Материалдар / Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша мұғалімдер арасында тәжірбие алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Желтоқсан 2018
444
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.1 В Металдардың химиялық белсенділігі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтақырыбы:

Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы.

Зертханалық тәжірибе № 3 «Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.4.4 –әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясын білу;

8.2.4.5 – металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін құру;

Сабақ мақсаты

  • - әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясысын білу;

  • - металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін құру.

Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

-оқушы әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен

реакциясысын білсе,

-металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін

құра алса.


Тілдікмақсаттар


Қазақша

Русский

In English

қышқыл

кислота

acid

Сутегі

водород -

hydrogen

Күкірт қышқылы

серная кислота

sulfuric acid

Тұз қышқылы

Соляная кислота

hydrochloric acid


Пәнаралықбайланыстар

математика пәнінен алған білімін пайдалану.

АКТ қолданудағдылары

Презентация. Қажетті сілтемелер: интернет ресурстар


Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Ой қозғау Лимон қышқылын индикатормен тексеру арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру

Қышқылдармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техника ережесін қайталау:

  • Қолға резина қолғап кию керек;

  • Көзге қорғаныш көзілдірігі қажет;

  • Қышқылға су құюға болмайды;

  • Абайсызда денеңізге (қолыңызға ) қышқыл тиіп кеткен кезде көп мөлшердегі салқын сумен шайып , орнын 5% -дық ас содасы ерітіндісімен бейтараптау керек!

  • Металдар белсенділік қатарын еске түсіру

«Металдар» бойынша қосымша ақпарат:

http://www.chemicals-el.ru/chemicals-211-1.html



Сабақтың ортасы









Сабақ тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

  • Кілтті сөздер енгізіліп, аудармасын жазады.

  • ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ АТАУЛАРЫ МЕН ФОРМУЛАСЫ

  • Қосымша -1 «Зертханалық жұмысты жүргізудің нұсқаулығы»

Қышқылдармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техника ережелерін еске түсіріңдер .

6-таза сынауыққа 1 мл –дей сұйытылған күкірт қышқылынан құйыңдар.

1-ші сынауыққа қалақшаның мөлшермен ¼ бөлігіндей магний ұнтағын, 2-ші сынауыққа қалақшаның мөлшермен ¼ бөлігіндей темір ұнтағын , 3-ші сынауыққа қорғасын түйіршігінен 1 –түйіршік 4-ші сынауыққа қалайы түйіршігінен 1-түйіршік, 5-ші сынауыққа алюминий түйіршігінен 1-түйіршік , 6-шы сынауыққа мырыш түйіршігінен 1- түйіршік салыңдар.

Не бөлінді ? Бөлінген газды тексеріңдер. Сынақ жүргізерде абай болыңдар!

Қай сынауықта реакция жылдам жүреді соны бақылап қорытындылаңдар.

Металдардың қышқылдармен реакция теңдеулерін сөзбен жазады

Магний + күкірт қышқылы = магний сульфаты + сутегі ↑

Темір + күкірт қышқылы = темір

сульфаты + сутегі ↑

Қорғасын + күкірт қышқылы = қорғасын

сульфаты + сутегі ↑

Мыс + күкірт қышқылы = әрекеттеспейді

Металдардың қышқылдармен реакция теңдеулерін формуламен жазады

Зерттеген металдар белсенділігінің «салыстырмалы кестесін» құрады

Оқушылар металдардың қышқылмен әрекеттесу реакция теңдеулері бойынша қорытынды жасайды: 1/Орташа белсенді металдар сұйытылған қышқылдармен әрекеттесіп тұз түзеді және сутегі бөлініп шығады.

2/Белсенділігі төмен металдар (асыл) сұйытылған қышқылдармен әрекеттеспейді

http://historylib.org/historybooks/Lyubor--Niderle_Slavyanskie-drevnosti/59


http://www.kristallikov.net/page25.html

Металдар туралы видео:

https://www.youtube.com/watch?v=xUOomrPilEM


Жұмыс парағы

1-2 тапсырмалар



Сабақтың соңы


Үйге тапсырма

Кері байланыс жасау.

Оқу мақсаттары

Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербес

қолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепке ала отырыпіріктеу

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

Осы сабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары


Сабақбойынша рефлексия


Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба?


Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?


Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?


Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.






Жалпыбаға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!