Бекітемін
Мектеп директоры
____________________ К.Саткожаев
|
Күні: 26.12.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Хасенова |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың жалпы сипаттамасы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.1.4.1 –металдар мен бейметалдар жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіру
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түрлерін ажырату |
||||
|
Бағалау критерийі |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді. Оқушылар: • Металдарды не екенін біледі және адамзат үшін маңызын анықтайды; • Фактілерді келтіре отырып, металдар мен бейметалдарды қазіргі дамуы туралы дұрыс қорытынды жасайды. |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Оқушылар: • Металдар мен бейметалдарға анықтама беру және адамзат үшін оның мәнін түсіндіру |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: -Қазақстандық патриотизм; өз елінің табиғатын қастерлеуге; «өмір бойы білім алу». |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, физика, биология |
||||
|
Алдыңғы білім |
Тотығу тотықсыздану реакциялары |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар Өсімдіктер мен жануарлардын және балықтардын суреттері |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Әдемі сөздер жазылған гүлдер беремін 2. Өткенге шолу Үй тапсырмасын сұрау «Лоторея» әдісі арқылы сұрау Бағалау «Мадақтау»әдісі арқылы бағаланады 3. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. |
Оқушылар Амандасады Оқушылар қораптан билет алып сұрақтарға жауап береді. Оқушылар суреттерге қарап сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Интербелсенді ттақта Лототрон |
||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс «Таяқша» әдісі арқылы топқа бөлінеді.Постер қорғау 1 топ.Тапсырма Металдардың химиялық қасиеттері 2 топ. Тапсырма. Бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуы Дискриптор Металдардың химиялық қасиеттері мен, бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуын айтады. Жұптық жұмыс «Таяқша»әдісі арқылы бөлінеді. 1.Қазақстандағы металл кендері және металл өндірісі қай аймақтарда шоғырланған? Жауап:Жамбыл обылысы Қаратау Ақтөбе обылысында Маңғыстауда. 2.Қандай металдары білесің/ Жауап:темір,алюминий,кальций,алтын 3.Сілтілік металдарға қандай элементтер жатады? Жауап:сілтілік металдарға алты элемент жатады олар,литий,натрий,калий,рубидий,цезии,франций 4.Натрий элементінің реттік нөмері Жауап:11 5. Кремний қышқылының тұзы қалай аталады?. Жауап: Силикаттар) 6.Тайқазан қандай металдардан құйылған? Жауап: (мыс, мырыш, қалайы, қорғасын, темір, алтын, күміс) 7. Ас тұзының формуласы қандай ? Жауап:NaCl Жеке жұмыс.Өзіңді тексер: 1. Менделеев жасаған
химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі металдардың пайыздық
мөлшері. |
Білі алушылар топпен жүмыс жасайды Металдардың химиялық қасиеттері. Бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуы постер жасап қорғайды. Білім алушылар жұппен жұмыс жасайды сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар зерттеуге алынған металдар мен бейметалдарды атын анықтайды. |
А4 түрлі түсі карандаштар Үлестірмелі кестелер Интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Смартфон» әдІсі Смс жолдау Ұйге тапсырма Металдар мен бейметалдар тұралы естімеген елде көп деген сияқты қызықты ақпараттар дайындап келу. |
Білім алушылар бүгінгі сабақ жайлы ұстазға хат жазады
|
Смартфон |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдардың жалпы сипаттамасы
Металдардың жалпы сипаттамасы
Бекітемін
Мектеп директоры
____________________ К.Саткожаев
|
Күні: 26.12.22 |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Хасенова |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Металдардың жалпы сипаттамасы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
9.1.4.1 –металдар мен бейметалдар жайындағы білімдерін қолданып металдардың қасиетін түсіндіру
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар:металдарға тән физикалық және химиялық қасиеттерді сипаттау және металл атомдарының тек тотықсыздандырғыш қасиет көрсететінін түрлерін ажырату |
||||
|
Бағалау критерийі |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді. Оқушылар: • Металдарды не екенін біледі және адамзат үшін маңызын анықтайды; • Фактілерді келтіре отырып, металдар мен бейметалдарды қазіргі дамуы туралы дұрыс қорытынды жасайды. |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
||||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер: Оқушылар: • Металдар мен бейметалдарға анықтама беру және адамзат үшін оның мәнін түсіндіру |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы: -Қазақстандық патриотизм; өз елінің табиғатын қастерлеуге; «өмір бойы білім алу». |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
химия, физика, биология |
||||
|
Алдыңғы білім |
Тотығу тотықсыздану реакциялары |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар Өсімдіктер мен жануарлардын және балықтардын суреттері |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. Әдемі сөздер жазылған гүлдер беремін 2. Өткенге шолу Үй тапсырмасын сұрау «Лоторея» әдісі арқылы сұрау Бағалау «Мадақтау»әдісі арқылы бағаланады 3. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. |
Оқушылар Амандасады Оқушылар қораптан билет алып сұрақтарға жауап береді. Оқушылар суреттерге қарап сабақтың тақырыбын анықтайды. |
Интербелсенді ттақта Лототрон |
||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс «Таяқша» әдісі арқылы топқа бөлінеді.Постер қорғау 1 топ.Тапсырма Металдардың химиялық қасиеттері 2 топ. Тапсырма. Бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуы Дискриптор Металдардың химиялық қасиеттері мен, бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуын айтады. Жұптық жұмыс «Таяқша»әдісі арқылы бөлінеді. 1.Қазақстандағы металл кендері және металл өндірісі қай аймақтарда шоғырланған? Жауап:Жамбыл обылысы Қаратау Ақтөбе обылысында Маңғыстауда. 2.Қандай металдары білесің/ Жауап:темір,алюминий,кальций,алтын 3.Сілтілік металдарға қандай элементтер жатады? Жауап:сілтілік металдарға алты элемент жатады олар,литий,натрий,калий,рубидий,цезии,франций 4.Натрий элементінің реттік нөмері Жауап:11 5. Кремний қышқылының тұзы қалай аталады?. Жауап: Силикаттар) 6.Тайқазан қандай металдардан құйылған? Жауап: (мыс, мырыш, қалайы, қорғасын, темір, алтын, күміс) 7. Ас тұзының формуласы қандай ? Жауап:NaCl Жеке жұмыс.Өзіңді тексер: 1. Менделеев жасаған
химиялық элементтердің периодтық жүйесіндегі металдардың пайыздық
мөлшері. |
Білі алушылар топпен жүмыс жасайды Металдардың химиялық қасиеттері. Бейметалдар қосылыстарының Қазақстан аумақтарында таралуы постер жасап қорғайды. Білім алушылар жұппен жұмыс жасайды сұрақтарға жауап береді. Білім алушылар зерттеуге алынған металдар мен бейметалдарды атын анықтайды. |
А4 түрлі түсі карандаштар Үлестірмелі кестелер Интербелсенді тақта |
||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. «Смартфон» әдІсі Смс жолдау Ұйге тапсырма Металдар мен бейметалдар тұралы естімеген елде көп деген сияқты қызықты ақпараттар дайындап келу. |
Білім алушылар бүгінгі сабақ жайлы ұстазға хат жазады
|
Смартфон |
||
шағым қалдыра аласыз













