Миға шабуыл» әдісі. Жаңа тақырыпты бастамас бұрын оқушылардың назарын өзіме аударам:

-Балалар, қандай өнер түрлерін білесіңдер?

- Өздеріңе қай түрі ұнайды?

- Ендеше, бүгінгі сабақта өнер әлеміне саяхат жасайық.

Өнер түрлері

Әрбір өнер түрінің басты әсерлегіш құралдары бар: музыкада – дыбыс, әдебиетте – сөз.

Оқушылардан мына өнер түрлерін де сұрау керек (кинематограф, театр, цирк).

Одан әрі бейнелеу өнеріне ауысады. Мұнда (олар кескіндеменің, графиканың, сәндік-қолданбалы өнер мен мүсін өнерін атауы мүмкін). Ал оларды ажырату қиын емес: олар басты әсерлегіш құралдары арқылы ажыратылады: кескіндемеде – түс пен реңк; графикада – сызық, штрих; Графика – бейнелеу өнерінің бір түрі. Графикада бейне негізінен ақ-қара түспен, сонымен қатар түрлі түстермен де өңделеді.

Жаңадан бастаған суретшіге қағаз парағы болса, ананың портретін өз қолымен салу оңайырақ болады. шаршыларға бөлу тік және көлденең сызықтар. Бұл әдісті де үйретіңіз. Әрі қарай, фотосуретке сілтеме жасай отырып, әр шаршыға бөлек элемент салыңыз. Сонымен бірге біз балаға барлық қадамдарды егжей-тегжейлі түсіндіреміз. Сонда ғана ол мұны қалай жасау керектігін түсінеді.

Ең қарапайым және қарапайым нұсқа балалар суреті бояулармен сурет салған ана деп атауға болады. Көптеген балалар бояулармен танысып, барлық жұмыстарын тек олармен ғана жүзеге асыра бастайды. Мұны білім беру артықшылықтарымен пайдалануға болады.


Қолдану

Практикалық жұмыс. Оқушылар жұмысқа кіріседі.

Портрет салу ережесі:

  1. Бетке сопақ сызыңыз және оған бет симметриясы үшін орталық тік сызықты, сондай-ақ көз, мұрын және ауыз болатын көлденең сызықтарды сызыңыз. Жоғарғы көлденең сызықтың үстінде көздер, сызықтардың арасында - мұрын, ал төменгі жағында - ауыз болады.

  1. Көзді салғанда, олардың арасындағы қашықтық мұрынның еніне тең екенін есте сақтау керек. Көздің үстінде сіз қабақтар мен қастарды салуыңыз керек.

  1. Еріндерді мұрынның жартысынан төмен емес сызыңыз. Бірнеше эскиздік нұсқаулар көмектесе алады. Содан кейін бұл сызбалар жойылады.

  1. Келесі кезең - егжей-тегжейлі. Сопақшадан сіз беттің контурын сызып, қарашықтарды сызып, мұрын мен ерін контурын қосуыңыз керек.

  1. Соңғы кезең - шаш, ана мен баланың шаш үлгісі, көмекші сызықтарды өшіру.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.

Қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өнердің негізгі түрлерімен танысады, түсінігін кеңейтеді. Өнердің көпқырлы екенін, олар көрермендермен түрлі құралдар арқылы тілдесетінін түсінеді:

(бейнелеу өнері, театр, кинематограф, балет), тыңдарманмен (музыка, вокал өнері), оқырманмен (әдебиет).

Дескриптор

Оқушылар әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, графика арқылы бейнелермен, пішіндермен танысады.

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Белсенді оқу тапсырмалары.



Аяқталуы



«Жетістік» баспалдағы.

(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.

Оқушылар

дың бірін-бірі, өзін өзі бағалауға негізделген












Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Наурыз- гуашпен сурет салу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.3.1 Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы бейнелермен, пішіндермен танысу.

Сабақтың мақсаты:

  • Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы бейнелермен, пішіндермен танысады;

  • Меңгерген білім-біліктерін бекітеді.

Құндылықтарды дарыту

  • Ұлттық мәдениетті дәріптеу;

  • Шешім қабылдау барысында жауапкершілікке тәрбиелеу;

  • Топта дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Ұйымдастыру.

Жұмыс ережесін келісу

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топтарға бөлу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Жыл басы – Наурыз мереке,
Ақ нұрға әлем боянды.
Наурыз тойы береке
Тіршілік жаңа оянды!

Өлең не туралы? Бейнежазбаға назар аудару https://www.youtube.com/watch?v=jG1XfetSXxQ

Бейне жазба не туралы?

Ненің суретін бейнелейміз?

Ширату жаттығуын орындайды. Бейнежазбаны көргеннен соң, сабақтың мақсатын болжайды.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер

https://www.zharar.com/kz/takpak/520-nauryz_22_meyram.html





Ортасы





Білу және түсіну

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Жаңа сабақ

Ой қозғау

Гуашпен жұмыс жасау құралдары және ережелері

  1. Сіз қараңғылықтан жарыққа дейін жазуыңыз керек, яғни алдымен бояудың күңгірт реңктері қолданылады және содан кейін ғана жарық шағылыстары салынады және түс екпіндері орналастырылады.

  2. Көптеген суретшілер қолданатын арнайы түсті дөңгелек сізге түстер мен реңктерді араластыруға көмектеседі. Секторларға іргелес түстер араласқан кезде кірсіз түс береді. Көлеңкелерді салу үшін қарама-қарсы сектордың түсі қолайлы. Көлеңкелерді бейнелеу үшін жасыл, көк және күлгін түстерді қолдануға болады, бірақ қара бұл мақсатта жұмыс істемейді. Сонымен қатар, бұл түс күңгірт реңк алу үшін мүлдем жарамсыз, өйткені бұл жағдайда гуашь бояуы лас болып көрінеді.

  3. Егер тазартуға рұқсат етілсе, оны гуашь толық құрғағаннан кейін ғана түзете аласыз, әйтпесе сіз кір дақ аласыз. Қатені түзету үшін қылқалам жылы таза суға суланып, аздап сүртіледі. Содан кейін сіз артық бояуды ақырын сүртіп немесе тақырыптың тым айқындалған контурын араластыра аласыз.

  4. Гуаш кептірілген кезде ағарады, сондықтан түс таңдағанда жоспарлаған нәтижеңізге жету үшін жарқын түске басымдық беріңіз.

Күрделі құрылымды бейнелеу үшін щетканың орнына көбік губканы, арнайы роликтерді және қарапайым қағаз майлықтарды қолдануға болады.Олардың көмегімен сіз керамикалық бұйымдардың кедір-бұдырын салу немесе натюрморт салу арқылы максималды шындыққа қол жеткізе аласыз.

Гуашпен сурет салғанда әр түрлі кескіндеме техникасын қолдануға болады. Жаңадан бастаушылар үшін келесі әдістер қолайлы:

  1. Жылтыр. Бұл әдісте негізгі реңктің үстіне басқа реңктің мөлдір қабаттары жағылады, нәтижесінде жаңа терең түс пайда болады. Бұл жағдайда мөлдірлік бояуды сумен сұйылту арқылы жүзеге асырылады. Бұл әдіс тұманды бейнелеу үшін өте жақсы.

  2. Пастоз техникасы. Бұл әдіс бетіне қою, сұйылтылмаған гуашь жағудан тұрады. Бұл стильде балалар мен акрил гуашьымен жұмыс істеу өте ыңғайлы, өйткені олар жарылып немесе құлап кетпейді.

  3. Сграфитто - бұл гуашь техникасы, мұнда алдымен бетіне жеңіл бояу жағылады, ал кептіруден кейін қою қара гуаш қабаты жағылады. Ол құрғақ болған кезде сурет грейдер, стилус және қалың иненің көмегімен құрғақ бояудың жоғарғы, бірақ әлі де жаңа қабатын алып тастау арқылы жасалады.


«Қоржын жинау» ойыны

Бір минуттың ішінде берілген заттардың ішінен табиғат суретінің бөліктерін қоржынға салыңдар.

Сергіту сәті https://youtu.be/zES-9H7I8iA

Коллажды пайдаланып, «наурыз» тақырыбына өлең құрастырыңдар.

Практикалық жұмыс

  • Палитрада жасыл түстің бірнеше реңкін шығар. Олармен наурыз мерекесін боя.

Синтез.

  • Көк түстің реңктерін шығар.

Shape4 Shape5 Shape6 Shape3

Берілген үлгіні, материалдарды пайдалана отырып, майлы қарындаштардан көбелекті бейнелейді.

Талдау

Қоржынға киіз үй жабдықтарын жинайды.







Мәтін тыңдайды.





Көзге арналған жаттығу жасайды.



Коллаж жасайды.

Билейді.

Өлең құрастырады.

Дискриптор

Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, кескіндеме құралдары арқылы бейнелермен, пішіндермен танысады;

Меңгерген білім-біліктерін бекітеді.



Питер Брейгельдің «Қар үстіндегі аңшылар» картинасы

Сурет дәптері Жыл мезгілдерін салынған суреттер

Қағаз қиындысы

Бояу, желім, күнтізбе https://yandex.kz/images/search?from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fzamanilka.ru%2Fwp-content%2Fuploads%2F2022%2F08%2Fbabochki-dlya-detei-27.jpg&lr=29437&pos=1&rpt=simag


Аяқталуы




«Менің сөзім» стратегиясы

Бүгін менің сабақта білгенім/түсінгенім....

Менің сабақтағы жетістіктерім...

Білмегенімді білуге тырысамын....

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.
















Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

"Тау көрінісі" пейзаж - акварельмен сурет салу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.3.2 Қоршаған әлемде сурет салу әдістерінің кейбір ерекшеліктерін байқау және есте сақтау арқылы, кескіндеме құралдары арқылы бейнелер мен пішіндер арқылы бейнелеу

Сабақтың мақсаты:

  • Қоршаған әлемде сурет салу әдістерінің кейбір ерекшеліктерін байқау және есте сақтау арқылы, кескіндеме құралдары арқылы бейнелер мен пішіндер арқылы бейнелейді.

Құндылықтарды дарыту

  • Ұлттық мәдениетті дәріптеу;

  • Сөзіне берік, ісіне адал болу;

  • Білуге, жаңаны тануға құштар болу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сабақта атмосфералық қатынасорнатау қалыптастыру.

Амансың ба? Алтын күн,

Амансың ба ? Көк аспан.

Амансыңба достарым ,

Сендерді көрсем қуанам.

Балалар біз бір- біріміздің қолымыздан ұстап,алақан жылуы арқылы,жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша,қандай қуаныш!

Сыныпты конфеттер арқылы екі топқа бөлеміз.

( Конфеттің қағазындағы суретке көңілімізді аударамыз). Өткен сабағымызды еске аламыз.

«Суреттер галереясы» әдісі арқылы.

1.Ұсынылған суреттердің арасынан мектепке қатысты суреттерді топтастыр.

2. Неліктен осы суретті таңдағандығыңды түсіндір қазақша, орысша, ағылшынша атауларымен таныстыру.

3.Сурет бойынша сұрақтар құрастырамыз.

Кері байланыс :Топтарды « Жұлдызшамен» бағалау әдісін қолдану.

Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Суретті қағазды конфеттер.





Суреттер жиынтығы.





Ортасы





(Ұ)Тапсырма-1 «Байланыстыр» әдісі.

Оқулықтың суреттерге мұқият қараңдар. Сұрақтарға жауап беріңдер. Жұмыс дәптеріндегі жылы түсті жұлдыздарды қызыл сызықпен байланыстыр. Суық түсті жұлдыздарды көк сызықпен байланыстыр.

-Суреттерден көріп тұрған түстерді ата.

-Олар неліктен жылы түстер деп аталған?

-Суық түстердің астындағы суреттерге қара.

-Олар неліктен суық түстер деп аталған?

Дескриптор:

- Оқулықтағы түстерді талдайды.

- Жұлдыздарды сызықпен дұрыс байланыстырады.

Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүреді.

Қарқыны жылдам оқушыларға: сұрақтар беріледі.

-Қазіргі жыл мезгілін қандай түстер үйлесімімен бейнелей алатыныңды тиісті қарындаштарыңды көтеріп көрсет.

Қарқыны баяу оқушыларға қосымша уақыт беремін.

ҚБ:«Қарындаштар» әдісін қолданамын.

Жасыл - Түстерді талдап, жұлдыздарды сызықпен дұрыс байланыстыра алса;

Сары - Түстерді талдап, жұлдыздарды сызықпен дұрыс байланыстыруда көмек қажет болса;

Қызыл - Түстерді талдауда, жұлдыздарды сызықпен дұрыс байланыстыруда қиналса.

Сергіту сәтінде қарындаштарды алып өлең мазмұнына сәйкес қимылдар жасайды.

Мынау сары қарындаш

Мұнымен күнді бояймын,

Мынау қоңыр қарындаш

Мұнымен құмды бояймын

Мынау жасыл қарындаш

Мұнымен гүлді бояймын

Мынау көкшіл қарындаш

Мұнымен суды бояймын

Мынау түрлі қарындаш

Мұнымен үйді бояймын

(Т)Тапсырма-2. «Салыстыр» әдісі.

Суретшілердің жұмыстарына қатысты сұрақтарға жауап бер. Пікіріңді дәлелде.

- Екі суретшінің жұмысының қайсысы жылы түстер үйлесімімен салынған? Суретте.

- Ал қайсысы суық түстер үйлесімімен салынған? Суретте.

-Суреттердегі түстер үлесімі қай жыл мезгіліне сәйкес келеді?

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі қолданылады.

Кейбір оқушыларға:

-Қай суретте тал түс, қай суретте кешкі мезгіл бейнеленгенін тап. Дәлелде.

ҚБ:«Жұлдызша» әдісі қолданылады.

Үлкен - Сұрақтарға жауап беріп, пікірлерін дәлелдей алса;

Орташа - Сұрақтарға жауап беріп, пікірлерін дәлелдуде көмек қажет болса;

Кіші - Сұрақтарға жауап беруде, пікірлерін дәлелдеуде қиналса.

(Д)Тапсырма-3. «Жасап көр» әдісі.


- Таудың көрінісін сәйкес түстермен бояп, жұмысты аяқта.

-Жыл мезгілдеріне сәйкес келетін түстерді төртбұрыштардың ішіне жағып шық.

-Көктем және жаз мезгіліне сәйкес келетін түстермен композицияларды боя.

Дескриптор:

- Кілемшелерді бояп, жұмысты аяқтайды.

- Сәйкес түстерді төртбұрыштардың ішіне жағады.

- Сәйкес түстермен композицияларды бояйды.

Саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады.

Кейбір оқушыларға қосымша сұрақтар беріледі.

-Өзіңнің жұмысың жайлы айтып бер.

-Достарыңның жұмысы туралы не айтасың?

Көмек қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетіледі.

ҚБ:«Дөңгелектер» әдісі қолданылады.

Жасыл – тау суретін бояп, сәйкес түстерді төртбұрыштардың ішіне жағып, композицияларды бояй алса;

Сары - тау суретін бояп, сәйкес түстерді төртбұрыштардың ішіне жағып, композицияларды бояуда көмек қажет болса;

Қызыл - тау суретін бояуда, сәйкес түстерді төртбұрыштардың ішіне жағуда, композицияларды бояуда қиналса.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі





Оқушы пікірін тыңдау

1.Қағазды мақтамен немесе қылқаламмен сулау.

2. Қажетті бояулар арқылы ағаштар мен аспан әлемін бейнелеп салады.




Дискриптор

Қоршаған әлемде сурет салу әдістерінің кейбір ерекшеліктерін байқау және есте сақтау арқылы, кескіндеме құралдары арқылы бейнелер мен пішіндер арқылы бейнелейді.

АКТ қолдану

Мұғалім- оқушы

https://bilimland.kz

Құрал- жабдығын қадағалау т.б.

Түйме.тенге, қалам,түйреуіш т.б.


ҚЕ. қайшы мен желіммен.




Ұжымдық, ынтымақтастықта жұмыс жасауға үйренеді.


Аяқталуы



Кері байланыс

Оқушылар көлемді денелер туралы біліп, олардың атауын есте сақтады, бұлтты салу жолын білді. Жазық пішіндер мен көлемді

денелерді ажыратып үйренді, жасанды және табиғи материалдардан жаңажылдық құрамақтар жасап үйренді.


Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.






Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Футболшының мүсінін ермексазбен жасау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.4.1 Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолданады.

Құндылықтарды дарыту

  • Қоғам игілігі үшін қызмет ету;

  • Адал еңбекті құрметтеу;

  • Физикалық белсенді болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру.

Бағалау парақшасымен таныстыру

Топтарға бөлу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Мақсатына сүйене отырып, критерийлерді анықтау.

Оқушыға түсіндірме жұмыстарын жүргізу.

Мүсіндеу – көлемді бұйымдар жасалатын бейнелеу әрекетінің бір түрі. Мүсіндеу арқылы саусақтардың икемділігі, сондай-ақ баланың сөйлеу, ойлау, логикалық қабілеттері артады.

Мүсіндеу материалдарының кейбір ерекшеліктері бар, мысалы, ермексаз кеппейді, онымен жасаған жұмысты кез келген уақытта түзетуге болады.

Ширату жаттығуын орындайды.

Бейнежазбаны көргеннен соң, сабақтың мақсатын болжайды.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.



11-20 мин




Ортасы






21-35 мин













Білу және түсіну

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

Жаңа сабақ.

«Ермексазбен жұмыс жасау» видеоролигін көру.

Мүсіндеу тәсілдері.

Футболшының мүсінін ермексазбен жасау.

Ермексаздан мүсін жасау үшін оның домалақтау, шиыршықтау, жаныштау, созу, тегістеу және т.б. негізгі тәсілдерін үйрену керек. Оларды білсең, қажет пішіндерді жасап, жұмыс істей аласың.

Домалақтау.

Ермексаздың бір бөлігін екі алақанмен ширатып, дөңгелек пішінге келтіреміз.

Шиыршықтау.

Дөңгелек ермексазды жұмыртқа немесе цилиндр пішінге келтіру. Екі қолды бір-біріне көлбеу ұстап, шиыршықтаса, ермексаз жұмыртқа қалпына келеді.

Жаныштау. Ермексазды тандыр нан немесе диск пішініне келтіру үшін оны алақанмен үстелдің үстінде қатты жаныштау керек.

Шымшу. Үлкен пішінді бұйымның ұсақ бөлшектерін шығаруда қолданылатын әдіс.

Созу. Ермексазды қолмен созып, қажет пішінге келтіру.

Тегістеу. Ермексаздан жасалған бұйымның артық бөлшектерін саусақ немесе кескішпен алып тастау үшін қолданылатын әдіс.

Кесу. Ермексазды кескішпен бірнеше бөліктерге бөлу.

Тілу. Бұйымға қайшымен тілік жасау. Бұл әдіспен шөп, кірпінің инесі, құстың қауырсынының кескінін шығаруға болады.

Біріктіру. Бөлшектерді бір-біріне қатты күш салмай жапсыру. Балаларға бұл тәсілдердің бәрін бірден айтуға болмайды

Шығармашылық жұмыс

Жұмыстың орындалу тәсілін көрсетіп, түсіндіру:


ермексазды әртүрлі 3 бөлікке бөлу;

-бөліктерді алақан арасына салып домалақтау;

үлкен бөлігі-астына, ортаншы бөлігі ортасына, кіші бөлігі үстіне қою;

бөліктерді біріктіру, қолын таяқшалардан жасау;

Қажет болған жағдайда жеке балаға көмек көрсетіледі.

Оқушылар өз жұмыстарын көрсете отырып, жеткізейін деген ойларын айтады, жұмысының нәтижесін бағалайды, мұғалім мен оқушылардың сұрақтарына жауап береді.

Дискриптор

Әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолданады.

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

«Ермексазбен жұмыс жасау»

https://www.youtube.com/watch?v=gCU02es5Usc

36-45 мин

Аяқталуы



Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды.

«Досың кім?» ойыны.

Футболшы неше бөліктен тұрады?

Мұрнын, көзін неден жасайды?

Түстері қандай?

Мүсінді неден жасайды?

Жұмыс орнын тазалау..


Ойынға қатысады. Балалар жасаған жұмыстарын көрсетеді. Үш бөліктен тұрады.

Оқушылар мүсіндеген заттары бойынша білгендері мен үйренгендерін қорытындылайды.




Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Үй жануарларының мүсінін ермексазбен жасау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.4.1 Әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолдану;

  • Оқушыларға мүсін, үй жануарларын мүсіндеу туралы мағлұмат беру. Үй жануарлары туралы түсініктерін   тереңдету;

  • Мүсіндеу  әдіс-тәсілдерін меңгерту, ұсақ моторикасын дамыту

Құндылықтарды дарыту

  • Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға үлес қосу;

  • Достарына, отбасы мүшелеріне мейірімділік таныту;

  • Жеке және командамен жұмыс істей білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



І.Қызығушылығын ояту

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Психологиялық дайындық.

Тренингке шақыру. «Бұл не?» Жұмбағын жасыру

Жарысуға дайын, менің қасқа... (тайым)

Тастан тасқа секіріп, ұзын салпақ құлақты,

Қандай маза кетірген, кім біледі... (лақты)

Моп-момақан өзі, сүп-сүйкімді... (қозы)

Басында екі таяғы бар, төрт аяғы бар. (сиыр)

Жарға шығып ойнайды, ойынға бір тоймайды,

Болса дағы сақалы, секендеуді қоймайды. (ешкі)

Ұрлап ішіп үйде сүтті қоймайды,

Өз құйрығын өзі қуып ойнайды. (мысық)

Лағымның құлағы, селтиіп тұрады,

Қозы көрсе болғаны, оны тұра қуады. (ит)

Кішкене ғана бойы бар, 
Айналдырып киген тоны бар.  (Қой) 
 
От басында құмған, 
Екі көзін жұмған.  (Мысық) 
Ерте тұрады, жар шақырады.  (Қораз) 
Басы тарақ, арты орақ.  (Қораз)
 

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Оқушылар амандасқан соң тренингке қатысып, жұмбақ шешеді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін– бірі бағалау.

Қол, конверт, карточкалар


11-20 мин




Ортасы






21-35 мин





І.Мағынаны ашу.

1.Топқа бөлу.

2.Мүсін және оның түрлеріне талдау жасау:

  • Үй жануарлары

  • Мүсін өнері

  • Мүсін сомдауға қолданатын материалдар және ермексазбен жұмыс

/Мәтін арқылы ойлау

деңгейлеріне қозғау сала отырып, жетелеу сұрақтарын қойып,

шығармашылығына келу. / Постер қорғау.

3. Ермексазбен жұмыс жасау ережелерін еске түсіру.

  • кесек ермексаздың бір бөлігін   үзіп алып, денесін  домалақтап мүсіндеу.

  • екінші бөлігін алып, мойынын, басын, аяқтарын жасау

4.Білімді дамыту.

« Үй жануарларын мүсіндеу » Жеке жұмыс.

Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады.

Сұрақтарға жауап іздеу арқылы мүсін және оның түрлеріне талдау жасап, теориялық мағлұмат алады.Постер қорғайды.

Оқушылар тақырыпты қалай түсінетіндіктерін сызбамен, суретпен, көрініспен, т.б. түсінгендерін баяндайды.

Ермексазбен жұмыс жасау ережесін еске түсіреді.

«Үй жануарларын мүсіндеу»тақыры -бына жеке жұмыс орындайды.

Дискриптор

Әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, мүсін құралдары арқылы таныс бейнелер мен пішіндерді қолданады.

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.

Плакаттар маркер, қарындаш, т.б. оқулық

Үлестірмелі қағаздар,репродукциялар




36-45 мин Аяқталуы

Ш.Рефлексия.

Анаграмма:«Адасқан әріптер»/Тақырыпқа байланысты сөздер құрау/

Үйге тапсырма:Қазақтың суретші-мүсіншілері туралы мәлімет әкелу.

Бағалау. Оқушының өзін-өзі бағалау парағы


р/с

Тапсырма атауы

Оқушының бағасы

Оқушының бағасы

Оқушының бағасы

Оқушының бағасы

І кезең

Жұмбақ шешу

«+»

«+»

«+»

«+»

ІІ кезең

Жаңа сөздер. Постер қорғау

«+»

«+»

«+»

«-»

ІІІкезең

«Үй жануарларын мүсіндеу»

«+»

«+»

«-»

«-»

ІV кезең

Анаграмма:«Адасқан әріптер»

«+»

«-»

«-»

«-»


Оқушылар анаграмма:«Адасқан әріптер» бойынша тақырыпқа байланысты сөздер құрайды.

Оқушылар сабақтың өтілу сәтіне баға беріп, парақшаларын апарып жапсырады.


Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру.




Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2

сабақ 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Сабақтың тақырыбы:

Қозғалыстағы денені бейнелеу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.5.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдары арқылы қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылар сәндік өнердегі "жалпылау" ұғымын білу, оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдары арқылы қолданады;

  • Жылы және суық түстерді пайдаланып сурет сала алады.

Құндылықтарды дарыту

  • Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

  • Адал еңбекті құрметтеу;

  • Дұрыс қарым-қатынас орната білу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



Сыныпта жақсы психологиялық ахуал мен шығармашылық жағдай жасау. Сабақтың басында ақырын музыка ойнап тұрады

Амандасу.

Оқушыларды топқа бөлу. Қызыл, жасыл, сары, көк түстері арқылы

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.


Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.



11-20 мин




Ортасы






21-35 мин












36-40 мин

Жаңа сабақ.

Ой қозғау

Ой қозғау стратегиясы арқылы оқушыларға жаңа сабақты ашқызу.

Тақтаға қозғалыстағы композицияны щығару арқылы оқушылардың қызығушылығын ояту.

Сұрақтар қойылады.
- Бұл не?  Бугінгі сабақ не туралы болады?
- Суретте не бейнеленген? 

Жарайсыңдар балалар! Бүгін біз қозғалысты зерттейміз.

Жаңа тақырыбымыз «Композицияда қозғалысты бейнелеу тәсілдері» деп аталады.Мына суретте қозғалыссыз адам бейнеленген.

Мұндай композицияны тепе-тең деуге болмайды.Ендігі композицияда адам парақтың  сол жағынан оңға қарай жүгіріп барады.

Композицияға қарап біз тыныштық қалпын сезінбейміз.Себебі бейнеленген дене қозғалыста және оңға қарай жүгіретін орын бар.Егер парақтың ортасына қозғалыстағы денені бейнелесек, тепе – теңдік сақталғанымен композиция әсерсіз әрі қозғалыс нашар беріледі.

Сондықтан

 1.Дененің қозғалысын көрсету үшін оның алдына бос кеңістік қалдыру керек.Енді жоғарыдан секірген адамды бейнелеп көрелік.Ол үшін денені диоганаль бойынша орналастыру қозғалыс әсерін күшейте түседі.Егенр денені төменгі оң жақ бұрышқа орналастырсақ, онда денені суға немесе жерге түскен сәтін бейнелейсің.Денені парақтың дәл ортасына бейнелеу ең сәтсіз композиция болады.Өйткені дене қозғалыссыз қатып қалғандай әсер береді.

2. Диоганальді құрылымдар композицияның динамикалық әсерін күшейте түседі.
3. Солдан оңға қарай бағытталған қозғалыс жылдамырақ болып көрінеді.

1.Дәптермен жұмыс.
Оқытудағы сөздерді жазу.
Қозғалысты білдіретін композициялар – динамикалық композиция болып табылады.

Сергіту сәті

Практикалық кезең

Әр топ берілген тақырыпқа композиция құрады.
Тақырыптар «Шаңғы тебу», «Футбол», «Баскетбол», «Жүзу»

Оқушылардың салған суреттерін тексеру. Гуашьпен бояған суреттеріне талдау жасау.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі.









Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.





Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.

Дискриптор

Оқушылар сәндік өнердегі "жалпылау" ұғымын білу, оны бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәндік - қолданбалы өнер құралдары арқылы қолданады;

Жылы және суық түстерді пайдаланып сурет сала алады.


Оқулық,

мәтіндер.

Көбелек пен бақаның суреті.

акварель



Акварель

41-45 мин

Аяқталуы


5 мин

Тірек сызба арқылы оқушылардың сабақ бойынша білімін тексеру.
Біздер бүгін нені бейнеледік?

Қағазға бейнені қиғаш орналастыру
Динамика деген не?

Бос кеңістік
Денелердің қозғалысын бейнелеу үшін оның алдына не қалдырамыз?

Қозғалыс әсерін күшейтеді
Диоганаль орналастыру дегеніміз не?

Қозғалыс
Қандай бағыттағы қозғалыс
жылдамырақ болып көрінеді?

Композициядағы қозғалысты бейнелеу әдістері

Диоганальді құрылым композицияға
қандай әсер береді?

Солдан оңға қарай



Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.



























Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Сабақтың тақырыбы:

Құрғақ пастельмен сурет салу

Сырғанақта.

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.2.5.2 "Табиғи формалар" ұғымын білу және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін білу.

Сабақтың мақсаты:

  • «Табиғи формалар" ұғымын біледі және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін біледі.

Құндылықтарды дарыту

  • Қоғам игілігі үшін қызмет ету;

  • Халқына адал қызмет ету;

  • Физикалық белсенді болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



Сәлемдесу.

Сұрақ-жауап.

          1. Графиканың тамаша құралын атаңыз. (Түрлі-түсті қарындаштар).

          2. Сурет саларда түрлі-түсті қарындаштарды кімдер қолданған? (Көптеген белгілі суретшілер).

          3. Қарындашпен салынған сурет нені талап етеді? (Еңбектену мен дағдылану).

          4. Қарындашпен жұмыс жасағанда өшіргішті қолданамыз ба? (Аз қолдануға тура келеді).

          5. Түрлі-түсті қарындаштармен жұмыс жасауды, меңгертуді нелерден салудан бастаған жөн? (Өсімдіктер, кішкентай натюрморт, табиғат көріністерін, ағаш бұтағын, гүл және жапырақтарды).


Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін– бірі бағалау.



11-20 мин




Ортасы






21-35 мин





Білу және түсіну

Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.

 Жаңа сабақ.

Құрғақ пастельмен сурет салу. Сырғанақта.

          Көркем өнердегі «пастель» сөзінің ұғымы Италияның “pasta” деген сөзінен алынып, «қамыр» деген мағынаны білдіреді.

          Пигменттің түрлі-түсті ұнтақтарын бор мен шайырдың қосындысын араластырып, илеп, арнайы қамыр жасайды. Сосын осы қамырдан жұмыр таяқшалар жасап, оны кептіреді. Пастель бояуы қарындаштар тобына жатады. Пастель бояуымен жұмыс жасау ежелден белгілі болған. Пастель бояуымен орындалған жұмыс өте ұзақ уақыт бойы сақталып, күн сәулесіне төзімді келеді. Пастель фактурасымен ерекшеленеді. Сұйық бояулардан айырмашылығы, өз түсін мүлдем өзгертпейді. Пастель бояу ұнтағын ұстап қалуға бұдыр немесе түкті негізді талап етеді. Пастельдің жалғыз кемшілігі, ол негізге нашар жұғып, нашар жабысады. Оны папкада сақтауға болмайды. Пастель жұмысты сақтау үшін шыны астына орналастыру керек.

           «Туған жер суреттері» атты өлең жолын оқып, өз қалаулары бойынша сурет салу.

                  Перзентің қадіріңді ұғар жастан,

                  Таулы өлке тұман басқан, шынар басқан.

                  Сәскеге дейін талмай сапар шегер

                  Өреңе өр кеуде күн шыға алмастан.

                  Қар түсті бүгін тауда алғаш рет,

                  Былтырғы өткен қыстың жалғасы деп.

                  Шыңдар сұсты болды ма әлде содан

                  Бойында кәрлі қыстың таңбасы көп,

                  Бейне бір құлдыраған тау қыраны

                  Шыңдардан құлан иек таң құлады.

                  Қар басқан шыршаларды самал желпіп,

                  Жасарып, жап-жасыл боп қалды бәрі.

                  Бұл таудың ну орманы, өз бұлағы,

                  Әманда дархандықты сөз қылады.

                  Мәңгі қыс, мәңгі көктем көрші қонған,

                  Аппақ қар, жасыл шырша көзге ұрады.

                  Өшпес нұр шың басынан таралғандай,

                  Жанарым сол шұғыладан нәр алғандай.

                  Қазақтың кең пейілінен – Сарыарқасы,

                  Өр көңілінен Алатау жаралғандай, -дей отыра, ойларына өз пікірімді білдіремін.

           Сөзжұмбақ шешу.

 

п

о

р

т

р

е

т

 

қ

а

м

ы

р

 

 

о

т

т

и

с

к

 

 

о

ф

о

р

т

 

 

п

е

й

з

а

ж

 

а

к

в

а

р

е

л

ь

 

 

г

у

а

ш

ь

 














            

           1. Адамның бет пішінін бейнелейтін көркем шығарманы атаңыз.

           2. Пастель ұғымы Италияның “pasta” сөзінен алынған, ал қазақша баламасы қалай аталады?

           3. Көшірме түсіретін бедерлі ағаш тақта немесе білік арқылы шыныға жағылған типографиялық бояуды атаңыз.

           4. Оймыш гравюраның бір түрі қалай аталады?

           5. Табиғат көрінісін және қоршаған ортаны бейнелейтін жанрды ата.

           6. Суға тез еритін, түссіз желімдерге жұғыстырылған, сұлу бояуды білесіз бе?

           7. Акварель сияқты желім қоспасы бар, суға тез еритін бояу түрін атаңыз.

           Қорытынды. Оқушылар салған жұмыстарын ортаға салып, қателіктеріне қарап, келесіде қателеспеуге үйренеді.

           Жоғарыда айтып өткендей, пастель түрлі-түсті бояу. Біз осы пастельмен жұмыс жасап үйрендік десек те болады. Әрине, бұл өнердің тағы бір қыры.


Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

(Ж) Өткен сабақта орындалған жұмыстарыңды қарастырыңыздар. Сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • Жұмыстарыңыз қандай түсті гаммада орындалды?

  • Жұмыстарыңызда қандай тәсілдерді қолдандыңыздар?

  • Неге?

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі





Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.

Дискриптор

«Табиғи формалар" ұғымын біледі және жұмысты орындаудың кейбір әдістерін біледі.

Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер



Оқулық,

мәтіндер.

36-45 мин Аяқталуы


(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Оқушылар «Тазалық» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты.


Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру.








Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Сабақтың тақырыбы:

Кітапқа бетбелгі жасау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.6.1 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, оларды суреттер мен пішіндердің көмегімен дизайн құралдары арқылы қолдану.

Сабақтың мақсаты:

  • Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, оларды суреттер мен пішіндердің көмегімен дизайн құралдары арқылы қолданады.

Құндылықтарды дарыту

  • Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

  • Халқына адал қызмет ету;

  • Сыни және креативті ойлау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы

0-5 мин



Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық дайындық

Балалар, барлығымыз ортаға шығып, шаттық шеңберін құрайық. Бір-бірімізбен амандасып, бір-бірімізге, сабағымызға сәттілік тілейік!

Армысыңдар ма, балаларым!

Бүгін барлықтарыка сәттілік тілеймін! Бүгінгі көңіл-күйлерің қандай? Керемет!

-Ендеше, мен сендерге қазір сыйлық-нөмір беремін, көрсетілген сандар бойынша әрқайсысымыз өз тобымызға отырамыз.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: Бірін– бірі бағалау.



11-20 мин




Ортасы






21-35 мин





Ой қозғау

Бетбелгі дегеніміз не?

Бұл сөздер сіздерге таныс па?

Бейнебаян «Бетбелгі жасау»

Бірінші сыныпқа баратын балалар үшін оқулықтар үшін бетбелгі қажет. Сіз, мысалы, төмендегі үлгі арқылы пайдалана аласыз.

Және бұл ерекше жол мектеп оқушыларына үнемі дұрыс бетті табуға ғана емес, көбейту кестесін де үйретуге мүмкіндік береді.

Бірақ сізге арнайы дайындықты пайдаланудың қажеті жоқ. Қиял-ғажайыпты көрсету жеткілікті, әдебиет әдебиетінің әшекейіне айналады.


«Тосынсый» ой шақыру

Тосынсыйдағы сұрақтарға жауап береміз.

«Жұмбақ шаршылар» топтық жұмыс

Бе белгі суретін фазл арқылы жинау (оқушының есте сақтау қабілетін арттыру)

Әуен уақыты біткенше, сурет қиындыларын құрастырып шығамыз.

Шырша ойыншығымен марапаттау

Практикалық кезең

Балаларға арналған бетбелгі

Мысалы, тауық тәріздес оригами балалар мен ересектерге де ұнайды. Жұмыста сіз қайшымен, желіммен және түсті қағазды қажет етеді. «Тауық» кітабы келесідей:

  1. Парақтағы шаршы және екі тікбұрышты үшбұрыш сызылады, онда бір жағы квадратпен ортақ.

  2. «Құлақ» алаңға шабуылдады. Содан кейін төменгі үшбұрыш желіммен ластанған, содан кейін үстіңгі фигура оған жабыстырылады.

  3. «Ақшыл», «лапа», «паппус», «қанаттар» бөлшектері кесіледі.

Бұл мектептегі сабақ көңілді бола алатын осындай тәтті тауық тауып шығады.

Ескертуге! Декор бөлшектерін жасау үшін, олар қалың қағазды таңдаған жөн, себебі олар негізгі өнімнің шегінен шығып, жыртылып қалуы мүмкін.

Дайын жұмыстарын жариялау арқылы бірін-бірі бағалайды.

Әр оқушының дизайны мен таңдаған түстері жайлы сұрау.

-Балалар, келесі сабақта өз таңдаған жобамызды қосымша суреттермен толықтырып, аяқтайтын боламыз.

Шығармашылық жұмыстың таныстырылымы

(көрме)

Өте жақсы бояған оқушыларға екі ойыншық, орташа бояғандарға бір ойыншық беріледі.

«Шырша безендіру» тәсілі бойынша оқушыларды, жеңімпаз топты бағалау.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі





Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.

Дискриптор

Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, оларды суреттер мен пішіндердің көмегімен дизайн құралдары арқылы қолданады.

Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер



Оқулық,

мәтіндер.

36-45 мин Аяқталуы


(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Оқушылар «Тазалық» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтты.


Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру.










Бейнелеу өнері

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып: 2 сабақ 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Табиғи материалдар мен жануарларды бейнелеу

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

2.3.6.2 Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін білу, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәулет құралдары арқылы қолдану

Сабақтың мақсаты:

  • Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәулет құралдары арқылы қолданады.

Құндылықтарды дарыту

  • Ұлттық мәдениетті дәріптеу;

  • Сөзіне берік, ісіне адал болу;

  • Білуге, жаңаны тануға құштар болу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы




Сабақта атмосфералық қатынасорнатау қалыптастыру.

Амансың ба? Алтын күн,

Амансың ба ? Көк аспан.

Амансыңба достарым ,

Сендерді көрсем қуанам.

Балалар біз бір- біріміздің қолымыздан ұстап,алақан жылуы арқылы,жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша,қандай қуаныш!

Сыныпты конфеттер арқылы екі топқа бөлеміз.

( Конфеттің қағазындағы суретке көңілімізді аударамыз). Өткен сабағымызды еске аламыз.

«Суреттер галереясы» әдісі арқылы.

1.Ұсынылған суреттердің арасынан мектепке қатысты суреттерді топтастыр.

2. Неліктен осы суретті таңдағандығыңды түсіндір қазақша, орысша, ағылшынша атауларымен таныстыру.

3.Сурет бойынша сұрақтар құрастырамыз.

Кері байланыс :Топтарды « Жұлдызшамен» бағалау әдісін қолдану.

Оқушылар амандасып, бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау.

Суретті қағазды конфеттер.





Суреттер жиынтығы.





Ортасы





(Ұ)Тапсырма-1 «Байланыстыр» әдісі.

-Жақсы, балалар біз бүгінгі сабақта жануарларды бейнелейтін боламыз.

-Алдымен, айта қойыңдаршы, сендердің сүйікті жануарларың бар ма?

-Ол қандай? Сипаттап берші.

-Ол жануар саған несімен ұнайды?

-Жақсы. Жалпы жануарлар 2-ге бөлінеді екен: жабайы жануарлар және үй жануарлары. Білесіңдер ме, жабайы жануарларына қандай жануарлар жатады? Үй жануарларына ше?

Жарайсыңдар, сендер бәрін біледі екенсіңдер.

  • Бүгін біз жануарларды түрлі тәсілдермен

бейнелейтін боламыз. Жалпы жануарларды бейнелейтін суретшіні анималист деп атайды. Сендер де жануарлардың суреттерін жиі саласыңдар және олардың денесі, басы, мойны мен аяғы ар екенін білесіңдер.

Мысықты бейнелейік:

-Алдымен денесі мен басын қарапайым пішіндер түрінде саламыз. Олар дөңгелек не сопақша болуы мүмкін. Одан соң үшбұрышты құлағын, көзін, мұрны мен аузын, аяғын, үлпілдек құйрығын саламыз.

Құсты бейнелейміз.

-Құсты салу да қиын емес. Оның басын дөғгелек, денесін жартылай дөңгелек етіп саламыз. Содан кейін қанаты, құйрығы, тұмсығы мен көзін саламыз.

-Балалар, сонымен қатар біз жануарларды пішіндерді (үшбұрыш, дөғгелек) қиып алып, жапсыру арқылы да жасай аламыз.

Жалпы біз жануарларды:

  • Көмірмен;

  • Қарындаш немесе фломастермен;

  • Құрғақ борлармен;

  • Бояулармен сала алам ыз.

-Жақсы енді практикалық жұмысызға көшейік.

Алдымен, қауіпсіздік еределерін қайталап алайық.


Қауіпсіздік ережесі.

1. Қазір біз құсты бейнелеп саламыз: Құсты салу да қиын емес. Оның басын дөғгелек, денесін жартылай дөңгелек етіп саламыз. Содан кейін қанаты, құйрығы, тұмсығы мен көзін саламыз.

-Өте тамаша!

2. Енді мысықтың бейнесін түрлі түсті қағаздардан әртүрлі пішіндер қиып алу арқылы жасаймыз.

Қалыптастырушы бағалау:

-Жарайсыңдар, сендердің мысықтарың әдемі шықты.

-Балалар, шаршаған боларсыңдар. Қанекей орнымыздан тұрып, би қимылдарын қайталайық.

-Жақсы, орындарыңа жайғаса қойыңдар.

-Жақсы, енді жұмыс дәптерлерімізді ашып, ондағы тапсырмаларды орындайық.

Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі





Оқушы пікірін тыңдау

1.Қағазды мақтамен немесе қылқаламмен сулау.

2. Қажетті бояулар арқылы ағаштар мен аспан әлемін бейнелеп салады.




Дискриптор

Қоршаған әлемнің кейбір ерекшеліктерін біледі, оларды бейнелер мен пішіндердің көмегімен сәулет құралдары арқылы қолданады.

АКТ қолдану

Мұғалім- оқушы

https://bilimland.kz

Құрал- жабдығын қадағалау т.б.

Түйме.тенге, қалам,түйреуіш т.б.


ҚЕ. қайшы мен желіммен.




Ұжымдық, ынтымақтастықта жұмыс жасауға үйренеді.


Аяқталуы



Қалыптастырушы бағалау:

-Балалар, сендер өте жақсы жұмыс жасадыңдар.

-Жарайсыңдар ( әр балаға смайлик арқылы баға беру)


Рефлексия

Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.

-

Кері байланыс:

-Жарайсыңдар, сонымен бүгінгі сабағымыз осымен аяқталды.

-Сау болыңдар.



Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.






Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!