Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Металдар мен қорытпаларды алу
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: _______ Н.Тоқтаров
«____» ______ 2024 жыл
Бөлім |
Периодтық заң және периодтық жүйе |
Педагогтың аты-жөні |
Алсеитова Гульнара |
Күні |
|
Топ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдар мен қорытпаларды алу. |
Оқыту нәтижелері |
Металдар мен қорытпаларды алу әдістерін білу. |
Сабақтың мақсаты |
|
Бағалау критерийлері |
1) Қазақстандағы мыс, мырыш,
темір, хром және олардың қосылыстарының кен орындарын атайды; 3) алюминий мен оның қорытпаларының қолданылуын сипаттайды; 4) коррозияны, оның пайда болу себептерін және металл конструкцияларының қызмет ету мерзіміне кері әсерін түсіндіреді; 5) ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын ең маңызды қорытпалардың құрамын атайды: шойын, болат, мельхиор. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагог пен білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 0-3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Гүлмен тілек” әдісі арқылы білім алушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топ ережесін еске түсіру. Топтастыру. Білім алушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен білім алушыларды 3 топқа біріктіру. I – Үшбұрыштар тобы II – Дөңгелектер тобы III – Төртбұрыштар тобы |
Мақсаты: білім алушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
Фигуралар салынған конверт
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа кіріспе |
" Құпиясы бар қорап" әдісі арқылы әр топтың алдында тұрған Қазақстан карта сызбасына қорапшадағы металдар мен қалаларды сәйкестендіріп орындарына тауып жабыстырады. Мысалы: Шымкент, Риддер, Өскемен - қорғасын мен мырыш
ҚБ:«+, - қызықты»
|
ҚБ. «+,-қызықты»
|
"Құпиясы бар
қорап"
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу. 15 мин. |
«Кім жылдам» ойыны үш топ жылдам кітаптан ізденіп қолдануы мен қасиеттерін табады. 1 - тапсырма. Кітаппен жұмыс Үшбұрыштар тобы
Дөңгелектер тобы
Төртбұрыштар тобы
2 - тапсырма Металдардардың физикалық қасиеттері: Мыс – ашық қызғылт түсті жылтыр металл, жеңіл созылады. Электр тоғын жақсы өткізеді. Мырыш – көкшіл ақ түсті металдық жылтыры бар, оңай балқиды. Хром – күмістей ақ, жылтыр, морт сынғыш матал. Электр және жылу өткізгіштігі төмен.
Металдардардың химиялық қасиеттері: (Металдардың химиялық қасиеттерін экранда сөзбен көрсетіледі, оқушылар реакция теңдеулерін өздері көрсетеді.) Мыс, темір, мырыш, хром келесі заттармен әрекеттеседі: - Оттекпен → оксидтер - галогендермен → тұз - сумен → оксид+сутек газы - қышқылдар→ тұз+сутек газы - тұздар→ тұз+металл
КБ: «БУТЕРБРОД»
Саралау тапсырмасы «Көршісін тап» ойынымен бос ұяшықтарды толтырады
КБ: «БАС БАСМАҚ»
3 - тапсырма Сәйкестендіру Алюминий қорытпаларының тізімін атауымен құрамын сәйкестендіріп жазады
Дұрыс жауабы:
Al-Li (литий, кейде сынап)
Алюминий магниймен, марганецпен және платинамен басқа күрделі қорытпаларды құрайды.
КБ:"жеке ой түйін" әдісі
4-тапсырма. “Иә, жоқ”
«Зерттеу» әдәсі Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағыттаушы Сіз рудалардан металл қорытпаларын алуға маманданған тау-кен компаниясында жұмыс істейтін инженер екеніңізді елестетіңіз. Сіздің міндетіңіз – белгілі бір металл қорытпасы үшін тиімді және экологиялық таза өндіру процесін жобалау. Бұл тапсырма үшін келесі металл қорытпаларының бірін таңдаңыз: қола (мыс-қалайы қорытпасы), тот баспайтын болат (темір-хром-никель қорытпасы) немесе жез (мыс-мырыш қорытпасы).
Екі металл жанасқанда жүретін коррозия
I тапсырма Мына жұптардағы қай металл коррозияға ұшырайды: Al – Fe, Zn – Fe, Fe – Cu ?
II
тапсырма
ҚБ: Мадақтау сэндвичі
«Кластер» әдісі І тапсырма толықтырып жазу
ІІ тапсырма. Сәйкстендіру
КБ «Алақан» әдісі |
КБ: «БУТЕРБРОД»
КБ:"БАС БАСМАҚ»
КБ:"жеке ой түйін" әдісі
«Зерттеу» әдәсі
Химиялық
ҚБ: Мадақтау сэндвичі
«Кластер» әдісі арқылы Әр ұяшықты толықтырып жазады
КБ «Алақан» әдісі |
КБ:"БАС БАСМАҚ»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин. |
«Өзіндік ойын» жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтары.
Кері байланыс. Өзара бағалау. «Досыңа СМС» әдісі бойынша оқушылар өзара бағалу жүгізеді. Бүгін сабақта саған не ұнады/ұнамады? Сенің пікірің немесе ұсынысың. |
КБ:"СМС әдісі"(білім алушылар өз ойларын смс арқылы жолдайды)
|
|

