Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тыныс алу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Боленбаева М.Т. «Қ. Нұрғалиев атындағы №43 мектеп-лицейі» КММ |
|
|
Күні: |
27.11.2024ж |
|
|
Сынып: |
10Б Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 1 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Метаболизм түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Метаболизм мен оның түрлерін біледі; Көптеген оқушылар істей алады: Катаболизм мен анаболизмнің түрлерін ажырата алады; Кейбір оқушылар
істей алады: Метаболимзнің маңызын
сипаттап, өмірден мысалдар келтіре алатын
болады. |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. 5 минут |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал тудыру, топқа бөлу: метаболизм, анаболизм, катаболизм Біртұтас тәрбие.
Үй тапсырмасын сұрау. Тест сұрақтары |
Орындарынан тұрып амандасады. Кезекші сыныпта жоқ оқушылардың себебін хабарлайды. Тест сұрақтарының дұрыс жауабын белгілеу арқылы. |
Балдық ұпай арқылы |
Конденсатор «Жол билеті» түстері арқылы топқа бөлу.
|
||
|
Сабақтың ортасы 30
минут |
МИҒА ШАБУЫЛ ӘДІСІ. Экрандағы D iD ,бағдарламасы арқылы көрсетілген бейне арқылы сабақ тақырыбы ашылады. Метаболизм қалашығына бару үшін қандай органикалық заттар қажет, қандай бейорганикалық заттар қажет? Адам ағзасына түске заттар қандай үдеріске ұшырайды?
|
Өз ойларын айтады, себебін түсіндіруге тырысады.
Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазады.
-Берілген тапсырмаларды орындайды; -Жекелей кестелерді толтырады, жұмыстарын қорғайды; -Басқа топ мүшелері дескриптор арқылы бағалайды; -Қорғап болған соң әр топ өз асықтары арқылы топтық және топ арасында бағалау жүргізіледі.
Топтық жұмыс орындайды. Әр топқа берілген тапсырмаларды орындайды.
Қорытындыны тыңдайды, толықтырады. Сабақ барысында туындаған сұрақтары болса, қосымша сұрақтар қояды.
Сілтемеге өтіп,әр оқушы бүгінгі сабақ бойынша ойын қорытындылап, жазып шығады.
. |
Асық – топтық бағалау мен топ арасындағы бағалау
Мұғалім бағалауы мен қонақтардың бағалауы. Асық арқылы. Алтын асық пен 2 жай асық.
Өзіндік бағалау жүргізіледі.
|
«D iD»
программасы
Оқулық, жұмыс дәптері
https://padlet.com/dashboard?mobile_page=Collection&filter=combined_recents
|
||
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма Метаболизм түрлері тақырбын оқу. Талдаудың 2 сұрағы.
РЕФЛЕКСИЯ «Жол билеті» |
Эксперименттік тапсырмамен жұмыс. Үй жағдайында тәжірибелерді мүмкіндігінше орындап, қорытынды ойларыңды жазыңдар
Бүгінгі сабақтағы іс әрекетін ой елегінен өткізізеді, баға береді |
Рефлексияға: Бүгінгі сабақтан алған білімдері бойынша. |
|
Заттардың янтарьға (қатайған ағаш шайырына) тартылатын құбылысын ертедегі грек ғұламалары электрлену деп атаған. Өйткені янтарь грек тілінде электр немесе электрон деп аталады. Міне, сондықтан, басқа заттардың янтарьға ұқсап, өздеріне әртүрлі қиқымдарды тарту құбылысы олардың янтарлануы, яғни электрленуі деп аталып кетті.
Тәжірибелер денелерді жанастырып, бір-біріне үйкегенде олардың электрленуінің екі түрі болатынын көрсетеді:
-
Әртүрлі денелерді бір-біріне жанастырып үйкелеу жолымен электрлендіру амалын жанастырып үйкеліс арқылы электрлендіру тәсілі деп атайды.
-
Денелерді бір-біріне жанастырмай электрлендіру әсер арқылы (немесе индукция арқылы) электрлендіру деп атайды
Денелердің электрленуі туралы физика ғылымының тарихи дамуының әр кезеңінде жасалған көптеген тәжірибелерден төменде көрсетілген қорытындылар туындап, ұғымдар қалыптасты.
-
Біріншіден, екі денені электрлендіру жанастыру тәсілі арқылы немесе индукция тәсілі арқылы жүзеге асады.
-
Екіншіден, денелер екі түрлі электрленеді. Шыныда пайда болатын электр оң (+), ал эбонитте пайда болатын электр теріс (–) электр заряды деп аталды.
-
Үшіншіден, аттас зарядтар бір-бірін тебеді, әраттас зарядтар бір-бірін тартады.
-
Төртіншіден, зарядталмаған денелерге қарағанда зарядталған денелерде жаңа қасиет – бір-бірімен әрекеттесу қасиеті пайда болады.
Электр заряды деп материяның заттық түрімен байланысқан электр және магнит өрістерін туғызатын оның айрықша қасиетін айтады.
Электр зарядтарының екі тегі бар: оң және теріс. Аттас зарядтар тебіледі, әр аттас зарядтар тартылады. Теріге (немесе жібекке) үйкелген шыны таяқшада пайда болатын электр зарядын оң, жүнге үйкелген янтарьда (немесе эбоните) пайда болатын электр зарядын теріс заряд деп атау қабылданған.
Зарядталған бөлшектерді (электрондар мен иондарды) өз бойларынан өткізе алатын да, алмайтын да денелер мен заттар бар.
-
Өткізгіштер деп электр тогын (бағытталған еркін зарядтарды)өз бойынан өткізе алатын заттарды айтады.
-
Диэлектриктер (немесе оқшаулағыштар) деп электр тогын өз бойларынан өткізбейтін заттарды айтады.
-
Сонымен қатар өткізгіштер мен диэлектриктердің аралық қасиеттерін иеленетін шала өткізгіштер де бар.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
МЕТАБОЛИЗМ ТҮРЛЕРІ
МЕТАБОЛИЗМ ТҮРЛЕРІ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тыныс алу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Боленбаева М.Т. «Қ. Нұрғалиев атындағы №43 мектеп-лицейі» КММ |
|
|
Күні: |
27.11.2024ж |
|
|
Сынып: |
10Б Қатысушылар саны: 13 |
Қатыспағандар саны: 1 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Метаболизм түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.4.3 - метоболизмнің түрлерін атау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Метаболизм мен оның түрлерін біледі; Көптеген оқушылар істей алады: Катаболизм мен анаболизмнің түрлерін ажырата алады; Кейбір оқушылар
істей алады: Метаболимзнің маңызын
сипаттап, өмірден мысалдар келтіре алатын
болады. |
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы. 5 минут |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу.Жағымды психологиялық ахуал тудыру, топқа бөлу: метаболизм, анаболизм, катаболизм Біртұтас тәрбие.
Үй тапсырмасын сұрау. Тест сұрақтары |
Орындарынан тұрып амандасады. Кезекші сыныпта жоқ оқушылардың себебін хабарлайды. Тест сұрақтарының дұрыс жауабын белгілеу арқылы. |
Балдық ұпай арқылы |
Конденсатор «Жол билеті» түстері арқылы топқа бөлу.
|
||
|
Сабақтың ортасы 30
минут |
МИҒА ШАБУЫЛ ӘДІСІ. Экрандағы D iD ,бағдарламасы арқылы көрсетілген бейне арқылы сабақ тақырыбы ашылады. Метаболизм қалашығына бару үшін қандай органикалық заттар қажет, қандай бейорганикалық заттар қажет? Адам ағзасына түске заттар қандай үдеріске ұшырайды?
|
Өз ойларын айтады, себебін түсіндіруге тырысады.
Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазады.
-Берілген тапсырмаларды орындайды; -Жекелей кестелерді толтырады, жұмыстарын қорғайды; -Басқа топ мүшелері дескриптор арқылы бағалайды; -Қорғап болған соң әр топ өз асықтары арқылы топтық және топ арасында бағалау жүргізіледі.
Топтық жұмыс орындайды. Әр топқа берілген тапсырмаларды орындайды.
Қорытындыны тыңдайды, толықтырады. Сабақ барысында туындаған сұрақтары болса, қосымша сұрақтар қояды.
Сілтемеге өтіп,әр оқушы бүгінгі сабақ бойынша ойын қорытындылап, жазып шығады.
. |
Асық – топтық бағалау мен топ арасындағы бағалау
Мұғалім бағалауы мен қонақтардың бағалауы. Асық арқылы. Алтын асық пен 2 жай асық.
Өзіндік бағалау жүргізіледі.
|
«D iD»
программасы
Оқулық, жұмыс дәптері
https://padlet.com/dashboard?mobile_page=Collection&filter=combined_recents
|
||
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма Метаболизм түрлері тақырбын оқу. Талдаудың 2 сұрағы.
РЕФЛЕКСИЯ «Жол билеті» |
Эксперименттік тапсырмамен жұмыс. Үй жағдайында тәжірибелерді мүмкіндігінше орындап, қорытынды ойларыңды жазыңдар
Бүгінгі сабақтағы іс әрекетін ой елегінен өткізізеді, баға береді |
Рефлексияға: Бүгінгі сабақтан алған білімдері бойынша. |
|
Заттардың янтарьға (қатайған ағаш шайырына) тартылатын құбылысын ертедегі грек ғұламалары электрлену деп атаған. Өйткені янтарь грек тілінде электр немесе электрон деп аталады. Міне, сондықтан, басқа заттардың янтарьға ұқсап, өздеріне әртүрлі қиқымдарды тарту құбылысы олардың янтарлануы, яғни электрленуі деп аталып кетті.
Тәжірибелер денелерді жанастырып, бір-біріне үйкегенде олардың электрленуінің екі түрі болатынын көрсетеді:
-
Әртүрлі денелерді бір-біріне жанастырып үйкелеу жолымен электрлендіру амалын жанастырып үйкеліс арқылы электрлендіру тәсілі деп атайды.
-
Денелерді бір-біріне жанастырмай электрлендіру әсер арқылы (немесе индукция арқылы) электрлендіру деп атайды
Денелердің электрленуі туралы физика ғылымының тарихи дамуының әр кезеңінде жасалған көптеген тәжірибелерден төменде көрсетілген қорытындылар туындап, ұғымдар қалыптасты.
-
Біріншіден, екі денені электрлендіру жанастыру тәсілі арқылы немесе индукция тәсілі арқылы жүзеге асады.
-
Екіншіден, денелер екі түрлі электрленеді. Шыныда пайда болатын электр оң (+), ал эбонитте пайда болатын электр теріс (–) электр заряды деп аталды.
-
Үшіншіден, аттас зарядтар бір-бірін тебеді, әраттас зарядтар бір-бірін тартады.
-
Төртіншіден, зарядталмаған денелерге қарағанда зарядталған денелерде жаңа қасиет – бір-бірімен әрекеттесу қасиеті пайда болады.
Электр заряды деп материяның заттық түрімен байланысқан электр және магнит өрістерін туғызатын оның айрықша қасиетін айтады.
Электр зарядтарының екі тегі бар: оң және теріс. Аттас зарядтар тебіледі, әр аттас зарядтар тартылады. Теріге (немесе жібекке) үйкелген шыны таяқшада пайда болатын электр зарядын оң, жүнге үйкелген янтарьда (немесе эбоните) пайда болатын электр зарядын теріс заряд деп атау қабылданған.
Зарядталған бөлшектерді (электрондар мен иондарды) өз бойларынан өткізе алатын да, алмайтын да денелер мен заттар бар.
-
Өткізгіштер деп электр тогын (бағытталған еркін зарядтарды)өз бойынан өткізе алатын заттарды айтады.
-
Диэлектриктер (немесе оқшаулағыштар) деп электр тогын өз бойларынан өткізбейтін заттарды айтады.
-
Сонымен қатар өткізгіштер мен диэлектриктердің аралық қасиеттерін иеленетін шала өткізгіштер де бар.
шағым қалдыра аласыз


















