Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9 -сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік-асыл қасиет |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Боранбаева Ж.А. |
|||||
|
Күні: |
06.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесі.Бақаның әлегі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әдеби шығармадағы кейіпкердің іс-әркетін талдай алады. Көпшілігі: Әдеби шғармадағы кейіпкердің іс – әрекеті арқылы оның образын ашады. Кейбірі:Әдеби шығармадағы кейіпкердің іс-әрекетіне шынайы өмірмен салыстырып баға береді. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық: сыныппен жұптасып тапсырманы орындай білуге дағдыландыру, ортақ идеяға келуге жетелеу Ар-ұят құндылығы: шынайы кейіпкерді құрметтеу,сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Тәрбие құндылығы: Өзара сыйластыққа, адамгершілік құндылықтарға тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
1-2 сабақта өткен тақырыпқа шолу жасатады. Сұрақтар қою: - Қожаға әкесі туралы айтқан кім? - “Менің атым Қожа” повестінің алғашқы атауы? - Қожаны оқудан шығару керек деген кім? - Орыс тілі сабағында қай ақынның өлеңі жаттауға беріліп еді? - Неліктен Қожа өзінің есімін өзгерткісі келеді? Ми сергіту жаттығуы негізінде жаңа тақырыпты табу үшін сөз жұмбағын береді. Жетелеу сұрақтарын қойып отырады.
«Конструкция» әдісімен сабақтың мақсатын анықтады. Сабақта неге қол жеткізу керегін анықтатып алады.
|
Оқушылар лото билеттерінде түскен сандарға сәйкес сұрақтарға жауап береді.
«Өзін – өзі бағалау» парағына сабақтың әр кезеңінде ұпайларын толтырып отырады.
Оқушылар турасынан оңға-солға, алға-артқа оқу арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.
Оқушылар берілген сөздерден сөйлем құрау арқылы оқу мақсатын анықтайды.
|
Оқушы 5 сұраққа дұрыс жауап берсе - 3 балл, 3- 4 сұраққа дұрыс жауап берсе 2 балл, 1-2 сұраққа дұрыс жауап берсе 1 балл алады. Қалыптастырушы бағалау. |
Оқулық 5-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
«Менің атым Қожа» фильмінен бақаға қатысты шуға байланысты үзінді қойылады.4 мин.6 сек. 1-тапсырма (Жұптық жұмыс) Видео негізінде «Органайзер» талдау тапсырмасы беріледі. Жетелеу және талдау сұрақтарын қойып отырады.
|
1-қатар жұбы «Ақпаратты сүзу» органайзері арқылы басты кейіпкердің жақсы қасиеттерін жасыл түсті стикерге топтап, теріс әрекеттерін қызыл түсті стикерге жазып сүзеді. 2-қатар жұбы «Т кестесі» органайзері арқылы басты кейіпкер мен екінші бір кейіпкердің қасиеттерін екі түсті стикерлерге толтырып салыстыру жұмысын жүргізеді. 3-қатар жұбы екі кейіпкерді алып «Тұжырым кестесін» толтырады. Әуелі портретін жазады; Келесі кезекте, кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін толтырады Соңғы кезекте, тұжырымдап әр кейіпкерге баға береді. Үш қатар да өз айтқандарын дәлелдеу үшін, үнемі дәлел келтіріп отырады |
Дескриптор: -Кейіпкердің іс-әрекетін талдайды-1 балл -Талдау арқылы образын ашады - 1 балл Шығармадан мысал келтіреді-1 балл |
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы
|
||
|
|
2-тапсырма Жеке жұмыс «Еркін жазу»әдісі Қалай ойлайсыңдар,Қожаның тәртібі түзеледі ме? «Бақаның әлегі» тақырыбы бойынша Қожаның тентектігінен мектепте және отбасында болған келеңсіз оқиғалардан Қожаны арашалап алғызып, кейіпкердің бойындағы құндылықтарды шынайы өмірмен байланыстырып,баға бергізуді ұйымдастырады.Жетелеу және жинақтау сұрақтарын қойып отырады. |
Оқушылар өз пікірін қалыптастырып,бүгінгі тақырыпқа және алдыңғы сабақтарда оқыған 1-2 - бөлімдер бойынша Қожаның бойындағы адамгершілік құндылықтарды теріп, мазмұн бойынша дәлелдеп, «Попс»формуласы арқылы шағын аргументативті эссе жазады. Менің ойымша... Себебі,...... Оны мен мына фактілермен,мысалдармен дәлелдей аламын...... Мынадай қорытынды шешімге келдім |
Дескриптор: -Кейіпкердің іс-әрекетінің құндылығын шынайы өмірмен байланыстырады-1 балл -Кейіпкерге әділ баға беріп тұжырым жасайды-1балл Тақтадағы дәйексөздерді орынды қолданады-1балл Эссеге нақты аргументтер келтіреді-1балл |
|
||
|
|
Бағалау. Сабақ басында барлық оқушыға бағалау парағы таратады. Өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі (Тақтаға немесе дәптерге баспалдақ суретін сызып, оқушылар өздерінің деңгейін белгілейді.) * Жоғарғы саты: Мен Қожаның мінезін, оқиғалардың маңызын толық түсіндім! * Ортаңғы саты: Мен шығарманы түсіндім, бірақ кейбір жерлері қиын болды. * Төменгі саты: Маған шығарманы түсіну қиынға соқты, көбірек талқылағым келеді. |
Оқушылар бағалау парағын сабақтың әр кезеңінде критерий негізінде толтырып отырады. Балалар сабақты қаншалықты меңгергендерін жеткізеді. |
|
|
||
1-тапсырма
Дескриптор:
- Кейіпкердің іс - әрекетін талдайды - 1 балл
- Талдау арқылы образын ашады - 1 балл
- Шығармадан мысал келтіреді-1 балл
- Кейіпкердің іс-әрекетінің құндылығын шынайы өмірмен
байланыстырады - 1 балл
- Кейіпкерге әділ баға беріп тұжырым жасайды- 1балл
- Тақтадағы дәйексөздерді орынды қолданады- 1балл
- Эссеге нақты аргументтер келтіреді- 1балл
2 - тапсырмаДескриптор:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Менің атым Қожа" повесті. Бақаның әлегі
"Менің атым Қожа" повесті. Бақаның әлегі
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9 -сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім:Адамгершілік-асыл қасиет |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Боранбаева Ж.А. |
|||||
|
Күні: |
06.02.2025 |
|||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесі.Бақаның әлегі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5.3.2.1 кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Әдеби шығармадағы кейіпкердің іс-әркетін талдай алады. Көпшілігі: Әдеби шғармадағы кейіпкердің іс – әрекеті арқылы оның образын ашады. Кейбірі:Әдеби шығармадағы кейіпкердің іс-әрекетіне шынайы өмірмен салыстырып баға береді. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық: сыныппен жұптасып тапсырманы орындай білуге дағдыландыру, ортақ идеяға келуге жетелеу Ар-ұят құндылығы: шынайы кейіпкерді құрметтеу,сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Тәрбие құндылығы: Өзара сыйластыққа, адамгершілік құндылықтарға тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
1-2 сабақта өткен тақырыпқа шолу жасатады. Сұрақтар қою: - Қожаға әкесі туралы айтқан кім? - “Менің атым Қожа” повестінің алғашқы атауы? - Қожаны оқудан шығару керек деген кім? - Орыс тілі сабағында қай ақынның өлеңі жаттауға беріліп еді? - Неліктен Қожа өзінің есімін өзгерткісі келеді? Ми сергіту жаттығуы негізінде жаңа тақырыпты табу үшін сөз жұмбағын береді. Жетелеу сұрақтарын қойып отырады.
«Конструкция» әдісімен сабақтың мақсатын анықтады. Сабақта неге қол жеткізу керегін анықтатып алады.
|
Оқушылар лото билеттерінде түскен сандарға сәйкес сұрақтарға жауап береді.
«Өзін – өзі бағалау» парағына сабақтың әр кезеңінде ұпайларын толтырып отырады.
Оқушылар турасынан оңға-солға, алға-артқа оқу арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды.
Оқушылар берілген сөздерден сөйлем құрау арқылы оқу мақсатын анықтайды.
|
Оқушы 5 сұраққа дұрыс жауап берсе - 3 балл, 3- 4 сұраққа дұрыс жауап берсе 2 балл, 1-2 сұраққа дұрыс жауап берсе 1 балл алады. Қалыптастырушы бағалау. |
Оқулық 5-сынып «Мектеп» баспасы 2019жыл |
||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
«Менің атым Қожа» фильмінен бақаға қатысты шуға байланысты үзінді қойылады.4 мин.6 сек. 1-тапсырма (Жұптық жұмыс) Видео негізінде «Органайзер» талдау тапсырмасы беріледі. Жетелеу және талдау сұрақтарын қойып отырады.
|
1-қатар жұбы «Ақпаратты сүзу» органайзері арқылы басты кейіпкердің жақсы қасиеттерін жасыл түсті стикерге топтап, теріс әрекеттерін қызыл түсті стикерге жазып сүзеді. 2-қатар жұбы «Т кестесі» органайзері арқылы басты кейіпкер мен екінші бір кейіпкердің қасиеттерін екі түсті стикерлерге толтырып салыстыру жұмысын жүргізеді. 3-қатар жұбы екі кейіпкерді алып «Тұжырым кестесін» толтырады. Әуелі портретін жазады; Келесі кезекте, кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін толтырады Соңғы кезекте, тұжырымдап әр кейіпкерге баға береді. Үш қатар да өз айтқандарын дәлелдеу үшін, үнемі дәлел келтіріп отырады |
Дескриптор: -Кейіпкердің іс-әрекетін талдайды-1 балл -Талдау арқылы образын ашады - 1 балл Шығармадан мысал келтіреді-1 балл |
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы
|
||
|
|
2-тапсырма Жеке жұмыс «Еркін жазу»әдісі Қалай ойлайсыңдар,Қожаның тәртібі түзеледі ме? «Бақаның әлегі» тақырыбы бойынша Қожаның тентектігінен мектепте және отбасында болған келеңсіз оқиғалардан Қожаны арашалап алғызып, кейіпкердің бойындағы құндылықтарды шынайы өмірмен байланыстырып,баға бергізуді ұйымдастырады.Жетелеу және жинақтау сұрақтарын қойып отырады. |
Оқушылар өз пікірін қалыптастырып,бүгінгі тақырыпқа және алдыңғы сабақтарда оқыған 1-2 - бөлімдер бойынша Қожаның бойындағы адамгершілік құндылықтарды теріп, мазмұн бойынша дәлелдеп, «Попс»формуласы арқылы шағын аргументативті эссе жазады. Менің ойымша... Себебі,...... Оны мен мына фактілермен,мысалдармен дәлелдей аламын...... Мынадай қорытынды шешімге келдім |
Дескриптор: -Кейіпкердің іс-әрекетінің құндылығын шынайы өмірмен байланыстырады-1 балл -Кейіпкерге әділ баға беріп тұжырым жасайды-1балл Тақтадағы дәйексөздерді орынды қолданады-1балл Эссеге нақты аргументтер келтіреді-1балл |
|
||
|
|
Бағалау. Сабақ басында барлық оқушыға бағалау парағы таратады. Өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Рефлексия «Жетістік баспалдағы» әдісі (Тақтаға немесе дәптерге баспалдақ суретін сызып, оқушылар өздерінің деңгейін белгілейді.) * Жоғарғы саты: Мен Қожаның мінезін, оқиғалардың маңызын толық түсіндім! * Ортаңғы саты: Мен шығарманы түсіндім, бірақ кейбір жерлері қиын болды. * Төменгі саты: Маған шығарманы түсіну қиынға соқты, көбірек талқылағым келеді. |
Оқушылар бағалау парағын сабақтың әр кезеңінде критерий негізінде толтырып отырады. Балалар сабақты қаншалықты меңгергендерін жеткізеді. |
|
|
||
1-тапсырма
Дескриптор:
- Кейіпкердің іс - әрекетін талдайды - 1 балл
- Талдау арқылы образын ашады - 1 балл
- Шығармадан мысал келтіреді-1 балл
- Кейіпкердің іс-әрекетінің құндылығын шынайы өмірмен
байланыстырады - 1 балл
- Кейіпкерге әділ баға беріп тұжырым жасайды- 1балл
- Тақтадағы дәйексөздерді орынды қолданады- 1балл
- Эссеге нақты аргументтер келтіреді- 1балл
2 - тапсырмаДескриптор:
шағым қалдыра аласыз

















