|
Сабақ |
|
|||||||||
|
күні |
Мұғалім: |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: 8 Қатыспағаны: 0 |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металдар мен бейметалдар оксидтер |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.3.4.4 Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакцияласуын білу және бейметалл оксидтер қышқылдық, металдық оксид негіздік оксид болатынын түсіну. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: 1.Металдар мен бейметалл оксидтерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: металдық оксид- негіздік, ал бейметалдық оксид қышқылдық оксид екенін ажыратады. Кейбір оқушылар: Негіздік оксидке су қосса негіз, қышқылдық оксид сумен әрекеттессе қышқыл түзетіндігін түсіндіреді. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Металдар мен бейметал оксидтері негіздік және қышқылдық оксид екендігін біледі. Оқушылар көрсетілген тәжірибелерді жасай алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар металдық және бейметалдық оксидтерге оксидтерге ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады. |
|||||||||
|
Оксид, негіз, (сілті), қышқылдық оксид, қышқыл, индикатор |
||||||||||
|
Не себепті металдық оксидтер сумен әрекеттескенденегіз түзіледі. Неліктен кальций оксиді сумен әрекеттескенде сілті түзіледі. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Оқушыларға тапсырманы жауапкершілікпен орындауға сын тұрғысынан ойлауға , бір- біріне қамқорлық көрсетуге баулу. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика, жаратылыстану, биология |
|||||||||
|
Алдынғы білім: |
Оксидтер оның анықтамасын біледі. Жану реакциясы қалай жүретінін біледі. Металдар мен бейметалдарды біледі. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 1-5 мин. 6-16 мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.) Психологиялық ахуал. Тілек айту. |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау. Доп лақтыру тәсілі арқылы сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы жауап береді. Жауап бере алмаса допты келесі оқушыға лақтырады. Бас бармақ әдісі арқылы бағаланады. Топқа бөлу. (І топ Металдық оксид. ІІ топ Бейметалдық оксид) |
доп қима |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 17-23 мин 24-26 мин 27-33 мин 34-41 мин |
Жаңа сабақ
Сергіту сәті
б)Na2O+ H2O CO2+H2O Сызбанұсқа бойынша не түзілгенін толық көрсетіп жаз. Бутерброд әдісі арқылы бағалау. 3)металдар мен бейметал оксидтерін ЭСӘТ талдауына сал
Шапалақ арқылы бағалау |
Су, сөндірілмеген әк, фосфор, лакмус Кесте
Кесте |
||||||||
|
Сабақтың соңы
42-45 мин |
Рефлексия Кері байланыс (жеке жұмыс) Мен нені білдім Мен нені білгім келеді. Мен нені түсінбедім Стикер тарату |
Стикер
|
||||||||
|
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушыларға өткен сабақты еске түсіріп, жаңа сабақ меңгеруге бағыт- бағдар беремін. ( жеке, жұптық, топтық жұмыс). Мәтінді Инсерт әдісі арқылы оқиды. Тәжірибе жасау арқылы оқушылар металдық және бейметалдық оксидтерді ажыратады. |
Оқушыларды сабақтың әр бөлімі критерийлерге байланысты бағаладым. Үй тапсырмасын бас бармақ әдісі арқылы бағаладым. Жаңа сабақта Инсерт әдісінде шапалақ арқылы , тәжірибе жасауда бутерброд арқылы бағаланды. ЭСӘТ талдауын жасағанда шапалақ арқылы бағаладым. Кері байланыста стикер тараттым. |
Денсаулық сақтау. Тәжірибе жасаған кезде қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтау. |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдар мен бейметалдар оксидтер
|
Сабақ |
|
|||||||||
|
күні |
Мұғалім: |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқаны: 8 Қатыспағаны: 0 |
|||||||||
|
|
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металдар мен бейметалдар оксидтер |
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.3.4.4 Металдар мен бейметалдардың оттекпен реакцияласуын білу және бейметалл оксидтер қышқылдық, металдық оксид негіздік оксид болатынын түсіну. |
|||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: 1.Металдар мен бейметалл оксидтерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: металдық оксид- негіздік, ал бейметалдық оксид қышқылдық оксид екенін ажыратады. Кейбір оқушылар: Негіздік оксидке су қосса негіз, қышқылдық оксид сумен әрекеттессе қышқыл түзетіндігін түсіндіреді. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Металдар мен бейметал оксидтері негіздік және қышқылдық оксид екендігін біледі. Оқушылар көрсетілген тәжірибелерді жасай алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар металдық және бейметалдық оксидтерге оксидтерге ауызша және жазбаша түрде сипаттай алады. |
|||||||||
|
Оксид, негіз, (сілті), қышқылдық оксид, қышқыл, индикатор |
||||||||||
|
Не себепті металдық оксидтер сумен әрекеттескенденегіз түзіледі. Неліктен кальций оксиді сумен әрекеттескенде сілті түзіледі. |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Оқушыларға тапсырманы жауапкершілікпен орындауға сын тұрғысынан ойлауға , бір- біріне қамқорлық көрсетуге баулу. |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Физика, жаратылыстану, биология |
|||||||||
|
Алдынғы білім: |
Оксидтер оның анықтамасын біледі. Жану реакциясы қалай жүретінін біледі. Металдар мен бейметалдарды біледі. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 1-5 мин. 6-16 мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.) Психологиялық ахуал. Тілек айту. |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау. Доп лақтыру тәсілі арқылы сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы жауап береді. Жауап бере алмаса допты келесі оқушыға лақтырады. Бас бармақ әдісі арқылы бағаланады. Топқа бөлу. (І топ Металдық оксид. ІІ топ Бейметалдық оксид) |
доп қима |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 17-23 мин 24-26 мин 27-33 мин 34-41 мин |
Жаңа сабақ
Сергіту сәті
б)Na2O+ H2O CO2+H2O Сызбанұсқа бойынша не түзілгенін толық көрсетіп жаз. Бутерброд әдісі арқылы бағалау. 3)металдар мен бейметал оксидтерін ЭСӘТ талдауына сал
Шапалақ арқылы бағалау |
Су, сөндірілмеген әк, фосфор, лакмус Кесте
Кесте |
||||||||
|
Сабақтың соңы
42-45 мин |
Рефлексия Кері байланыс (жеке жұмыс) Мен нені білдім Мен нені білгім келеді. Мен нені түсінбедім Стикер тарату |
Стикер
|
||||||||
|
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушыларға өткен сабақты еске түсіріп, жаңа сабақ меңгеруге бағыт- бағдар беремін. ( жеке, жұптық, топтық жұмыс). Мәтінді Инсерт әдісі арқылы оқиды. Тәжірибе жасау арқылы оқушылар металдық және бейметалдық оксидтерді ажыратады. |
Оқушыларды сабақтың әр бөлімі критерийлерге байланысты бағаладым. Үй тапсырмасын бас бармақ әдісі арқылы бағаладым. Жаңа сабақта Инсерт әдісінде шапалақ арқылы , тәжірибе жасауда бутерброд арқылы бағаланды. ЭСӘТ талдауын жасағанда шапалақ арқылы бағаладым. Кері байланыста стикер тараттым. |
Денсаулық сақтау. Тәжірибе жасаған кезде қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтау. |
||||||||
шағым қалдыра аласыз













