Материалдар / Менің қандай құқығым бар?. Бала құқығы

Менің қандай құқығым бар?. Бала құқығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бала құқығы туралы...
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тексерілді:

ДТІЖО _______________ Г.Т.Құрманбай


Білім беру ұйымының атауы

«С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жалпы орта білім беретін мектебі» шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны

Сынып жетекшінің аты-жөні:

Рахымбай Шынар Жандосқызы
Практикант: Өмірзақ Орынбасар Талғатұлы

Күні:

25.09.2024

Сынып:

8 «И»

Жалпы оқушы саны-

Қатысқан оқушы саны-

Қатыспаған оқушы саны-

Сынып сағатының тақырыбы:

«Менің қандай құқығым бар?»

Сабақтың мақсаты

оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету;

2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету.

3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру.

оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету;

2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету.

3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру.

- Оқушының құқықтары мен міндеттерін толықтыру.

  • Оқушыларды олардың құқықтары мен міндеттерімен, сондай-ақ оларды қорғау тетіктерімен таныстыру.

  • Қазақстанның болашағына үлес қоса білетін білімді де саналы ұрпақ қалыптастыру.

Құндылық

Жауапкершілік және еркіндік


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі\ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлеметсіндер ме оқушылар?

Оқушыларды түгелдеу.

Сабағымызды ең алдымен ән ұранмен бастаймыз.

Топқа бөлемін : «Randomus» сайты бойынша.

1.топ «Министрлер»

2.топ «Үкімет»

3.топ «Заңгерлер»

4-апта дәйексөзі: Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы.(Абай)

Оқушылар сәлемдеседі, ән ұранды орындарынан тұрып орындайды.

Мұғалім айтқан дәйек сөзді дәптерлеріне жазып, жаттап алады.


Слайд

Сабақтың ортасы

























Келе-келе жолдың қажеттігі туды. Бірте-бірте ат арбалар, түрлі көліктер жолда

араласып жүретін болды. Серуен-саяхат көбейді.

Бала өмір сүруге, есім және азаматтық алуға құқылы. Білім және медициналық көмек алуға құқылы.Өз ойын еркін жеткізуге және еркін жүріп тұруға құқылы. Ата-аналар тәрбиесіне және өзін қорғауға құқылы.Жан-жақты дамуға, адам беделін құрметтеуге құқылы.

Бала құқығы

Құқық – мемлекет тарапынан, болмаса тиісті қаулы, заңмен әрбір адамға берілген ерік, бостандық.

Конституция – бұл Қазақстан Республикасында тұратын барлық азаматтардың құқықтары мен міндеттері белгіленген құжат.

Конвенция – арнайы бір мәселе жөніндегі мемлекеттердің өзара келісімі. Бұл Конвенцияда БҰҰ-на қатысатын бірнеше елдің өкілдері бірлесе отырып, осындай халықаралық шарт 1989 жылы 20-қарашада қабылданды.
Конвенцияның басты міндеті – 18 жасқа дейінгі тұлғалардың құқығын қорғау.

Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы заңы 10 тарау, 53 баптан тұрады
1-тарау. жалпы ережелер 2-тарау. балалар мүддесiн көздейтiн мемлекеттiк саясат 3-тарау. баланың негiзгi құқықтары мен мiндеттерi
4-тарау . бала және отбасы 5-тарау. ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланың құқықтары 6-тарау . мүгедек баланың құқықтары 7-тарау. бала және қоғам 8-тарау . баланың құқықтарын және заңмен қорғалатын мyдделерiн қорғау 9-тарау. бала жауапкершiлiгiнiң және оның мiнез-құлқына әсер етуден ерекшелiктерi 10-тарау . қорытынды ережелер.

Бала Құқықтары туралы Конвенцияда


  • Мемлекет әрбір баланың аман – сау өсіп, жан – жақты дамуын қамтамасыз етеді;


  • Бала өмірге келе салысымен тіркеуге алынады және өзіне есім мен азаматтық алуға құқылы;

  • Әрбір бала өз отбасында, ата – анасымен бірге өмір сүруге құқылы;

  • Отбасында әкесі мен анасы өз алдына дербес өмір сүрумен, баланы ата – анасымен ажыратуға ешкім құқықты емес;

  • Бала тынығуға және мәдени демалуға құқылы;

  • Әрбір баланың ой – пікір, ар - ождан және дін еркіндігіне құқығы бар;

  • Бала өзі қалаған спорт түрімен шұғылдануға құқылы;

  • Бала денсаулығын сақтауға, емделуге құқылы;

  • Бала өз ойын еркін айтуға құқылы.


Тақырыпқа байланысты Бейнеролик көрсетіледі.

1-тапсырма. «Кластер құру»

Үш топқа 3 тірек сөзі беріледі. Берілген тірек сөздерге Кластер құрайды.

«Министрлер» Өз құқығын білген адам

«Үкімет» Заң не үшін қажет?

«Заңгерлер» Құқықтық сауаттылық-заман талабы

2-тапсырма. «Қызық екен» ойыны.
1. Арнайы бір мәселе жөніндегі мемлекеттердің өзара келісімі қалай аталады?
2. Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы заңы ...
3. ҚР Конститутциясы ең алғаш қай жылы қабылданды?
4. Құқық дегеніміз не?
5. Мемлекеттің ең басты байлығы…
6. Мыналардың қайсысы бала құқығына жатады?
7. Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы заңының 3 тарауында не туралы айтылған?
8. ҚР тәуелсіздігін алған күн?
9. Бала құқығын қорғау Конвенциясының басты міндеті ...


3-тапсырма. “Сәттілік Дөңгелегі”

Интерактивті тақтада оқушылардың аты-жөні жазылған дөңгелек арқылы таңдалған оқушылар берілген сөйлемдерді сәйкестендіреді.
- Біреуге ор қазба өзің түсесің
- Заңның құрығы бәрінен ұзын
- Ұрлық түбі қорлық
- Өтірікшінің құйрығы бір-ақ тұтам
- Қолыңмен істегенді мойныңмен көтер
- Тек жүрсең тоқ жүресің
- Заңды сыйлаған еркін жүреді

және жылдам жүрушілерге шектеу қойылып, экипаждардың жүріс-тұрысын

реттеуге алғашқы қадамдар жасалыпты.

Арада жылдар жылжып өте береді. Жол бойында автокөліктер жүре бастайды.



Оқушылар берілген мәліметтерді дәптерге жазады. Өз ойларын ортаға салып, кері байланыс жасайды.


























































Бейнероликті тамашалап қажетті жерлерін дәптерлеріне жазып алады.
Өз топтарымен бірлесе отырып берілген тақырыпқа байланысты кластер құрады, сынып алдында қорғайды.

Оқушылар өз тобымен ақылдасып, интерактивті тақтада берілген ұяшықтардың бірін таңдап, сұрақтарға жауап береді.














Интерактивті тақтада аты таңдалған оқушы берілген сөйлемдерді кезектесе отырып сәйкестендіреді.

слайд

























слайд





































Бейнеролик

Плакат
маркерлер







слайд

















слайд

Сабақтың соңы бекіту

Бала құқықтарын қорғау – бұл қоғамның басты міндеттерінің бірі. Әрбір бала өмір сүру, білім алу, денсаулық сақтау, жеке пікірін білдіру сияқты құқықтарға ие болуы тиіс. Баланы қорғау тек заңмен шектелмейді, бұл сонымен қатар отбасы мен қоғамның бірлескен күш-жігерін қажет етеді. Әрбір бала өз құқықтарын толық жүзеге асыра алатын және толыққанды дамитын қауіпсіз және қамқор ортада өсуі тиіс. Осылайша, біз болашақ ұрпақтың құқығын қорғап, олардың бақытты және лайықты өмір сүруіне ықпал етеміз.
Сабаққа кері байланыс «Рефлекция картасы» арқылы алынады.

Оқушылар өз ойларын жазып қорытындылайды.


«Рефлекция картасы»









4 САБАҚ. «МЕНІҢ ҚАНДАЙ ҚҰҚЫҒЫМ БАР?»


Сабақтың мақсаты: оқушыларды олардың құқықтары мен міндеттерімен, сондай-ақ оларды қорғау тетіктерімен таныстыру.

Негізгі міндеттер:

  1. Балалар мен жасөспірімдердің негізгі құқықтарын қарастыру.

  2. Құқықтарды қорғаудың қандай тетіктері бар екенін түсіндіру.

  3. Балаларды құқықтары бұзылған жағдайда көмек сұрауға үйрету. Материалдар мен ресурстар:

- Бала құқықтарының мысалдарымен таныстыру.

Сабақтың барысы

  1. Кіріспе (2 минутқа дейін)

Баланың қандай құқықтары бар?

Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары

Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» заңы (бұдан әрі – заң мәтіні бойынша) кәмелетке толмағандардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайды, сондай-ақ олардың құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібін регламенттейді.

Баланың өмір сүруге, қорғауға, денсаулығын қорғауға, тұрғын үйге, білім алуға, даралық және оны сақтау құқығына, мемлекеттік көмекке құқығы бар. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы №345 Заңы, №15, 16, 16-1, 17, 19, 20, 35, 36, 37, 38, 39-1 баптар.


«Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылы 8 тамыздағы № 345 Заңы

15-бап

Баланың білім алу құқығы

16-бап

Баланың еңбек бостандығына құқығы

16-1-бап

Баланың экономикалық қанаудан қорғау құқығы

17-бап

Баланың мемлекеттік көмекке құқығы

19-бап

Баланың демалуға және демалуға құқығы

20-бап

Баланың міндеттері

35-бап

Бала және дін

36-бап

Баланы әлеуметтік ортаның теріс әсерінен қорғау

37-бап

Баланы алкоголь өнімдері мен темекі өнімдерінің зиянды

әсерінен қорғау

38-бап

Баланы психоактивті заттардан, күшті немесе улы заттардан қорғау

39-1-бап

Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым

салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таралуын, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ойын-

сауық орындарында болу тәртібін мемлекеттік бақылау

Сонымен қатар, баланың негізгі құқықтары бойынша құқықтар анықталған:

    • отбасында өмір сүру және тәрбиелеу;

    • оның ата-анасы кім екенін білу;
      ата-аналардың тәрбиесіне, ал олар болмаған немесе ата-ана құқықтарынан айырылған жағдайда-қорғаншының, қамқоршының немесе балалар мекемесінің тәрбиесіне;

    • жан-жақты даму;

    • адамның қадір қасиетін құрметтеу;

    • ата-анасымен, әжесімен, атасымен, ағаларымен, әпкелерімен және басқа туыстарымен қарым-қатынас жасау;

    • өз пікірін білдіруге арналған өтініш;

    • тегі, аты, әкесінің атын алуға арналған құжат.

Балалардың құқықтарын қорғау ұйымдарының байланыстары бар үлестірме материалдар.

  1. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін)

Зерттеу (шығармашылық зертханадағы жұмыс)

Білім алушыларға қажетті ақпаратты зерделеу және іріктеу қажет. ҚР Конституциясының баптарын зерделеу кезінде әрбір топ өз бөлімін келесі кестеде толтырады:


Азаматтық құқық

Саяси құқық

Әлеуметтік- экономикалық құқық

Мәдени құқық









  • Балалардың құқықтары мен міндеттері туралы талқылау.

  • Негізгі құқықтардың мысалы (білім алу құқығы, медициналық көмек, қауіпсіздік және т.б.).

  • Құқықтар бұзылған жағдайда не істеу керектігін талқылау.

  • Балалардың құқықтарын қорғайтын ұйымдардың мысалдары (Бала құқықтары жөніндегі комитет, ювеналды полиция, балалар омбудсмендері).

  1. Қорытынды

  • Сабақты қорытындылау.

  • Өз құқықтарыңызды қорғау бойынша кеңестер және көмекке қайда жүгіну керек (жадынамада).

Пайдалы сілтемелер:

https://drive.google.com/file/d/1wmwTmpH3kzXagil-u_QHoy6a-GAs3lAh/view https://youtu.be/nuFxGnJUWGc?si=VrnUmbx2IXXfcY2S




Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі